Moczary, Rethe 2002, nr 130

 

 

Na początku lutego, w gościnnych progach Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Sekcja Tolkienowska ŚKF przygotowała wystawę przedstawiającą dorobek literacki i sylwetkę twórcy Władcy Pierścieni. W kilkunastu gablotach znalazły się polskie i zagraniczne (angielskie, amerykańskie, rosyjskie, czeskie, francuskie) wydania książek Tolkiena, wydawnictwa klubowe (zarówno polskie jak i obcojęzyczne), a także osobny dział poświęcony filmowi Petera Jacksona. Nie zabrakło także pamiątek związanych z wyjazdem delegacji Parmadili na stulecie urodzin Tolkiena, co miało miejsce już ponad 10 lat temu. Oprócz tego w antyramach znalazły się kopie rękopisów pisarza, jego własne ilustracje, a także grafiki znanych twórców światowych (Alana Lee, Johna Howe’a czy Pauliny Bayness). Dużą część ekspozycji zajęły też wspaniałe i cenione za oryginalność prace naszych klubowych plastyków.

 

W otwarciu wystawy J.R.R. Tolkien – Władca wyobraźni uczestniczyło ponad 150 osób, które w większości towarzyszyły nam później w niemal trzygodzinnym spotkaniu literackim. Zainteresowanie było tak duże, że zupełnie zaskoczyło organizatorów z Biblioteki Śląskiej, którzy przygotowali jedynie sześćdziesięcioosobową salę, wobec czego część uczestników musiała zadowolić się miejscami stojącymi. Program spotkania był bardzo bogaty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się niemal wszyscy tłumacze najnowszego wydania Władcy Pierścieni z wydawnictwa Amber: Cezary Frąc, Aleksandra Jagiełowicz, Ryszard Derdziński, a także konsultant merytoryczny ich pracy – Marek Gumkowski. Opowiadali o pracy nad nowym przekładem i obawach, które mieli mierząc się z kanonicznym tłumaczeniem autorstwa Marii Skibniewskiej. Później głos zabrali niżej podpisani, którzy podzielili się z publicznością wrażeniami po ostrawskiej projekcji Władcy Pierścieni. Drużyny Pierścienia, a także opowiadali o stronach internetowych i językach elfów. Spotkanie zamknęła interesująca prelekcji Anny Adamczyk przedstawiająca świat i kulturę elfów w świetle zapisków Tolkiena, które znalazły się w najnowszych tomach The History of Middle-earth.

*

W Katowicach mamy prawdziwie tolkienowskie miejsce, nawiązujące klimatem do legendarnego pubu Inklingów Pod Orłem i Dziecięciem. Jest nim herbaciarnia W Oficynie, gdzie od kilku miesięcy spotyka się Sekcja Tolkienowska ŚKF. Wieczorem 19 lutego odbyło się tam kolejne spotkanie Parmadili wzbogacone o uroczyste odsłonięcie portretu J.R.R. Tolkiena, który zawisł nad stolikiem Sekcji. Tych, którzy zechcą odwiedzić to miejsce herbaciarnia zaprasza w dni powszednie w godz. 11 do 20. Do lokalu bardzo łatwo trafić, bo znajduje się w samym centrum Katowic (Rynek 8, u wlotu ulicy Teatralnej), tuż obok Teatru im. S. Wyspiańskiego oraz Vision Express. A trafić tam naprawdę warto, by przez chwilę poczuć magiczną atmosferę Śródziemia. Szerzej o samej herbaciarni, przypominającej Bag End, oraz innych tolkienowskich miejscach na Śląsku i w Zagłębiu można było przeczytać w reportażu katowickiej Gazety Wyborczej, który ukazał się w piątek 22 lutego.

 

Tom Goold & Frodo Maggot