Moczary, Winterfilth 2001, nr 124/125

 

 

Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, ale oczywiście była to pomyłka. Frodo Maggot, bo o nim tu mowa, przyjechał bowiem prosto z południa, z Dzikich Krajów. Tego samego dnia do Shire powrócił Tom z niezbyt odległej wyprawy w Góry Mgliste, które tego roku z nawiązką zasłużyły na swoją nazwę. Obu hobbitów do Shire sprowadziło to samo – Wielkie Spotkanie, organizowane tym razem przez Kancelarię Namiestnikowską pod czujnym okiem Elireny.

 

Dzień wcześniej jednak całe Śródziemie obiegła wieść, która wprawiła w przerażenie wszystkich hobbitów, ludzi, elfy i krasnoludy. Podstępem zaatakowano i zburzono dwie największe wieże Minas Tirith, w których zginęły tysiące poddanych Króla. Podejrzenia od razu padły na Mordor - okazało się, że Nieprzyjaciel znów rośnie w siłę i  jego potęga ponownie zagraża Zjednoczonemu Królestwu.

 

W tak smutnych i tragicznych dniach musiało odbywać się tegoroczne Wielkie Spotkanie. Swój przyjazd zmuszeni byli odwołać goście z Gondoru, a przybycie wielu innych stanąło pod znakiem zapytania. Na szczęście jednak impreza doszła do skutku i Kancelaria Namiestnikowska gościła niemal 500 gości. Ci, którzy przybyli spędzili trzy długie dni i noce na wspólnych spotkaniach, dyskusjach i specjalnie przygotowanych pokazach. Jak można się było spodziewać – największym zainteresowaniem cieszyły się wszelkie wieści na temat przygotowywanej właśnie sztuki Władca Pierścieni, którą hobbicki reżyser oparł na wspomnieniach Froda Bagginsa. Popularność zdobyły również warsztaty przybliżające zebranym tajniki języka elfów. Atrakcji było co niemiara i przybyli choć na chwilę zapomnieli o tragicznych wydarzeniach w Gondorze.

 

W niemal miesiąc po tych wydarzeniach armia Gondoru uderzyła na Mordor, ale to już zupełnie inna historia...

 

Tom Goold & Frodo Maggot

 

 

 

Jeszcze raz to samo, ale trochę inaczej

 

 

* Tegoroczny Polcon w Katowicach to już niestety historia. Mimo, że konwent odbywał się w cieniu dramatycznych wydarzeń na świecie, mamy nadzieję, że zaliczacie ją do udanych. Nasza Sekcja przygotowało (największy chyba) polconowy blok poświęcony osobie i twórczości J.R.R. Tolkiena. Następny Polcon odbędzie się za rok w Krakowie.

* W ramach bloku tolkienowskiego odbył się m.in. tolkienowski konkurs wiedzy, w którym do wygrania było wiele cennych nagród: książki, kalendarze oraz plakaty z filmu Władca Pierścieni. Pytania nie były może najprostsze, ale w końcu zwycięzca dostał np. komplet trzech najważniejszych powieści Tolkiena. Oto laureaci:

Szymon Sokół

pierwsze miejsce (4,5 pkt/6 pkt)

Agnieszka Krzyżanowska

drugie miejsce (4 pkt/6 pkt)

Piotr Florek

trzecie miejsce (3 pkt/6 pkt)

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy sponsorom!

* 24 września w telewizji amerykańskiej, a dzień później w internecie pojawił się ostatni zwiastun filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Trzeba przyznać, że tym razem twórcy filmu pokazali naprawdę dużo. Trailer jest do ściągnięcia ze strony oficjalnej lub naszej http://parmadili.skf.org.pl.

* Po sukcesie wydawniczym, jakim z pewnością jest wydanie Władcy Pierścieni w tolkienowskiej serii (pierwszy tom nowego tłumaczenia C. i M. Frąców już jest w sprzedaży!), Amber nie spoczął na laurach. Już 7 listopada 2001 w sprzedaży znajdą się polskie wydania książek związanych z filmem Petera Jacksona. Pierwsza z nich - Władca Pierścieni. Przewodnik po filmie Briana Sibley'a opisuje kulisy największej produkcji w historii kina oraz zawiera wywiady z członkami ekipy. Druga - Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Filmowe postacie i miejsca to swoiste kompendium wiedzy o filmie, którego autorką jest Jude Fisher. Warto wspomnieć, że obydwie publikacje są efektem współpracy spadkobierców J.R.R. Tolkiena i twórców filmu na polu wydawniczym, więc plotki o wielkiej niechęci The Tolkien Estate wobec ekranizacji można uznać za przesadzone. Oczywiście obie książki zdobią wspaniałe fotosy i - co w polskich wydaniach nie jest zjawiskiem częstym - oryginalne okładki. Całość godna jest polecenia.

 

TG & RD