Archiwum aktualności
grudzień 2001 - marzec 2002
 

 

 • Koniec ścieżki wiedzy    [21 marca 2002]   

Ścieżka wiedzy już się zakończyła, a jej końcówka była pełna emocji. Zwycięzcą został jednak faworyt w osobie Elessara, który utrzymał prowadzenie w konkursie z wynikiem 11,5 pkt na 15 możliwych. Miejscami drugim i trzecim podzielili się Mim Nogoth Niben oraz Kelebron, którzy zdobyli odpowiednio 11 i 10,5 pkt. Serdecznie gratulujemy wspaniałej wiedzy!

Oczywiście zwycięzca otrzymuje komplet ilustrowanej edycji Władcy Pierścieni, a pozostali laureaci nagrody pocieszenia (będą nimi egzemplarze najnowszego numeru Gwaihira, który ukaże się jeszcze w tym roku). Laureatów prosimy o kontakt.

 • Ostatnie pytanie ścieżki wiedzy    [18 marca 2002]   

Ze względu na awarię serwera, która trwała przez cały miniony weekend przedłużamy czas nadsyłania odpowiedzi na ostatnie pytanie ścieżki wiedzy. Można je nadsyłać do dziś do 23.30.

 • Dlaczego Tolkienowie nie lubią filmu?    [16 marca 2002]   

Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom niezwykle prosta. Tolkien zapisał swoim dzieciom wyłączne prawa do publikacji swojej spuścizny literackiej, ale nie dotyczy to praw do przeniesienia Władcy Pierścieni na ekran. Jak przypomniał niedawno Reuters - J.R.R. Tolkien sprzedał te prawa już w 1969 roku za 10 tysięcy funtów, czyli 14260 dolarów, pozbawiając tym samym swoich spadkobierców zysków z tego projektu i jakiegokolwiek wpływu na to jak film zostanie zrealizowany. Jak wiadomo pierwsza część filmu przynosi kolosalne zyski i dostała się do pierwszej dziesiątki najbardziej kasowych filmów w historii kina, a Tolkienowie nie dostaną z tego nawet centa. Jedynie Simon Tolkien, syn Christophera pozostający w konflikcie ze swoim ojcem, wyraził się o filmie bardzo pozytywnie. Reszta rodziny nie wypowiada się w ogóle na ten temat.

 • Konkurs lingwistyczny rozstrzygnięty    [16 marca 2002]   

Pierwsza ze ścieżek naszego I Ogólnopolskiego Konkursu Tolkienowskiego szczęśliwie dobiegła końca. Laureatką ścieżki i autorką najlepszej pracy konkursowej (co jednogłośnie stwierdziło jury) została Anna Adamczyk, znana w Sekcji Tolkienowskiej ŚKF jako Nifrodel. Ujęła ona jurorów swoim znakomitym wierszem w języku sindarin pt. Seregon, który napisała dowodząc nie tylko znakomitej znajomości samego języka, ale i zasad tworzenia poezji. Utwór wkrótce pojawi się na naszej stronie! Serdecznie gratulujemy!

Na naszej stroniej pojawiło się też ostatnie pytanie ścieżki wiedzy, a oceniane są prace nadesłane w ramach ścieżki plastycznej. Wyniki wkrótce.

 • Nowe teksty na stronie!    [14 marca 2002]   

Po długiej przerwie na stronie w dziale Simbelmynë pojawiły się nowe teksty (aż sześć!), a to jeszcze nie koniec aktualizacji. Już teraz możecie przeczytać: recenzje książek Kawińskiego i Shippey'a, fragmenty Beowulfa, a także eseje pióra Kaja Apelanda, Cezarego Karolczaka i Andrzeja Kozickiego. Nowości wyróżnione są ikonką "new". Zapraszamy do lektury!

 • Wystawa Tolkienowska w Myśliborzu    [14 marca 2002]   

Dwa miesiące (styczeń, luty) w Bibliotece Publicznej w Myśliborzu (woj. zachodniopomorskie) trwała wystawa z okazji 110 rocznicy urodzin J. R. R. Tolkiena zatytułowana Człowiek i mit. Głównym organizatorem, pomysłodawcą i wykonawcą była Sekcja Tolkienowska Parmadili reprezentowana przeze mnie (tak wygląda zamaskowana skromność), zaś swoich pomieszczeń (historycznych i nastrojowych) udzieliła Dyrekcja Biblioteki.

17 stycznia 2002 roku o godzinie 17 rozpoczęło się spotkanie z miłośnikami Tolkiena, którego prowadzącym byłem sam, choć przyznaję, że duchy pozostałych „miłośników ksiąg” stały w dumnym orszaku ze mną. Atmosferę spotkania w dużym stopniu wytworzyła średniowieczna sala klasztoru podominikańskiego z kryształowym sklepieniem (niestety nie ma jej na zdjęciach). Program zakładał pokaz filmu o Tolkienie (tego o tolkienowskim LSD), a także Władcy animowanego. Oczywiście, pytania i obecność niektórych osób (w sumie uczestników spotkania było około dwudziestu) wiązała się głównie z Tym Filmem. Niemniej, udało mi się powiedzieć trochę o Parmadili, a także zareklamować najbardziej znaną mi witrynę poświęconą  twórczości Tolkiena (nie muszę chyba mówić, którą konkretnie mam na myśli). Wiadomość, że widziałem już film, a do 17 stycznia spędziłem przed monitorem ponad 700 minut, wzbudziła zdziwienie i jednocześnie ciekawość. Kolejna wiadomość, że i zebrani mogą obejrzeć fragmenty filmu spowodowała: po pierwsze, nagłe poszukiwanie komputera, po drugie, nagłe poszukiwanie w miarę normalnego monitora, po trzecie, telefony do rodzinnych norek, w celu uspokojenia mam i tatusiów i po czwarte, rezygnację z malowanki. Koniec końców, myśliborskie pokazy zamieniły się w godzinny trailer, bo komputer musiał wracać do norki, a najmłodsze hobbiciątka powinny dawno być w łóżeczkach. Spotkanie skończyło się samo z siebie i całkiem nieoczekiwanie – minęła 22.

Wystawę odwiedziło wiele osób, także wycieczek szkolnych. Efektem jednej z nich było zniknięcie, i to bez żadnych magicznych obrączek, pierwszego tomu Władcy wydawnictwa Amber. Jak miło usłyszeć, że ulubiona lektura wzbudza aż takie emocja. Dlaczego jednak ktoś zabrał akurat mój egzemplarz? Okazało się jednak, że było to tylko zniknięcie i książka pojawiła się na swoim miejscu. Wiem także, że o wystawę dopytywali się reporterzy jednej z gazet regionalnych, ale nie są mi znane efekty ich ciekawości. W każdym bądź razie myślę, że wszystko przebiegło sprawnie i całkiem przyzwoicie, a wystawa troszeczkę pokolorowała szarozimowy krajobraz miasteczka powiatowego.

Cezary Karolczak

Oto zdjęcia z wystawy wykonane przez autora sprawozdania:

 

Plansza wystawy

Gablota fanowska

Ekspozycja 1

Ekspozycja 2

Ekspozycja 3

 

 • Po wystawie w Bibliotece Śląskiej    [4 marca 2002]   

Na początku lutego, w gościnnych progach Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Sekcja Tolkienowska ŚKF przygotowała wystawę przedstawiającą dorobek literacki i sylwetkę twórcy Władcy Pierścieni. W kilkunastu gablotach znalazły się polskie i zagraniczne (angielskie, amerykańskie, rosyjskie, czeskie, francuskie) wydania książek Tolkiena, wydawnictwa klubowe (zarówno polskie jak i obcojęzyczne), a także osobny dział poświęcony filmowi Petera Jacksona. Nie zabrakło także pamiątek związanych z wyjazdem delegacji Parmadili na stulecie urodzin Tolkiena, co miało miejsce już ponad 10 lat temu. Oprócz tego w antyramach znalazły się kopie rękopisów pisarza, jego własne ilustracje, a także grafiki znanych twórców światowych (Alana Lee, Johna Howe’a czy Pauliny Bayness). Dużą część ekspozycji zajęły też wspaniałe i cenione za oryginalność prace naszych klubowych plastyków.

W otwarciu wystawy J.R.R. Tolkien – Władca wyobraźni uczestniczyło ponad 150 osób, które w większości towarzyszyły nam później w niemal trzygodzinnym spotkaniu literackim. Zainteresowanie było tak duże, że zupełnie zaskoczyło organizatorów z Biblioteki Śląskiej, którzy przygotowali jedynie sześćdziesięcioosobową salę, wobec czego część uczestników musiała zadowolić się miejscami stojącymi. Program spotkania był bardzo bogaty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się niemal wszyscy tłumacze najnowszego wydania Władcy Pierścieni z wydawnictwa Amber: Cezary Frąc, Aleksandra Jagiełowicz, Ryszard Derdziński, a także konsultant merytoryczny ich pracy – Marek Gumkowski. Opowiadali o pracy nad nowym przekładem i obawach, które mieli mierząc się z kanonicznym tłumaczeniem autorstwa Marii Skibniewskiej. Później głos zabrali Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała, którzy podzielili się z publicznością wrażeniami po ostrawskiej projekcji Władcy Pierścieni. Drużyny Pierścienia, a także opowiadali o stronach internetowych i językach elfów. Spotkanie zamknęła interesująca prelekcja Anny Adamczyk przedstawiająca świat i kulturę elfów w świetle zapisków Tolkiena opublikowanych w najnowszych tomach The History of Middle-earth.

Ekspozycja była wystawiona do 2 marca 2002, a część eksponatów (gabloty z książkami) można oglądać nadal.

A oto zdjęcia ekspozycji oraz zdjęcia ze spotkania literackiego. Ich autorami są Joanna Rzepka i Mirosław Dziedzic - za ich udostępnienie dziękujemy Bibliotece Śląskiej:

 

Wejście na wystawę

Gabloty

Pamiątki związane z J.R.R. Tolkienem

Okładki autorstwa Tolkiena

Rysunki Tolkiena

Gabloty biograficzne

Gablota lingwistyczna

Polskie wydania Władcy Pierścieni

Zielona seria

Polskie książki

Książki o Tolkienie

Bibliografia i ilustratorzy

Ilustratorzy

Otwarcie spotkania literackiego

Marek Gumkowski

Panel tłumaczy

Aleksandra Jagiełowicz, Cezary Frąc oraz Anna Adamczyk

O filmie i językach Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała

 • SMS z Niezapominki    [4 marca 2002]   

Wśród kilku modyfikacji technicznych na naszej stronie pojawiła się bramka sms, dzięki której można wysyłać bezpłatnie wiadomości tekstowe do posiadaczy telefonów komórkowych. Bramka znajduje się na dole tej strony TUTAJ.

 • Rekordowa Drużyna Pierścienia    [27 lutego 2002]   

Film Petera Jacksona Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, który swoją polską premierę miał 15 lutego, obejrzało już 1 155 068 polskich widzów.

Jak już informowaliśmy w weekend otwarcia film obejrzało 518 901 widzów, w drugi weekend natomiast (22-24 lutego) do kin wybrało się 373 276 widzów. Przez jedenaście dni od swojej premiery Władca zarobił w Polsce 17 356 073 zł.

Realizacja Drużyny Pierścienia kosztowała ponad 93 miliony dolarów, a koszty promocji wyniosły 50 milionów. Przez 10 tygodni od swojej premiery w Stanach Zjednoczonych film zarobił ponad 283 miliony dolarów. Na świecie ekranizacja do tej pory zarobiła ponad 716 milionów dolarów i na liście największych hitów wszech czasów zajmuje 8. miejsce. 

Twórcy liczą na to, że kiedy 22 marca ukaże się zwiastun promujący Dwie Wieże a Drużyna otrzyma (być może) kilka statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, dochody jeszcze wzrosną.

MM & Patryk, www.wladca-pierscieni.pl

 • Konkurs do 15 marca    [27 lutego 2002]   

Ulegając waszym prośbom przedłużamy czas trwania naszego konkursu do 15 marca! Jest to termin ostateczny i nieodwołalny dla wszystkich ścieżek (wiedzy, plastycznej i lingwistycznej), przy czym ścieżkę wiedzy zmuszeni byliśmy przedłużyć z przyczyn organizacyjnych. Tak więc wciąż zapraszamy do udziału w konkursie - spóźnialscy wciąż mają szansę:)

 • Tolkienowska herbaciarnia w Katowicach    [19 lutego 2002]   

W Katowicach mamy prawdziwie tolkienowskie miejsce, nawiązujące klimatem do legendarnego pubu Inklingów "Pod Orłem i Dziecięciem". Jest nim herbaciarnia "W Oficynie", gdzie od kilku miesięcy spotyka się Sekcja Tolkienowska ŚKF. Dziś wieczorem odbyło się tam kolejne spotkanie Parmadili wzbogacone o uroczyste odsłonięcie portretu J.R.R. Tolkiena, który zawisł nad stolikiem Sekcji. Tych, którzy zechcą odwiedzić to miejsce herbaciarnia zaprasza w dni powszednie w godz. 11 do 20. Do lokalu bardzo łatwo trafić, bo znajduje się w samym centrum Katowic (Rynek 8, u wlotu ulicy Teatralnej), tuż obok Teatru im. S. Wyspiańskiego oraz Vision Express. A trafić tam naprawdę warto, by przez chwilę poczuć magiczną atmosferę Śródziemia.

Szeszej o samej herbaciarni oraz innych tolkienowskich miejscach będziecie mogli przeczytać w reportażu katowickiej Gazety Wyborczej, który ukaże się już w najbliższy piątek (a już jutro tzn. w środę znajdziecie tam zapowiedź artykuły ze zdjęciem!).

 • Polska premiera Władcy Pierścieni    [15 lutego 2002]

Tak Kochani, to na co czekaliśmy już stało się faktem... Od dziś w kinach całej Polski można obejrzeć najbardziej oczekiwany film ostatnich lat - pierwszą część filmowego Władcy Pierścieni. Pierwsze recenzje dzieła Petera Jacksona mieliście okazję przeczytać na tych stronach już na początku stycznia, a teraz możecie go ocenić sami... Mamy nadzieję, że ekranizacja najpiękniejszej opowieści wszech czasów nie zawiedzie Waszych oczekiwań i film pokryje się choć w części z indywidualnymi wyobrażeniami... Czekamy na recenzje i opinie, które moglibyśmy opublikować na Niezapomince! 

 • O Tolkienie w Radiu BIS    [15 lutego 2002]   

Już jutro Radio BIS poświęci twórczości J.R.R. Tolkiena większą część audycji Bisowisko (godz. 11-14). W programie wezmą udział m.in. członkowie Sekcji Tolkienowskiej ŚKF. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy przed odbiorniki radiowe.

 • Marek Gumkowski vs Rzeczpospolita    [15 lutego 2002]   

Tydzień w sobotnim wydaniu Rzeczpospolitej ukazał się tekst Łukasza Gołębiewskiego http://www.rp.pl/gazeta/wydanie_020209/kultura/kultura_a_1.html. Jak się okazało tekst wymaga sprostowania:

Nieporozumienie sprawiło, że moje rzucone w rozmowie telefonicznej dość chaotyczne uwagi nt. polskich przekładów „Władcy Pierścieni” Tolkiena pojawiły się -- przy okazji artykułu Łukasza Gołębiewskiego „Fascynujący świat hobbitów” („Rz” nr 34) -- jako dość kategorycznie sformułowane, a w dodatku nie do końca przeze mnie podzielane, opinie. Jestem zatem zmuszony sprostować niektóre zawarte tam twierdzenia: 1/ przekład Marii Skibniewskiej nie jest „poetycki” i „sielankowy”, lecz wyróżnia się, moim zdaniem, poetyckimi walorami języka, co widoczne jest m.in. w opisach przyrody „sielankowej” (miejscami) krainy Shire; 2/ tłumaczenie pp. Frąców nie jest „najbliższe oryginału” i nie oddaje „atmosfery angielskiego tekstu” , lecz po prostu zachowuje najwięcej ze wszystkich trzech przekładów oryginalnych angielskich nazw i imion, co umacnia angielski „kolor lokalny”; 3/ „podniosłym stylem” pisane jest (miejscami) raczej tłumaczenie Skibniewskiej. Zwracam też uwagę, że tylko kilka wierszy z „Władcy Pierścieni” tłumaczyła sama Maria  Skibniewska, natomiast w jej przekładzie spolszczali je (czasami wierszem białym, czasami rymowanym) W. Lewik, A. Nowicki oraz (w edycjach od 1996 r.) T. A. Olszański; w wersji M. i C. Frąców wiersze przekładał głównie T. A. Olszański (bez rymów) – zatem w obu wypadkach tłumaczeń fragmentów poetyckich nie można zapisać na rachunek autorów przekładów samej powieści  (tylko w wersji J. Łozińskiego większość wierszy przełożył, rymując, tłumacz całości).

Marek Gumkowski

 • Kolejne pytanie ścieżki wiedzy!    [15 lutego 2002]   

Już jest nasze kolejne pytanie konkursowe. Tym razem jest to pytanie za 2 punkty. Zapraszamy do udziału TUTAJ

 • Wielka promocja filmowa!    [13 lutego 2002]   

Dziś odbędzie się uroczysta polska premiera filmu Drużyna Pierścienia. Z tej okazji sponsorzy filmu Bank Inteligo oraz Pizza Hut przygotowały bardzo ciekawą i zakrojoną na wielką skalę akcję promocyjną. Oto szczegóły uzyskane od jej organizatorów (poniższy materiał pochodzi z materiałów reklamowych).

Ponadto ci z Was, którzy założą konto Inteligo przez link zamieszczony TUTAJ wezmą udział w losowaniu kompletu (trzy tomy) najnowszego wydania Władcy Pierścieni ufundowanego przez Bank Inteligo.

*

12 lutego br. rozpoczyna się wielka akcja promocyjna filmu "Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia". Partnerami tej akcji są: lider bankowości bezpośredniej - konto Inteligo, wiodąca światowa sieć restauracji - Pizza Hut oraz Warner Bros Poland.
Promocja tego hitu filmowego zaplanowana jest na niezwykłą skalę.
Ekranizacja kultowej książki J.R.R. Tolkiena wsparta będzie najmocniejszą w Polsce kampanią reklamową oraz wielkim konkursem organizowanym przez "konto pierścienia" - konto Inteligo oraz Pizza Hut. Niespotykana dotąd kampania promocyjna obejmuje między innymi reklamę telewizyjną, zewnętrzną, prasową oraz Internet. Łączna wartość kampanii przekroczy 3 mln zł, co stawia "Władcę Pierścieni" na należnym mu pierwszym miejscu wśród tegorocznych premier. W specjalnym konkursie promocyjnym można w sumie wygrać aż 300 000 zł, jedną z pięciu tygodniowych dwuosobowych wycieczek do Hollywood i wiele cennych nagród rzeczowych.
W telewizji pojawił się już pierwszy "magiczny" zwiastun promocji - reklama zaprasząjaca na wielką wyprawę po Skarb Inteligo - łącznie aż 300.000 zł - do którego poprowadzi Cię specjalna Mapa.
W telewizji zasady konkursu przedstawia najpotężniejszy mag Śródziemia - Gandalf.
Aby wziąć udział w promocji, a następnie wygrać jedną z cennych nagród, wystarczy tylko spełnić jeden z trzech prostych warunków: zostać aktywnym posiadaczem konta Inteligo, zakupić bilet na film "Władca Pierścieni" lub kupić pizzę w restauracji Pizza Hut. Jeśli kupisz bilet na film lub zamówisz pizzę otrzymasz specjalną mapę promocji. Mapa poprowadzi Cię do Skarbu Inteligo. W losowaniu bierze udział każdy, kto rozpocznie tę podróż, jednak największe szanse na główne wygrane daje ukończenie wszystkich trzech "etapów" wyprawy.
Dla fanów Tolkiena przygotowano także specjalną grę SMS-ową, w której można wygrać codziennie 500 zł, a co tydzień 5,000 zł oraz dodatkowe nagrody rzeczowe. Klucz do gry znajdziesz na Mapie.
Szczególnie mocno premiowani są aktywni posiadacze kont Inteligo (czyli ci, których średnie saldo na koncie przekracza 100 zł). Jeśli którąkolwiek z nagród pieniężnych wygra jeden z nich, nagroda ulegnie podwojeniu!
W ten sposób aktywni klienci Inteligo mogą co dzień wygrać aż 1000 zł, co tydzień aż 10,000 zł, a Nagroda Główna zostanie dla nich podwyższona aż do 100,000 zł!
Nie czekaj - otwórz i uaktywnij swoje konto Inteligo jak najszybciej!
Nagrody czekają.
Ponadto każdy posiadacz konta Inteligo, który zapłaci w trakcie promocji za swoje zamówienie w restauracji Pizza Hut kartą Inteligo Visa Electron otrzyma gratis specjalny deser Władcy Pierścieni. Zapraszamy do restauracji.
Szczegóły wyprawy będzie można poznać na stronach Inteligo i w restauracjach Pizza Hut już od wtorku - 12 lutego. RUSZAJ PO SKARB!

*

Wszelkie informacje o koncie Inteligo i możliwość założenia go uzyskacie pod adresem maggot@saba.wns.us.edu.pl. Jeżeli założycie go korzystając z tego linku weźmiecie udział w losowaniu jednego kompletu Władcy Pierścieni wydawnictwa Amber, który ufundował Bank Inteligo. Zapraszamy!

 • Konkurs przedłużony do 3 marca    [9 lutego 2002]   

W związku z dużym zainteresowaniem naszym konkursem zdecydowaliśmy się przedłużyć czas trwania wszystkich ścieżek konkursowych (wiedzy, plastycznej i lingwistycznej) do 3 marca 2002. Zapraszamy!

 • J.R.R. Tolkien w Bibliotece Śląskiej    [1 lutego 2002]   

W Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej 8 lutego br. o godz. 14.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej Władca wyobraźni poświęconej twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena, filologa, znawcy języka i literatury  staroangielskiej, profesora Oxfordu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Śląski Klub Fantastyki z Katowic, w szczególności Sekcja Tolkienowska.

Część ekspozycji będzie miała charakter biograficzny. Zaprezentowane zostaną również polskie i obcojęzyczne wydania prozy, czasopisma i artykuły, opracowania dotyczące twórczości Autora Władcy pierścieni. Pojawią się także wydawnictwa klubowe, fanziny zawierające opracowania i teksty literackie będących efektem spotkań z literaturą J. R. R. Tolkiena.

Całość wzbogaci ekspozycja ilustracji i prac graficznych autorstwa członków Klubu, inspirowanych twórczością Profesora.

Otwarciu wystawy towarzyszy spotkanie sympatyków twórczości J. R. R. Tolkiena prowadzone przez dr. Marka Gumkowskiego, który wygłosi słowo o Autorze oraz omówi publikacje jego prozy. Gościć będziemy państwa Marię i Cezarego Frąców, autorów najnowszego przekładu Władcy Pierścieni. W programie usłyszymy także wypowiedzi o różnicach pomiędzy książką

a filmem, o elfach i tajemniczym świecie stworzonym przez  władcę wyobraźni J. R. R. Tolkiena, wygłoszone przez członków Klubu: Tomasza Gubałę, Annę Adamczyk, Aleksandrę Jagiełowicz. Ryszard Derdziński opowie o fikcyjnych językach, które zostały stworzone na potrzeby powieści. Całość zakończy dyskusja. Oto szczegółowy program spotkania literackiego:

 

8 lutego 2002 Biblioteka Śląska w Katowicach

 

14.30                                                Galeria Holu Głównego

 

- Prof. dr hab. Jan Malicki, Dyrektor Biblioteki Śląskiej

  Uroczyste otwarcie wystawy "Władca wyobraźni"

 

od 15.00                                              Sala Benedyktynka

 

- Dr Marek Gumkowski

  Słowo o autorze i jego publikacjach

- Maria i Cezary Frąc, Aleksandra Jagiełowicz, Ryszard Derdziński

  Spotkanie z tłumaczami "Władcy Pierścieni"

- Tomasz Gubała i Ryszard Derdziński

  Kilka uwag o ekranizacji "Władcy Pierścieni" oraz fikcyjnych językach w powieści 

  J.R.R. Tolkiena

- Anna Adamczyk

  O tajemniczym świecie Elfów

- Dyskusja

 

Uwaga: wstęp na wystawę oraz spotkanie literackie 8 lutego 2002 JEST BEZPŁATNY.

Organizatorzy proszą jednak chętnych o potwierdzanie chęci przybycia na spotkanie drogą elektroniczną (parmadili@skf.org.pl) lub telefoniczną (0-32-prefiks-2083739 pani Ilona Nowak). Znacznie ułatwi nam to organizację całego przedsięwzięcia. 

 

Wystawa czynna : 8 lutego - 1 marca 2002 

(Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, 40-021 Katowice)

 

Godziny otwarcia Biblioteki:

Poniedziałek: 12.00-19.00

Wtorek - piątek: 9.00-19.00

Sobota: 9.00-15.00

Wstęp wolny 

 • Kolejny fragment filmu    [25 stycznia 2002]   

Prezentujemy kolejny fragment filmu Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia - tym razem jest to cała minuta z prologu. Jakość obrazu i dźwięku jest rewelacyjna! Przypominamy również, że już za trzy tygodnie polska premiera filmu!

 

Prolog

[plik mpeg, 19 MB]

 

Uwaga: dla odtworzenia pliku jest wymagana instalacja dowolnego kodeka mpeg-2 (DVD). Taki kodek zainstaluje się w systemie z dowolnym odtwarzaczem DVD (np. PowerDVD lub WinDVD).

 • Konkurs - wznawiamy Ścieżkę Wiedzy    [20 stycznia 2002]   

Zgodnie z zapowiedzią wznawiamy Ścieżkę Wiedzy naszego Konkursu. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy za przymusową i długą przerwę w jej trwaniu. W związku z powyższym przedłużamy czas jej trwania do 3 marca 2002. A na konkursowych stronach można odpowiadać na najnowsze pytanie... Pojawiła się również zaległa punktacja.

 • Wyprawa na Władcę - już po!    [18 stycznia 2002]   

Kochani - byliśmy, obejrzeliśmy, wróciliśmy. Oto moje szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu i recenzja filmu:

 

Wyprawa na Władcę

- okiem organizatorów:-)

 

            A jednak się udało! Wyjazd na film Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia do Ostrawy odbył się, film obejrzeliśmy, a potem szczęśliwie powróciliśmy do Katowic... Ale zacznijmy od początku...

         Gdy wczesnym rankiem przybyliśmy na miejsce zbiórki czekało już tam na nas wielu tolkienistów... Tak, że gdy podjechał nasz autokar nie musieliśmy już na nikogo czekać i wyjechaliśmy zgodnie z planem o 10.50. Po krótkim powitaniu uczestników i dopełnieniu ostatnich formalności puściliśmy na video film dokumentalny o kulisach powstawania filmu Petera Jacksona, ale na wyraźną (i powtórzoną trzykrotnie) prośbę wycieczkowiczów przerwaliśmy jego emisję. Większość zdecydowała, że chętnie obejrzy film, ale dopiero w drodze powrotnej... Na szczęście mieliśmy jeszcze kasetę z filmem o samym Tolkienie, a jego projekcja nie spotkała się z niczyim sprzeciwem. Granicę Republiki Czeskiej przekroczyliśmy bez problemów i bardzo szybko, dzięki czemu w Ostrawie byliśmy o 13.45. Okazało się, że przyjechaliśmy do największego w okolicy Centrum Handlowego Futurum, którego częścią jest – otwarty 16 listopada 2001 – ośmiosalowy multipleks CineStar. Daliśmy naszym wycieczkowiczom dwie godziny czasu wolnego, a sami poszliśmy dopełnić formalności związanych z biletami. I tu zostaliśmy mile zaskoczeni. Wiedzieliśmy, że mamy rezerwację z największej sali multipleksu, ale nie spodziewaliśmy się, że Czesi zarezerwowali dla nas najlepsze miejsce. Okazało się, że rzędy D, E i F znajdują się w tylnej części sali! Na dodatek potraktowano nas wyjątkowo sympatycznie i zaproszono na małą wycieczkę po zapleczu kina. Po raz pierwszy widzieliśmy jak wyświetla się filmy w nowoczesnym kinie... Po tym wszystki zostaliśmy również obdarowani plakatami Władcy (jeden z nich został rozlosowany w autokarze) i fotosami z filmu...

Godzina seansu nadeszła wyjątkowo szybko. Rozdanie biletów też poszło sprawnie, więc już przed 16.30 zasiedliśmy w wygodnych fotelach... Nagle wyszedł człowiek z obsługi, powitał wszystkich na seansie Drużyny Pierścienia i powiedział, że niestety wystąpiły problemy techniczne. Na szczęście żartował (ot takie czeskie poczucie humoruJ). Obejrzeliśmy m.in. zwiastuny filmów Gwiezdne Wojny. Atak Klonów (z czeskim dubbingiem), Epoka lodowcowa oraz Z piekła rodem. A potem... a potem się zaczęło... (nasze wrażenia opisaliśmy w osobnych recenzjach) Jedyna uwaga – dlaczego ten film był taki krótki?J

         W stronę Katowic wyruszyliśmy punktualnie o 20.15, a dzięki naszemu wspaniałemu kierowcy znów bez problemów pokonaliśmy granicę. Po drodze puściliśmy wreszcie nasz „zaległy” film i wśród wycieczkowiczów rozlosowaliśmy cenne nagrody. Niestety, pogoda spłatała nam niemiłego figla – w międzyczasie spadł śnieg i drogi były oblodzone, więc musieliśmy jechać nieco wolniej. Przybyliśmy do Katowic z blisko półgodzinnym opóźnieniem w stosunku do harmonogramu. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie razem i rozeszliśmy się w cztery strony świata. Pełni wrażeń i przygód wracaliśmy do domów, ale to już zupełnie inna historia...

         Korzystając z tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wspaniałą atmosferę i wzorowe zachowanie. Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze... i spotkamy się za rok na kolejnej wyprawie – Wyprawie na Dwie Wieże.

 

 

Jeden film by wszystkimi rządzić...

(recenzja)

 

Są filmy, na które czekaliśmy całe życie.

Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia jest jednym z nich...

 

Początki

 

            O filmowym Władcy mówiło się wiele już w latach osiemdziesiątych, a projektem zainteresowani byli najznakomitsi wówczas reżyserzy. Mijały lata i wydawało się, że fani Tolkiena nie doczekają się godnej ekranizacji powieści Tolkiena. Na przeszkodzie stały przede wszystkim: niedostateczny poziom rozwoju efektów specjalnych oraz trudności związane z napisaniem scenariusza, który maksymalnie wiernie oddałby ducha powieści... Na szczęście ta pierwsza trudność z czasem traciła na znaczeniu w miarę postępu technik komputerowych, a druga była do pokonania pod warunkiem, że wezmą się za to prawdziwi fanatycy, którzy kochają zarówno Tolkiena, jak i kino. Pozostawała jeszcze kwestia praw autorskich, ale wielu zapomniało, że nie znajdują się one w rękach spadkobierców Tolkiena, ale znanego producenta Saula Zaentza. Przy okazji przypomniano sobie, że jeszcze kilkanaście lat, a przypadną one ponownie rodzinie Tolkienów. Trzeba więc było działać... i tak też się stało. Już w 1995 roku pomysł zaczął nabierać realnych kształtów. Zainteresowanie produkcją zgłosiła wytwórnia Miramax (czołowy dystrybutor filmów europejskich w USA), ale w grę wchodził jeden trzygodzinny lub góra dwa filmy. To, a także (najprawdopodobniej) zaproponowany przez wytwórnię budżet nie usatysfakcjonowały jednak producenta, więc projekt trafił też do niezależnej wtedy wytwórni New Line Cinema (dziś jest to cześć imperium medialnego Warnera), gdzie z oporami został zaakceptowany. Jak wielką siłę przekonywania musiał posiadać Saul Zaentz i zaproponowany przez niego reżyser Peter Jackson, skoro wyrażono zgodę na produkcję aż trzech filmów za sumę tak wielką, że od powodzenia tej hiperprodukcji zależało dalsze istnienie New Line Cinema? A jednak stało się... produkcja ruszyła pełną parą jesienią 1999 i fani Tolkiena zamarli w oczekiwaniu. Kim jest ten Peter Jackson? – brzmiało najczęściej zadawane wówczas pytanie... Dziś na to pytanie możemy nareszcie odpowiedzieć, bo pierwsza część ekranizacji powieści Tolkiena trafiła na ekrany kin całego świata...

 

Film

 

         Drużyna Pierścienia rozpoczyna się słowami Galadrieli: I amar prestar aen (Świat się zmienia). I rzeczywiście ową zmianę będziemy jako widzowie odczuwać od początku aż do samego końca filmu Petera Jacksona. Film otwiera retrospektywny prolog, w którym widzimy historię Jedynego Pierścienia od momentu wykucia, przez bitwę Ostatniego Sojuszu z siłami Saurona, aż po upadek Isildura i znalezienie Pierścienia przez Golluma, a później Bilba. Zaraz po tym przenosimy się do Shire, gdzie widać przygotowania do urodzinowego przyjęcia Bilba Bagginsa, spotykamy Gandalfa i Froda... Słowem widzimy to, co znajduje się w pierwszych rozdziałach książki. Ale czy na pewno? Peter Jackson bardzo swobodnie traktuje całą pierwszą księgę Drużyny Pierścienia. Właściwie nic nie jest tutaj stuprocentowo zgodne z książką. W filmie nie pojawiają się całe rozdziały tej księgi (nie ma Kurhanów czy Toma Bombadila), a inne uproszczone są do granic możliwości, dzięki czemu hobbici bardzo szybko docierają do Bree. Nie jest to jednak wadą i zaryzykowałbym twierdzenie, że dynamika filmu wiele na tym zyskuje... Co jeszcze? Przyjęcie urodzinowe Bilba jest ukazane znakomicie (fajerwerki Gandalfa) i sielski obraz Shire kontrastuje z tym co zobaczymy później. Jedyne poważne zastrzeżenie dotyczy postaci Merry’ego i Pippina – to zdecydowanie nie są postaci z książki, ale duet komiczny, którego głównym zadaniem jest rozbawić widza (kradzież i detonacja największego fajerwerku Gandalfa, ucieczka z pola Maggota itd.). No, ale i tu potrafię zrozumieć intencje scenarzystów, którzy postanowili stworzyć przeciwwagę dla pozostałych (zdecydowanie mrocznych) scen. Jednak ich przyłączenie się do Froda i Sama wygląda tu na przypadkowe... Znakomicie spisał się natomiast Sir Ian Holm, który nie gra roli Bilba, ale po prostu nim jest... Gdy w restrospekcji widzimy go gdy znajduje Pierścień – po prostu łza się w oku kręci... Podobnie scena powitania Froda i Bilba w Rivendell należy do jednych z najlepszych w całym filmie. Uderza zresztą niewiarygodne wręcz podobieństwo scenografii filmu do dokonań Alana Lee i Johna Howe’a. Wiele fragmentów to po prostu ich ożywione obrazy! Również sceny, gdy Frodo zakłada Pierścień są jedyne w swoim rodzaju. Łatwo było tu pójść na łatwiznę, ale Peter Jackson oparł się i tej pokusie prezentując, po raz kolejny, wspaniałą wizję... W ogóle mile zaskakuje fakt, że efekty specjalne (mimo że wszechobecne) nie przytłaczają tego filmu, a są jedynie cennym i naturalnym dodatkiem fabuły. Shire, Rivendell, Moria i Lothlorien wyglądają po prostu tak jak powinny, wielkie brawa... Wiele dobrego można powiedzieć także o grze aktorów – właściwie (co wydaje się niemożliwe) trudno wymienić tu jakieś wyraźnie słabsze role... Sir Ian McKellen (Gandalf), Elijah Wood (Frodo), Viggo Mortensen (Aragorn) i Sean Bean (Boromir) z pewnością stworzyli w Drużynie Pierścienia kreacje aktorskie swojego życia... Tu po prostu nie widać aktorów, ale postaci z książki Tolkiena, które ożyły... To doświadczenie jest tak niesamowite, że od tej chwili czytając Władcę Pierścieni już zawsze będziemy już widzieć McKellena, Wooda i innych... Nie rozumiem również zastrzeżeń co do filmowej Arweny (Liv Tyler) – jest taka jak być powinna, a gdy zaczyna mówić w sindarinie (języku elfów)... no cóż, ocenicie wkrótce sami. Okazuje się też, że Peter Jackson znakomicie gra na naszych emocjach... Gdy widzimy Froda na Wichrowym Czubie, Drużynę opłakującą stratę Gandalfa, śmierć Boromira czy Sama rzucającego się w wir rzeki... wtedy proszę państwa szlocha całe kino... I wątpię czy w ogóle znajdzie się ktoś, kto na Drużynie Pierścienia nie uroni choć łzy. Znakomitym pomysłem scenarzystów jest też szept Pierścienia – wiem jak głupio może to brzmieć w recenzji, a jednak gdy widzimy to na ekranie efekt jest piorunujący. Wielkie brawa należą się również za pomysł, by poszczególne lokalizacje przedstawić w innym odcieniu kolorów, które doskonale oddają np. radosny charakter Shire czy smutek Lothlorien... A sam Pierścień po prostu kusi, i to kusi niemal wszystkich po kolei – z pewnością zapamiętacie tu scenę z Galadrielą, która zmienia się w Czarną Królową. Usatysfakcjonowani filmem powinni się poczuć także miłośnicy języków elfów – po raz pierwszy słyszymy je na dużym ekranie i na dodatek w profesjonalnym wykonaniu. Zresztą dialogi w quenyi i sindarinie opracowane zostały przez amerykańskiego specjalistę w tej dziedzinie – Davida Salo. A minusy filmu? Z pewnością są, choć nie ma ich wiele i są małego kalibru... Za bardzo rozbudowana jest scena walki z trollem w Morii, hollywoodzka, zbyt długa i jakoś nie przystająca do tego filmu... Wolałbym, aby w to miejsce pojawiła się raczej scena wręczania przez Galadrielę podarków członkom Drużyny... Niestety szwankuje też to, co widzieliśmy już w pierwszym teaserze, a więc przejście całej Drużyny przez góry – razi tutaj niezbyt dobry blue box. Zdarzają się też przeoczenia jak np. słynna już barierka balkonu w Rivendell, o którą opiera się Frodo. Najpoważniejszym zastrzeżeniem jest jednak długość trwania filmu. Film Jacksona trwa 165 minut i jest to zdecydowanie zbyt krótko! Na szczęście ten „błąd” ma szansę naprawić reżyserska wersja DVD, która ma trwać blisko 4,5 godziny!!! Rozbudowane zostaną przede wszystkim sekwencje ukazujące drogę hobbitów do Rivendell, więc nawet najwięksi malkontenci powinni poczuć się usatysfakcjonowani.

 

Oczekiwania

 

 

Tak jak już napisałem na początku – na ten film fani Tolkiena czekali całe życie. Ten film po prostu chwyta za serce i nie puszcza do końca. Jackson zaciągnął u nas wielki kredyt zaufania i miejmy nadzieję, że go nie zmarnuje... Dawno nie widziałem już tak mrocznego filmu, który w tak doskonały sposób oddawałby ducha powieści. A jeśli ktoś jeszcze nie czytał powieści Tolkiena? - z pewnością powinien to uczynić jak najszybciej, ale nawet nieznajomość książki nie powinna zmienić odbioru filmu... A teraz, no cóż – wszyscy czekamy na Dwie Wieże...

 • Konkurs - scieżka wiedzy    [18 stycznia 2002]   

No cóż, byliśmy zmuszeni chwilowo zawiesić naszą zabawę w ramach ścieżki wiedzy, ale powoli wszystko powraca do normalności. Publikowanie pytań wznawiamy od poniedziałku, a termin zakończenia ścieżki wiedzy przesuwamy o miesiąc. Przepraszamy za te zmiany!

 • Wyjazd do Czech - ważne informacje    [8 stycznia 2002]   

Prosimy o OSTATECZNE i NIEZWŁOCZNE potwierdzenie dokonanych rezerwacji. 

Równocześnie informujemy, że jest jeszcze kilka WOLNYCH MIEJSC, które wciąż czekają na chętnych.

Do listy wyjazdowej potrzebujemy również następujące dane:
- numer paszportu
- data urodzenia
Ponadto osoby niepełnoletnie MUSZĄ mieć przy wyjeździe zgodę rodziców na wyjazd z Katowic do Ostravy w dniu 12 stycznia 2002 na piśmie. 

Osoby bez takiej zgody nie zostaną wpuszczone do autokaru!!!

Przypominamy również o konieczności posiadania ważnego paszportu!

Pozostałe informacje znajdują się w pliku tekstowym (w formacie rtf akceptowanym przez wszystkie edytory tekstu), który należy pobrać poniżej:

 

WYJAZD DO OSTRAVY - BARDZO WAŻNY KOMUNIKAT

Mapka

 

Uwaga: jako, że część banków wymaga podania na przekazie właściciela konta prosimy w tej rubryce wpisać nazwiska Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała. 

 

Możecie zobaczyć też jak wygląda mulipleks CineStar, oto zdjęcia ze strony kina:

 

Cinestar 1

Cinestar 2

Cinestar 3

 

Władca Pierścieni będzie wyświetlany w trzech salach kinowych multipleksu - także w tej z największym ekranem (bilety będziemy starali się zarezerwować właśnie tam).

 • SPOILER  Widziałem Władcę Pierścieni    [2 stycznia 2002]   

Przestawiamy recenzję napisaną dla Stopklatki przez jednego z polskich fanów, który obejrzał film w Amsterdamie. Uwaga - autor zdradza w niej wiele sekretów fabuły, więc jeśli ktoś chce mieć niespodziankę to niech lepiej nie czyta!!!

Redakcja przeprasza, że tekst wyjątkowo nie został zredagowany, ale nie nikt z nas nie chciał go czytać przed 12 stycznia:)))

A dla odważnych sama recenzja:

Recenzja filmu

 • Urodziny Niezapominki    [2 stycznia 2002]   

Może niektórzy z Was pamiętali... 31 grudnia 2001 nas serwis obchodził swoje drugie urodziny. Redakcja nie przewidziała w tym dniu żadnych uroczystości prócz tradycyjnego sylwestrowego toastu:) 

 • Urodziny Tolkiena w Bielawie    [30 grudnia 2001]   

Poniższą informację wstawiam z opóźnieniem za co serdecznie przepraszam wszystkich zainteresowanych. Pozostaje mi nadzieja, że jeszcze nie jest za późno.

*

JST Wieża i Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie zapraszają na obchody 110 rocznicy urodzin JRR Tolkiena. Obchody odbędą się w Bielawie dnia 03.01.2002. Rozpoczęcie w Teatr Kino MOKiS ul. Piastowska 19a o godz. 17.00.
W programie:
- wystawa prac z plenerów artystycznych dla twórców inspirowanych literaturą JRR Tolkiena
- koncert FAUNS ( Niemcy )
- pochód i zapalenie 110 pochodni na Samotnej Górze
i kilka niespodzianek.

Kontakt:
Elek
tel. 74 83 33 007
600 57 24 16
e-mail: mokis_bielawa@poczta.onet.pl

 • Otworzyliśmy polski mirror Gwaith-i-Phethdain    [24 grudnia 2001]   

Nasza kolejna gwiazdkowa niespodzianka to oficjalny polski mirror serwisu Gwaith-i-Phethdain, który od dziś możecie znaleźć na tych stronach (to nasz dział Języki). 

Jak pewnie pamiętacie, w lipcu 2001, Galadhorn przeniósł swój serwis na amerykański serwer i przestał aktualizować jego polską wersję. Niestety polskojęzyczna wersja strony w dalszym ciągu nie będzie aktualizowana, ale na naszym serwerze zawsze znajdziecie najnowszą wersję anglojęzyczną. Zmianę na lepsze z pewnością odczują przede wszystkim posiadacze modemów, którzy zyskają szybszy dostęp do lingwistycznych zasobów Gwaith-i-Phethdain. Zapraszamy - wystarczy kliknąć zakładkę Języki w ramce obok.

 • Hobbici na czele box office'u    [24 grudnia 2001]   

Peter Jackson już nie musi martwić się o zyski z rozpowszechniania filmu. W niecały tydzień od wprowadzenie Władcy Pierścieni: Drużyny Pierścienia na ekrany, wpływy z filmu przekroczyły już pieniądze wyłożone bezpośrednio na jego produkcję. W ciągu zaledwie pięciu dni rozpowszechniania film zarobił w USA i Kanadzie już 73,1 mln USD i jest obecnie na pierwszej pozycji amerykańskiego box office'u. Film Jacksona wyprzedził tam takie hity jak Ocean's Eleven, Vanilla Sky czy Harry Potter. Szef dystrybucji New Line Cinema, David Tuckerman, spodziewa się przekroczenie bariery 100 mln USD już jutro tj. Dzień Bożego Narodzenia. Ale to oczywiście wyłącznie wpływy z rozpowszechniania w Ameryce. Również na świecie (13 krajach europejskich, Nowej Zelandii i RPA) film jest absolutnym hitem. Wpływy z jego rozpowszechniania poza USA w ciągu pierwszych pięciu dni to ponad 60 mln dolarów, co łącznie daje kwotę ponad 133 mln, a więc przekraczającą koszt produkcji!

Ale sukces Władcy Pierścieni jest mierzony nie tylko w pieniądzach. Niezwykle rzadko zdarza się by opinie widzów i zawodowych krytyków były tak zgodne - film ma dobre lub bardzo dobre recenzje. Wszyscy podkreślają, że w tym wypadku mamy do czynienia z filmem przełomowym, który dla współczesnego kina będzie tym, czym kiedyś Gwiezdne wojny Lucasa. Nic dziwnego, że dzieło Jacksona jest poważnie brane pod uwagę przy tegorocznych nagrodach filmowych i w tegorocznych Oscarach będzie kandydował najpewniej nie tylko w kategoriach technicznych. Pod tym względem Władca Pierścieni bije na głowę swego konkurenta, czyli film Harry Potter i kamień filozoficzny, który zachwycał bezgranicznie tylko do 10 grudnia, gdy pierwsi widzowie obejrzeli ekranizację powieści Tolkiena. Nawet pracowicie nakręcana potteromania jakby chwilowo była mniej widoczna...

Film genialny nie oznacza jednak filmu pozbawionego błędów. Można się o tym przekonać odwiedzając stronę http://www.movie-mistakes.com/film.php?filmid=1778, gdzie wyłapano już całkiem sporą liczbę wpadek. Nie umniejsza to w żadnym razie wielkości samego filmu, a dowodzi jedynie, że nikt nie jest nieomylny:)

 • Nowe pliki w dziale filmowym    [24 grudnia 2001]   

Pod choinkę wrzucamy dziś do działu filmowego pliki video o łącznej objętości ponad 100 MB. Znajdziecie tam dwa wywiady z Liv Tyler prosto z amerykańskiej telewizji, nowy plik z teledyskiem Enyi May It Be o lepszej niż poprzedni jakości oraz dwie nowe wersje starszych trailerów (nr 2 i 3) o znakomitej jakości obrazu i dźwięku. Miłego oglądania:)

 • O filmowym Władcy na Wizji TV    [23 grudnia 2001]   

W najbliższym czasie abonenci Wizji TV oraz telewizji kablowej UPC obejrzą co najmniej dwa interesujące programy przedstawiające kulisy powstawania filmu Petera Jacksona (notki pochodzą z zapowiedzi programowych stacji):

E! Entertainment

- Hit dnia: Władca Pierścieni - kulisy powstawania filmu i za kulisami: Chopin pragnie miłości 

(85 min.). W programie m.in. wszystko o filmach Władca Pierścieni i Chopin pragnie miłości.

Emisje: 24 grudnia godz. 21.35 i 3.35; 25 grudnia godz. 9.35 i 15.35

MTV Polska

- Movie Special: Władca Pierścieni MTV Movie Special przybliża widzom kulisy produkcji długo oczekiwanej ekranizacji Władcy Pierścieni J.R.R.Tolkiena. Frodo Baggins próbuje chronić magiczny pierścień przed Władcą Ciemności. Pomagają mu w tym przyjaciele: czarodziej Gandalf, elf Legolas, krasnolud Gimli, Aragorn, Sam, Pippin oraz Merry.

Emisje: 5 i 12 stycznia 2002 godz. 17.00

 • Wyjazd do Czech c.d.    [21 grudnia 2001]   

Uwaga - wyjazd na film odbędzie się 12 stycznia (sobota). Wielu z was uzależniało swoje uczestnictwo od tego czy będzie to dzień wolny - zdecydowaliśmy, że sobota będzie optymalnym terminem. Wyjedziemy z Katowic w godzinach przedpołudniowych (dokładną godzinę i miejsce zbiórki podamy na tydzień przed wyjazdem).

Ostateczny koszt całej wycieczki to 40 zł plus bilet wstępu do kina (110 koron czyli ok. 13 zł). Do końca roku należy wpłacić całość (40 zł) lub zaliczkę (25 zł). W przypadku wpłaty zaliczki pozostałe 15 zł będzie trzeba opłacić w dzień wyjazdu. Korony czeskie na bilet do kina należy kupić we własnym zakresie. W przypadku gdyby z naszej winy wyjazd nie doszedł do skutku zwrócimy całość wpłaconej kwoty.

Oto numer konta w banku Inteligo, na który należy wpłacać pieniądze (właścicielami konta są Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała):

11 20901024 1111107268400078

Jest pełny numer konta w obowiązującym formacie nrb, który zobowiązane są akceptować wszystkie polskie banki. Gdyby jednak wystąpiły jakiekolwiek problemy z wpłatą na to konto prosimy spróbować wpisać numer konta bez dwóch pierwszych jedynek czyli 

20901024 1111107268400078

lub poprosić o pomoc pracownika Państwa banku.

Wszystkim osobom, które już zarezerwowały miejsca na wyjazd wszelkie informacje prześlemy też pocztą e-mail.

Kolejne informacje już wkrótce.

 • Nowe pytanie konkursowe    [21 grudnia 2001]   

Jest już nasze nowe pytanie konkursowe. Na odpowiedzi czekamy do 21 grudnia godz. 23.00. Poprzednie odpowiedzi już zostały ocenione i wkrótce znajdą się na stronie. Póki co możecie zobaczyć prawidłowe odpowiedzi.

 • Wyjazd na film Władca Pierścieni do Czech    [19 grudnia 2001]   

Sekcja Tolkienowska Śląskiego Klubu Fantastyki przygotowuje wyjazd do Czech na film Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia.

Wybieramy się do Ostravy (Czechy, pół godziny drogi od Cieszyna), gdzie film będzie wyświetlany już od 10 stycznia 2002 w tamtejszym multipleksie CineStar. Uwaga - film będzie wyświetlany w wersji ORYGINALNEJ z czeskimi napisami.

 

Wyjazd

Z Katowic 10, 11 lub 12 stycznia (termin i godziny jeszcze nie zostały ustalone) wynajętym autobusem klasy turystycznej (na video będziemy prezentować filmy dokumentalne o J.R.R. Tolkienie). Uwaga - wyjazd dojdzie do skutku gdy znajdzie się minimum 30 chętnych! Maksymalna liczba miejsc jest ograniczona i wynosi TYLKO 50 osób! W przypadku znalezienia odpowiedniej liczby chętnych przystępujemy do rezerwacji biletów.

 

Koszt

Szacowany przez nas koszt wyjazdu to ok. 35-40 zł (w cenie znajduje się przejazd autokarem w obie strony, ubezpieczenie oraz opieka pilota). Na miejscu trzeba będzie dodatkowo zapłacić za bilet do kina ok. 110 koron.

 

Zapisy

Prosimy kierować na adres tgubala@spec.stopklatka.pl.

W zgłoszeniu należy podać liczbę rezerwowanych miejsc, pełne personalia z adresem oraz kontaktowy adres e-mail i numer telefonu.

Na chętnych czeka maksymalnie 50 miejsc w autokarze, więc o tym kto pojedzie decyduje kolejność zapisów!

 

 • Film na Planete    [17 grudnia 2001]   

Na kanale Planete (osiągalnym na satelitach, w kablu UPC, czy tez WIZJI TV) wyświetlany będzie film o J.R.R. Tolkienie pod tytułem Niesamowicie Wielka Przygoda. Film będzie można podziwiać we wtorek. 18 grudnia o godz. 20.45, a następnie we środę o 10.40, w piątek o 13.45 i być może później, bo kanał ten wyświetla filmy wiele razy.

Mariusz Pawlicki

 • Nowe filmiki    [17 grudnia 2001]   

W naszym dziale filmowym znajdziecie dziś dwa nowe filmiki. Pierwszy z nich to ciekawy wywiad telewizyjny z Elijahem Woodem w formacie divx (w razie kłopotów z odtwarzaniem najnowszą werję kodeku można ściągnąć ze strony www.mp4.com.pl), a drugi to pełna wersja teledysku Enyi do piosenki May It Be (format Quick Time). Polecamy:)

 

Wywiad z Elijahem Woodem

Teledysk Enyi May It Be

 • Trzecie pytanie    [14 grudnia 2001]   

Zapraszamy na stronę konkursową - pojawiło się tam nasze kolejne pytanie. Niestety, wciąż nie możemy zaprezentować Wam punktacji za pytanie nr 2. Mieliśmy w tym tygodniu pewne problemy z łączem, ale wszystko  powinno już być w porządku. Na szczęście nie utraciliśmy żadnych e-maili z odpowiedziami. Poza tym jury jeszcze nie do końca postanowiło jak punktować nadesłane odpowiedzi - mogę zdradzić tylko, że będzie wiele punktów ułamkowych:)

 • Kolejne pięć fragmentów filmu z Sci-Fi    [12 grudnia 2001]   

Na naszym serwerze dostępne są kolejne fragmenty filmu Władca Pierścieni. Pewnie takich materiałów będzię pojawiało się teraz coraz więcej, bo film trafił już do sieci w postaci pliku formatu divx.

 

Isildur i Elrond

Gandalf i Elrond

Galadriela i Frodo

Gandalf i Saruman 1

Gandalf i Saruman 2

 • Program telewizyjny FOX na nowym serwerze    [11 grudnia 2001]   

Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej strony Barahira (www.tolkien.art.pl) udało nam się zamieścić na tym serwerze 220 MB plik z programem telewizyjnym Quest for the Ring. Plik został podzielony na dziewięć mniejszych o objętości 25 MB, by było go łatwiej ściągać. Link znajdziecie w naszym dziale filmowym lub poniżej:

 

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

 

Uwaga: pliki chwilowo mogą być niedostępne. Będzie można je ściągać, gdy tylko administrator serwera wprowadzi systemowe ograniczenia, które uniemożliwią zablokowanie łącza:)

 

Uwaga: pliki po ściągnięciu należy wgrać do jednego katalogu na twardym dysku i rozpakować przy pomocy sharewarowego programu WinRAR: http://tucows.task.gda.pl/system/preview/194276.html 

 • Sensacyjne filmy już u nas!   [9 grudnia 2001]   

W naszym dziale filmowym znajdziecie najnowszy trailer telewizyjny do Władcy Pierścieni, a także pięć fragmetów z samego filmu! Tak, tak - nie są to żadne zwiastuny, ale urywki ze zmontowanego i udźwiękowionego filmu. Są to:

 

Gandalf i Frodo w Bag End

Bieg do promu

Boromir i Pierścień

Aragorn i Frodo w Bree

Gandalf w Morii

 

Rzucają na kolana i potwierdzają to, co wiedzieliśmy od dawna - naprawdę jest na co czekać!!!

Za info o plikach dziękuję Patrykowi - dzięki niemu macie je tak szybko:)

 • Film z Morii   [7 grudnia 2001]   

W dziale filmowym nasz spoźniony prezent mikołajkowy - 22 MB fragment filmu Władca Pierścieni nagrany z telewizji FOX.

A na stronie konkursu kolejne pytanie:) TUTAJ

 • Podajemy odpowiedź na pierwsze pytanie   [3 grudnia 2001]   

Zgodnie z zapowiedzią podajemy ranking uczestników konkursu po pierwszym pytaniu. Jako, że pytanie zaklasyfikowaliśmy do łatwych (za 1 punkt) wyniki są bardzo zaskakujące. W pytaniu istotnie kryła się pułapka i wielu z Was zbytnio pospieszyło się z odpowiedzią. Tymczasem na nadesłanie poprawnej odpowiedzi daliśmy aż 42 godziny i warto było się dobrze zastanowić! Pamiętajcie, że nie zawsze "sowy są tym czym zdają się być":)

Przypominamy także, że liczy się pierwsza nadesłana odpowiedź. Pozostałych z przyczyn regulaminowych nie bierzemy w ogóle pod uwagę.

Wielu z Was zapomniało również podać pseudonimów pod jakimi chcecie występować w konkursie. To oczywiście dobrowolne, ale w takim przypadku zamieszczam całego e-maila. 

Jesteśmy natomiast mile zaskoczeni ilością nadesłanych odpowiedzi - zapowiada się ostra rywalizacja, bo przed nami jeszcze kilkanaście pytań!

Najwyższa pora na wyniki po pierwszym pytaniu TUTAJ.

 • Konkurs już ruszył!   [2 grudnia 2001]   

Rusza nasz konkurs! Uczestników Ścieżki Wiedzy zapraszam do przeczytania pierwszego pytania, które zamieściliśmy na stronie konkursowej. Odpowiedzi prosimy nadsyłać pomiędzy 2 grudnia godz. 0.00 a 3 grudnia godz. 18.00. Przypominam też uczestnikom Ścieżek Plastycznej i Lingwistycznej, że od dziś można nadsyłać do nas prace konkursowe!

I jeszcze jedno - wszystkich uczestników konkursu prosimy o podawanie personaliów (lub pseudonimów) pod jakimi występują w naszej zabawie:)