Moczary, Yulemath 2000, nr 118

 

 

Jak co roku całe Shire szykuje się do Świąt. Na Moczarach i w Bucklandzie zwyczajów świątecznych jest tak wiele, że przygotowania trwają cały miesiąc. Już teraz każde domostwo wypełniają zapachy pierników i ciast. Nie zapomnijcie zawiesić w oknie piernikowego Człowieka z Księżyca i słodziutkiego Toma Bomadila! Frodo i Stokrotka mają już swojego Bombadila – zobaczcie niżej.

Gody już za dwa tygodnie ale śniegu ani tyci. Przyroda lubi ostatnio płatać figle. Ale i dawniej tak bywało, więc w górę serca – pociesza wszystkich babcia Toma Goolda. Otwórzmy wraz z nią wielki kalendarz Śródziemia i poczytajmy, co Galadhorn z Minas Tirith napisał o Godach, bo już niedługo będziemy mogli za Elfami powiedzieć: Merin sa haryalyë alasse! 'Życzę Ci szczęścia!'  

 

 

 

 

"Ważnym świętem były też obchody Nowego Roku - w języku quenya nazywanego Yestare, w sindarinie Orerui, a w Shire Yule. O datach Nowego Roku w różnych kalendarzach mówiliśmy w innym miejscu. Nowy Rok może być związany z przesileniem zimowym, jak to jest w Rachubie Shire'u oraz w rachubie Królewskiej i Namiestnikowskiej, ale nie musi, jak chociażby w Kalendarzu Imladris i w Nowej Rachubie Gondoru. W Rachubie Gondoru Yestare upamiętnia upadek Saurona, gdyż wypada dnia 25 súlime według starego stylu. W Shire okres świąteczny związany z Yule ‘Godami' trwa sześć dni.  

Świętowanie Godów jest typowo ludzkim obyczajem, powszechnym w Eriadorze, Rhovanionie i Gondorze. Pokrewne jest pradawnym kultom słońca. Dawniej w dniu przesilenia zimowego palono wielkie ognie i w ten sposób wyrażano radość z powodu nadejścia 'nowego Słońca' – był to bowiem znak końca zimy. Mróz i ciemności nie będą panować na ziemi wiecznie – cieszono się – a przecież zima, nie bez przyczyny, zwana była 'czasem Nieprzyjaciela'. Gody w pólnocno-zachodniej części Śródziemia nie są świętem religijnym, nie oddaje się wtedy czci bogom przyrody, nie wznosi modłów do Słońca, jak to jest w zwyczaju na Wschodzie i na Południu. Natomiast świadomi przemian w przyrodzie, celebrujemy je aby oddać pokłon Jedynemu, którego tron ponad wszystkie trony [...]".

 

Tom Goold i Frodo Maggot z dumą prezentują nowy kalendarz Śródziemia. Już niedługo otrzymacie go pocztą kurierską. Niedawno wydrukowali go w Brandy Hall dzięki pomocy Bilba Brandybucka i Rakina.

A dziś posyłają Wam najserdeczniejsze życzenia pogodnych i śnieżnych Świąt i wspaniałych prezentów od Człowieka z Księżyca.

 

Mára Vincoranar! Merilmë sa haryalyë alassë!

'Wesołych Świąt! Życzymy Wam dużo szczęścia!'

 

Spisali dla Was Frodo Maggot i Tom Goold

 

 

 

 

Jeszcze raz to samo, ale trochę inaczej

 

 

* Do premiery filmu Władca Pierścieni pozostał równy rok. Odbędzie się ona 14 grudnia 2001 i co ciekawe – równocześnie na całym świecie. Nad efektami specjalnymi pracuje potężny klaster (czyli zespół kilkunastu lub kilkuset komputerów) złożony z 16 dwuprocesorowych maszyn SGI 1200. Ta potężna jednostka ma za zadanie stworzyć efekty „jakich w kinie jeszcze nie było”.

* Ukazało się nowe wydanie książki Powiernik Pieśni Michała Błażejewskiego. Niestety, wyłącznie w formie e-booka, czyli komputerowej książki dostępnej przez internet. Tytuł znalazł się w ofercie serwisu Literatura.net (www.literatura.net.pl), który – jako pierwszy w Polsce – udostępnia za opłatą pełne wersje książek w formacie PDF. Abonament wynosi od 20 do 40 zł miesięcznie.

* Notka o naszej sekcyjnej stronie internetowej znalazła się niedawno w dodatku komputerowym Gazety Wyborczej. Oczywiście Niezapominkę pomylono z niezapominajką, ale najważniejsze, że dowiedziało się o nas wiele nowych osób. Tylko w dzień publikacji mieliśmy 270 odwiedzin. Przypominam adres: www.parmadili.w.pl i to, że trwa właśnie Milenijny Konkurs Tolkienowski z cennymi nagrodami.

* Najbliższe spotkanie Sekcji Tolkienowskiej odbędzie się we wtorek 9 stycznia 2001. Tradycyjnie zapraszamy między 17 a 17.30 do siedziby Klubu, a potem udamy się w jakieś zaciszne miejsce.

* Członkowie Sekcji Tolkienowskiej składają najserdeczniejsze życzenia Eli Gepfert i Piotrowi W. Cholewie z okazji ślubu!