Moczary, Lithe 2001, nr 122

 

 

Tegoroczne lato zaczęło się bardzo dziwnie. Pogoda w Shire przypominała raczej taką, którą znaliśmy z miesięcy jesiennych i zimowych, a wezbrane potoki groziły wystąpieniem z brzegów. Nic dziwnego, że w takich warunkach nie było mowy o tradycyjnych uroczystościach związanych z powitaniem lata – przeciwnie starsi hobbici twierdzili, że oto raczej nadchodzi jesień i ciepłe dni już mamy za sobą. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że parę takich dni było.

*

Piękna pogoda dopisała między innymi w tradycyjne święto młodych hobbitów. Ten szczególny dzień został uczczony w tym roku zupełnie wyjątkowo. Szlachetna Elirena urządziła z tej okazji wspaniałe przyjęcie w Imladris, na które zaproszono gości z całego Śródziemia. Z Shire przybyli m.in. Marigold S. Sandyman (z dwoma kucami - jeden transportował tylko obrazy na wystawę w pałacu Elireny), Frodo Maggot, Tom Goold i Primula Brandybuck (wspólną dwukółką). Z innych, nieraz bardzo odległych, zakątków przybyli między innymi czcigodną Nifrodel z Lothlorien, Vilvarin i pewien tajemniczy elf z okolic Mrocznej Puszczy. Wszyscy bawili się wspaniale, a stoły uginały się od wyszukanych potraw. Dodatkową atrakcją spotkania była kolejna odsłona przygotowanego widowiska Władca Pierścieni, opartego na wspomnieniach Froda Bagginsa. Jej autor, człowiek z Pelargir, zapowiada że pełną wersję sztuki obejrzemy już niebawem...

Zupełnie inne atrakcje przygotowuje nasz dobry znajomy – Elek. Już wkrótce, wśród pagórków Shire, przeprowadzi plener dla artystów, a potem huczną imprezę z prawdziwymi fajerwerkami. Przyjadą zespoły muzyczne z Gondoru, a w finale ujrzymy walkę Gandalfa z Nazgulami – inscenizowaną oczywiście na podstawie faktów historycznych. Hobbicięta już nie mogą się doczekać.

*

Jakże ciekawie zapowiadają się najbliższe dni. Oby tylko pogoda była dla nas bardziej łaskawa, czego sobie i Wam serdecznie życzymy

Tom Goold i Frodo Maggot

 

 

Jeszcze raz to samo, ale trochę inaczej 

 

 

* Przypominamy, że zbliża się Polcon 2001 (13-16 września). Tym razem impreza odbywa się w

Katowicach, a nasza Sekcja przygotowuje obszerny blok tolkienowski. Wśród atrakcji nie zabraknie

ciekawych prelekcji, filmów i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Zapraszamy! Szczegóły na temat 

imprezy są dostępne na stronie www.skf.w.pl.   

* Po raz kolejny zapraszamy na strony internetowe Parmadili. Nasza oficjalna strona – Niezapominka – znajduje się pod adresem: www.parmadili.w.pl, a poświęcona językom Śródziemia: www.galadhorn.w.pl. Zapraszamy.

* Ostatecznie datę polskiej premiery Władcy Pierścieni przesunięto na 2 lutego 2002. Pocieszający jest jednak fakt, że duży udział w tłumaczeniu polskiej listy dialogowej będzie miał nasz Marek Gumkowski, a przed premierą zobaczymy jeszcze dwa trailery (a właściwie jeden trailer i zapowiedź filmu przed samą premierą).

TG & RD