Archiwum aktualności
sierpień 2005 - listopad 2006
 

 

 • Jesteśmy z Wami... - Halemba 21 listopada 2006  [22 listopada 2006]

Redakcja Niezapominki wraz z Forumowiczami "Elendilimi" i wszystkimi miłośnikami Tolkiena w Polsce chce złożyć kondolencje rodzinom tych, którzy zginęli w Kopalni "Halemba". Mamy nadzieję, że tam głęboko pod ziemią czekają jeszcze żywi...

 

 

 • Tolk Folk:
  III Międzynarodowy Konkurs Plastyczny
   [2 października 2006]

W twórczości J.R.R. Tolkiena występuje wiele postaci boleśnie doświadczonych przez życie. Wśród ludzi, elfów, krasnoludów czy nawet hobbitów występują osoby, które poprzez swoje działanie doprowadziły albo do nieszczęścia albo do śmierci. Było to niekiedy wynikiem zarówno rzuconych klątw jak i nieszlachetnym zachowaniem. Celem konkursu zorganizowanego po raz trzeci przez twórców Tolk Folku w Bielawie jest pokazanie tych właśnie postaci w najbardziej charakterystycznych momentach swojego nieszczęścia, wewnętrznego bólu, oraz przyczyn bądź też kulminacji tragizmu wybranego bohatera. Temat jest bardzo szeroki bo określa całą twórczość Tolkiena łącznie z poezją. Więcej informacji pod linkiem poniższego banera:

 

 • Zjazdy Elendilich [18 sierpnia 2006]

Miesiąc sierpień był czasem największej aktywności towarzysko-zjazdowej Elendilich. Spotkaliśmy się m.in. w Krakowie, Kielcach, Katowicach... Na Forum otwarliśmy specjalny dział zjazdowy (Zjazdujemy!) z relacjami, zdjęciami, planami kolejnych spotkań. A niżej "pamiątkowe zdjęcie" ze Zjazdu Krakowskiego z 10 sierpnia b.r. wykonane przez jednego z naszych grafików, Rafera. Zapraszamy na Zjazdy Elendilich!

 

Kompania Elendilich Braci (Znazd Krakowski): Earwen, Arathulion, Monika, Ilmare, Morcia, Galadhorn, Potrof,

Rafer, Ninquelen, Hybrid, Piętka, Pycior, Wróblonek, Ninquel, Nolimon, Lórin

 

 • Ucz się języka adûnaic z Niezapominką  [14 sierpnia 2006]

 

Od dziś nasz dział lingwistyczny zaprasza na kurs języka Númenóru, języka adûnaic. Kurs autorstwa Thorstena Renka przełożył dla nas przyjaciel z Forum Elendilich, Sindaorodiel (z pomocą Adaneth). Zapraszamy!

 

 • Pomoc dla tolkienowskich maturzystów  [2 kwietnia 2006]

 

Maturzystów, którzy przygotowują się do prezentacji tolkienowskiej z języka polskiego zapraszamy do lektury tematu Tolkienowskie tematy maturalne na Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów". Forumowi poloniści, przede wszystkim zaś Freyr, który pomógł już wielu osobom przygotowującym się do matury, prezentują tam wiele cennych rad, gotowych bibliografii, planów wypowiedzi itd. Zapraszamy serdecznie!

 

 • Pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II na Forum Elendili  [2 kwietnia 2006]

 

To był dla wielu z nas ważny dzień. Zapraszamy do lektury naszej księgi pamięci:

 

 

 

 • Rocznica Upadku Saurona
  Neratin i nowa funkcja Forum "Elendilich"!
  [18 marca 2006]

 

Śpiewajcie, ludzie z Wieży Anoru, / Bo już skruszona moc Saurona / I w proch upadła Czarna Wieża (WP III, 301). Zgodnie z przeliczeniami w naszym Kalendarzu Parmadilich dzień 18 marca to odpowiednik 25 rethe'a w rachubie Shire'u, a zatem rocznica zniszczenia Pierścienia Jedynego, Upadku Barad-dûr i pokonania Saurona. Życzymy wszystkim Gościom Niezapominki oraz samym sobie, żebyśmy nigdy nie poddawali się temu, co Tolkien nazywał "znudzeniem dobrem" i co opisał w Nowym Cieniu tak: Sto i jeszcze pięć lat minęło od upadku Czarnej Wieży, a już większość mieszkańców Gondoru niewiele sobie poważała historię tamtych wydarzeń, choć żyło jeszcze kilku spośród tych, co pamiętali Wojnę o Pierścień. Niech dzisiejsza data będzie dla miłośników Władcy Pierścieni zaprzyjaźnionym z naszą stroną, dniem lektury książek Profesora i refleksji nad tym, co Tolkien chciał przekazać w swoich pismach współczesności.

 

Rocznica ta została w szczególny sposób uświetniona przez Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów". Piotr "Neratin" Florek stworzył dla naszego forum zupełnie nową modyfikację, która umożliwia pisanie na Forum tengwarem, czyli literami elfickimi stworzonymi przez Fëanora. Nasze najwdzięczniejsze podziękowania na ręce Neratina! Hantalelma! Więcej informacji znajdziecie w tym miejscu. Tak wygląda nasze Forum z funkcją [quenya][/quenya] oraz [sindarin][/sindarin]:

 

 

Zapraszamy na Forum Elendilich! Od niedawna Elendili stali się największym forum tolkienowskim w Polsce! Mimo tego, że forum istnieje dopiero trzeci rok, jego Użytkownicy napisali 34674 wpisy w 1156 tematach (dbamy o to, żeby łączyć podobne tematy, forum jest bowiem dokładnie moderowane) co stawia nas obecnie na pierwszym miejscu w polskim internecie tolkienowskim!

 

 

 • Nowy numer Aiglosa! [27 stycznia 2006]

 

Sekcja Tolkienowska wydała właśnie nowy numer almanachu Aiglos. Redakcja pisma przygotowała nam smaczny kąsek. Numer 5 ma aż 160 stron! Naszym subiektywnym zdaniem najciekawsze teksty to "Dobro w dziełach Tolkiena" Katarzyny Chmiel, "Ruch Arts and Crafts i J.R.R. Tolkien" Ty Rosenthal oraz relacja z konwentu Tolkien 2005 w Birmingham pióra Piotra Korczyca. Zachwycający jest też apokryf Karoliny Stopy pt. "Opowieść" i wiersze Katarzyny Staniewskiej. Warto przeczytać polemikę między prof. Andrzejem Szyjewskim i Tadeuszem Olszańskim (choć to lektura dla osób o mocnych nerwach). Ważną częścią numeru jest też wywiad z profesor Verlyn Flieger, autorką znakomitych prac na temat pisarstwa Tolkiena. Szkoda, że sprawia on wrażenie wywiadu korespondencyjnego a nie bezpośredniej rozmowy z tą ciekawą osobą. Całość dopełniają recenzje, piękne grafiki (zwłaszcza brawa dla Maćka Wygnańskiego za jego "Beorna"), aktualności tolkienowskie i zagadki. Więcej szczegółów, w tym opis wszystkich artykułów, znajdziecie tutaj. Pismo można nabyć również w naszych Tolkienaliach! Cena to tylko 8 zł, choć przy zakupie naszego kalendarza na rok 2006 pismo otrzymać możecie ZA DARMO!

 

 

 

 

 

 • Świąteczny pudding ze śliwkami - epilog [5 stycznia 2006]

 

Tutaj znajdziecie relację z naszych redakcyjnych obchodów 114. Urodzin Tolkiena i z konsumpcji puddingu, który czekał na zjedzenie prawie dwa miesiące. Jednopensówki nikt jeszcze nie znalazł, bo pudding jest tak słodki, że jeszcze go nie zjedliśmy do końca...

 

 

 • Ogłoszenie wyników smoczego konkursu w Bielawie [5 stycznia 2006]

 

Dnia 3 stycznia w czasie Urodzin Tolkiena w Bielawie organizatorzy Tolk Folku ogłosili wyniki swojego międzynarodowego smoczego konkursu. Zwyciężczynią (nagroda to 150 EUR) okazała się Anna Maria Chaberek z Wrocławia za pracę Glaurung pozbawiający Nienor pamięci. Serdecznie gratulujemy! Oto zwycięska praca:

 

 

Więcej prac i relację z zimowego Tolk Folku, czyli Urodzin Profesora w Bielawie znajdziecie tutaj.

 

 

114 lat temu w Bloemfontein (dzisiaj Republika Południowej Afryki) urodził John Ronald Reuel Tolkien. Oto jak narodziny syna opisał w liście do matki ojciec Johna, Arthur Tolkien: Mam dla Ciebie w tym tygodniu dobre wiadomości. Zeszłej nocy (3 stycznia) Mabel obdarzyła mnie ślicznym synkiem. Poród był przedwczesny, lecz dziecko jest silne i czuje się dobrze, a Mabel przeszła go wspaniale. Dziecko jest (oczywiście) śliczne. Ma piękne rączki i uszy (bardzo długie palce), bardzo jasne włosy, "Tolkienowskie" oczy i zdecydowanie "Suffieldowskie" usta. (...) [O] 12.40 (...) napiliśmy się whisky za szczęście chłopca. Jego pierwszym imieniem będzie John na cześć jego dziadka, a w całości będzie się chyba nazywał John Ronald Reuel. Mab chce go nazwać Ronaldem, a ja chcę zachować Johna i Reuela... (Biografia, str. 18)

 

Dnia 3 stycznia każdego roku miłośnicy Tolkiena na całym świecie zaproszeni są do wzniesienia toastu urodzinowego za swojego ukochanego pisarza o godzinie 21:00 lokalnego czasu. Wznosząc toast mówimy: Za Profesora!.

Dla osób nie znających zwyczaju brytyjskich uroczystości toastowych:
 

Aby wznieść Toast Urodzinowy, wstajemy, podnosimy w górę szklaneczkę napoju (niekoniecznie alkoholowego) i mówimy "Za Profesora" (ang. "The Professor"), a następnie wypijamy łyk napoju. Potem siadamy i dopijamy w spokoju napój do końca (ze strony internetowej The Tolkien Society). Tymczasem w dolnośląskiej Bielawie szykują się dzisiaj huczne obchody tej miłej rocznicy. Oto, co na ten temat pisze Elek, organizator Urodzin Tolkiena w Sowiogórskim Śródziemiu: Zostanie otwarta wystawa prac II Międzynarodowego Konkursu Plastycznego - TOLKIENOWSKIE SMOKI i zostaną ogłoszone również oficjalne wyniki tego konkursu. Ponadto admin naszego serwera zapowiedział pomoc w zainstalowaniu kamerki na czas obchodów urodzin i o godz. 17.30 zapraszamy na urodzinowy pokaz sztucznych ogni, w wykonaniu Gandalfa i Śródziemnej świty. Potem będzie urodzinowy tort ze spotkaniem i dyskusją panelową na temat VIII TOLK FOLK. (...) Zostanie również ogłoszony kolejny konkurs, tym razem skierowany do rodzimych fanów. co nie znaczy, że goście z zagranicy nie mogą brać w nim udziału (z forum Elendili).

 

 

My wszystkich Gości naszego serwisu zapraszamy wieczorem na spotkanie urodzinowe na Czatowniku! Przygotujcie sobie o 21.00 szklaneczkę napoju (niekoniecznie alkoholowego) aby wznieść razem toast Za Profesora!

 

 • Kolekcjonerski Kalendarz Simbelmynë na rok 2006 [29 grudnia 2005]

 

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku 2006 zapraszamy Was do naszego sklepiku Tolkienalia na nowe zakupy. Właśnie dzisiaj wydaliśmy coś, co może być gratką dla kolekcjonerów tolkienowskich i sympatyków naszych czasopism: Gwaihira i Simbelmynë.

 

Oto niezwykły kolorowy kalendarz ścienny na rok 2006 z pięknymi ilustracjami Macieja Wygnańskiego i innych grafików zaprzyjaźnionych z Sekcją Tolkienowską. Ilustracje te zdobiły okładki Gwaihirów i Simbelmynë w ostatnich kilku latach, a kilka z nich pochodzi z konkursu organizowanego przez Niezapominkę. Kalendarz ma format A3, każdy miesiąc reprezentuje jedna odrywana kartka formatu A4 z kolorową grafiką. Zaznaczono dni wolne i święta.

Uwaga: ilość egzemplarzy kalendarza dostępnych w sklepiku jest limitowana tylko do 8 sztuk! No i wciąż też są do nabycia nasze Kalendarze Parmadilich 2006.

 

 

 

 • Radosnych Świąt i samych dobrych dni w Nowym Roku 2006! [24 grudnia 2005]

 

Redakcja Niezapominki życzy Wam pięknych Świąt Bożego Narodzenia! Oto nasze kartki świąteczne:

 

 

 

Z okazji Świąt mamy dla Was dwa prezenty! W formacie PDF dwa numery Simbelmynë - 19 (wiosna 2004) i 25 (zima 2005)!

 

 

Simbelmynë nr 19 (wiosna 2004)

 

plik PDF (ZIP), 5 MB [ściągnij]

 

Simbelmynë nr 25 (zima 2004)

 

plik PDF (ZIP), 351 KB [ściągnij]

 

         

 • Kalendarz Parmadilich na rok 2006 [13 grudnia 2005]

 

Tradycją Sekcji Tolkienowskiej od lat 90. jest wydawanie kalendarzy. Kilka z nich wciąż można znaleźć w Tolkienaliach. W tym roku przygotowaliśmy nowy piękny kalendarz ścienny z grafikami Przyjaciela Sekcji Tolkienowskiej, Tomka "Saso" Kowala. Są to krajobrazy Ardy widziane z lotu ptaka, oczami Króla Orłów - Gwaehira. Tomek w naszym kalendarzu przedstawia następujące prace: Ered Nimrais (okładka), Lodowa Zatoka Forochel (styczeń), Zatoka Lhûn (luty), Calacirya (marzec), Emyn Engrin (kwiecień), Ered Lithui (maj), Nenuial (czerwiec), Meneltarma (lipiec), Morze Rhûn (sierpień), Udûn (wrzesień), Erebor (październik), Dunharrow (listopad), Zwiędłe Wrzosowiska (grudzień). Każdy dzień roku 2006 opisany jest tak, że data naszego kalendarza gregoriańskiego porównana jest z trzema datami Śródziemia: datą kalendarza Rivendell, kalendarza Shire'u i Nowej Rachuby Gondoru w IV Erze. Zaznaczyliśmy w kalendarzu polskie święta państwowe i kościelene, specyficznie tolkienowskie rocznice (np. urodziny Tolkiena i datę jego śmierci), znane nam do czasu wydania kalendarza daty konwentów tolkienowskich, a także nasze własne rocznice (jak Urodziny Forum "Elendili"). Kalendarz wydaliśmy na kremowym papierze, który imituje starodruki, jest on zbindowany tak, że na ścianie wiesza się go pionowo. Okładka wydrukowana jest efektownie na folii. Po lewej stronie przedstawiamy sposób prezentacji dat w Kalendarzu Parmadilich - tutaj przygotowana specjalnie dla Was strona na grudzień 2005!

 

 

1. Strona z objaśnieniami, 2. Przykładowa strona - tutaj marzec Calacirya, 3. Okładka z folii, na której znajduje się nadruk (aby było to lepiej widoczne, pod folię podłożyliśmy Gwiazdorka i szyszki :-)

 

Powyżej kilka zdjęć naszego kalendarza, a poniżej jedna z pięknych grafik Tomka "Saso" Kowala. Kalendarz jeszcze w tym tygodniu trafi do Sklepiku Tolkienalia. Jego cena to 20,- zł. Może to być ciekawa propozycja pod choinkę!

 

 

czerwiec 2006 - Nenuial

 

 

 • Spotkanie Sekcji: gośćmi Ania "Nifrodel" Adamczyk i Tomek "Saso" Kowal [13 grudnia 2005]

 

Nietypowo, bo w sobotę, dnia 10 grudnia 2005 roku o godzinie 17.00 spotkaliśmy się "U Tiliona" (czyli w gościnnej restauracji Selene, którą gorąco polecamy wielbicielom dobrego jadła i przyjemnej atmosfery!) w sporej grupie Parmadilich i Przyjaciół Sekcji. Byli: Indil, Mirime, Nellelórë, Shani, Arathulion, Dimsirion, Galadhorn, Randir, Tom Goold oraz nasi goście specjalni: Ania "Nifrodel" Adamczyk i Tomek "Saso" Kowal z Olą. Nifrodel opowiadała trochę o Aiglosie - półroczniku Sekcji Tolkienowskiej, którego nowy numer pojawi się po Nowym Roku, a Saso prezentował nam swoje grafiki, które powstały specjalnie do Kalendarza Parmadilich na rok  2006 (patrz wyżej). Spotkanie było też okazją dla premiery naszego tegorocznego kalendarza. W miłej atmosferze, przy ciekawych rozmowach i dobrej strawie spędziliśmy "U Tiliona" kilka godzin. Oto fotograficzna relacja:

 

 

1. "U Tiliona" (uczestnicy podpisani), 2. Nellelórë, Nifrodel, Randir i Arathulion,

3. "Tam czas płynął inaczej": Dimsirion, Nelle i Nif, 4. Grafiki Saso

 

 

 • Drugie Urodziny Forum "Elendili"! [8 grudnia 2005]

 

To już dziś! Od godziny 21.00 zapraszamy do ściągania naszych prezentów urodzinowych:

 
   

Około 60 stron wierszy, bajek

i tłumaczeń poetyckich Asi "Adaneth" Drzewowskiej

[plik PDF (ZIP), 351 KB]

 

Słynna Tolkienowska sztuka teatralna Lorda Ya

z niezwykłymi ilustracjami Mary Jade

[plik PDF (ZIP), 1 MB]

 

[ściągnij] [ściągnij]
   

 

 

NIESPODZIANKA URODZINOWA!

Gwaihir nr 3 z 1986 r. - rzadkość kolekcjonerska teraz w formie PDF

[plik PDF (ZIP), 35 MB]

 

[ściągnij]

Spis treści Gwaihira nr 3 (1986 r.)

 

Od redaktora (Andrzej Kowalski) - str. 1

Broń w Śródziemiu, uwagi krytyczne (Krzysztof Gorczyca) - str. 2

Przeczytaliśmy dla was - str. 8

Nazwy własne we Władcy Pierścieni (Agnieszka Sylwanowicz) - str. 10

Symbolika mandali we Władcy Pierścieni (Johan Vanhecke) - str. 16

Odsiecz z Żelaznych Wzgórz (Hubert Sawa) - str. 26

Listy Świętego Mikołaja: 1928-1929 (J.R.R. Tolkien, tłum. A. Kowalski) - str. 38

W obronie Aragorna (Valerie M. Sleith) - str. 43

Ar-Feiniel (Sara Fletcher) - str. 45

Spotkanie przyjaciół (Jarosław Wnuk) - str. 45

Wpływ Tolkiena na twórczość C. S. Lewisa (Pilar San Jóse, Gregory Starkey)  - str. 50

Wpływ Tolkiena na Opowieści z Narni (Jessica Yates) - str. 54

Wpływ Tolkiena na twórczość C. S. Lewisa - zakończenie (Pilar San Jóse, Gregory Starkey) - str. 58

Sen jako nowa rzeczywistość - Paulina Braiter - str. 60

 

Wydawnictwo jest bardzo na czasie w związku z filmową premierą Lwa, czarownicy i starej szafy wg książki

C. S. Lewisa. Cuio anann, Gwaith-in-Elvellyn! 'Sto lat, Ludzie Przyjaciół Elfów!'. Serdecznie dziękujemy wszystkim Elendilim za to, że SĄ!

 

 • Niedługo Drugie Urodziny Forum "Elendili"! [6 grudnia 2005]

 

Już za dwa dni - 8 grudnia 2005 roku - obchodzić będziemy Drugie Urodziny Forum "Elendili"! Dwa lata temu wystartowało nasze Forum jako nieznane, skromne interentowe miejsce. Dzisiaj należy do najaktywniejszych, największych i najciekawszych forów dyskusyjnych o Tolkienie i jego twórczości, jakie znajdziecie w polskim internecie. Prawie 30 000 wpisów i średnia około 40 wpisów dziennie! 1030 tematów! 1500 użytkowników, w tym około 70 osób piszących stale i bardzo często! Z okazji Drugich Urodzin planujemy kilka niespodzianek i zabawę. Niespodzianki to trzy książeczki pdf, które będzie można ściągnąć z naszego Forum w czwartek od godziny 21.00. Dwie z nich to kolejne tomiki Biblioteczki Elendilich, trzecia to tajemnicza niespodzianka! W Biblioteczce Elendilich zaprezentujemy dwa kolejne tomiki: jeden z poezją i bajkami Joanny "Adaneth" Drzewowskiej a drugi ze słynną sztuką Do Rivendell i bez powrotu Lorda Ya.

Tegoroczna zabawa to pobijanie rekordu frekwencji na naszym tolkienowskim czacie, czyli na Czatowniku! Zapraszamy na Czatownik do bicia rekordu w godzinach 21.00-21.30! Zobaczymy ile osób zbierze się tam na raz. Powiadomcie o biciu rekordu znajomych Tolkienistów. Podajcie tę informację dalej (np. w podpisie na gg). Serdecznie Wszystkich zapraszamy!

 

A oto tekst rocznicowy, który z okazji Pierwszych Urodzin rok temu napisał dla Simbelmynë nasz Wielki Forumowy, czyli Kuba Dobranowski, który założył nasze Forum:

 

URODZINY FORUM

(Kuba "Athrandir" Dobranowski, Simbelmynë nr 21, grudzień 2004)

 

Na początku był pomysł, później dyskusja. Następnie chaos, a na końcu - Forum.

 

„Elendili”, czyli „Przyjaciele Elfów”, a właściwie miejsce, gdzie się spotykają, 8 grudnia obchodzi swoje pierwsze urodziny. Historia początków tego Forum jest dość ciekawa i z okazji pierwszych urodzin postanowiłem napisać kilka słów na ten temat (ale uczciwie przyznam, że zachęcił mnie do tego pewien hobbit...).

Nie pamiętam dokładnie daty i godziny, ale załóżmy, że było to niecały tydzień przed 8 grudnia. Wróciłem ze szkoły pełen czarnych myśli, związanych z samą szkołą i innymi nieciekawymi sprawami. Usiadłem przed komputerem i zacząłem odwiedzać strony umieszczone w magicznym katalogu „Ulubione”. Kiedy przejrzałem 1/3 z nich, coś mnie tknęło – zauważyłem, że zawsze na samym dole strony znajdował się tajemniczy napis: phpBB. Dlaczego? Po co ktoś miałby to wpisywać? Reszta zagadki w mojej głowie rozwiązała się sama... Ta 1/3 to były fora dyskusyjne – podobieństwo funkcji, sposobów rejestrowania i innych tajemniczych rzeczy było uderzające, były prawie identyczne. Wtedy zrozumiałem – administratorzy tych forów nie mogli napisać ich silników (czyt. kodu, ich struktury, funkcji itd.), musiał to zrobić ktoś inny. Ale kto? No jasne – phpBB.

Dzień mijał, a w mojej głowie powoli rodził się pomysł – pierwsza zapowiedź forum „Elendili”. Zastanawiałem się – czy jest sens w tworzeniu czegoś, co przecież już istnieje? Forów dyskusyjnych o tematyce związanej z Tolkienem była masa, a ja chciałem stworzyć coś oryginalnego, niepowtarzalnego. Jak się później okazało, z pomocą przyjaciół, udało mi się... Ale wracając do tematu, następnego dnia postanowiłem porozmawiać z osobą, która wzbogaciła Internet w jedną z największych skarbnic wiedzy o językach Śródziemia – hobbitem o elfickim imieniu, zapewne znanym wszystkim, Ryśkiem „Galadhornem” Derdzińskim.

Wywiązała się między nami ciekawa dyskusja – druga zapowiedź; a pomysł gonił pomysł. „Forum o językach? O językach elfów?” – proponowałem. Galadhorn jednak nie był przekonany co do posiadania forum na swojej stronie, „Gwaith-i-Phethdain”. Udzielił mi wtedy rady: „Stwórz własne forum, na przykład o... elfach, ich kulturze, strojach, w jakie byli odziani, itd. A nazwij je – minuta ciszy – „Elendili – Przyjaciele Elfów”. Po chwili zastanowienia, która trwała jakieś trzy sekundy, z radością w oczach zabrałem się za to. Efekt nie był imponujący, ale co najważniejsze – fundamenty forum „Elendili” zostały postawione.

Wielu znajomych, z Frodo Maggotem na czele, zainteresowało się losem nowego miejsca dla „wyrażania swoich opinii”. Napływały do mnie listy z propozycjami nowych działów, ewentualnych zmian w strukturze forum itd. Zaczął się chaos – trzeci, ostatni i najciekawszy etap budowy „Forum dyskusyjnego przy Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki”.

Galadhorn przejął inicjatywę. Wraz z Tallis Keeton wymyślili nazwy nowych działów forum i opisy, czemu miałyby one – dosłownie – służyć. Projekt szybko wprowadziłem w życie. Zakończyłem edycję starych działów, poprawiłem wszelkie niedociągnięcia i... nacisnąłem „enter”. Efekt był niesamowity – „Elendili” nareszcie stanęli twardo na ziemi; tak mi się przynajmniej wydawało...

W ciągu zaledwie kilku dni na Forum zjawiło się pierwszych 30 użytkowników. Wpisów przybywało, serce rosło... pojemność bazy danych (miejsca zapisywania wszystkich danych, wpisów itd.) niestety równie szybko malała. Galadhorn, Tom Goold i ja, czyli trzech adminów, stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem – jeśli chcemy, aby Forum nadal się rozwijało, musimy szybko coś wymyślić. Potrzebne było nowe miejsce; nowy, potężniejszy serwer, na którym ograniczenia praktycznie by nie istniały. Trzeba było go znaleźć szybko, czas uciekał...

Po długich, kilkudniowych poszukiwaniach i przeszukiwaniach ofert serwerów polskich, amerykańskich czy nawet słowackich, wreszcie znaleźliśmy. Chaos niepewności kończył się, porządek nadchodził wielkimi krokami. Wreszcie postanowiliśmy: przenosimy Forum.

Kupiliśmy miejsce na serwerze, przygotowania do przenosin trwały. Kiedy nastał Ten Dzień, ogarnęła mnie czarna rozpacz. Przez trzy godziny męki nie udało mi się nic w tym kierunku zdziałać. Wtedy Tom Goold odezwał się cicho: „Pozwólcie, że ja spróbuję”. Znalazł rozwiązanie w ciągu pięciu minut. „Elendili – Przyjaciele Elfów” wreszcie, ponownie, już naprawdę wystartowali. I przyznam nieskromnie, że był to start wspaniały.

W przeciągu miesiąca przybywało użytkowników, dyskusje kwitły, Forum się rozwijało. Po zmianie wspomnianego silnika, ogólne zadowolenie wszystkich było jeszcze większe. Mogliśmy sobie pogratulować...

W kolejnych miesiącach dołączyło do nas dwóch wspaniałych ludzi, którzy obecnie pełnią na Forum funkcję moderatorów – strażników porządku – Adaneth oraz Freyr.

Kiedy piszę ten artykulik, na Forum „Elendili” zarejestrowanych jest około 700 użytkowników, liczba wpisów sięga niemal 13 300, a ich wartość merytoryczna jest naprawdę duża. Od kilku miesięcy na „Tolkien Topliście” zajmujemy pierwsze miejsce, piszą o nas na wielu stronach internetowych. Nic nie wskazywało na to, że wszystko potoczy się tak idealnie. Muszę zatem napisać, że jestem z tego dumny i głęboko wierzę, że ktoś pomagał nam w tym niebanalnym przedsięwzięciu. Może to elfy przekonały Valarów, żeby otoczyli nas swą opieką? W sumie, dlaczego nie? W końcu jesteśmy ich Przyjaciółmi...

 

 • Spotkanie Sekcji Tolkienowskiej
  i nieoczekiwana premiera Simbelmynë nr 25
  ! [26 listopada 2005]

 

Kolejne spotkanie Sekcji Tolkienowskiej podczas jesiennego Zjazdu Członków Korespondentów ŚKF jest już za nami. Spotkaliśmy się dzisiaj w siedzibie Klubu, przy ulicy A. Górnika w Katowicach i udało nam się zebrać w całkiem sporej gromadce wolnych ludów Śródziemia. Byli: Achika, Dżana, Elirena, Helenka, Indil, Małgorzata, Melinir, Mirime, Nifrodel, Salamistra, Shani, Arathulion, Halbarad Dúnadan, Randir, nowy Parmadil jeszcze bez śródziemnego pseudonimu, Tom Goold i Galadhorn (jeżeli kogoś pominąłem, to tylko przez pośpiech w pisaniu tego newsa). Zaczęliśmy od zwiastunów Opowieści z Narnii i dość ciekawego, choć dłużącego się pod koniec filmu o tolkienistach i dziejach światowego fandomu. Film nosi tytuł Ringers, a  premiera na DVD miała miejsce kilka dni temu! Potem zaczęła się najciekawsza część naszego spotkania - prezentacja książki Henry'ego Gee pt. The Science of Middle Earth. O tej interesującej pracy opowiadał Tadeusz A. Olszański (Halbarad Dúnadan). Wywiązała się ciekawa rozmowa o stosunku Tolkiena do techniki, o smokach, wzroku elfów i przyjaźni dawniej i dziś. Potem Galadhorn powiedział kilka słów o zbiorze przypisów do Władcy Pierścieni, który jest dziełem Wayne'a G. Hammonda i Christiny Scull, a nosi tytuł The Lord of the Rings. A Reader's Companion. Oglądaliśmy też inne nowości wydawnicze, m.in rozszerzone wydanie Kowala z Podlesia Większego pod redakcją Verlyn Flieger. Trzeba też powiedzieć kilka słów o wyśmienitej kuchni w trakcie Zjazdu: pysznych sałatkach i ciastkach! Spotkanie było tym bardziej udane!

 

Zjazd był też okazją dla prezentacji nowego Simbelmynë nr 25 (zima 2005) - okolicznościowego wydania sygnowanego datą dzisiejszego spotkania. Pismo jest cieńsze niż zwykle, ale nie mniej ciekawe. Był to czwarty numer naszego pisma wydany w roku 2005. Od ośmiu już lat i od 25 numerów fanzin Simbelmynë towarzyszy polskim miłośnikom J.R.R. Tolkiena. Oto spis treści nowego numeru (okładka powyżej po lewej):

 

Artykuły:

 

Głos z Moczarów (str. 3)

J.R.R. Tolkien – Eldarińskie określenia rąk, palców i liczebników... – tłum. Adaneth (str. 4)

Piotr „Neratin” Florek – Konwersja miar odległości w Śródziemiu (str. 21)

Ryszard „Galadhorn” Derdziński – Karta z Kalendarza Parmadilich na grudzień 2005 (str. 23)       

Summary in Westron (str. 24)

 

Ilustracje:

       

Arkadiusz Kubala – Hobbicki piknik (okładka)

Ryszard “Galadhorn” Derdziński – Nazwy części dłoni (str. 20)            

Tomasz „Saso” Kowal – Erebor (ilustracja z Kalendarza Parmadilich 2006) (str. 22)

               

Pismo wydaliśmy tylko w ilości 26 egzemplarzy! Kilka z nich trafi niedługo do naszego sklepiku Tolkienalia! Kolekcjonerzy powinni uważnie obserwować ofertę sklepiku, bo Simbelmynë nr 25 będzie niewątpliwie gratką.

 

 • Zjazd Członków Korespondentów ŚKF, Wernisaż Małgorzaty Pudlik, Książka Jakuba Ćwieka 
  [24 listopada 2005]

 

Prezes ŚKF, Ela Gepfert (parmadilowa Elirena) zawiadamia, że Zjazd Członków Korespondentów ŚKF odbędzie się 26-27 listopada b.r. Przybędzie wielu Parmadilich spoza regionu górnośląskiego. Redakcja Simbelmynë przygotowuje z tej okazji kilka niespodzianek.

 

Z przyjemnością zawiadamiamy wszystkich, że dnia 9 grudnia, w piątek, o godzinie 17.00, w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 30 (Katowice, ul. Rybnicka 11) odbędzie się wernisaż wystawy prac naszej klubowej koleżanki, Małgorzaty Pudlik. Na wystawie zobaczymy nie tylko słynne smoki, ale też kwiaty oraz ilustracje do książek i tekstów. W imieniu Biblioteki, Klubu oraz Małgorzaty wszystkich serdecznie zapraszamy!

 

Małgorzata Pudlik Frodo na Amon Hen (więcej w Galerii Małgorzaty Pudlik)
 

Dodatkowo informujemy, że 28 listopada ukaże się zbiór opowiadań naszego kolegi i sekretarza Klubu - Jakuba Ćwieka. Zbiór pod tytułem "Kłamca" wydany zostanie przez "Fabrykę Słów". Więcej informacji tutaj.

 

 • Jak wyglądało niebo nad Śródziemiem?
  Prace Meneldilich: Astronomicznego Kącika Elendilich  
  [24 listopada 2005]

 

Na naszym Forum powstał nowy temat: Meneldili: Astronomiczny Kącik Elendilich. W ramach obserwacji nieba pod kątem terminologii Tolkienowskiej wpadliśmy na pomysł stworzenia kilku map nieba obrazujących gwiazdozbiory, układ planet i fazy Księżyca opisane we Władcy Pierścieni. Podstawy obliczeń zostały opisane w temacie Zjawiska na nocnym niebie w czasie Wojny o Pierścień. Tolkien pisząc Władcę Pierścieni daty faz Księżyca oparł na tabelach astronomicznych z lat 1941-42. Przesunął tylko daty o 6 dni, tak, że np. 1 stycznia 1942 roku jest odpowiednikiem astronomicznym 7 Afteryule ("stycznia") 3019 roku Trzeciej Ery Śródziemia (opisano to w The Lord of the Rings. A Reader's Companion Scull i Hammonda, str. xlv-xlix).

 

Mając taką podstawę do obliczeń zajęliśmy się opisem nieba z WP I 118:

Frodo i jego przyjaciele, bardzo senni, owinęli się w płaszcze i koce. Noc zapadła głęboka, światła w dolinie pogasły. Pippin usnął z głową opartą o jakąś kępę. Od wschodu na niebie pojawiła się konstelacja Remmirath, Sieć Gwiazd; z wolna ponad mgły wypłynął czerwony Borgil, rozżarzony niby ognisty klejnot. Podmuch wiatru rozwiał mgły, jakby unosząc zasłonę, i ukazał się Szermierz Nieba, Menelvagor, przepasany blaskiem, pnący się na krawędź świata. Elfowie wszyscy naraz zaintonowali pieśń (...)

Poniżej prezentuję wykres mapy nieba, jakie widzieli hobbici w powyższym opisie 24 Halimath ("września") 3018 r. TE, co jest astronomicznym odpowiednikiem dnia 18 września 1941 r. ok. godz. 00.40 w okolicach Oksfordu. Na wykresie podałem też nazwy części Shire'u, które widniały na horyzoncie wschodnim i południowo-wschodnim.

 

Obok wykresu prezentuję kartę kalendarza na listopad 2005 roku, na której porównujemy daty gregoriańskie (nasze) z datami dziennymi w Imladris, Shire i Gondorze w Czwartej Erze. Kartę tę wykorzystujemy w nowym temacie u Elendilich pt. W Śródziemiu dzień po dniu... Podobne karty znajdziecie w przygotowywanym przez nas kalendarzu na rok 2006 (z rysunkami Tomasza "Saso" Kowala).

 

 

 

 • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Tolkienowskie Smoki"   [24 listopada 2005]

 

Pragniemy przypomnieć że 22 grudnia b.r. mija termin nadsyłania prac na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Tolkienowskie Smoki". Regulamin konkursu jest dostępny na www.tolkfolk.pl. Przypominamy że na najlepszą prace czeka 150 EURO! Jest to już drugi taki konkurs organizowany przez ST WIEŻA organizatora letnich imprez TOLK FOLK. Sekcja  zapowiada już kolejny konkurs, który zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu. Jego temat jest na razie owiany tajemnicą.

 

 • Niezapominka w rankingu "20 Rings"!   [23-24 listopada 2005]

 

W związku z niemiłą nam praktyką nowego administratora Tolkien Toplisty, którzy wykorzystując popularność polskich stron tolkienowskich zainstalował na swojej stronie dziesiątki reklam, wyskakujących okienek i przekierowanie na strony komercyjne, opuszczamy z dniem dzisiejszym tamten ranking. Robimy to wspólnie z wieloma najpopularniejszymi stronami tolkienowskimi. Ze starego rankingu wycofujemy też Forum Elendili i Gwaith-i-Phethdain. Bojkotujmy tych, którym komercja przysłoniła tolkienistyczne idee! Od dzisiaj głosujcie na nas na topliście "20 Rings", która - miejmy nadzieję - stanie się już niedługo najpopularniejszym rankingiem tolkienowskim w Polsce:

 

20rings - 20 najlepszych stron tolkienowskich

 

Do akcji zainicjowanej przez stronę Hobbiton dołączył sam Hobbiton, dołączyliśmy my, Bractwo Złotego Drzewa & Kompania Boromira, Pod Rozbrykanym Balrogiem, Arda - Świat Tolkiena solidaryzuje się Tolk Folk. Liczymy na to, że dołączą do nas inne strony obecne wciąż na "Tolkien Topliście".

 

 • Mapa Elendilich   [21 listopada 2005]

 

Arathulion z Sekcji Tolkienowskiej ŚKF stworzył mapę "zelendilowienia" :-) Polski i świata, na którą wpisują się członkowie naszego Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów". Mapę możecie zobaczyć tutaj. Klikając na ten link, Elendili mogą się na naszą mapę dopisać. Poniżej znajduje się nasz mapowy baner, który przedstawia Elendilich i ich emblematy (można przesuwać obraz specjalnymi suwakami):

 

 

 • TolkienCon 2006
  Konwent tolkienowski w Pradze, 13-15 stycznia 2006
     [21 listopada 2005]

 

Lindatirion z czeskiej Pragi zaprasza polskich miłośników J.R.R. Tolkiena na konwent w stolicy Czech! Odbędzie się on w dniach 13-15 stycznia 2006 r. Już dziś warto zaplanować sobie czas na wyjazd do jednego z najpiękniejszych miast Europy na spotkanie z jednymi z najsympatyczniejszych tolkienistów - z Tolkienistami z Czeskiej Republiki! Oto szczegóły imprezy:

 

Jak w tym roku, tak i w roku 2006 TolkienCon będzie się odbywał w dniach 13-15 stycznia w Pradze. Czym jest TolkienCon? Jest to największe jak do tej pory wydarzenie tolkienowskie w Czechach. Jego początki to czas po premierze filmowej Drużyny Pierścieni (Niezapominka organizowała wtedy wyjazd na film do Ostrawy w Czeskiej Republice! Pamiętacie?). Od tego czasu TolkienCon stał się konwentem, który łączy cały czeski fandom.

 


Podstawowe informacje:

Miejscem konwentu będzie (jak zwykle) pewna szkoła niedaleko centrum Pragi. Noclegi w sali gimnastycznej . Wyżywienie albo w znajdującej się na miejscu Tabernie, albo w pobliskich restauracjach i sklepach (uwaga, w Czechach wyżywienie jest tańsze niż w Polsce!). Co do programu, to jest on jeszcze w trakcie tworzenia, ale raczej na pewno będzie on obejmował następujące punkty:

Konkursy:

- konkurs na najładniejszy kostium (to naprawdę na poważnie, więc weźcie ze sobą najlepsze stroje tolkienowskie, jakie macie!)

Ścieżka intelektualna / wykłady:

- Mitologie (Andre)
- Rewizja tekstu Akallabêth (Adolescent)
- Elfy i wspólnota obywatelska, Mordor i nazizm, korzenie zła (Nenymir)
- Dragons II - Lodowe smogi z Północy (Ruby)
- Filmowe inspiracje i paralele (Boromira)
- Systemy polityczne Ardy (Finrod Felagund)
- Siedem Cudów Śródziemia (Loki)
- Lost Road zamkniętych pętli czasowych, czyli podróżowanie w Tolkienowskiej czasoprzestrzeni (Monster)
- Tolkienowska interpretacja Beowulfa (Silent)
- O tekście Sir Gawain and Green Knight (Michael Bronec)
- Książki o Tolkienie (Jana Kopeckova)
- Fan-filmy i "Urban games" (Regis)
- Różne wersje "Pieśni Golluma" (Fr. Vrbenska)

Ścieżka kulturalna / inne:

- Elficki Zakątek (Lyrel)
- Obóz Orków (Orkowie z Trutnova)
- Chłopski Kącik (Nenymir)
- False Fellowship: pokaz muzyczny o narodach Śródziemia
- koncert na harfie
- Koncert zespołu Fauns (Niemcy)
- konkurs wiedzy (z nagrodami!)
- być może przedstawienie teatralne na Tolkienowski temat... itd.

Więcej szczegółów (po czesku) na stronie http://www.jcsoft.cz/fantasy/tolkiencon2006.asp

Informacja dla przyjaciół zza granicy: Wszystkich serdecznie zapraszamy! Dajcie jednak koniecznie znać dużo wcześniej o planach Waszego przyjazdu. Jeżeli będzie taka potrzeba, będę na miejscu Wam asystował (bohdan@atlas.cz). Od zagranicznych gości nie pobieramy żadnych opłat!

 

 

 • Świąteczne przygotowania na Moczarach
  Relacja z przygotowywania hobbickiego Yule Plum Pudding
     [19-20 listopada 2005]

 

Gody, czyli hobbickie Święta (ang. Yule) wspomniane są w tekście Hobbita i Władcy Pierścieni  zdawkowo. W 6 numerze Nyellinkë Eldarin w artykule "Kalendarze Śródziemia" pisałem:

 

"Ważnymi świętami były też różnorodne obchody Nowego Roku - w języku quenya nazywanego Yestarë, a w Shire Yule. O datach Nowego Roku w różnych kalendarzach mówiliśmy powyżej. Nowy Rok może być związany z przesileniem zimowym (ok. 22 grudnia jak było to w Rachubie Shire oraz w Królewskiej i Namiestnikowskiej), ale nie musi (jak chociażby w Kalendarzu Imladris i w Nowej Rachubie)". W Nowej Rachubie Yestarë upamiętniał upadek Saurona, gdyż wypadał 25 súlimë starego stylu.  W Shire okres świąteczny związany z Yule 'Godami' trwał sześć dni - o szczegółach poczytacie w Nyellinkë Eldarin nr 4 w artykule "Gody były gorące i wesołe" (...).

 

Jedyny opis Godów w narracji powieści Tolkiena mamy w Hobbicie na stronie 226 (Iskry). Jest to bardzo skromny opis, ale trochę mówi o atmosferze panującej podczas Godów:

Nim upłynęła połowa zimy, Gandalf i Bilbo przebyli całą drogę dokoła Puszczy i stanęli na progu domu Beorna. Tu odpoczywali jakiś czas. Zimowe gody spędzili więc w cieple i wesoło. Ze wszystkich stron, z daleka nawet schodzili się ludzie zaproszeni przez Beorna na święta.

Aby wczuć się w atmosferę hobbickich Świąt postanowiłem w tym roku przygotować pewną tradycyjną hobbicką (a zarazem angielską) potrawę - świąteczny pudding ze śliwkami. Zapraszam Was na relację z przygotowywania tej oryginalnej potrawy ze Śródziemia...

[ciąg dalszy]

 

 • Audycja Tolkienowska w radiowej Dwójce   [18 listopada 2005]

 

Wczoraj, 17 listopada 2005 r. o godzinie 18:05 w radiowej Dwójce mogliśmy wysłuchać godzinnej audycji pt. 50 lat "Władcy Pierścieni". Prowadząca program pani Hanna Maria Giza, oraz jej goście - uznani polscy specjaliści od spraw Tolkienowskich, czyli Agnieszka Sylwanowicz (ŚKF, redakcja Aiglosa, znana polska tłumaczka literatury pięknej) i prof. Jakub Z. Lichański (UW, autor książek o Tolkienie i jego recepcji w Polsce) - rozmawiali o znaczeniu epopei Tolkiena dla nas, ludzi żyjących w początkach XXI w. Okazją do spotkania była 50. rocznica wydania Władcy Pierścieni. W audycji wzięli udział słuchacze, m.in. nasz znajomy z serwisu Ostatni Przyjazny Dom znany jako "Adam". Szkoda, że to tylko godzina. Audycja była bardzo wartościowa i ciekawa. Relacje z niej i oceny znajdziecie na zaprzyjaźnionym Forum Tolkienowskim "Hobbitonu" (tu też sylwetki A. Sylwanowicz i Jakuba Z. Lichańskiego) na stronie Ostatni Przyjazny Dom i na naszym forum Elendili. Dzięki uprzejmości Nifrodel i elfów z Forum Tolkienowskiego "Hobbitonu" możecie teraz posłuchać audycji na własnych komputerach. Oto link do audycji skonwertowanej przez Adminów Forum "Hobbitonu":

 

Audycja Tolkienowska z radiowej Dwójki

"50 lat Władcy Pierścieni" [mp3, zip, 57 MB]

 

Dziękujemy za możliwość prezentacji tego odnośnika.

 

 

 • Dziś premiera Simbelmynë nr 24   [21 października 2005]

 

Od dziś w sklepiku Tolkienalia możecie kupić najnowszy numer naszego fanzinu Simbelmynë (patrz tutaj). Jednocześnie do 7,- zł spadła cena poprzedniego numeru Simbelmynë nr 23.

 

Poniżej prezentujemy krótkie fragmenty czterech tekstów z najnowszego numeru Simbelmynë. Mamy nadzieję, że zachęci to Was do zakupu i pełnej lektury naszego fanzinu:

 

Rozmowa Simbelmynë z Anke Eißmann

(fragment, str. 11-12, plik PDF)


Andrzej Szyjewski "Zanik (uwiąd) bogów w mitach celtyckich"

(fragment, str. 49-50, plik PDF)

 

J.R.R. Tolkien "Ballada o Aotrou i Itroun" – tł. J. Drzewowska

(fragment, str. 65-66, plik PDF)

 

Joanna „Adaneth” Drzewowska "Tłumaczyć nieprzetłumaczalne..."

(fragment, str. 77-78, plik PDF)

 

Oto też trzy miniaturki prac graficznych Macieja Wygnańskiego, które powstały specjalnie dla tego numeru naszego pisma - ilustrują one poemat Tolkiena pt. Ballada o Aotrou i Itroun.

 

 

W pełnych rozmiarach obejrzycie je wraz z innymi grafikami w nowym Simbelmynë nr 24. Zapraszamy do sklepu Tolkienalia!

 

 • Nowość w Tolkienaliach: Wprowadzenie do sindarinu Galadhorna   [11 października 2005]

 

Nasz sklepik Tolkienalia przedstawia nową płytę CD stworzoną przez zespół GooldMaggot specjalnie dla wszystkich polskich miłośników języka sindarińskiego przed zbliżającymi się Świętami. Płyta nosi tytuł Wprowadzenie do sindarinu i zawiera dokument PDF (55 stron) opisujący szczegółowo charakterystykę języka sindarińskiego, przykłady tego języka zawarte w pismach Profesora Tolkiena, fonologię tego języka i ortografię w trzech systemach pisma: łacińskim, cirth i tengwar. Jest to poprawiona wersja warsztatów lingwistycznych zamieszczonych w 16, 17 i 19 numerze Simbelmynë.

 

 

Powiększ okładkę

 

Tak wygląda menu płyty

 

Jako dodatek zamieściliśmy też na płycie treść działu lingwistycznego Niezapominki (z kursem sindarinu Th. Renka i kursem quenya Helge Fauskangera). Osoby rzadziej korzystające z Internetu mają świetne narzędzie do poznawania języków Tolkiena. Szczegółową ofertę znajdziecie tutaj.

 

 • Wkrótce premiera Simbelmynë nr 24   [11 października 2005]

 

Kilka dni dzieli nas od daty premiery najnowszego Simbelmynë nr 24 (jesień 2005). Niedługo będzie on do nabycia w sklepiku Tolkienalia! Dzisiaj przedstawiamy artykuł wprowadzający oraz spis treści tego numeru.

 

Od redakcji:

Mae govannen, mellyn vîn!

Po wakacyjnej przerwie witamy Was ponownie. Tym razem Simbelmynë ma dokładnie 100 stron. Z nadzieją, że dostarczymy Wam i tym razem ciekawej lektury, zabieramy Was dzisiaj w podróż do świata zamieszkanego przez celtyckich bogów i bohaterów. J.R.R. Tolkien czerpał swe literackie inspiracje przede wszystkim z wczesnośredniowiecznych dzieł poetów germańskich – z Islandii, Skandynawii, Anglii... Nie należy jednak zapominać, że fascynował go również tajemniczy świat mitów celtyckich, że od dzieciństwa rozpalał jego wyobraźnię język walijski, że tworzył naukowe artykuły w rodzaju tekstu „Angielski i walijski”, który zamieszczono w książce Potwory i krytycy. Opinie Tolkiena na temat „celtyckości” jego mitologii bywały diametralnie różne. W grudniu 1937 roku pisał on do wydawcy Stanleya Unwina (Listy, nr 19): „Oczywiście nie muszę mówić, że nie są one [tzn. imiona w Silmarillionie] celtyckie! Podobnie jak nie są celtyckie te opowieści. Znam dzieła celtyckie (wiele w ich oryginalnych językach, irlandzkim i walijskim) i czuję wobec nich pewien niesmak: głównie za ich zasadniczy brak rozsądku. Mają jaskrawe barwy, lecz są jak rozbity witraż, złożony bez planu. Są w rzeczywistości „szalone”, jak mówi Pański recenzent – ale ja chyba nie (...)”. Za to w liście do Naomi Mitchinson z roku 1954 (Listy, nr 144) pisał o języku sindarińskim: „Pochodzi on z tego samego źródła co quenya; lecz specjalnie wymyślono zmiany nadające mu charakter zbliżony (choć nie identyczny) do walijskiego. W pewnych językowych nastrojach ten charakter bardzo mi się podoba, a poza tym wydaje mi się dobrze pasować do dość „celtyckich” legend i historii opowiadanych o jego użytkownikach (...)”. Czy opowieści o Śródziemiu „nie są celtyckie”, czy też są „dość celtyckie”, tego tutaj nie rozstrzygniemy. Zapraszamy Was jednak do lektury prawie nieznanego poematu J.R.R. Tolkiena pod tytułem Ballada o Aotrou i Itroun (str. 65), który jest niewątpliwie inspirowany bretońskimi, czyli celtyckimi balladami lais. Ilustracje do tego pięknego utworu w znakomitym tłumaczeniu Joasi Drzewowskiej wykonali specjalnie dla Simbelmynë – Anke Eißmann (wywiad z tą znaną niemiecką artystką znajdziecie na str. 11) i Maciek Wygnański. Utwór opatrzono też dwoma – mamy nadzieję ciekawymi – komentarzami (J.R.R. Tolkien i bretońskie „lais” – str. 60 oraz Tłumaczyć nieprzetłumaczalne...    – str. 77). Swój interesujący tekst o bogach celtyckich nadesłał też specjalnie dla Simbelmynë znany polskim tolkienistom religioznawca, pan Andrzej Szyjewski. Część celtycka ozdobiona jest legendami i wierszami irlandzkimi. Oprócz tego możecie poznać też drugą część przekładu Zapisków Klubu Mniemań J.R.R. Tolkiena, przeczytać mało znany wywiad z pisarzem z roku 1967 (Hobbici górą! – str . 21), wziąć udział w piątej lekcji języka quenya (str. 94) i powędrować z Adaneth i Fredegarem po łąkach Śródziemia (Zielnik Śródziemia, str. 92). Jest dział humoru z zabawnymi rysunkami Rafera z Forum „Elendili”, jest kilka informacji o fandomie tolkienowskim w Polsce i w Niemczech, a całość ozdobiona pięknymi grafikami zaprzyjaźnionych z nami artystów. Życzymy Wam przyjemnej lektury! I do zobaczenia zimą... Aha, zapomnielibyśmy – zbieramy materiały do Simbelmynë o tematyce ugrofińskiej. Prosimy o teksty, grafiki i pomysły!

 Wasza Redakcja:

Adaneth, Mirime, Shani, Galadhorn i Tom Goold

Spis treści

 

Andrzej Kowalski – Głos Dziedzica Bucklandu (str. 5)
Głos z Moczarów (str. 6)
Wiadomości zza Brandywiny – relacja z Berliner Tolkien Tag (R. Derdziński) (str. 7)
Rozmowa Simbelmynë z Anke Eißmann, astystką tolkienowską z Niemiec (str. 11)
Wiadomości zza Brandywiny – relacja z Berliner Tolkien Tag (A. Koszowska) (str. 14)
Hobbici górą! – wywiad z 15 stycznia 1967 r. J.R.R. Tolkienem (str. 21)
J.R.R. Tolkien – Notion Club Papers (Zapiski Klubu Mniemań) – tł. J. Drzewowska, cz. 2 (str. 27)

Joanna „Adaneth” Drzewowska – Wiersze irlandzkie: Tir na nÓg (str. 47)
Andrzej Szyjewski – Zanik (uwiąd) bogów w mitach celtyckich (str. 49)
Ryszard „Galadhorn” Derdziński – J.R.R. Tolkien i bretońskie "lais"... (str. 60)
J.R.R. Tolkien – Ballada o Aotrou i Itroun – tł. J. Drzewowska (str. 65)
Joanna „Adaneth” Drzewowska – Tłumaczyć nieprzetłumaczalne... (str. 77)
O Etain i Miderze, legenda irlandzka z „Cyklu mitologicznego" – opr. J. Drzewowska (str. 82)

Joanna „Adaneth” Drzewowska – Wiersze irlandzkie: Oisin (str. 86)
Polscy fani Tolkiena, cz. 2 – Marta „Carcharoth” Promis o Stowarzyszeniu „Arda” (str. 87)
Joanna „Adaneth” Drzewowska, Fredegar O’Grodnik – Zielnik Śródziemia, cz. 2 (str. 92)

Warsztaty Lingwistyczne, cz. 8 – Thorsten Renk – Kurs quenya, lekcja 5 (str. 94)

Tolkien Zone – Rafer (str. 99)
Summary (str. 100)

 

 • Letnie spotkanie Sekcji Tolkienowskiej
  i zjazd Elendilich "Yomenië Nelya"
     [24 sierpnia 2005]

 

To był wspaniały dzień! Już poprzedniego wieczora zjawiła się w Katowicach Adaneth, która przyjechała na Śląsk aż z Puław. Zaopiekowali się nią Indil i Randir. We wtorek zjazd rozpoczął się w mieszkaniu Galadhorna w Sosnowcu, dokąd około godziny 9.00 przybyli: Adaneth, Arathulion, Athrandir i Randir, a po 10.00 Mirime. Ten pierwszy etap Yomenië Nelya 'Spotkania Trzeciego' Tom Goold - który łączył się z nami przez Gadu Gadu - żartobliwie nazwał Galconem. Było to typowo hobbickie śniadanie, drugie śniadanie i trzecie śniadanie. Napitki, przysmaki, wesołe pogaduszki. Do tego przegląd tolkienowskiej zawartości dysku komputerowego Galadhorna i mała narada dotycząca prac nad nowym Simbelmynë.

 

 

1. Athrandir i Arathulion; 2. Arath, Randir i Adaneth;

 

Około godziny 15.30 ruszyliśmy autem do Katowic odwiedzić tamtejsze bogato wyposażone księgarnie. Najpierw zajrzeliśmy do księgarni CLC, w której tradycyjnie wiele jest książek C. S. Lewisa. Dowiedzieliśmy się, że w związku ze zbliżającą się premierą kinowych Kronik narnijskich wydawnictwo Media Rodzina wykupiło prawa do większości książek Lewisa i teraz jest mały zastój w publikacji dzieł tego pisarza i chrześcijańskiego publicysty. Trzeba poczekać na nowe wydania. Miejmy nadzieję, że wydawca Media Rodzina rzeczywiście wznowi te najlepsze książki C. S. Lewisa. Potem podjechaliśmy pod katowicki "Empik" (oglądaliśmy m.in. znakomity leksykon mitologiczny dotyczący religii Wikingów) i tam otrzymaliśmy telefon od Shani i Indil, które już na nas czekają w Klubie. Dotarliśmy do nowej siedziby ŚKF przy ulicy A. Górnika przed 17.00 (kilka osób odwiedziło nową siedzibę po raz pierwszy). Tam dojechali też: Małgorzata "Smoczyca", Salamistra (której gratulujemy dostania się na wymarzoną ASP!), Tom Goold oraz kilka osób zainteresowanych działalnością Parmadilich. Po załatwieniu różnych spraw klubowych, po obejrzeniu nowych wydawnictw Sekcji (np. anglojęzycznego Aiglosa, który prezentował dorobek polskiej tolkienistyki na konwencie w Birmingham), po przejrzeniu naszych archiwów ruszyliśmy do naszego nowego miejsca spotkań - sympatycznej restauracyjki "Selene"...

 

 

3. Adancia rozmawia z Shani; 4. Tom Goold ogląda prezenty (sto jedenaście lat Jubilacie!);

5. Małgorzata, Athrandir, Randir i młody człowiek, który "zagiął" nas swoją wiedzą tolkienistyczną;

 

Po wejściu do naszej nowej zaprzyjaźnionej restauracyjki "Selene" (niestety słynna Herbaciarnia przy katowickim Rynku została zamknięta), jej wystój wnętrza od razu skojarzył nam się z Rivendell, a Arath stwierdził wręcz, że obrazy na ścianach (z krajobrazami śródziemnomorskimi) na pewno przedstawiają Valinor i Valmar. Obrady rozpoczęło stuknięcie czarodziejską laską Indil (wprowadzamy nowe "rytuały" ;-), na stole (dłuuugim, eleganckim - nareszcie mamy stół, przy którym mogą zmieścić się wszyscy uczestnicy katowickich spotkań Parmadilich) pojawiły się półmiski pełne doskonałej strawy (żurki śląskie, kremy z grzankami, pyszne desery!). Spotkanie upłynęło nam na ciekawych rozmowach, żartach, robieniu fotek (czekamy jeszcze na zdjęcia od Adaneth), wakacyjnych wspomnieniach, relacji ze swoich najdziwniejszych snów, opowieściach o ostatnich lekturach, podziwianiu kandydata na naszą maskotkę (pluszowa śpiewająca "gollumowa" żaba, którą zaprezentowała właścicielka restauracji) i na wielu, wielu przyjemnych rzeczach, wliczając w to delektowanie się znakomitą kuchnią... Trzykrotne stuknięcie magicznej różdżki Indil zakończyło spotkanie około godziny 21.00.

 

 

6. Wejście do restauracji "Selene", czyli naszego "Ithilien";

7. Prawie wszyscy przybyli: zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej:

Randir, Shani, Adaneth, Indil, Liranna, Arathulion, Tom Goold, Athrandir, Małgorzata i the last but not least Salamistra;

8. Shani i Adaneth; 9. Małgorzata, Sal i Ran; 9. "Nie bój żaby", czyli kandydat na naszą maskotkę; 10. Ran i Shani;

11. Nastrój jak na naradzie krasnoludów u Bilba Bagginsa; 12. Pozdrawiają Was: Sal, Adancia, Małgorzata, Liranna, Tom Goold,

Randir, Indil, Shani, oraz zza obiektywu Galadhorn - Mae govannen!

 

Razem z Athrandirem i Tomem Gooldem chcemy serdecznie podziękować Adanci za piękne prezenty, jakimi były stworzone przez jej zdolne ręce elfickie hafty - dla Toma herb "Niezapominki", dla Athrandira herb Elendilich, a dla Gala drzewo Amalionu (na zdjęciu poniżej). Le hannam, Adaneth!

 

 

Siedzą sobie trzy Adminy -

mają przeszęśliwe miny.

wielka radość ich rozpiera -

Ada hafty im rozdziela.

 

 

 • Parmadili w South Park!  [24 sierpnia 2005]

 

Od wczoraj (od obejrzenia na Yomenië Nelya filmu z serii South Park, który parodiował Drużynę Pierścienia) trwa na Forum "Elendili - Przyjaciele Elfów" zabawa w tworzenie własnych wizerunków według graficznego wzoru z tego "kultowego" serialu. Udało się "zsouthparkować" administrację Elendilich, część redakcji Simbelmynë/Gwaihira, Elirenę i in.. Oto efekt:

 

 

Tom Goold, Galadhorn, Athrandir, Nifrodel

Elirena, Dorti, Shani, Eärwen

 

 

Więcej na Forum! Może i Ty dołączysz?