W tym dziale zamieszczamy zapowiedzi oraz relacje z imprez i konwentów tolkienowskich/miłośników fantastyki. Jeśli wiesz o konwencie, którego tu nie ma lub chcesz przesłać nam własną relację z takiej imprezy - napisz do nas evermind@skf.org.pl.

 

 

Zapowiedzi
 
TolkienCon 2006 - Praga (Republika Czeska)

 

Lindatirion z czeskiej Pragi zaprasza polskich miłośników J.R.R. Tolkiena na konwent w stolicy Czech! Odbędzie się on w dniach 13-15 stycznia 2006 r. Już dziś warto zaplanować sobie czas na wyjazd do jednego z najpiękniejszych miast Europy na spotkanie z jednymi z najsympatyczniejszych tolkienistów - z Tolkienistami z Czeskiej Republiki! Oto szczegóły imprezy:

 

Jak w tym roku, tak i w roku 2006 TolkienCon będzie się odbywał w dniach 13-15 stycznia w Pradze. Czym jest TolkienCon? Jest to największe jak do tej pory wydarzenie tolkienowskie w Czechach. Jego początki to czas po premierze filmowej Drużyny Pierścieni (Niezapominka organizowała wtedy wyjazd na film do Ostrawy w Czeskiej Republice! Pamiętacie?). Od tego czasu TolkienCon stał się konwentem, który łączy cały czeski fandom.

 


Podstawowe informacje:

Miejscem konwentu będzie (jak zwykle) pewna szkoła niedaleko centrum Pragi. Noclegi w sali gimnastycznej . Wyżywienie albo w znajdującej się na miejscu Tabernie, albo w pobliskich restauracjach i sklepach (uwaga, w Czechach wyżywienie jest tańsze niż w Polsce!). Co do programu, to jest on jeszcze w trakcie tworzenia, ale raczej na pewno będzie on obejmował następujące punkty:

Konkursy:

- konkurs na najładniejszy kostium (to naprawdę na poważnie, więc weźcie ze sobą najlepsze stroje tolkienowskie, jakie macie!)

Ścieżka intelektualna / wykłady:

- Mitologie (Andre)
- Rewizja tekstu Akallabêth (Adolescent)
- Elfy i wspólnota obywatelska, Mordor i nazizm, korzenie zła (Nenymir)
- Dragons II - Lodowe smogi z Północy (Ruby)
- Filmowe inspiracje i paralele (Boromira)
- Systemy polityczne Ardy (Finrod Felagund)
- Siedem Cudów Śródziemia (Loki)
- Lost Road zamkniętych pętli czasowych, czyli podróżowanie w Tolkienowskiej czasoprzestrzeni (Monster)
- Tolkienowska interpretacja Beowulfa (Silent)
- O tekście Sir Gawain and Green Knight (Michael Bronec)
- Książki o Tolkienie (Jana Kopeckova)
- Fan-filmy i "Urban games" (Regis)
- Różne wersje "Pieśni Golluma" (Fr. Vrbenska)

Ścieżka kulturalna / inne:

- Elficki Zakątek (Lyrel)
- Obóz Orków (Orkowie z Trutnova)
- Chłopski Kącik (Nenymir)
- False Fellowship: pokaz muzyczny o narodach Śródziemia
- koncert na harfie
- Koncert zespołu Fauns (Niemcy)
- konkurs wiedzy (z nagrodami!)
- być może przedstawienie teatralne na Tolkienowski temat... itd.

Więcej szczegółów (po czesku) na stronie http://www.jcsoft.cz/fantasy/tolkiencon2006.asp

Informacja dla przyjaciół zza granicy: Wszystkich serdecznie zapraszamy! Dajcie jednak koniecznie znać dużo wcześniej o planach Waszego przyjazdu. Jeżeli będzie taka potrzeba, będę na miejscu Wam asystował (bohdan@atlas.cz). Od zagranicznych gości nie pobieramy żadnych opłat!

 

 

VII - TOLK FOLK Bitwa Pięciu Armii

 

Tegoroczny VII TOLK FOLK odbędzie się w dniach 07-10 lipca. Głównym punktem programu będzie plenerowa inscenizacja Bitwy Pięciu Armii z Hobbita. Większą część strojów i rekwizytów przygotowuje organizator. Każdy kto chce wziąć udział w inscenizacji jako postać charakterystyczna w bitwie może częściowo skorzystać z naszego stroju ale elementy oryginalne, charakterystyczne przygotować samemu. Należy również wczesniej powiadomić nas o wybranej przez siebie postaci. Inscenizacja zostanie odegrana na kanwie przygotowanej wcześniej ścieżki dźwiękowej. Ścieżka zostanie umieszczona na stronie TF w systemie mp3 i będzie możliwa do ściągnięcia. Do muzyki zostanie dołączony scenariusz minutowy.Dzięki temu każdy uczestnik będzie zaznajomiony z kolejnością scen i łatwiej będzie przygotować inscenizację. Każdy bez względu na narodowość może wziąc udział w tym projekcie. Przy realizacji organizatorów będą wspierać tłumacze. Udział już zapowiedzieli fani z Czech. Pytania prosimy kierować na adres tolkfolk@tolkfolk.pl.

 

VII TOLK FOLK 07-10.07.2005 PROGRAM WSTĘPNY:

07.07 Pzyjazd uczestników, zakwaterowanie na polu namiotowym. Wstępny podział uczestników spektaklu " Bitwa Pięciu Armii", wieczorne ognisko integracyjne

08.07 Rano, próby do spektaklu "Bitwa Pięciu Armii", po południu rozpoczęcie LARP-a,poprawki strojów, broni. Imprezy dodatkowe, dyskusje, gry, treningi itp.

09.07 Rano próba generalna do spektaklu. Przemarsz na imprezę główną we własnym zakresie.

Impreza główna

18.00 Konkurs o czarną strzałę Barda 18.30 Konkurs strojów 19.30 Koncert Fauns 21.00 Koncert Gandalf 22.15 Spektakl - Bitwa Pięciu Armii

10.07 Rano zakończenie LARP-a i Bieg Hobbicki. Pożegnanie uczestników.

 

Więcej informacji: www.tolkfolk.pl

[na podstawie informacji organizatorów]

 

 
 
Relacje z konwentów

 

Konwent Niemieckiego Towarzystwa Tolkienowskiego - Berliner Tolkien Tag 2005

autor: Ryszard Derdziński [dodane 31 maja 2005]

 

W dniach 28-29 maja b.r. w Berlinie odbył się doroczny zjazd berlińskich członków Deutsche Tolkien Gesellschaft (DTG, 'Niemieckie Towarzystwo Tolkienowskie'), na który zaproszono reprezentację Parmadilich/Elendilich. W trakcie sobotniego wykładu pt. "Tolkien w Polsce" Rysiek "Galadhorn" Derdzinski miał okazję zaprezentować dzieje polskiego ruchu tolkienowskiego i szczegóły dotyczące recepcji literatury Tolkiena w naszym kraju... [więcej tutaj]

 

Konwent brytyjskiego Tolkien Society pt. "Tolkien 2005" - Birmingham 11-15 sierpnia

autorka: Anna Adamczyk [dodane 21 sierpnia 2005]

 

Dzięki uprzejmości Ani "Nifrodel" Adamczyk prezentujemy relację z ważnego konwentu tolkienowskiego "Tolkien 2005", który miał miejsce w Birmingham w dniach 11-15 sierpnia b.r. Sekcja Tolkienowska ŚKF reprezentowana była na tym zjeździe przez kilku członków, w tym redakcję czasopisma Aiglos. Relację, napisaną przez Nifrodel (Hantalë Nildë!) prezentujemy tutaj.