Moczary, Rethe 2000, nr 110

 

 

Już od początku miesiąca Rethe, w całym Shire, mówiono tylko o jednym, a mianowicie o Wielkim Spotkaniu w siedzibie Dziedzica Brandy Hall. Niestety, tym razem Bilbo musiał wyjechać do Rivendell i cała organizacja Spotkania przypadła Elirenie i Eliranowi, którzy wszystkich gości Bilba zaprosili do swego domku w Leśnym Zakątku. Przygotowania przebiegały tak szybko i sprawnie, że nim ktokolwiek się spostrzegł, nadeszła połowa miesiąca, a wraz z nią z dawna oczekiwane przyjęcie.

 

Do gościnnego domu dwójki elfów przybyli sami najznamienitsi goście Bilba. Z Michel Delving przyjechali między innymi: zacna Evermind HS Took, znakomita Lalia Lobelia Hammergin z mężem, szacowny Halbarad Dunadan z piekną Melinir oraz Laisar z małżonką. Na spotkanie stawiła się też całkiem liczna kompania z Moczarów. Były to Marigold S. Burrows, Hanna Stock, Frodo Maggot i Tom Goold, a także ich stary przyjaciel, znawca elfickich nauk, który znany jest w Shire jako Meneldur. Wszyscy oni spotkali się wieczorem, na piętrze domostwa, i rozmawiali aż do późnej nocy. A było o czym rozmawiać, ponieważ w lecie tego roku Parmadili przygotowują Wielki Zjazd w Szarej Przystani, na który przybędą goście ze wszystkich – nawet najdalszych – zakątków Śródziemia. Wszyscy wspólnie uzgadniali szczegóły tej wielkiej imprezy i zgłaszali własne propozycje. Gdy jednak na horyzoncie pojawił się słynny placek Marigold, bohatersko zdobyty przez Meneldura, rozmowa nabrała charakteru wyłącznie towarzyskiego. I nic dziwnego, za chwilę bowiem wszyscy zastygli w oczekiwaniu na kolejne danie wieczoru, czyli pikantnego kurczaka z orzeszkami. Niełatwo było zdobyć porcję tego tradycyjnego dania Elireny, ale po krótkich bojach udało się to wszystkim gościom, zaś niektórzy zdobyli nawet dodatkowe porcje. A co działo się na parterze? Tam oczywiście również trwała zabawa. Rakin, wraz z kompanią wędrownych krasnoludów, okupował kuchnię i piwniczkę domu, gdzie jak wieść niesie prowadził długie nocne krasnoludów rozmowy z przyjaciółmi, wśród których nie brakowało hobbitów, elfów i ludzi. I tak w miłej atmosferze mijały kolejne godziny, aż nawet najbardziej wytrwałych gości zmorzył sen.

 

Na drugi dzień zaplanowano Wielkie Zebranie Kancelarii Namiestnikowskiej, które poprowadził Eliran. Wcześniej jednak Elirana dostała bukiet pięknych róż i gorące oklaski od zebranych – okazało się, że już dziesięć lat przewodniczy pracom Kancelarii. Sprawozdania z rocznej działalności poszczególnych sekcji Kancelarii składali coraz to nowi mówcy. Byli to m.in. Marigold, która przewodniczy utalentowanym malarsko hobbiciętom oraz Frodo, który przedstawił dokonania Parmadilich za ubiegły rok. Spotkało się ono ze szczególnym zainteresowaniem ze strony Elirana, którego największym marzeniem jest (jak w całym Shire wiadomo) zostać jednym z Parmadilich. I na tym właściwie impreza się zakończyła. Goście długo jeszcze żegnali się i dziękowali za gościnę gospodarzom. Żal było wyjeżdżać, gdy za oknem pogoda gwałtownie się zmieniła i zaczął padać śnieg. Ale kolejne spotkanie przecież już wkrótce, na początku miesiąca Forelithe. Do zobaczenia!

Historię tę spisali dla Was kronikarze Bucklandu

 

Tom Goold i Frodo Maggot

 

 

                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze raz to samo, ale trochę inaczej

 

 

* W dniach 4-5 marca odbył się kolejny Zjazd Członków Korespondentów ŚKF połączony z Walnym Zebraniem. Zjazd, jak zwykle, odbył się w gościnnym domu Eli Gepfert i Piotra W. Cholewy, a przybyło na niego blisko 50 osób. Wśród przybyłych było wielu członków naszej Sekcji: Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Małgorzata Pudlik, Karolina Stopa, Helena Strokowska, Agnieszka Sylwanowicz, Tomek Fruń, Cezary Karolczak, Tadeusz A. Olszański oraz niżej podpisani. Rozmawialiśmy o działalności Sekcji w minionym roku oraz naszym udziale w zbliżającym się Euroconie w Gdyni. Mówiliśmy też o propozycji wspólnej tolkienowskiej wycieczki do Anglii – wkrótce przedstawimy konkretne propozycje.

Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na czerwcowe Seminarium Literackie ŚKF.

* Niezapominka, czyli internetowa strona Parmadilich, została przeniesiona na nowy serwer. Aktualny adres to http://necik.mag.com.pl/~parmadili/ . Stało się to możliwe dzięki wspaniałej propozycji Tomka Frunia, który zasugerował przeniesienie naszej sekcyjnej strony na serwer wydawnictwa MAG. DziękujemyJ. Znajdziecie tu nie tylko najnowsze informacje z życia Sekcji, ale też całą masę innych ciekawostek jak: programy, fonty, mapy i grafiki. Na stronie znajdziecie też archiwum Wiadomości Bucklandu, sieciową wersję Simbelmynë oraz podstronę poświęconą powstającej ekranizacji Władcy Pierścieni. Zapraszamy pod nowy adres!

* Sekcja wzbogaciła się o nową stronę www! Jest to Przystań Galadhorna, autorstwa Ryśka Derdzińskiego. Znajdziecie tu szereg informacji o autorze, Sekcji Tolkienowskiej, ale przede wszystkim bezcenne informacje o językach elfów. Strona ciągle się rozbudowuje i jest często aktualizowana. Jej adres to: http://www.kki.net.pl/~galadorn . Można na nią wejść również bezpośrednio ze strony Niezapominki. Zapraszamy!

* Na kolejne katowickie spotkanie Sekcji Tolkienowskiej zapraszamy tym razem we wtorek 28 marca. Między 17.00 a 17.30 spotykamy się w Klubie, a potem wspólnie przejdziemy do pobliskiej herbaciarni "Kolumb". Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków naszej Sekcji!

 

przygotowali Tomek Gubała i Rysiek Derdziński