Archiwum aktualności
kwiecień 2002 - listopad 2002
 

 

 • Grafiki Kasi Chmiel    [13 listopada 2002]   

Zapraszamy do Galerii, gdzie możecie podziwiać kolejne prace (w tym kolorowe) Katarzyny Chmiel, o której twórczości mogliście przeczytać w przedostatnim numerze Newsweeka. Z kolei w dziale Simbelmynë publikujemy obszerny artykuł Anny Adamczyk o elfach.

 • Profesor Tolkien i profesor Mroczkowski     [4 listopada 2002]   

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu Dariusza Piwowarczyka w dziale Simbelmynë, który porusza "polski wątek" w biografii Tolkiena, czyli przyjaźń z prof. Przemysławem Mroczkowskim. Zapraszamy do lektury!

 • Zdjęcie Drzewca     [8 października 2002]   

Poniżej możecie zobaczyć pierwszy wizerunek filmowego Drzewca jaki pojawił się w sieci. Jest to skan karty z gry karcianej Władca Pierścieni: Dwie Wieże, która już wkrótce zostanie wydana przez Decipher. Oczywiście polecamy również samą grę;)

 

 • Nowy trailer Dwóch Wież c.d.     [4 października 2002]   

Jak większość z was już wie - 1 października w sieci trailer ukazał się oficjalnie i aż w czterech wersjach objętościowych (polecamy wersję 42 MB). Od dziś wszystkie te wersje możecie już ściągnąć z naszej strony!

 • Nowy trailer Dwóch Wież     [30 września 2002]   

Pojawił się nowy i prawdopodobnie ostatni trailer Dwóch Wież. Tym razem mamy okazję zobaczyć całkiem sporo fragmentów z samego filmu, w tym m.in. orków jadących na wargach, enta, a nawet mumakila!

Prezentowana wersja nie jest jeszcze oficjalną edycją zwiastuna, który w lepszej jakości pojawi się już 4 października.

 

 

Trailer TTT

[plik Quick Time, 7 MB]

 

 • Polska książka z Amberu     [30 września 2002]   

Nasz przyjaciel Arek Kubala jest autorem Przewodnika po nazwach miejscowych Śródziemia, który ma ukazać się w listopadzie nakładem wydawnictwa Amber. Jest to leksykon obejmujący wszystkie nazwy miejscowe Śródziemia III i IV Ery zawarte w pismach J.R.R. Tolkiena. Hasła ułożono według nazw oryginalnych (czyli z wydań angielskich) ale są też polskie indeksy. Każda nazwa ma wywiedzioną (często bardzo obszernie) etymologię i tłumaczenie na polski. Po raz pierwszy chyba w Polsce zamieszczono polskie odpowiedniki wszystkich wersji tłumaczeń Władcy Pierścieni, Hobbita czy Przygód Toma Bombadila.

 • Imladris już za trzy tygodnie!     [30 września 2002]   

W dniach 18-20 października w Krakowie klub Galicyjska Gildia Fanów Fantastyki (organizator tegorocznego Polconu) ma zamiar zorganizować VI Krakowski Weekend z Fantastyka 'Imladris'. Za tegoroczny motyw przewodni obraliśmy 'Powrót do Śródziemia'. Mamy w zanadrzu kilka atrakcji, które powinny zachęcić Was do udziału w naszej imprezie.
Planujemy gościć czołówkę polskich tolkienistów, zorganizować warsztaty języka Quenya, konkurs na najpiękniejszy strój tolkienowski oraz śródziemską ucztę.
Program ma w założeniu obejmować również sporo atrakcji nieco mniej związanych ze Śródziemiem, m.in. spotkanie z Andrzejem Sapkowskim, jak i z innymi znanymi polskimi pisarzami.

Rafał Olszowski

 • Zaczynamy aktualizować     [30 września 2002]   

Po wakacyjnej przerwie ponownie aktualizujemy nasz serwis. Na początek kolejne - ostatnie już pliki ze słuchowiskiem Dwie Wieże (Dział J.R.R. Tolkien) oraz nowe newsy. Kolejny update już w drodze!

 • Tolkien na Polconie 2002     [22 sierpnia 2002]   

Na tegorocznym Polconie (Kraków, 29 sierpnia - 1 września 2002) nie zabraknie dwudniowego bloku tolkienowskiego. Zainteresowani uczestnictwem znajdą szczegółowe informacje na oficjalnej stronie konwentu: http://polcon.fandom.art.pl natomiast program bloku prezentujemy poniżej:

Czwartek

 

godz. 16.00

Piotr Florek

Tytuł: Krótka historia Śródziemia

O zupie i kościach wołu, o rzeczywistym procesie tworzenia i kwitach z pralni, czyli o Historii Śródziemia w ogóle i szczególe. Omówienie zawartości 'The History of Middle-Earth', analiza
ewolucji wątków, motywów i koncepcji Legendarium na wybranych
przykładach. Między innymi: Ainuilindalë - Ziemia a Arda. Kosmogoniczna analiza ewolucji 'Pieśni Ainurów', oraz tekstów z 'Morgoth's Ring' poświęconych problemom koncepcji Płaskiej/Okrągłej Ziemi etc.; a także: Śródziemie a Europa.

 

godz. 17.00

Jakub Lenczowski, Rafal Olszowski

Tytuł: Czy Tolkien byl Hobbitem?

m.in. o tym, że NAPRAWDĘ być hobbitem to nie tylko być włosostopym namiętnym palaczem fajki. A także drastyczne opisy: jak o mało co Tom Bombadil nie skończył swojego żywota utopiony w sedesie...

 

Piątek

 

godz. 10.00

Anna Adamczyk

Tytuł: O Elfach i Krasnoludach
Pochodzenie, szczepy, historia i główne siedziby Elfów i Krasnoludów. Charakterystyka obu ras, ich zwyczaje i kultura a także zagadnienia śmiertelności i nieśmiertelności.

 

godz. 11.00

Tadeusz Olszański

Tytuł: Mitologiczne i symboliczne znaczenie Valarów

 

godz. 12.00

Ryszard Derdziński, Tomasz Gubała

Tytuł: Przygody ciąg dalszy - wszystko o filmowych Dwóch Wieżach

Najnowsze wieści z planu filmowej trylogii Petera Jacksona, fragmenty filmów i ciekawostki związane z największą produkcją w historii kina. Powiemy m.in. gdzie i kiedy obejrzymy "Dwie Wieże", co ciekawego zobaczymy na ekranie, a także przedstawimy książki, które towarzyszyć będą premierze filmu.

 

godz. 13.00

prof. Jakub Lichański

Tytuł: Nieudane próby kontynuowania twórczości Tolkiena

 

I jeszcze istotna informacja - jednym z gości honorowych Polconu jest rosyjski pisarz - Kir Jeśkow, autor Ostatniego Władcy Pierścienia!

 • Nowości na stronie     [22 sierpnia 2002]   

W dziale J.R.R. Tolkien dostępny jest już kolejny odcinek słuchowiska. Oprócz tego w dziale filmowym pojawiły się dwa nowe, bardzo atrakcyjne, pliki. Są zapowiedzi rozszerzonego wydania DVD Drużyny Pierścienia oraz dziesięciominutowa zapowiedź filmu Dwie Wieże, ale tym razem w bardzo dobrej jakości. Ze względu na dużą objętość (aż 125 MB) jest to wersja przeznaczona raczej dla posiadaczy stałego łącza internetowego;)

Natomiast prawdopodobnie jutro wieczorem pojawią się kolejne atrakcje... w tym pierwsza w Polsce recenzja albumu filmowego The Art of The Fellowship of the Ring. Zapraszamy!

 • Nowe materiały filmowe     [6 sierpnia 2002]   

Nowe materiały video poświęcone filmowi Dwie Wieże są już dostępne na naszej stronie. Znajdziecie je powyżej oraz oczywiście w naszym Dziale Filmowym, który został ponownie uruchomiony. Polecamy go waszej szczególnej uwadze, ponieważ od dziś aktualności związane z filmami Petera Jacksona będą pojawiały się właśnie tam, a nie jak dotąd na tej stronie.

 • Nowa aktualizacja     [3 sierpnia 2002]   

Na stronie pojawił się zwiastun z DVD Drużyny Pierścienia zawierający fragmenty scen dostępnych w wersji reżyserskiej. Plik ze zwiastunem dostępny jest TUTAJ. W dziale Simbelmynë pojawiło się długo oczekiwane opracowanie o Elfach, którego autorką jest Nifrodel. Będzie się ukazywać w odcinkach, publikowanych co tydzień. Na zakończenie pojawią się pytania konkursowe, a główną nagrodą będzie egzemplarz Silmarillionu!

Testowa wersja działu Film została wreszcie uzupełniona (choć nie do końca ;) i pojawiły się w niej nowe zdjęcia z filmu.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że obrady redakcji jak zwykle przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia ;)))

 

 • Nowe odcinki słuchowiska     [30 lipca 2002]   

W dziale J.R.R. Tolkien pojawiły się kolejne cztery odcinki radiowego słuchowiska. Kolejne aktualizacje już wkrótce - część materiałów tylko czeka na wstawienie, a kolejne pojawią się zapewne po spotkaniu redakcji w najbliższy weekend.

 • Baletowy Silmarillion     [20 lipca 2002]   

Światowa premiera nowego baletu Silmaril, opartego na historii Berena i Luthien, nastąpi 25-27 kwietnia 2003 roku w Indianapolis, w amerykańskim stanie Indiana. Treścią sztuki będzie wyprawa Berena i Luthien po skradzionego Silmarila do siedziby Morgotha i jego sług. Już teraz ta epicka produkcja cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem.

Balet zatańczą profesjonalni tancerze, muzykę skomponował Frank Felice, a orginalne libretto napisała Ellen Denham. Wykona je Butler Symphony Orchestra, pod kierownictwem Prof. Madeline Sobota (zwróćcie uwagę na polsko brzmiące nazwisko). 

 • Rekordowa suma na aukcji!     [20 lipca 2002]   

W poprzedni piątek (12.07.2002), pierwsza edycja Hobbita z 1937 roku, osiągnęła na aukcji Sotheb's w Londynie, zawrotną sumę: 43,020 funtów (66,660 $). Książka była zadedykowana przez autora dla jego ciotki i datowana na dwa tygodnie po publikacji.

Sotheby's twierdzi, że była to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek osiągnięto za kopię klasyki Tolkiena.

 • Znajdź grób Tolkiena     [20 lipca 2002]   

Na stronie http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=1456, Find the grave, pojawiła się możliwość złożenia wirtualnej wizyty na grobie J.R.R. Tolkiena. Wśród wielu "atrakcji", są wirtualne kwiaty oraz memoriały fanów. Do czego ten świat zmierza :o

 • Aktualizacja     [14 lipca 2002]   

Dzisiaj zostały zaktualizowane trzy działy naszego serwisu. W Galerii Parmadili pojawiło się kilka zupełnie nowych rysunków Maćka Wygnańskiego, a w Galerii debiutuje znakomitymi grafikami Kasia Chmiel, przyjaciółka Parmadili, która dopiero niedawno zdecydowała się stworzyć ilustracje do Tolkiena. Oprócz tego polecamy dwa nowe odcinki Wiadomości Bucklandu. Zapraszamy!

 • Możemy pomóc!     [12 lipca 2002]   

Kochani czytelnicy Niezapominki, mamy niepowtarzalną okazję by pomóc osobie, która z wielkim hartem ducha i odwagą zmaga się ze swoją chorobą. Całą historię Anny możecie przeczytać tutaj: http://kiosk.onet.pl/art.asp?DB=162&ITEM=1088841&KAT=239, a każdy z nas może sprawić, by jej życie stało się choć trochę łatwiejsze przelewając dowolną kwotę na konto:   

CARITAS Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
PKO BP I/O Koszalin
10202791-35493-270-1 z dopiskiem Wuszter

Ze swej strony chciałbym dodać, że nasz serwis już przelał na konto pani Anny pewną sumę pieniędzy. Informujemy zaś o tym dlatego, bo środki te pochodziły głównie ze sprzedaży naszych płyt z działu Tolkienalia, więc mogliśmy to zrobić dzięki Wam! Dziękujemy serdecznie i zachęcamy do indywidualnego wsparcia - nie pozostańmy obojętni!

 • Pod Rozbrykanym Balrogiem     [12 lipca 2002]   

Tak nazywa się serwis prowadzony przez Adiemusa, człowieka najwyraźniej obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru. Świadczy o tym jego zawartość (serwisu, nie Adiemusa, chociaż właściwie...;-), na którą składają prześmiewcze materiały tolkienowskie, a i sama nawigacja po tej stronie przynieść może wiele niespodzianek. Przekonajcie się sami:)))

http://adiemus40.republika.pl 

 • Drużyna Pierścienia na DVD w Polsce     [7 lipca 2002]   

Są już znane konkrety dotyczące polskiej premiery DVD tego filmu! Przede wszystkim Władca trafi do polskich sklepów 22 listopada 2002 i od razu będziemy mogli kupić kilka wersji wersji filmu:

2xDVD: cena ok. 90-100 zł, polskie napisy oraz lektor w DD 5.1, wersja kinowa filmu

4xDVD: cena ok. 200 zł, polskie napisy oraz lektor w DD 5.1, dodatkowe 30 minut oraz 6 godzin dodatkowych materiałów!

4xDVD Edycja Kolekcjonerska: cena ok. 230 zł, polskie napisy oraz lektor w DD 5.1, dodatkowe 30 minut, 6 godzin dodatkowych materiałów, podpórki do książek i DVD!

Ceny kaset VHS wyniosą ok. 40 zł dla wersji z dubbingiem oraz 45 dla wersji z napisami.

Należy się spodziewać, że prezentowane wyżej ceny będą nieco niższe w dużych sieciach handlowych, które z pewnością zaproponują promocyjne ceny.

 • Teaser TTT dobrej jakości     [2 lipca 2002]   

Nareszcie pojawił się znakomitej jakości teaser Dwóch Wież. Zwiastun w pełnoekranowej wersji możecie już ściągnąć z naszej strony TUTAJ. Przypominamy też, że w dziale J.R.R. Tolkien kontynuujemy zamieszczanie nagrań słuchowiska z internetowego PR 1.

 • Tolk Folk 2002, czyli tam i z powrotem     [30 czerwca 2002]   

Po wielu trudach podróży - w tym jednym egzaminie, jednej przesiadce w Kędzierzynie Koźlu połączonej ze zwiedzaniem (nawiasem mówiąc całkiem urokliwe miasteczko) dojechaliśmy (Nifrodel i Tom Goold) do Dzierżoniowa. Jak wszyscy wiedzą - stamtąd to już prawie rzut hobbickim beretem do Bielawy. Okazało się, że dzierżoniowiczanie to bardzo mili ludzie - rozdają w autobusach bilety:) Wprawdzie Tom stwierdził, że wyglądam na taką, co to jeździ bez biletu, ale kto by tam wierzył hobbitowi;) Gdy dotarliśmy ok. 18.20 do Parku Miejskiego w Bielawie impreza już trwała w najlepsze. Nie zdążyliśmy niestety na bieg hobbicki w żółtych i zielonych elementach stroju (z czego niezmiernie zadowolony był Tom Goold), ale za to trafiliśmy prosto na występ zespołu Fauns z Niemiec. Można uczciwie powiedzieć, że do Parku doprowadziła nas muzyka; szybko też odnaleźliśmy organizatorów w osobach Elka i Barahira. Zaraz też z niewątpliwą przyjemnością poznaliśmy naszych kochanych forumowiczów: Monisię, Nameless, Tallis Keaton oraz spotkaliśmy niespodziewanie przyjaciół z Gdyni, czyli Agnieszkę z mężem. Po za tym przybyliśmy na tyle wcześnie, by wziąć udział w budowie mapy Śródziemia. Tu muszę nadmienić, iż widoczne szczegóły mapy tolkienowskiej (tu drogi czytelniku powinieneś spojrzeć na zdjęcie, które jeszcze niestety nie jest wywołane;) powstały w wyniku burzy mózgów przedstawicielek serwisów Tolkien by Barahir (Monisia) i Niezapominki (w osobie mojej). 

Statki elfów, Mithlond, a także mostek i pałac w Rivendell - parafrazując znaną kwestię Imć Pana Zagłoby - "myśmy nie chwaląc się sprawiły". Dziełem Barahira był z kolei Barad-Dur, a Toma drzewo urodzinowe w Bag End. I tak mniej więcej minął występ Faunów. Zaraz potem zabrzmiała jednak wspaniała muzyka Jacka Wanszewicza. Kto nie słyszał niech żałuje - polecamy płytę! Czas szybko mijał nam na dysputach o Tolkienie m.in. czy jego w twórczości można znaleźć przypadki pijaństwa; niekończących się żartach - w czym prym wiódł Barahir ("a wiecie, że pracuję w kafejce internetowej") i innych głębokich rozmowach. Po Jacku Wanszewiczu wystąpił jeszcze włoski Lingalad i ani się obejrzeliśmy, gdy nadszedł czas inscenizacji "Spotkania z Szelobą". Trzeba przyznać, że pokaz robił duże wrażenie - efekty specjalne przeszły najśmielsze oczekiwania, a sama pajęczyca była iście pajęcza - duża i brzydka. Hobbici mieli fantastyczne duże stopy, a po odegraniu końcowej sceny rozpaczy Sama po kilkusekundowej ciszy na widowni rozległ się spontaniczny okrzyk: "Frodo żyje!". I tym ciekawym akcentem zakończyła się oficjalna część imprezy w pięknym miasteczku u stóp Gór Sowich. Większość uczestników udała się do Leśnego Dworku, gdzie impreza trwała do białego rana dzięki napojowi entów, który sporządził Barahir. My jednak w towarzystwie naszych gdyńskich przyjaciół udaliśmy się zupełnie gdzie indziej, ale nie próżnowaliśmy - tolkienowskie dysputy trwały do 1.00 w nocy (nikomu nie chciało się gasić światła). Zaowocowało to tym, że hobbit w pociągu powrotnym kimał gdzie popadnie, a elfka - jak zwykle - musiała czuwać (glurp... to nie do końca prawda, bo Tom musiał pilnować elfki - przyp. TG). W każdym razie wróciliśmy szczęśliwie i Tolk Folk 2002 będziemy wspominać jeszcze długo. Dziękujemy szczególnie Elkowi, który wspaniale nas ugościł i zatroszczył się o to, żeby niczego nam nie brakowało. Z pewnością przyjedziemy do Bielawy za rok!

 • Teaser Dwóch Wież już u nas    [27 czerwca 2002]   

W sieci pojawił się długo oczekiwany teaser Dwóch Wież. Niestety, nie zobaczymy w nim nowych scen, jest ich wręcz mniej niż w kinowej zapowiedzi. Liczy się jednak sam fakt, że Peter Jackson zdecydował się nareszcie pokazać coś oficjalnie. Tymczasem polski dystrybutor podkreślił, że data premiery ustalona na 31 stycznia nie jest ostateczna i może jeszcze ulec zmianie.

Teaser możecie ściągnąć TUTAJ.

 • TOLK FOLK 2002 już w sobotę!    [27 czerwca 2002]   

J.S.T WIEŻA 
MIEJSKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI 
STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNE GMIN GÓR SOWICH 
przy współpracy 
Z GMINNĄ KOMISJĄ ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
W BIELAWIE 
Z A P R A S Z A J Ą NA


IV TOLK FOLK


29.06.2002 PARK MIEJSKI
w Bielawie


W P R O G R A M I E

15.30 Rozpoczęcie budowy plastycznej mapy Śródziemia III Ery
17.00 II Bieg hobbicki po drogach – boso i w żółtych lub zielonych 
elementach ubioru.
18.30 Koncert FAUNS ( Niemcy ) - estrada 
20.00 Jacek Wanszewicz „Pierścienie” ( fragmenty ) - estrada 
21.00 LINGALAD ( Włochy ) –estrada
ok. 22.10 Inscenizacja „Spotkania z Szelobą”
- projekty Barbara Śliwińska
- lalki i stroje Lewan Mantidze
- muzyka STUDIO Jacek Wanszewicz 


UWAGA! Podczas imprezy nie będzie prowadzona sprzedaż piwa lub innych alkoholi ze stoisk ruchomych
P R O P A G U J E M Y Z A B A W Ę N A T R Z E Ź W O
Kontakt Elek 074 83 33 007 600572416

 • Polskie słuchowisko Dwie Wieże    [26 czerwca 2002]   

Wczoraj w Programie I Polskiego Radia rozpoczęła się emisja słuchowiska tolkienowskiego. Codziennie o tej samej porze przez 58 dni dwudziestu ośmiu aktorów, których codziennie możemy ujrzeć w telewizji i teatrze, będzie starało się przybliżyć słuchaczom perypetie bohaterów znanych nam wszystkim z Dwóch Wież.

Usłyszymy głosy m.in.: Piotra Fronczewskiego (narrator), Grzegorza Małeckiego (Merry), Łukasza Lewandowskiego (Pippin), Andrzeja Ferenca (Aragorn), Krzysztofa Banaszyka (Legolas), Mariana Opani (Gimli) i Krzysztofa Gosztyły (Gandalf). Reżyserem jest Janusz Kukuła.

Jak zapowiadają twórcy, w planach jest również zaadaptowanie na potrzeby słuchowiska "Powrotu Króla". Być może już podczas kolejnych wakacji, podobnie jak teraz, codziennie o 10.30 będziemy mogli na antenie Polskiego Radia wsłuchać się w przygody naszych ulubionych bohaterów. Redaktor prowadzący przed emisją pierwszego odcinka powiedział, iż słuchowisko zostanie wydane, jak stwierdził "prędzej czy później", na kasetach magnetofonowych i płytach CD.

Patryk Nobis, www.wladca-pierscieni.pl

 

A Niezapominka, dzięki uprzejmości naszego przyjaciela Adana, może zaprezentować drugi odcinek słuchowiska w formacie mp3. Jakość jest "radiowa", ale dzięki temu plik zajmuje niewiele i... nie jesteśmy konkurencją dla ewentualnej edycji CD, którą planują twórcy. Potraktujcie to jako materiał promocyjny słuchowiska i okazję dla tych, którzy przedpołudnia spędzają w pracy nie mając okazji by wysłuchać na żywo audycji w radiowej Jedynce. Kolejne pliki będziemy prezentować w dziale JRR Tolkien TUTAJ.

 

 

Słuchowisko Dwie Wieże - odcinek 2

[plik mp3, 1.8 MB]

 • Francuski Bag End    [18 czerwca 2002]   

Tak to nie pomyłka:) Galadhorn, jeden z redaktorów naszego serwisu, podczas wyprawy do Francji, natknął się w jednej z miejscowości na ulicę Cul-de-Sac, co dosłownie znaczy Bag End. Zbieg okoliczności czy przejaw uwielbienia dla twórcy Władcy Pierścieni?

 • Opóźnienia w wysyłce płyt    [17 czerwca 2002]   

Serdecznie przepraszamy za opóźnienia związane z wysyłką zamówionych płyt NCD. Zamierzaliśmy wysłać je już po zakończeniu przebudowy strony, aby do waszych rąk trafiła aktualna wersja naszej strony. Niestety, przebudowa przeciąga się - postanowiliśmy zatem, że wyślemy wam płyty takimi jakie są już teraz, a gdy zakończymy wszystkie modyfikacje dostaniecie od nas bezpłatny update.

 • Nowe liryki    [17 czerwca 2002]   

W ramach aktualizacji strony możecie przeczytać trzy nowe wiersze Nifrodel (dział Liryki). 

A już wkrótce w dziale Liryki będziecie mogli przeczytać wiersze również innych autorów, którzy postanowili opublikować je na zawsze gościnnych łamach Niezapominki.

P.S.

Dziękuję Adiemusowi za rzeczowe uwagi dotyczące mojej 'tfurczości radosnej' - Nifrodel

 • Pora na Rudego Dżila i Władcę    [14 czerwca 2002]   

Już lada dzień do księgarni trafi nowy przekład Kowala z Podlesia Większego. Równocześnie trwają prace nad tłumaczeniem kolejnej książki - Rudego Dżila. Podobnie jak w przypadku tego pierwszego tytułu wydawcą jest Amber, a tłumaczem Cezary Frąc.

Dobre wieści nadchodzą też z wydawnictwa Muza. Jeszcze w tym roku ukaże się gruntownie poprawiony przekład Władcy Pierścieni Marii Skibniewskiej, który wydawca wzbogaci o obszerny indeks. Pozostaje nam tylko czekać do jesieni.

 • Parodia filmu    [14 czerwca 2002]   

Pojawiła się parodia fragmentu Drużyny Pierścienia przedstawiająca naradę u Elronda. Zaprezentowano ją podczas gali filmowych nagród MTV. Do niedawna plik z filmikiem znajdował się pod tym adresem: http://www3.tolkienonline.com/docs/6723.html.

 • Drużyna DVD    [5 czerwca 2002]   

Na specjalistycznych serwisach pojawiły się już pierwsze recenzje dotyczące "kinowego" wydania DVD Drużyny Pierścienia, które pojawi się w sklepach 6 sierpnia. Zarówno płyta jak i dodatki oceniane są bardzo wysoko - wystarczy spojrzeć na pozycję opłacalność zakupu gdzie Władca z reguły zbiera maksymalną liczbę gwiazdek. Mimo, że do premiery pozostały jeszcze dwa miesiące, to płyta DVD już teraz jest dużym sukcesem, a to za sprawą promocji i subskrybcji oferowanych przez e-sklepy (w Amazon 25% taniej). Ciekawostką jest z pewnością fakt, że w wersji DVD "cyfrowo" poprawiono parę wpadek z oryginalnej wersji kinowej (znaleźć je można na www.movie-mistakes.com). Oczywiście najszybsi jak zwykle okazali się piraci - profesjonalne grupy wypuściły finalnego divixa na 3 CD już dwa tygodnie temu.

 • Albumy filmowe Dwóch Wież    [3 czerwca 2002]   

Wydawnictwo Amber wyda w tym roku kolejne dwa albumy poświęcone realizacji filmu Władca Pierścieni. Dwie Wieże. Polskimi tłumaczami książek są Aleksandra Jagiełowicz (Przewodnik po filmie) oraz Cezary Frąc (Filmowe postacie i miejsca), doskonale znani już wszystkim miłośnikom Tolkiena. Oba albumy we wrześniu trafią do wydawnictwa, a potem do drukarni, więc z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy je w księgarniach na przełomie października i listopada. 

 • Tani Pierumow    [9 maja 2002]   

Jeżeli zamierzacie kupić Pierścień Mroku Nika Pierumowa, to możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy. W Klubie Książki Księgarni Krajowej www.kkkk.pl trwa właśnie promocja tego tytułu. Jeżeli zamówicie wszystkie trzy tomy (Ostrze Elfów, Czarna Włócznia, Adamant Henny) to zapłacicie za całość jedynie 56 zł. W przypadku zakupu pojedynczych tomów ich ceny przedstawiają się następująco: 24, 32 i 24 zł. Z pewnością więc najbardziej opłacalny jest zakup kompletu - jeśli już mamy pierwszy tom, to możemy podarować go znajomemu;-). Atrakcyjne ceny proponuje też wirtualny Merlin www.merlin.pl, gdzie każdy tom cyklu Pierumowa kosztuje jedynie 23 zł. W sumie można więc zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych!

Przy tej okazji warto wspomnieć, że wydawnictwo Prószyński reklamuje książkę cytatem Tadeusza A. Olszańskiego, który określa powieść Pierumowa mianem wielkiego dokonania fantasy. Nikt z redaktorów tej krótkiej notki nie zauważył jednak, że znajduje się tam tytuł Pierścień Ciemności, podczas gdy wydawnictwo wydało ją jako Pierścień Mroku.

 • Przebudowa c.d.    [8-9 maja 2002]   

Pierwsza faza przebudowy strony (czyli wymiana szaty graficznej na zieloną) powoli dobiega końca. Został właściwie tylko dział film, który zmieni się tak, że go nie poznacie;) Działa też już nasza domena http://parmadili.skf.org.pl. Dziś zostały zaktualizowane działy Galeria Parmadili oraz Liryki. Zapraszamy.

Z ostatniej chwili: rusza odrestaurowany dział Film. Na razie jeszcze nie ma tam zbyt wiele, ale wkrótce udostępnimy wszystkie nasze zasoby. Do tego czasu działa jako wersja beta;-)

Istotna informacja - od dziś aktualności związane z filmem będą publikowane wyłącznie w dziale Film. Tylko w wyjątkowych sytuacjach będą się pojawiać również tutaj.

Zniknął dział Aktualizacje - takie informacje odtąd będą pojawiały się w Aktualnościach. W jego miejsce znajdziecie dział O stronie, gdzie umieściliśmy podstawowe informacje o naszym serwisie.

 • Listy Tolkiena znów na aukcji    [8 maja 2002]   

Już 24 Maja, Dom aukcyjny Christie wystawi listy J.R.R Tolkiena do niejakiego pana Smitha.

z 30 maja 1966 r. Więc jeśli ktoś z Was ma jakieś oszczędności i nie wie co z nimi zrobić, może jeszcze wziąć udział w aukcji www.christies.com. Reprodukcję licytowanego listu znajdziecie TUTAJ.

 • Prace ścieżki plastycznej    [2 maja 2002]   

Prace ścieżki plastycznej naszego konkursu można już podziwiać w dziale Galeria. Modyfikacjom uległ także dział Tolkien w sieci - zmieniliśmy szatę graficzną oraz usunęliśmy linki, które nie działały. Wkrótce pojawią się tam zapewne nowe adresy. Oprócz tego nową szatę graficzną zyskały działy Tolkien Zone oraz Fotoalbum. Zaktualizowane zostały Wiadomości Bucklandu.

 • Kowal z... Polesia Większego    [1 maja 2002]   

Niedawno pisaliśmy o nowym przekładzie Kowala z Podlesia Większego. Książka jest już przetłumaczona i lada dzień trafi do wydawnictwa Amber, a stamtąd do druku. Niestety nie zostanie zachowany tradycyjny tytuł, do którego przywykli polscy czytelnicy i książka ukaże się jako: Kowal z Polesia Większego. Jeszcze nie mieliśmy okazji, by przeczytać efekt pracy Cezarego Frąca, ale gdy to nastąpi nie omieszkamy podzielić się wrażeniami z lektury.

 • 70000 i...    [27 kwietnia - 1 maja 2002]   

Na naszym liczniku odwiedzin stuknęło właśnie 70000! Mamy nadzieję, że będziecie nas dalej odwiedzać tak często i wkrótce wybije 100000. BTW - wymieniliśmy licznik na taki, który się wyświetla;)

Wielka przebudowa wciąż trwa - strona jest na tyle rozbudowana, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Kolejne kilka podstron zmieniło już szatę graficzną, a w dziale Galeria możecie obejrzeć 44 nowe rysunki Anke Eiszmann.

Odnowiony i gruntownie zaktualizowany został dział Tolkienalia, w którym ponownie znalazły się m.in. podkładki pod myszy z logo naszej strony. Tam też przeniosły się koszulki z filmu Władca Pierścieni (uwaga - niektóre wzory możemy wysłać natychmiast!). 

 • Kolejne zmiany na stronie    [27 kwietnia 2002]   

Działy: Okładki, Galeria Parmadili, J.R.R Tolkien, O Sekcji, Kalendarze zostały zaktualizowane.

W przygotowaniu- dział Film oraz Tolkien Zone i Galeria, gdzie już niebawem zamieścimy

prace konkursowe ścieżki plastycznej.

 • Nowy przekład Kowala z Podlesia Większego    [26 kwietnia 2002]   

Już niedługo zyskamy drugi polski przekład książki Kowal z Podlesia Większego. Nowe tłumaczenie ukaże się w serii tolkienowskiej wydawnictwa Amber, a przekładem zajmuje się obecnie Cezary Frąc, znany wszystkim tolkienistom dzięki tłumaczeniu Władcy Pierścieni.

 • Dać szansę Sarumanowi    [25 kwietnia 2002]   

Anglojęzyczni fani twórczości J.R.R Tolkiena, przygotowali petycję do Petera Jacksona i New Line Cinema, zatytułowaną : Władca Pierścieni - O Lepszy Koniec Sarumana. W petycji można przeczytać, iż fani dziękują za troskę w odtwarzaniu szczegółów filmu i rozumieją, że wiele aspektów książki nie jest możliwe do przeniesienia na ekran. Jednak są niezmiernie zawiedzeni koncepcją jego śmierci, która nie współgra z duchem książki. Nalegają na zmianę scenariusza, dopóki jest jeszcze czas . Postulaty petycji, pod którą podpisało się już 1191 osób (a liczba podpisów zwiększa się w zastraszającym tempie - jak wchodziłam na stronę we wtorek było ich tylko 290) to:

- Saruman powinien mieć szansę na naprawienie zła, które uczynił

- powinien odrzucić taką możliwość

- Gadzi Język powinien później zdradzić Sarumana

- Fizyczne efekty jego śmierci  powinny bliżej wiązać się z opisem zamieszczonym w książce.

Petycję można znaleźć na stronie :

http://www.petitiononline.com/lotrfans/petition.html

 • Nowe szaty Niezapominki    [21 kwietnia 2002]

Jak widzicie Niezapominka zmieniła szatę graficzną. Na razie dotyczy to jedynie strony głównej i kilku podstron, ale zmiany będą następować szybko;) Autorką nowej koncepcji graficznej jest Nifrodel, która dziś dołączyła oficjalnie do grona redakcji serwisu (współczujemy!). Dziś ruszył także zupełnie nowy dział Liryki.

P.S. (od Nifrodel)

Witam, chciałam tylko dodać, iż głównym wykonawcą zmian jest Tom.

Obrady redakcji minęły w atmosferze wzajemnego zrozumienia ;)

Co złego to nie ja :P

 • Nowy download    [18 kwietnia 2002]   

Na tej stronie już są do ściągnięcia: kinowa zapowiedź filmu Dwie Wieże i to w aż dwóch wersjach. Osobom, którym zależy przede wszystkim na tym, aby zobaczyć enta - polecam wersję z wybranymi fragmentami. Zawiera ona kilkanaście najlepszych momentów z całego zwiastuna i cechuje się dobrą jakością obrazu. Dodatkową zaletą jest fakt, że do odtworzenia pliku asf wystarczy zwykły Windows Media Player, który stanowi element systemu Windows.

Polecam także encyklopedię o Władcy Pierścieni autorstwa Damiana Milczarka. Program jest bezpłatny (freeware) i zamieszczamy go dzięki uprzejmości autora.

Wspomniane pliki znajdują się TUTAJ

 • Amber idzie na wojnę    [16 kwietnia 2002]   

Jak dowiedzieliśmy się, z nieoficjalnego (ale pewnego) źródła, wyłączny spadkobierca praw autorskich do tłumaczenia Władcy Pierścieni Marii Skibniewskiej zakwestionował prawo wydawnictwa Amber do wykorzystania pewnych nazw użytych w nowym tłumaczeniu książki. Wg Rafała Skibińskiego przykładem takiego naruszenia praw autorskich jest np. wykorzystanie słowa "krasnoludy". W przypadku, gdy spadkobierca Marii Skibniewskiej i Amber nie dojdą do porozumienia finał całej historii najpewniej rozegra się na sali sądowej. 

Swoją drogą ciekawe, że słowo "krasnoludy" znajduje się w niemal każdym polskim tłumaczeniu jakiejkolwiek książki fantasy i jak dotąd nikt przeciw temu nie protestował. Zdaniem wielu osób roszczenia Skibińskiego nie mają przekonujących podstaw prawnych i nie ma on szans na wygranie sprawy w sądzie. 

 • Laureaci ścieżki plastycznej    [13 kwietnia 2002]   

Jury konkursu 19 marca ustaliło wyniki ściezki plastycznej naszego konkursu. Przedstawiają się one następująco. Pierwsze miejsce zajął Maciej Wygnański, którego praca Most (przedstawiająca pojedynek Gandalfa z Balrogiem) zyskała największe uznanie oceniających. Kolejne miejsca zajęli Bartosz Sobolski (Eowina i Nazgul) oraz Agnieszka Kuzio (Gollum). Gratulujemy serdecznie! Jury pragnie przy tym podkreślić bardzo wysoki poziom wszystkich nadesłanych prac, których było aż 29. Już wkrótce postaramy się zamieścić je wszystkie w specjalnej galerii Niezapominki. 

 • Wracamy do gry    [13 kwietnia 2002]   

Wracamy po blisko miesięcznej nieobecności w sieci... Niestety uszkodzeniu uległ dysk twardy naszego serwera i Niezapominka znikła z niego bezpowrotnie. Teraz musimy odtworzyć stan sprzed awarii, a to potrwa... Do przesłania jest kilkaset megabajtów danych. Działają już jednak wszystkie główne sekcje strony z wyjątkiem dużych plików multimedialnych. One także powrócą, ale póki co proszę o cierpliwość. Najważniejsze, że wróciliśmy do gry;-)