Rysunki J.R.R. Tolkiena

- recenzja

 

 

 

Książka Pictures by J.R.R. Tolkien nie ma raczej szczęścia do polskich wydawnictw. Kilka lat temu próbowało ją wydać nowo powstałe wydawnictwo Gandalf. Ogłoszono subskrypcję, zebrano zamówienia i okazało się, że... książka jednak się nie ukaże. Podobno nie zgłosiła się wystarczająca liczba chętnych.

 

 

 

 

 

 

 

A szkoda, bo książka jest naprawdę niesamowita. Na własne oczy możemy się przekonać, że J.R.R. Tolkien był nie tylko utalentowanym pisarzem, ale i grafikiem.

 

Wielkie wrażenie robią autorskie ilustracje do Hobbita - ilustracje, które od lat ukazują się w anglojęzycznych edycjach książki, zaś w Polsce są niemal nieznane.

 

Po raz pierwszy fanowie Tolkiena mogą je podziwiać w kolorze. Najlepsze ( i najbardziej znane) są szczególnie dwie z nich: Bilbo płynący na beczkach oraz Smaug pilnujący skarbu.

 

Zachwycają też ilustracje do Władcy Pierścieni. Znakomite są fragmenty księgi Mazarbul, ucharakteryzowane na autentyczne dokumenty. Pozostałe, w większości czarno-białe, grafiki znalazły się także w kilku tomach Historii Śródziemia. Dowodzą one, że Tolkienowska koncepcja Śródziemia była w pełni przemyślana także na poziomie wizji plastycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co można powiedzieć o samej książce? Ci z Was, którzy już ją widzieli doskonale wiedzą, że nie sposób pomylić jej z żadną inną. Nietypowy, ogromny, zbliżony do kwadratu format robi oszałamiające wrażenie.

 

To album w pełnym znaczeniu tego słowa. Niestety, ostatnia edycja angielska miała miejsce kilka lat temu i książka jest białym krukiem nawet w dobrze zaopatrzonych angielskich antykwariatach. W Polsce książka była do kupienia jeszcze kilka lat temu (bodaj jeszcze w 1996 roku) w niektórych księgarniach językowych.

 

No, cóż w tej sytuacji wypada się uzbroić w cierpliwość i mieć nadzieję, że książkę poniesie fala popularności filmu. Może i polscy czytelnicy będą mieli szanse poznać inne niż pisarskie zdolności Tolkiena.

 

 

Pictures by J.R.R. Tolkien

Foreword and Notes by Christopher Tolkien.

London: George Allen & Unwin, [1 listopada] 1979, str. 103

ISBN 0-04-741003-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamieszczone ilustracje stanowią jedynie uzupełnienie powyższej recenzji.