Moczary, Afteryule 2000, nr 119

 

 

Zimowe dni końca starego roku okazały się nad wyraz gorące. Oto bowiem znana wszystkim elfia piękność Elirena i słynny w Eriadorze Elf Eliran wzięli ślub w zimowej scenerii pagórkowatego Bucklandu. Młoda para (termin mylny, jeśli chodzi o przedstawicieli tego plemienia, bo Elfy wchodzą w związki małżeńskie bardzo późno – patrząc oczyma Śmiertelników – i po bardzo długim okresie narzeczeństwa) spotkała się w Brandy Hall ze wszystkimi prawie przyjaciółmi, ze wszystkich prawie krain Śródziemia. Przyjechali goście z czterech Ćwiartek Shire i z Bucklandu. Pojawili się Duzi Ludzie z Bree w towarzystwie tamtejszych hobbitów. Byli przedstawiciele Rivendell, posłani przez synów Elronda i poselstwo z Annúminas, na wyraźne życzenie samego Króla (z wspaniałymi darami). Byli też wszyscy najbliżsi przyjaciele Elireny i Elirana – drużyna Parmadilich z najserdeczniejszymi życzeniami i szczęściem w oczach.

Elirena i Eliran złożyli sobie przysięgę małżeńskiej wierności w obecności burmistrza Bucklebury, a potem rozpoczęła się wielka zabawa połączona z obchodami Nowego Roku. Były potężne fajerwerki sprowadzone specjalnie z Esgaroth pod Samotną Górą, były wspaniałe dania hobbickiej kuchni i najszlachetniejsze wina z elfich piwnic w Rivendell. A potem wszyscy wyruszyli w wesołą podróż w kierunku Zielonego Pogórza i zatrzymali się w Igielniczce, aby tam – w górzystej okolicy – bawić się do upadłego.

 

Redaktorzy Wiadomości Bucklandu i wszyscy członkowie drużyny Parmadilich życzą Wam, Elireno i Eliranie, pięknego i bogatego życia pod gwiazdami Śródziemia.

 

Nai ilyë eleni Endorëo siluvar cuilelyanna!

'Niechaj wszystkie gwiazdy Śródziemia rozjaśnią Wasze życie!' (quenya)

 

*    *    *

Tymczasem w Królestwie Gondoru i Arnoru całe rzesze wielbicieli sztuki oczekują na premierę długo zapowiadanego widowiska pod tytułem Władca Pierścieni. Śródziemie ogarnęła ostatnio moda na tak zwany 'teatr'. Teatr to zjawisko nowe acz przepiękne. Znawcy twierdzą, że nową formę sztuki zapoczątkowały przed wiekami Elfy, gdy nad wodami Cuiviénen odkryły taniec i poezję. Wiemy, że pierwsze nowożytne sztuki pojawiły się w Południowym Haradzie – więc ich inspiracja jest całkowicie ludzka. Być może początkiem teatru są misteria i kulty południowego Śródziemia. Któż to wie? Tak czy siak nowa sztuka – Władca Pierścieni – wywołała poruszenie w całym westrońskim świecie (bo język sztuki to Wspólna Mowa). Autor, pewien człowiek z Pelargir, oparł widowisko na wspomnieniach Bilba i Froda Bagginsów. Gra w tej sztuce ze stu aktorów ze wszystkich ludów Śródziemia, a opowiada ona o Wojnie o Pierścień w końcu Trzeciej Ery. Premiera w Minas Tirith odbędzie się w przyszłe Gody. W Shire aktorzy zjawią się zapewne za rok. Płoniemy z ciekawości, jak pokazane zostanie Shire i hobbici.

 

 

 

Sean Austin i Elijah Wood jako Sam Gamgee i Frodo Baggins

 

 

 

Życzymy wszystkim pięknej zimy oglądanej z okienek cieplutkich i przytulnych norek!

 

Spisali dla Was Frodo Maggot i Tom Goold