Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki

POLCON 2001

(13-16 września 2001)  

 

 

Fandom Polski i Śląski Klub Fantastyki zapraszają na Polcon 2001, który odbędzie się 13-16 września 2001 na terenie Politechniki Śląskiej (ul. Krasińskiego 13, Katowice). W programie: spotkania autorskie, dyskusje panelowe, filmy, prelekcje, wręczenie nagród Śląkfy i im. Janusza Zajdla oraz sesja tolkienowska, przygotowana przez Parmadili. Gośćmi honorowymi Polconu będą:

 

Ian Watson

Marek S. Huberath

Dorota Malinowska

Andrzej "Bilbo" Kowalski  

 

Oto szczegóły dotyczące uczestnictwa w imprezie:

 

Akredytacje: 

                  

75 zł (przy wpłacie po 15.VIII.2001)

Przy wejściu na konwent należy przedstawić dowód wpłaty.

Uwaga: akredytacja dla członków Śląskiego Klubu Fantastyki wynosi tylko 50 zł.

 

Dla osób, które nie chcą uczestniczyć w całej imprezie istnieje możliwość wykupienia akredytacji jednodniowych bezpośrednio przy wejściu. Na razie jednak ich cena jest nieznana.

15 zł akredytacja dla uczestników wspierających (nie przyjeżdzają na konwent, ale otrzymują komplet materiałów i kartę głosowania na Nagrodę im. J.Z. Zajdla)

 

 

 

Noclegi: 

 

W pokojach dwuosobowych w cenie 25 zł/noc: płatne do 15.VIII.2001 (po tym terminie będzie pobierany 20% narzut). Organizatorzy nie przewidują sal zbiorowych.

 

Zgłoszenie uczestnictwa zostaje przyjęte po opłaceniu co najmniej akredytacji i wysłaniu karty uczestnika na adres Śląskiego Klubu Fantastyki.

Ewentualna rezygnacja z pełnym zwrotem kosztów jest możliwa do 15.VIII.2001.

 

Konto bankowe: Śląski Klub Fantastyki, PKO BP II O/Katowice, 

24-10202326-105880278 koniecznie z dopiskiem POLCON 2001

Adres: Śląski Klub Fantastyki, ul. Pocztowa 16, skr.poczt. 502, 40-956 Katowice

Telefon: (0-32) 253-98-04 (w każdy wtorek w godz. 16.00-19.00)

Internet: http://www.skf.org.pl 

E-mail: skf@skf.from.hell.pl 

 

Uwaga: działa już strona informacyjna  POLCONU 2001:

 

http://www.skf.from.hell.pl/polcon/index.html

 

Zgłoszenie uczestnictwa możesz pobrać TUTAJ [plik zip, 43 KB]  

 

Uwaga: specjalnie dla uczestników POLCONU 13 września w kinie Kosmos odbędzie się  przedpremierowy pokaz filmu FINAL FANTASY!

 

 

Program Bloku Tolkienowskiego 

Polconu 2001

 

Czwartek 13.09.2001

 

15.00-16.00

Tolkienowskie fanziny i strony internetowe

Ryszard Derdziński, Tomasz Fruń, Tomasz Gubała

- prezentacja (sala multimedialna)

Internetowa i wydawnicza działalność fanów JRR Tolkiena nie jest dziś niczym niezwykłym. W sieci pojawia się coraz więcej interesujących stron, a kluby miłośników Tolkiena wydają coraz to nowe fanziny. O niektórych z nich opowiedzą webmasterzy stron Sekcji Tolkienowskiej ŚKF oraz wydawcy klubowych pism.

 

16.00-17.00

Smoki Śródziemia

Rafał Olszowski

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

Smoki towarzyszą literaturze od wieków, a dziś – za sprawą książek fantasy - są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Wszyscy pamiętamy dostojnego i przebiegłego Smauga z „Hobbita”, ale w dziełach Tolkiena jest przecież więcej tych niezwykłych stworzeń. O wszystkich smokach Śródziemia opowie Rafał Olszowski z Galicyjskiej Gildii Fanów Fantastyki.

 

17.00-18.00

Droga pod górę Przyjaźni

Cezary Karolczak

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

Czy we współczesnych czasach mówienie o przyjaźni jest anachronizmem? Biografia i twórczość JRR Tolkiena przekonują, że tak być nie musi. O niezwykłych przyjaźniach w książkach i życiu Tolkiena opowiada Cezary Karolczak, filozof i członek Sekcji Tolkienowskiej ŚKF.

 

18.00-19.00 przerwa na uroczyste otwarcie Polconu 2001

19.00-20.00

Sekcja Tolkienowska ŚKF przedstawia:

J.R.R. Tolkien: Portret pisarza (film dokumentalny, UK 1992)

- projekcja (sala multimedialna)

Przypominamy znany, ale od wielu lat nie powtarzany film dokumentalny o Tolkienie. O pisarzu, w setną rocznicę urodzin, opowiadają członkowie rodziny i przyjaciele. Film w polskiej wersji językowej.

 

 

Piątek 14.09.2001

 

13.00-15.00

Sekcja Tolkienowska ŚKF przedstawia:

Hobbit (film animowany, USA 1978)

- projekcja (sala multimedialna)

Nieznany w Polsce telewizyjny prequel filmu Ralpha Bakshiego Władca Pierścieni. Uwaga – film w wersji oryginalnej, bez polskich napisów. Po projekcji filmu zaprezentujemy trailery filmu Władca Pierścieni Petera Jacksona.

 

15.00-16.00

Fikcyjne, ale żywe – języki Śródziemia w filmie Władca Pierścieni

Ryszard Derdziński

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

Czy zupełnie fikcyjny język ma prawo bytu? Okazuje się, że tak, a nawet może się rozwijać. Tak jest właśnie z językami quenya i sindarin. Co więcej niedługo cały świat usłyszy je za sprawą filmu Władca Pierścieni Petera Jacksona.  Na Polconie usłyszycie je już teraz... Ryszard „Galadhorn” Derdziński zaprasza.

 

16.00-17.00

Czarna Księga Ardy - rosyjska wizja I Ery dziejów Śródziemia

Tadeusz A. Olszański

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

Powszechnie wiadomo, że filmowe Gwiezdne Wojny doczekały się wielu książkowych, bardziej i mniej oficjalnych, kontynuacji. Mało, kto wie jednak, że podobny „proceder” w stosunku do książek Tolkiena jest bardzo rozpowszechniony w.... Rosji. O tolkienowskich fanfikach opowiada Tadeusz A. Olszański.

 

17.00-18.00

Gość specjalny Bloku Tolkienowskiego:

Tolkien w Polsce

Jakub Z. Lichański

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

W tym roku mija 40. rocznica polskiego przekładu Władcy Pierścieni autorstwa Marii Skibniewskiej. To doskonały pretekst, by spojrzeć wstecz i zastanowić się nad odbiorem i dziejami książek Tolkiena w Polsce. Opowie o tym prof. Jakub Z. Lichański z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

18.00-19.00

Tolkien vs. Hollywood – o nowej ekranizacji Władcy Pierścieni

Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała

- prelekcja (sala multimedialna)

Czy filmowy Władca Pierścieni będzie zgodny z literackim oryginałem? Czy to prawda, że poszczególne filmy będą trwały po 3,5 godziny? Na te i wiele innych pytań dotyczących „najbardziej oczekiwanego filmu roku” odpowiedzą Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała, redaktorzy Gwaihira i Simbelmynë.

 

19.00-20.00

Linguopoeia

Andrzej „Lobelio” Kozicki

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

Ta prelekcja to prawdziwa gratka dla wielbicieli sztucznych języków, a tych wśród miłośników Tolkiena przecież nie brakuje. O teorii i zastosowaniach języków sztucznych opowie na wybranych przykładach Andrzej „Lobelio” Kozicki z Sekcji Lingwistycznej TH im. Gandalfa.

 

20.00-21.00

Sekcja Tolkienowska ŚKF przedstawia:

Władca Pierścieni (film animowany, USA 1977)

- projekcja (sala multimedialna)

Bardzo kontrowersyjna ekranizacja, ledwie połowy książki Tolkiena, w reżyserii Ralpha Bakshiego.  Bez względu na krążące opinie warto obejrzeć ten film jeszcze przed premierą superprodukcji Petera Jacksona (polska premiera: 8 lutego 2002). Film w polskiej wersji językowej.

 

 

Sobota 15.09.2001

 

13.00-15.00

Sekcja Tolkienowska ŚKF przedstawia:

Powrót Króla (film animowany, USA 1979)

- projekcja (sala multimedialna)

Telewizyjna kontynuacja filmu Ralpha Bakshiego. Uwaga – film w wersji oryginalnej, bez polskich napisów. Po projekcji filmu zaprezentujemy trailery filmu Władca Pierścieni Petera Jacksona.

 

15.00-16.00

Klątwa i przysięga w Legendarium Tolkiena

Karolina Stopa

- prelekcja (sala Koziorożec 1)

Przysięga Feanora i jego siedmiu synów, złożona przy obnażonych mieczach, lśniących krwawo w blasku pochodni, pociąga za sobą straszliwe skutki i doprowadza do zguby ich wszystkich. Opowie o tym Karolina Stopa z Sekcji Tolkienowskiej ŚKF..

 

16.00-17.00

Konkurs Tolkienowski

- prowadzą: Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała (sala multimedialna)

Ile lat żyli hobbici? Czy kobiety krasnoludów nosiły brody? Jakie więzy pokrewieństwa łączyły Bilba i Froda? Jeżeli znasz odpowiedzi na te i inne pytania to jest to konkurs dla ciebie ;-) Do wygrania bardzo cenne nagrody!

 

17.00-18.00

Książki Tolkiena w Polsce i Świecie

panel połączony z prezentacją wydawnictw

uczestnicy: Agnieszka Sylwanowicz, Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Marek Gumkowski (prowadzący), Tadeusz A. Olszański

- panel dyskusyjny (sala multimedialna)

Publikacji poświęconych Tolkienowi jest tak dużo, że nie sposób mieć wszystkiego, a dotychczas ukazało się wiele ciekawych wydawnictw. 40. rocznica polskiego przekładu Władcy Pierścieni jest dobrym pretekstem, by opowiedzieć o niektórych z nich i przedstawić zapowiedzi na najbliższe miesiące.

 

18.00-19.00

Gość specjalny Bloku Tolkienowskiego:

Spotkanie z Andrzejem Kowalskim – założycielem Sekcji Tolkienowskiej ŚKF

- prowadzą: Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała (sala Koziorożec 1)

Parmadili - Sekcja Tolkienowska Śląskiego Klubu Fantastyki obchodzi właśnie swoje 16. urodziny i jest to najstarsze stowarzyszenie miłośników JRR Tolkiena w Polsce. A wszystko zaczęło się od pomysłu jednego człowieka. Z Bilbem Brandybuckiem, pierwszym hobbitem Rzeczpospolitej i długoletnim szefem Sekcji, rozmawiają koordynatorzy jej obecnej działalności.