Nasza działalność

Historia

Kto jest kim w Sekcji Tolkienowskiej

Jak zostać jednym z nas

Kontakt

 

 

Nasza działalność

 

 

Sekcja zrzesza ludzi z całej Polski i pracuje głównie korespondencyjnie, jednak dwa razy do roku (wiosną i jesienią) spotykamy się na Zjazdach Członków Korespondentów Śląskiego Klubu Fantastyki. Dla osób mieszkających na Śląsku i w Zagłębiu organizujemy regularne spotkania w Katowicach (co najmniej raz w miesiącu), które odbywają się w siedzibie Klubu przy ul. A. Górnika - o ich terminach informujemy zawsze na głównej stronie Niezapominki oraz forum dyskusyjnym Elendili. W miarę możliwości spotykamy się także na konwentach miłośników fantastyki i przy innych okazjach jak np. comiesięczne spotkania tolkienologiczne w Warszawie.

Działalność Sekcji Tolkienowskiej ŚKF przejawia się głównie w wydawaniu fanzinów tolkienowskich, uczestnictwie w przedsięwzięciach internetowych oraz aktywnym uczestnictwie w konwentach miłośników fantastyki.

 

Projekty internetowe tworzone lub współtworzone przez Parmadilich

 

Serwis internetowy Sekcji Tolkienowskiej ŚKF

- strona internetowa Sekcji Niezapominka http://parmadili.skf.org.pl

 

Fora dyskusyjne

- forum dyskusyjne przy Sekcji Tolkienowskiej Elendili - Przyjaciele Elfów www.elendili.pl

- Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena http://forum.tolkien.com.pl

 

Strony internetowe

- serwis poświęcony szeroko rozumianej tolkienistyce Ennorath http://tolkien.com.pl/~ennorath

– poezja, grafika i fotografia Nifrodel i Avari Eldalairië http://www.tolkien.com.pl/eldalairie/

- fanfiki tolkienowskie Biblioteka Minas Tirith http://fanfiki.tolkien.com.pl

- tematyczny serwis lingwistyczny Gwaith-i-Phethdain www.elvish.org/gwaith/

- Melinir Art – twórczość graficzna i literacka Karoliny "Melinir" Stopy-Olszańskiej http://tolkien.com.pl/melinir/

 

Serwisy wydawnicze, informacyjne i medialne

- strona domowa Almanachu Tolkienowskiego Aiglos http://aiglos.tolkien.com.pl

- tolkienowski serwis informacyjny Elendilion http://czytaj.elendili.pl

- internetowe radio tolkienowskie Elendili FM

- czat tolkienowski Czatownik

 

Wydawnictwa klubowe

 

- Gwaihir - najstarsze pismo Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, ukazuje się nieregularnie od 1985 roku. Jego twórcą i pierwszym redaktorem (do dziś Redaktorem Honorowym) był Andrzej "Bilbo" Kowalski, założyciel Parmadili. W latach 1985-2008 ukazało się 9 numerów pisma - w tym ostatnio: w 1997 roku z okazji POLCON-u 1997 w Katowicach (pod redakcją Tadeusza A. Olszańskiego "Halbarad Dunadan" oraz Tomasza "Laisara" Frunia) oraz w 2000, 2003, 2004 i 2008 roku (już z kolorowymi okładkami i zwiększoną objętością). Od 1999 do 2008 roku redakcją Gwaihira zajmowali się Ryszard "Galadhorn" Derdziński i Tomasz "Tom Goold" Gubała, a od maja 2008 roku redaktorem naczelnym jest Jan "Galhen" Oko. Pismo w zamierzeniu ma być rocznikiem mitopeicznym o bardziej naukowym profilu, kolejny numer planowany jest na lato 2009. Członkowie Sekcji otrzymują tradycyjnie zniżkę przy zakupie Gwaihira.

- Gwaihirzę - miesięcznik, fanzin Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, który zastąpił zawieszonego w latach 90. Gwaihirą. Pomysłodawczynią pisma była Paulina "Lalia Lobelia" Braiter, a wieloletnim redaktorem Andrzej Kowalski. W połowie lat 90. redakcja została przekazana w ręce Tadeusza A. Olszańskiego i Tomasza Frunia. Do roku 1997 gdy zakończono wydawanie Gwaihirzęcia ukazało się niemal 100. numerów pisma, które w latach swej świetności miało objętość setki stron formatu A4. Ostatni numer pisma ukazał się latem 1997.

- Little Gwaihir oraz New Little Gwaihir - wydawane przez Andrzeja Kowalskiego anglojęzyczne mutacje Gwaihirzęcia. Ukazywały się równolegle z polskimi wersjami pisma, ale zawierały niejednokrotnie zupełnie inne materiały. Dzięki tym fanzinom wydawnictwa Sekcji znane są na całym świecie.

- Wiadomości Bucklandu - to biuletyn Sekcji Tolkienowskiej na łamach Miesięcznika ŚKF. Zazwyczaj ma on postać zabawnych opowieści ilustrujących prawdziwe zdarzenia w konwencji Śródziemia. Od roku 2004 Wiadomości pisane są ponownie przez Andrzeja "Bilba" Kowalskiego. Równolegle ukazuje się angielskie tłumaczenie tych publikacji pod nazwą Buckland News. Obecnie tłumaczeniem zajmuje się Agnieszka "Shani" Koszowska.

- Simbelmynë - magazyn Sekcji Tolkienowskiej ŚKF jest jedną z najstarszych publikacji tego typu w Polsce i na świecie. Fanzin ukazuje się z przerwami od 1997 roku i od początku istnienia redagują go Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała. Simbelmynë, podobnie jak niegdyś Gwaihirzę, dostarczane jest członkom Sekcji Tolkienowskiej ŚKF bezpłatnie w ramach kwartalnej składki klubowej Śląskiego Klubu Fantastyki, pozostałe osoby mogą zaprenumerować pismo przez stronę internetową. Na Niezapomince znajduje się także elektroniczna wersja magazynu, będąca zbiorem archiwalnych tekstów i uzupełnieniem wydania tradycyjnego. W roku 2007 redakcja obchodziła 10. rocznicę powstania pisma! Do lata 2008 ukazało się 28 numerów magazynu.

- Aiglos - almanach tolkienowski wydawany przez Sekcję Tolkienowską Śląskiego Klubu Fantastyki. Fanzin ukazuje się od stycznia 2004 i jest regularnym półrocznikiem formatu A5 o nakładzie ok. 300 egz. Redaktorką naczelną pisma jest Anna Adamczyk-Śliwińska. Latem 2008 roku ukazał się jubileuszowy 10. numer pisma! W 2005 roku redakcja wydała również anglojęzyczny numer specjalny z okazji konwentu tolkienowskiego w Birmingham. Bliższe informacje znajdują się na stronie internetowej almanachu: http://aiglos.tolkien.com.pl. Członkowie Sekcji otrzymują zniżkę przy zakupie Aiglosa.

 

Poza fanzinami wydajemy również wydawnictwa okazyjne. Należą do nich m.in. Kalendarze Tolkienowskie Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, (bogato ilustrowane grafikami naszych klubowych autorów i przyjaciół), albumy, słowniki i inne. W roku 2006 ukazał się kalendarz ilustracjami krajobrazów Śródziemia autorstwa Tomasza "Saso" Kowala, a w 2007 kalendarz z portretami bohaterów książek Tolkiena Małgorzaty "Blacksword" Ścigaj. W maju 2008 ukazała się również publikacja książkowa Trzysta przekładów dla fanów pod nieba skłonem... będąca zbiorem Rymów Pierścienia zebranych przez Tadeusza A. Olszańskiego. W planach jest Kalendarz Tolkienowski 2009 z ilustracjami Małgorzaty "Marigold" Pudlik.

 

Sekcja utrzymuje ponadto kontakty ze wszystkimi znaczącymi stowarzyszeniami tolkienowskimi i redakcjami pism tolkienowskich z kraju i świata (m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Danii, Finlandii, Czech, Rosji i Stanów Zjednaczonych). Za granicą występujemy znani jesteśmy najczęściej jako Polish Tolkien Society.

Wymieniamy fanziny, korespondencję oraz uczestniczymy w internetowych listach dyskusyjnych. W miarę możliwości bierzemy również udział w imprezach i wszelkich działaniach popularyzujących twórczość literacką JRR Tolkiena. W planach mamy m.in. realizację tolkienowskiej bazy bibliograficznej. Uczestniczyliśmy m.in. w tolkienowskiej części Euroconu-Baltconu-Polconu 2000 w Trójmieście, Polconu 2001 w Katowicach, a także współorganizowaliśmy wystawy w Bibliotece Śląskiej (w Katowicach) i Miejskiej Bibliotece Publicznej (w Dąbrowie Górniczej i Bytomiu). Członkowie Sekcji uczestniczą regularnie w odbywających się Seminariach Literackich ŚKF, Spotkaniach z Fantastyką ŚKF, Polconach, Imladrisach, Krakonach i Tolk Folkach w Bielawie. Parmadili i przyjaciele Sekcji licznie uczestniczyli również w rocznicowym konwencie tolkienowskim w Birmingham latem 2005 roku. W planach jest współorganizacja bloku tolkienowskiego podczas Euroconu-Polconu w 2010 roku w Cieszynie. Co roku, na Walnym Zebraniu Śląskiego Klubu Fanstastyki, przedstawiciele Sekcji zdają relację z jej działalności w roku minionym.

 

Aktualna lista członków Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki (aktualizowana w lipcu 2008, kolejność wg stażu w Śląskim Klubie Fantastyki):

 

Andrzej Kowalski Bilbo Brandybuck
Elżbieta Gepfert Elirena
Helena Strokowska Hanna Stock
Agnieszka Sylwanowicz Evermind Took
Hubert Sawa Hurbi Korinol
Marek Gumkowski Merry Gorbadok
Michał Błażejewski Milo Burrows
Paulina Braiter-Ziemkiewicz Lalia Lobelia Hammergin
Małgorzata Pudlik Marigold S. Burrows
Karolina Stopa-Olszańska Melinir
Tomasz Gubała Tom Goold
Tadeusz A. Olszański Halbarad Dunadan
Tomasz Fruń Laisar
Piotr Florek Neratin
Anna Adamczyk-Śliwińska Nifrodel
Krzysztof Grzesik Randir
Zuzanna Sowada Indil
Łukasz Ruta Dimsirion
Jakub Dobranowski Athrandir
Monika Machała mONA
Michał Ponczek Adan
Joanna Petruczenko Cydienne
Łukasz Wojtylak Rufio
Barbara Furgoł Mirime
Agnieszka Koszowska Shani
Przemysław Grzesiak Jok
Joanna Drzewowska Adaneth
Maciej Koziński
Przemysław Szulc Freyr
Paweł Stępień
Grażyna Nowak Feadin
Mikołaj Maślak Tavaro
Jan Oko Galhen
Anita Weber Zair Ugru-nad
Paulina Stefańska Halcatra
Michał Leśniewski M.L.
Anna Milewska Elbereth
Tekla Cichocka Tici
Adam Kuziow Lord Ya
Jarosław Schramel Noatar
Jakub Wawrzyniak Nero
     

 

Historia

 

 

Sekcja powstała w 1985 roku z inicjatywy Andrzeja "Bilba" Kowalskiego. Wcześniej od 1983 roku, na łamach klubowych Fikcji, ukazywały się tłumaczenia Encyklopedii Śródziemia Roberta Fostera. W roku, w którym powstała Sekcja, ukazał się też pierwszy Gwaihir (oczywiście redagowany przez Andrzeja), pierwszy w Polsce magazyn w całości poświęcony twórczości J.R.R. Tolkiena. W latach 80. ukazały się w sumie cztery numery pisma (po reaktywacji pisma do 2003 roku ukazały się kolejne trzy numery). Niestety z przyczyn finansowych ŚKF musiał zrezygnować z wydania numeru piątego i przez kilka lat Sekcja działała wydawniczo wyłącznie na łamach Fikcji. W 1988 powstały Wiadomości Bucklandu (redagowane również przez Bilba), które początkowo istniały jako osobny biuletyn (a prawdę mówiąc kartka papieru), by ostatecznie znaleźć miejsce na gościnnych łamach klubowego Miesięcznika, gdzie ukazują się do dnia dzisiejszego. Tymczasem w miejsce zasłużonego Gwaihira pojawiło się Gwaihirzę. Początkowo jako biuletyn o niewielkiej objętości, by szybko przegonić objętościowo swego „dużego” rodzica. Magazyn ukazuje się od 1989 roku, lecz obecnie jego wydawanie zostało chwilowo zawieszone, a obecna redakcja poszukuje dla tego magazynu nowej formy. Dotąd ukazało się niemal sto numerów tego zasłużonego pisma. Warto wspomnieć również o dwóch pismach niezależnych, lecz wydawanych przez Parmadili. Chodzi tu o Dzwoneczek Elficki Ryszarda Derdzińskiego (7 numerów i kalendarz) oraz Galathilion (5 numerów oraz 2 biuletyny informacyjne) Tomasza Gubały. Latem 1997 oba te pisma połączyły się, tworząc dwumiesięcznik Simbelmynë, który ukazuje się do dziś (do końca 2004 roku ukazało się 21 numerów i 2 kalendarze) zbierając, podobnie jak poprzednicy, pozytywne recenzje. To oczywiście nie wszystkie osiągnięcia wydawnicze Sekcji. W międzyczasie wydawano albumy, tłumaczenia (tzw. klubówki) co ciekawszych pozycji okołotolkienowskich (jak np. biografia Carpentera). Ukazało się 7 kalendarzy tolkienowskich oraz 5 albumów prezentujących dokonania grafików Sekcji. Przez te wszystkie lata nie zapominaliśmy o naszych zagranicznych czytelnikach. W latach dziewięćdziesiątych ukazywała się anglojęzyczna mutacja Gwaihirzęcia, czyli Little Gwaihir, a teraz New Little Gwaihir Andrzeja Kowalskiego, prezentujący tłumaczenia naszych artykułów. Ukazuje się też angielska wersja Wiadomości zza Brandywiny, jako Buckland News. Do grona klubowych pism dołączył w 2004 roku Aiglos. Mimo, że Sekcja działa korespondencyjnie, to ma w swym dorobku udział w wielu konwentach. Warto tu wspomnieć m.in. duży blok tolkienowski Polconu 1997 i 2001 w Katowicach, program Euroconu 2000 w Gdyni czy blok tolkienowski warszawskiego Polconu w 2007 roku. Co roku członkowie Sekcji, wspierani przez swoich niezrzeszonych przyjaciół, są również aktywnymi wpółorganizatorami i uczestnikami Tolk Folków w Bielawie odbywających się z inicjatywy Jarosława "Elka" Florczaka (laureata Śląkfy 2006). Utrzymujemy też kontakty właściwie ze wszystkimi klubami miłośników Tolkiena na świecie i wymieniamy z nimi nasze publikacje. Przenieśliśmy także część działalności do internetu o czym można przeczytać wyżej. W latach 1997-2007 koordynatorami działalności Sekcji byli Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała. Od czerwca 2007 roku funkcję tę pełni Ela "Elirena" Gepfert, wieloletnia szefowa Śląskiego Klubu Fantastyki.

Kto jest(był) kim w Sekcji Tolkienowskiej

 

 

Oto krótki, także historyczny, przegląd co bardziej zasłużonych członków i przyjaciół Sekcji (wpierw Szef, potem pozostali Parmadili: kobiety i mężczyźni w porządku alfabetycznym):

 

Bilbo Brandybuck (Andrzej Kowalski)

Hobbit. Założyciel i Szef Sekcji, a dla wielu z nas – także jej żywy symbol. Przez kilkanaście lat redaktor i wydawca: Gwaihira, Gwaihirzęcia, Little Gwaihira, Wiadomości Bucklandu i Buckland News. Teraz szefuje nam honorowo, tworzy Wiadomości Bucklandu i ciągle wspomaga nas i inspiruje do nowych działań. Niewątpliwie pierwszy i najważniejszy polski Hobbit!

 

Adaneth (Joanna Drzewowska)

Choć mieszka w dalekim Ithilien (czytaj w Puławach), to jest blisko wszystkich nowych inicjatyw Sekcji. Znakomita tłumaczka, znawczyni botaniki (nie tylko tej ze Śródziemia), twórczyni elfich herbów i śródziemnych haftów. Nieoceniona towarzyszka dyskusji tolkienowskich, a jednocześnie niezastąpiona moderatorka naszego sekcyjnego Forum. Pomaga w tworzeniu Simbelmynë i Gwaihira.

 

Elbereth (Anna Milewska)
Ainu. Z zawodu kompozytor. Poza muzyką ufolog, przebywający umysłem wśród gwiazd. Świat Ardy jest jej główną artystyczną inspiracją - komponuje melodie do elfickich tekstów oraz tworzy instrumentalne ilustracje Amanu. Bywalczyni forum Hobbitonu, od niedawna udziela się w muzycznych tematach na Ennorath oraz Tolk Folku.

 

Elindil (Zuzanna Sowada)
Noldo. Z zawodu bibliotekarz, jest członkiem sekcji od 5 lat. Bierze czynny udział w życiu tolkienistów, bywalczyni tolkienowskich for internetowych i katowickich spotkań sekcji oraz Tolk-Folków. W najbliższej przyszłości ukażą się jej pierwsze teksty na Ennorath. Jej największą pasją jest strzelanie z łuku a marzeniem odnalezienie własnego Amanu.

 

Elirena (Elżbieta Gepfert)

Elf. Do 2007 roku Prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, a od czerwca 2007 koordynator Sekcji Tolkienowskiej ŚKF. Nieustannie wspiera nas w naszych wysiłkach wydawniczych, projektach i bieżącej działalności. Dzięki Elirenie wszystkie pisma Sekcji mogą ukazywać się regularnie i na wysokim poziomie edytorskim.

 

Evermind HS Took (Agnieszka Sylwanowicz)

Hobbitka. Anglistka z Warszawy (na UW pisała pracę magisterską o przekładzie Władcy Pierścieni). W Sekcji Tolkienowskiej praktycznie od samego początku. Wraz z Pauliną Braiter-Ziemkiewicz przełożyła Niedokończone opowieści, a potem juz solo kilka książek okołotolkienowskich, w tym Listy J.R.R. Tolkiena i jego biografię pióra Carpentera. Wspiera nas swymi dobrymi pomysłami!

 

Hanna Stock (Helena Strokowska)

Hobbitka. Jako Szeloba pisała do Gwaihira listy, po których – jak napisał Halbarad – „małe hobbity miewały nocne koszmary”. Również autorka kontrowersyjnego tekstu o rzekomych czystkach etnicznych po wygranej Wojnie o Pierścień. Nasz człowiek w zarządzie ŚKF!

 

Lalia Lobelia Hammergin (Paulina Braiter-Ziemkiewicz)

Hobbitka. Twórczyni i pierwsza redaktor Gwaihirzęcia. Podobnie - jak Evermind - absolwentka warszawskiej anglistyki i tłumaczka literatury anglosaskiej. Nowy przekład Hobbita to właśnie jej dzieło! Aktywnie udziela na się na liście dyskusyjnej sf i f.

 

Marigold S. Burrows (Małgorzata Pudlik)

Hobbitka. Wielka miłośniczka smoków, z tego powodu zwana Smoczycą. Z wykształcenia jest architektem, co widać na jej – dopracowanych w najmniejszych szczegółach – rysunkach. Redaktorka Jaja Gwaihirzęcia (humorystycznego dodatku do Gwaihirzęcia) i ilustratorka Wiadomości Bucklandu. Teraz troskliwa opiekunka naszych katowickich spotkań oraz członkini redakcji Simbelmynë oraz Gwaihira.

 

Marjolaine Took (Aleksandra Jagiełowicz)

Hobbitka. Ostatnio obecna wśród nas tylko duchem i swymi przepięknymi rysunkami. Nieco starsi Parmadili z pewnością pamiętają też jej artykuły i powieści drukowane na łamach Gwaihirzęcia.

 

Melinir (Karolina Stopa-Olszańska)

Elf. Autorka wspaniałych nastrojowych grafik, znanych z naszych publikacji. Mimo, że częściej bywa w Warszawie, to gdy tylko może, pojawia się na katowickich zebraniach Parmadili! W swym gościnnym domu, w Leśnym Zakątku, często gości Parmadili z całego Śródziemia.

 

Mirime (Basia Furgoł)

Członkini redakcji Gwaihira i Simbelmynë. Dzięki Mirime i Shani w naszych pismach jest coraz mniej chochlików, błędów i literówek. Są pierwszymi osobami, które czytają oddane do korekty pisma Sekcji: Simbelmynë i Gwaihira. Ich pomoc jest nieoceniona!

 

mONA (Monika Machała)

Hobbitka. Współorganizatorka dorocznych spotkań tolkienowskich w Bielawie a w szczególności TolkFolku. Z jej inicjatywy ukazała się także płyta zespołu Drużyna Trzeźwych Hobbitów Księga Zaginionych Pieśni. mONA to najsłynniejsza chyba w tej części Śródziemia autorka wspaniałych hobbickich przepisów na różne smakołyki i dobrocie!

 

Nellelórë (Bożena Mitko)

Hobbitka. Jej wpisy są ozdobą kilku tolkienowskich grup dyskusyjnych w Internecie. Nellelórë coraz częściej pomaga pracach w Sekcji pomagając przy organizowaniu wykładów, oraz pisząc swoje pierwsze artykuły w pismach ŚKF.

 

Nifrodel (Anna Adamczyk-Śliwińska)

Elf. Z zawodu literaturoznawca. Z zamiłowania eseistka, poetka, webdesigner i fotograf. Redaktor naczelny almanachu tolkienowskiego Aiglos, administrator Forum dyskusyjnego miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena.
http://forum.tolkien.com.pl i autorka wielu stron internetowych w domenie tolkien.com.pl.

 

Nithil Zimranil (Agnieszka Fulińska)

Człowiek z Gondoru. Krakowska specjalistka od wszystkiego co związane jest z J.R.R. Tolkienem i uczestniczka wielu Seminariów Literackich ŚKF.

 

Salamistra (Joanna Petruczenko)

Uzdolniona artystycznie Salamistra wzbogaca graficznie nasze fanziny. Moderatorka forum potterowo- fantastycznego znana tam pod nickiem Cydienne. A to jej strona internetowa.

 

Shani (Agnieszka Koszowska)

Neleży do redakcji Gwaihira i Simbelmynë. Shani wraz z Mirime dba o poprawność edytorską naszych fanzinów (patrz wyżej :-) Pasjonuje się kulturą Północy i dzięki niej, oraz Mirime mamy możliwość poznania etnicznej i folkowej muzyki z Norwegii, Szwecji i Finlandii. Shani tłumaczy również pisane przez Bilba Wiadomości Bucklandu na Wspólną Mowę.

 

Adan

Jak wskazuje imię jest to Człowiek. Adan pomaga Adiemusowi w redagowaniu wspaniałej humorystycznej strony o Tolkienie pt. Pod Rozbrykanym Balrogiem.

 

Arco Coolbellows (Arkadiusz Kubala)

Hobbit. Autor niezwykłych ilustracji do książek Tolkiena oraz tłumaczeń. Z wykształcenia również anglista i kolejny wśród nas miłośnik elfiej mowy.

 

Arkadiusz Sroka

Krasnolud. Zawiaduje klubową kasą i pośredniczy w kontaktach ze światem. W jego ręku znajduje się Wielka Księga Adresów i on rozsyła nasze biuletyny do czytelników.

 

Athrandir (Jakub Dobranowski)

Elf. Administrator naszego sekcyjnego Forum Elendili. Ponieważ Athrandir jest Elfem Śnieżnym, w porze zimowej uwielbia przemierzać góry Śródziemia na elfickich nartach. Specjalizuje się w takim szusowaniu, że na śniegu pozostawia ślady w kształcie liter elfickich. Bo Athrandir uwielbia litery Fëanora i zajmuje się elficką kaligrafią.

 

Dimsirion (Łukasz Ruta)

Dimsirion współpracuje z Simbelmynë.

 

Eliran (Piotr W. Cholewa)

Elf. Wraz z Rakinem należy do radykalnego odłamu Sekcji, która nazywa siebie „antytolkienistami”. Cytując T.A.O.: „częste uszczypliwości wobec tolkienistów przyjmowane są z rozbawieniem, wszyscy bowiem wiedzą, że pod tymi pozorami skrywa się głębokie przywiązanie do Śródziemia.

 

Frodo Maggot (Ryszard Derdziński)

Hobbit. Specjalista od języków elfów. W dawnych czasach redaktor Nyellinkë Eldarin, Simbelmynë  (od maja 2008 stały współpracownik) i Gwaihira. Wraz z Tomem Gooldem redagował swego czasu Wiadomości Bucklandu. Ostatnio także administrator strony językowej Gwaith-i-Phethdain, Niezapominki oraz Forum Elendili. Znany wśród elfów jako Galadhorn. (od grudnia 2007 zawiesił swoją działalność w Sekcji Tolkienowskiej). Do 2007 roku jeden z koordynatorów Sekcji.

 

Halbarad Dunadan (Tadeusz A. Olszański)

Człowiek. Bardzo pracowity współpracownik naszych wszystkich biuletynów i aktywny uczestnik konwentów. W przeszłości również redaktor Gwaihirzęcia i specjalnego wydania Gwaihira. Dzisiaj współpracuje ze wszystkimi pismami Sekcji Tolkienowskiej. Posiada niewątpliwe zdolności organizacyjne, czego dowodzi realizacja sesji tolkienowskiej Polconu 1997.

 

Hurbi Korinol (Hubert Sawa)

Krasnolud. Teraz obecny w Sekcji tylko duchem. Znany ze swych publikacji przybliżających sekrety krasnoludzkiego uzbrojenia i taktyki wojennej.

 

Isilion Isilmërdil (Maciej Wygnański)

Elf. Autor wspaniałych rysunków i równie udanych tłumaczeń. Poza tym autor wielu przekładów i artykułów w biuletynach Sekcji. Działa także w Bractwie Miecza i Kuszy.

 

Jok (Przemek Grzesiak)

Rasa smocza, humor szampański. Jok posiada wiele zdolności, a wśród nich zdolności organizatorskie - to on kilka razy w roku przygotowuje spotkania międzyforumowe w Krakowie!

 

Laisar (Tomek Fruń)

Półelf. Redaktor Gwaihirzęcia i administrator strony internetowej Parmadili. W przeszłości redagował też Wiadomości Bucklandu. Zawsze zajęty, ale gotów pomóc innym, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Marek Dąbrowski

Krasnolud. Kolejny z naszych rysowników. Na łamach biuletynów Sekcji wielokrotnie zamieszczaliśmy jego rysunki z serii Tolkien Zone. Niezastąpiony druh w dalekich i niebezpiecznych podróżach.

 

Meneldur (Cezary Karolczak)

Autor znakomitych tekstów publikowanych w Simbelmynë, Gwaihirze i Aiglosie. Z wykształcenia filozof, z zamiłowania tolkienista.

 

Merry Gorbadok (Marek Gumkowski)

Hobbit. Konsultant i redaktor większości książek tolkienowskich. To dzięki niemu, książki które kupujemy nie zawierają błędów merytorycznych. Co byśmy bez niego zrobili?

 

Milo Burrows (Michał Błażejewski)

Hobbit. Związany z Sekcją od początku jej istnienia. Autor książki J.R.R. Tolkien – Powiernik Pieśni oraz wielu artykułów w biuletynach Sekcji. Propaguje Tolkiena na Uniwesytecie Gdańskim, gdzie wykłada już od wielu lat. Autor strony domowej poświeconej Tolkienowi i Lewisowi.

 

M.L. (Michał Leśniewski)

Jak inny nick wskazuje MumakiL, choć tak naprawdę człowiek, co gorsze Easterling (o czym świadczy duża
liczba żon mormońskich). Z wykształcenia i wykonywanego zawodu historyk. Z pasji historyk i tolkienista. Współredaktor i współtwórca almanachu tolkienowskiego Aiglos. Inicjator spotkań tolkienistycznych w Warszawie.

 

Neratin (Piotr Florek)

Jego wiedza na wszelkie tematy tolkienowskie znana jest w całym Śródziemiu. Neratin jest filarem naszego magazynu Simbelmynë oraz częstym gościem Forum.

 

Randir (Krzysztof Grzesik)

Dúnadan. Współpracownik Simbelmynë. Jeden z najbardziej widocznych ostatnio członków Sekcji! Częsty gość wtorkowych herbatek.

 

Rakin (Piotr Rak)

Krasnolud. Bez niego nie ukazałaby się żadna z publikacji Sekcji. Jakże tu wierzyć zatem, że jest antytolkienistą? Wraz z Eliranem bohater wielu Wiadomości Bucklandu, i współautor Gospody, o której nie dało się zapomnieć. To dzięki niemu możemy wydawać nasze biuletyny.

 

Tom Goold (Tomasz Gubała)

Hobbit. Dawniej redaktor Galathiliona, a obecnie Simbelmynë i Gwaihira (od maja 2008 jako członek redakcji). Od grudnia 1999 moderator strony internetowej Parmadili - Niezapominki. Jest również razem z Frodem Maggotem i Athrandirem administratorem Forum Elendili. Wspierał Parmadili od strony organizacyjnej do 2007 roku jako jeden z koordynatorów Sekcji.

 


Jak zostać jednym z nas

 

 

To bardzo proste - warunkiem przynależności do Śląskiego Klubu Fantastyki jest ukończenie czternastego roku życia, prawidłowe wypełnienie deklaracji członkowskiej (można ją wydrukować z pliku, który zamieszczamy na tej stronie), dostarczenie dwóch zdjęć legitymacyjnych (do legitymacji klubowej), opłacenie wpisowego i pierwszej składki kwartalnej. Osoby, które nie ukończyły szesnastu lat muszą oprócz wymienionych dokumentów dołączyć również pisemną zgodę rodziców.

 

Uwaga: aby zostać członkiem Sekcji Tolkienowskiej należy taki zamiar potwierdzić stosowną adnotacją przy deklaracji członkowskiej (najlepiej drukowanymi literami:-) , a także zgłosić chęć otrzymywania wszystkich publikacji Sekcji Tolkienowskiej. W ramach kwartalnej składki klubowej członek Sekcji powinien otrzymać bez dodatkowych opłat: Miesięcznik ŚKF i Simbelmynë oraz ma prawo do nabycia okazyjnych wydawnictw klubowych po obniżonej cenie.

 

 

DEKLARACJA CZŁONKOWSKA ŚKF

[plik zip, 13 KB]

 

 

 

 

SKŁADKA (kwartalna)

WPISOWE (jednorazowo)

UCZNIOWIE

15 zł

5 zł

STUDENCI

23 zł

8 zł

POZOSTALI

30 zł

10 zł

 

 

Konto ŚKF: PKO BP Nr rachunku: 02 1020 2313 0000 3202 0114 6588

 

 

Kontakt

 

 

Adres:

Sekcja Tolkienowska Śląskiego Klubu Fantastyki,

ul. A. Górnika 5,

skr. poczt. 502

40-956 Katowice

 

Koordynator: Elżbieta "Elirena" Gepfert

 

ela@skf.org.pl - sprawy dot. Sekcji Tolkienowskiej

skf@skf.org.pl - Sekretariat Śląskiego Klubu Fantastyki

http://parmadili.skf.org.pl - Strona Sekcji Tolkienowskiej ŚKF

www.skf.org.pl - Strona Śląskiego Klubu Fantastyki

 

Spotkania Sekcji odbywają się najczęściej w piątki. Informację o terminie najbliższego spotkania podajemy zawsze na stronie Niezapominki i na tablicy informacyjnej w siedzibie Klubu.

Oprócz tego w każdy wtorek od 16.30 do 19.00 czynny jest sekretariat Klubu, w którym można uzyskać informację o Sekcji i zapisać się do ŚKF. W tych samych godzinach jest również czynny telefon: (032) 253-98-04.