Moczary, Rethe 2000, nr 109

 

 

Wielka zima nadeszła niespodziewanie. Frodo i Stokrotka zdążyli już powrócić z dalekiej podróży, gdy w całym Shire zaczął padać z nieba biały puch.

Początkowo nic nie zwiastowało kataklizmu, a małe hobbicięta powyciągnęły z norek narty i sanki, ciesząc się z uroków zimy. Ta beztroska nie trwała jednak długo. Wkrótce śniegu było tak wiele, że nawet główne gościńce stały się nieprzejezdne, a sznury dwukółek z trudem pokonywały coraz większe zaspy. Mówiono, że przy drodze do Bree dochodziły one do półtorametrowej wysokości. Tak było na początku miesiąca Solmath. Niebawem jednak pogoda niespodziewanie się zmieniła. Przez całe Shire przeszły potężne wichury, jakich nie było już od lat. Niektóre z norek zostały zniszczone, a na Moczarach zanotowano nawet małe powodzie. Jedna z nich podtopiła piwniczkę Gooldów i uszkodziła ogrodzenie domu Maggotów. Wiatr omal nie przewrócił też dwukółki Froda i jadących nią hobbitów. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

 

Tymczasem wśród hobbitów z Bucklandu głośno było o planowanym na drugą połowę Solmatha Wielkim Zjeździe u Falco Boffina. Ten nader ekscentryczny hobbit postanowił wydać ogromne, trwające cztery dni przyjęcie dla swych przyjaciół ze wszystkich stron Śródziemia. Zaprosił na nie również Froda i Toma, lecz Tom złożony chorobą musiał odmówić i ostatecznie do Boffinów pojechali Państwo Maggotowie. Oprócz nich byli także: Halbarad Dunadan z Melinir, Eliran z Eliraną oraz Anna Erwen z dalekiego Michel Delving. Wszyscy bawili się znakomicie, a Halbarad i Frodo toczyli długie filozoficzne dysputy na temat zła w dawnym Śródziemiu. Relacja z ich przebiegu znalazła się nawet na pierwszej stronie miejscowego dziejopisu. Frodo opowiadał również o trudnych dziejach Gwaihira, którego nowy numer właśnie powstaje na Moczarach. Maggotowie zwiedzili oprócz tego starożytne kurhany nad Brandywiną oraz zaprzyjaźnioną rodzinę Goodbodych. Od czasu do czasu nawiązywali też kontakt z Tomem, a to za sprawą najnowszego hobbickiego wynalazku, w postaci kieszonkowego palantiru.

 

Dziś jednak wszyscy Parmadili zwracają oczy ku siedzibie Dziedzica Brandy Hall. Tu, jak co roku, już wkrótce zjadą się Parmadili, by w swym gronie dyskutować o wszelkich sprawach  Śródziemia i cieszyć się ze spotkania  dawno nie widzianych przyjaciół. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy już wkrótce, a relację zamieścimy na łamach naszego dziejopisu.

Historię tę spisali dla Was kronikarze Bucklandu

 

Tom Goold i Frodo Maggot

 

 

 

Jeszcze raz to samo, ale trochę inaczej

 

 

* Kolejne zebranie katowickich Parmadilich odbyło się 8 lutego 2000. Uczestniczyli w nim Małgorzata, Karolina oraz niżej podpisani. Zgodnie postanowiliśmy przenieść nasze spotkania z kawiarni ART-CAFE do pobliskiej herbaciarni KOLUMB. Piszemy „planowaliśmy”, bo awaria czajnika we wzmiankowanej herbaciarni sprawiła, że na owych planach się skończyło. Ostatecznie spotkanie odbyło się w klubowej bibliotece, gdzie dyskutowaliśmy o Gwaihirze (już jest okładka!) oraz wybraliśmy ilustracje, które znajdą się w naszym piśmie. Pojawił się także pomysł październikowej wycieczki do Anglii szlakiem Inklingów (zinteresowanych pomysłem prosimy o kontakt z Ryśkiem Derdzińskim). Kolejne spotkanie już w marcu.  

* Nasza Sekcja wzięła udział w tolkienowskiej części KRAKONU 2000 (12 lutego br.). Parmadilich reprezentowali tu Tadeusz A. Olszański oraz Rysiek Derdziński, którzy m.in. dyskutowali na temat zła w Śródziemiu. Relacja z tej dyskusji znalazła się na pierwszej stronie jednej z krakowskich gazet.

* Z poważnym opóźnieniem powstaje nowy numer pisma Gwaihir. Są już wydrukowane okładki oraz zredagowana część tekstów. Pismo ostatecznie ukaże się w formacie A4, czyli takim jak Simbelmynë, w nakładzie 200 egzemplarzy. Wszystkich zainteresowanych już dziś prosimy o składanie zamówień.

* W dniach 4-5 marca odbędzie się kolejny Zjazd Członków Korespondentów ŚKF połączony z Walnym Zebraniem. Przybyłych członków Sekcji zapraszamy na zebranie (prawdopodobnie w sobotę), gdzie ustalimy wspólnie zakres naszego udziału w zbliżającym się Euroconie w Gdyni.

* Aktualne wiadomości z życia Sekcji i terminy katowickich spotkań można zawsze znaleźć na stronie internetowej Niezapominki: www.kki.net.pl/~parmadil.

 

TG & RD