Archiwum aktualności
czerwiec - sierpień 2001
 

 

 • Kalendarz filmowy  [29 sierpnia 2001]   

W Wielkiej Brytanii można już kupić tolkienowski kalendarz filmowy firmowany przez New Line Cinema. Poszczególne miesiące zdobią, a jakże - fotosy z Władcy Pierścieni: Drużyny Pierścienia. Za informację dziękuję Galadhornowi.

 

 • Tylko u nas - nowy przekład Władcy Pierścieni  [29 sierpnia 2001]   

Zgodnie z obietnicą, jako pierwsi i jedyni w Polsce, prezentujemy Wam obszerne fragmenty Władcy Pierścieni w tłumaczeniu Marii Gębickiej-Frąc i Cezarego Frąca. Jest to możliwe dzięki uprzejmości tłumaczy oraz wydawnictwa Amber, które opublikuje pierwszy tom powieści, Drużynę Pierścienia, już we wrześniu 2001! Mamy nadzieję, że wybrane przez nas fragmenty uspokoją wasze obawy co do nowego tłumaczenia i w ten sposób zachęcimy Was do zakupu powieści.

Przypominamy także, że wydawnictwo Amber Sp. z o.o. jest sponsorem w naszym konkursie tolkienowskim, który będzie trwać od drugiej połowy września aż do polskiej premiery filmu Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia. Do wygrania będą trzy komplety Władcy Pierścieni!

 

Po kliknięciu w czerwony baner poniżej przeniesiecie się do działu J.R.R. Tolkien, gdzie znajdują się wybrane fragmenty książki. Baner Amberu prowadzi bezpośrednio na stronę wydawnictwa, gdzie już dziś możecie zamówić Władcę Pierścieni po znacznie niższej, niż w księgarniach, cenie. Kupując ją w sklepie internetowym wydawnictwa www.amber.supermedia.pl zapłacicie 37,35 zł, podczas gdy sugerowana cena detaliczna wynosi 49,80 zł. Książka jest formatu B5, ma twardą oprawę oraz wspaniałe ilustracje Alana Lee.

 

             

 

Na stronie wydawnictwa można kupić również inne książki z "zielonej serii Tolkienowskiej":

- Hobbit (z il. Alana Lee); z obwolutą: 29,85 zł; zielona okładka: 36,81 zł

- Kowal z Podlesia Większego; 11,10 zł

- Księga zaginionych opowieści; tom 1: 26,10 zł; tom 2 i 3: po 24,60 zł

- Pan Gawen i Zielony Rycerz; 22,35 zł

- Rudy Dżil i jego pies, Przygody Toma Bombadila; 18,60 zł

- Silmarillion (z il. Teda Nasmitha); z obwolutą: 29,85; zielona okładka: 49,80 zł

- Władca Pierścieni - wiersze (z il. Alana Lee); 20,85 zł

 • Władca Pierścieni z Muzy szybciej!  [29 sierpnia 2001]   

Jakiś czas temu informowaliśmy o planach edytorskich Muzy, która postanowiła wznawiać poszczególne tomy Władcy Pierścieni dopasowując je do premier filmów Petera Jacksona. Miał być czas na dokładną korektę i dorobienie indeksu. Niestety, to już przeszłość. W obliczu konkurencyjnego (także cenowo) wydania Amberu (patrz wyżej) Muza zdecydowała się wypuścić wszystkie trzy tomy już na przełomie września/października. Tekst zostanie wydany bez korekt i indeksu, a jedynymi zmianami będą zupełnie nowe okładki. I tu ciekawostka - wydawnictwo ma prawo do "filmowej" okładki z Gandalfem na koniu, ale ta przewidziana jest jedynie dla wydania jednotomowego, którego Muza... nie zamierza w ogóle wydawać. Jaką więc ujrzymy okładkę? - to na razie tajemnica. Wydawnictwo obiecało, że gruntownie poprawiona edycja ukaże się w końcu w 2002 roku. 

 • Mała biografia  [29 sierpnia 2001]   

Niewielka biografia J.R.R. Tolkiena, w przekładzie Agnieszki Sylwanowicz, ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Media Rodzina (znanego dotąd z publikacji książek dla dzieci o Harrym Potterze). Czyżby Potter sprzedawał się coraz gorzej?;-)  

 • ... i recenzja książki Pearce'a  [29 sierpnia 2001]   

Nie wypada też nie odnotować dość obszernej recenzji książki Josepha Pearce'a Tolkien. Człowiek i mit, która ukazała się w sierpniowym numerze Nowej Fantastyki. Autorką jest Dominika Materska. Nowa Fantastyka od pewnego czasu raczej obniża loty, ale książki poświęcone Tolkienowi są tam odnotowywane regularnie i kompetentnie. Polecamy!

 • Amerykańskie nowości  [29 sierpnia 2001]   

Piękną niespondziankę szykuje fanom J.R.R. Tolkiena amerykańskie wydawnictwo Houghton Mifflin. Już we wrześniu ukaże się nowe wydanie Hobbita okładką zaprojektowaną przez znanego (przynajmniej w USA) artystę Petera Sisa. Uwaga - okładka została skomponowana tak, aby przyciągnąć... fanów Harrego Pottera. Książka ukaże się jako paperback (10 USD) oraz hardcover (18 USD).

W tym samym czasie wydawnictwo wyda filmową edycję Władcy Pierścieni. I tu także będziemy mieli do wyboru edycję w twardej (po 22 USD) lub miękkiej okładce (po 12 USD) oraz obydwa wymienione warianty w gustownym pudełku (tzw. box set, odpowiednio: 65 i 35 USD). Książki są oczywiście do nabycia w amazon.com.

 

  

 

 

Okładki wersji "miękkiej" (paperback)

 

 

Okładki wersji "twardej" (hardcover)

 

Inne nowości wydawnicze to m.in. Niedokończone opowieści z okładką Teda Nasmitha (paperback: 18 USD, hardcover: 26 USD) oraz publikacje związane z filmem (pojawią się 9 listopada). Należą do nich:

- The Fellowship of the Ring Visual Companion Jude Fisher (hardcover: 19,95 USD)

- The Lord of the Rings Official Movie Guide Briana Sibley'a (paperback: 14,95 USD oraz hardcover: 24,95 USD)

Poza tym wydawnictwo Ballantine Books przygotuje pocket paperbacki Hobbita i Władcy Pierścieni (tylko 6,99 USD za każdy wolumin).

Wydawnictwo fonograficzne Caedmon Audio szykuje nowe wydanie fragmentów książek Tolkiena czytanych przez samego pisarza oraz jego syna Christophera. Kolekcja trzech płyt CD nosi wiele mówiący tytuł The J.R.R. Tolkien Audio Collection i kosztuje "jedyne" 25 USD.

Interesująco zapowiada się także zbiór esejów Meditations on Middle-earth pod redakcją Karen Haber. Książka jest zbiorem esejów poświęconych twórczości Tolkiena. Wśród ich autorów znajdą się tak znakomici twórcy jak: Orson Scott Card, Ursula K. Le Guin, Raymond E. Feist, Terry Pratchett, Karen Haber, Diane Duane, Charles de Lint, George R. R. Martin, Esther Friesner, Gene Wolfe, Robin Hobb, Tim and Greg Hildebrandt, Poul Anderson, Lisa Goldstein, Harry Turtledove, Michael Swanwick, and Karen Haber. Książkę będą zdobić zupełnie nowe kolorowe ilustracje Johna Howe'a. Cena wynosi 24,95 USD.

Poza tym wiele wznowień i całkiem nowych publikacji:

- Hobbits, Elves and Wizards: The Wonders and Worlds of J.R.R. Tolkien's Lord of the Rings (19,95 USD)

- Tolkien: The Illustrated Ecyclopedia Davida Day'a (wznowienie, 25 USD)

- A Question of Time: J.R.R. Tolkien's Road to Faerie Verlyn Flieger (wznowienie, 18 USD)

- Lord of the Rings: The Mythology of Power Jane Chance (19,95 USD)

- Tolkien's Art: A Mythology for England Jane Chance (19,95 USD)

- The Lord of the Rings Oracle Terry'ego Donaldsona (24,95 USD)

Bardzo interesująco zapowiada się książka Candice Fredrick Women among the Inklings (59 USD). Czy poruszy tematy dotąd przemilczane w biografiach Tolkiena i Lewisa?

Intrygująco brzmi też slogan jakim wydawnictwo IBooks reklamuje książkę Johna Carnella The Roadkill of Middle-earth. Kierowca tira w New Jersey myli zjazdy na autostradzie i trafia do Śródziemia. Na swojej drodze zrównuje wszystko z ziemią nie wyłączając... hobbitów. Czy warto wydać 12,95 USD na "romantyczną parodię Tolkiena" jak chyba niezbyt trafnie określa książkę wydawca? Jeszcze "zabawniejsza" wydaje się instruktażowa pozycja dla biznesmenów The Twelve Rings of Leadership: Classic Lessons from J.R.R. Tolkien's 'The Hobbit' and 'The Lord of the Rings' Joe Tye (12 Pierścieni Przywództwa: Klasyczne przykłady na podstawie...).

Kilka nowości ukaże się wyłącznie w Wielkiej Brytanii:

- J.R.R. Tolkien: Author of the Century Tom Shippey (paperback: 7,99 funtów)

- Silmarillion Gift Pack (książka+płyta CD+mapa) (24,99 funtów)

- Silmarillion CD Gift Set (płyty CD z książką czytaną przez Martina Shaw) (59,95 funtów)

- Myth and Magic (album z ilustracjami Johna Howe'a)

- Władca Pierścieni (jednotomowe wydanie filmowe) zaraz przed grudniową premierą

I co wy na to? Polska wypada przy tych zapowiedziach dość blado, choć może to i dobrze zważywszy, że łączna suma wymienionych publikacji przekracza możliwości finansowe większości krajowych fanów Tolkiena:)

 • Tolkienmania 2001?  [29 sierpnia 2001]   

Do premiery filmu jeszcze prawie cztery miesiące, a w USA zapanowała już prawdziwa Tolkienmania. Sprzedaż Hobbita i Władcy Pierścieni wzrosła tam o ponad 100% w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Wydaje się, że książki Tolkiena odkrywa zupełnie nowe pokolenie czytelników i odbywa się to kosztem sprawnego, ale beznadziejnie schematycznego (po czterech tomach) Harry'ego Pottera.

 • Hobbiton na Pomorzu  [29 sierpnia 2001]   

Ciekawa informacja pojawiła się 27 sierpnia w szczecińskim dodatku do Gazety Wyborczej. Otrzymałem ją równocześnie od Tomka Kochańskiego i Cezarego Karolczaka, którym serdecznie dziękuję. Uwaga - jeżeli czyta nas ktoś z Sierakowa - prosimy o kontakt e-mailowy z Sekcją Tolkienowską ŚKF: parmadili@skf.org.pl 

 

Skan artykułu można obejrzeć TUTAJ [plik jpg, 130 KB].

Oto artykuł:

Gazeta na Pomorzu, 27 sierpnia 2001, nr 199/2001

 

Hobbiton za Sierakowo

Niezwykły pomysł na wieś

 

Na cały dzień zniknęło w sobotę z administracyjnej mapy województwa zachodniopomorskiego oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Koszalina Sierakowo Sławieńskie. Mieszkańcy zastąpili tablice informacyjne z nazwą miejscowości planszami z dużo mówiącym miłośnikom twórczości J. R. R. Tolkiena napisem „Hobbiton”.

Inspiratorem transformacji był pracownik Politechniki Koszalińskiej dr Wacław Idziak – mówi nauczycielka WF-u w miejscowej szkole Mieczysława Juszczyk. – Tolkienem zainteresował nas w marcu, proponując budowę wioski hobbitów.

W ciągu czterech dni mieszkańcy Sierakowa Sławieńskiego wznieśli z gliny i drewna mały, skromny domek hobbita oraz zaczątek drewnianej wysokiej wieży, która ma się stać centralnym punktem baśniowego miasteczka. W sobotę obok tych budowli wyrosły szałasy, w których sprzedawano maślankę, masło i ciasteczka hobbitów. – Mają magiczną moc i są zrobione według starych receptur – zachwalały je młode sprzedawczynie.

– Hobbici byli mali, mieli bardzo owłosione nogi, nie używali obuwia, palili fajkę, a niektórzy z nich byli bardzo dzielni – tak przedstawiali mieszkańców wioski najmłodsi.

Prawdziwa kraina hobbitów ma powstać w ciągu najbliższych ośmiu lat na centralnym polu wsi o powierzchni 0,9 ha. – Uważam, że pomysł może być jednym ze sposobów na życie tutejszych mieszkańców – chwalił ideę niezależny historyk Jerzy Łojko z Poznania, który przygotowuje specjalną monografię Sierakowa Sławieńskiego.

– Byłoby dobrze, gdyby nasza miejscowość stała się ogólnopolskim centrum miłośników Tolkiena – stwierdziła Mieczysława Juszczyk. – Liczymy, że tak będzie dzięki Fundacji Wspomagania Wsi Polskiej, do zgłosiliśmy nasz projekt budowy miasteczka hobbitów.

SYBI

 • Języki w filmie  [29 sierpnia 2001]   

Zapowiada się prawdziwa sensacja. W filmie Petera Jacksona znajdują się dialogi mówione w języku krasnoludów, co dało lingwistom tolkienowskim wiele do myślenia. Na jakiej podstawie zrekonstruowano taki język pozostaje tajemnicą. Zdanie udostępnione publicznie sieci zostało szybko usunięte na prośbę Petera Jacksona, któremu nie spodobała się tak daleko idąca "niedyskrecja". Nic dziwnego - od pewnego czasu internet jest wręcz bombardowany mniej lub bardziej wiarygodnymi wersjami skryptu Drużyny Pierścienia

 • Mike Tyson modelem?  [29 sierpnia 2001]   

Niekiedy żarty związane z filmem Petera Jacksona bywają naprawdę zabawne i... dają do myślenia. Czy dla twórców filmu Mike Tyson mógł być wzorem dla postaci orka. Poniższa fotografia sugeruje, że to całkiem możliwe:)

 

Tyson orkiem?

 • Wizja + Cyfra= Władca Pierścieni  [29 sierpnia 2001]   

Na początku sierpnia doszło do połączenia platform cyfrowych Wizja TV i Cyfra+. Oznacza to, że polską premierę telewizyjną Władcy Pierścieni obejrzy znacznie więcej telewidzów. Już dziś szacuje się ostrożnie widownię tego wydarzenia na co najmniej 1 mln osób. Przypomnijmy, że prawa do filmu kupił kanał Canal+.

 • Tolkien (nie) dla dzieci  [29 sierpnia 2001]   

Niedawno w sieci pojawiły się plotki (my przeczytaliśmy je na stronie www.eldamar.prv.pl), że ostateczna wersja Władcy Pierścieni: Drużyny Pierścienia jest już zmontowana. Wiadomość ta jest dość prawdopodobna zważywszy, że do światowej premiery filmu pozostały niecałe cztery miesiące, choć niewykluczone, że prace postprodukcyjne jeszcze trwają (np. udźwiękowienie). Według tego samego źródła film będzie trwał 2 godziny i 45 minut (całkiem sporo!) i w USA otrzyma kategorię PG-13 (tzn. dozwolony dla starszych dzieci w towarzystwie dorosłych). W Polsce film trafi do kin najprawdopodobniej z kategorią wiekową "12". Z drugiej strony w naszym kraju kategorie wiekowe nie są przestrzegane (wyjątkiem są filmy od 18 lat) i na film wejdą nawet najmłodsi. Reżyserska wersja filmu na DVD będzie znacznie dłuższa (co najmniej o kilkanaście minut) i znajdą się w niej brutalne scene, które wycięto z wariantu kinowego.

 • Nowy e-mail Niezapominki  [27 sierpnia 2001]   

Niedawno informowaliśmy o nowym adresie naszej strony http://parmadili.skf.org.pl, a kilka dni temu dostaliśmy krótszy niż dotychczas adres e-mail w ramach nowej domeny: parmadili@skf.org.pl. Oczywiście wszystkie dotychczasowe adresy pozostają również aktualne. 

 • Parmadili w Trybunie Śląskiej   [27 sierpnia 2001]   

Kilka tygodni temu na spotkaniu Sekcji Tolkienowskiej ŚKF gościliśmy dziennikarkę Trybuny Śląskiej Annę Górę. Na podstawie przeprowadzonego wówczas "wywiadu" powstał artykuł o działalności Parmadili, który ukaże się już w najbliższą sobotę (1 września) w weekendowym wydaniu Trybuny Śląskiej (zapewne w rubryce "Hobby"). Polecamy wszystkim, którzy mieszkają w obrębie województwa Śląskiego!

 • Duża aktualizacja c.d.   [24 sierpnia 2001]   

Wszystkich, którzy czekają na obiecaną aktualizację bardzo przepraszam. Materiały znajdą się na serwerze do poniedziałku - przyczyną kolejnego poślizgu (jakieś fatum?) jest... Simbelmynë, czy raczej kolejny numer tego pisma. Siedzimy z Galadhornem po nocach i składamy go po nocach - do drukarni całość (60 stron A4) oddajemy w poniedziałek. W masowym nakładzie fanzin powinien być dostępny na Polconie i tam też będzie do nabycia. 

 • Przyskrzynieni hobbici   [23 sierpnia 2001]   

Czy Tolkien może być nielegalny. Otóż może, czego dowodzi notka z najnowszego numeru Newsweeka (August 27th, strona 6, rubryka: "Przestępstwa"). Za jej przetłumaczenie i dostarczenie serdecznie dziękuję Andrzejowi "Lobelio" Kozickiemu:

Owłosieni na stopach hobbici z powodzeniem zwalczali smoki i orków w powieściach J.R.R. Tolkiena, ale teraz nadszedł czas zmierzyć się z wrogiem silniejszym, niż dziwy Śródziemia -- kazachską policją. Tolkien przetłumaczony w byłym ZSRR w latach 80. zdobył masowe uwielbienie wśród fanów, tzw. " tolkienisti ", zorganizowanych w towarzystwa i przebierających się za Frodo, Gandalfa i innych ulubieńców. W Kazachstanie są oni prześladowani, aresztowani i torturowani przez policję. Czy ktoś potrzebuje Niewidzialnego Pierścienia?
 • Kalendarz Tolkienowski 2002   [23 sierpnia 2001]   

Kalendarz ścienny na rok 2002 już jest w księgarniach! Przypomnijmy, że zdobią go ilustracje Teda Nasmitha (16 stron, format 560x260 mm, pełny kolor). Cena sugerowana przez wydawcę (Amber) wynosi 24,80 zł, co znaczy, że np. w hipermarketach można go kupić nawet 5 zł taniej. I ciekawostka - wszelkie cytaty z książki pochodzą już z nowego tłumaczenia!

Za informację dziękuję Tomkowi Kochańskiemu.

 • Tolkien w Polityce   [23 sierpnia 2001]   

W najnowszym, datowanym na 25 sierpnia, numerze tygodnika Polityka znalazł się obszerny wywiad Janusza Wróblewskiego z Peterem Jacksonem. Pismo w kioskach od środy i będzie się znajdować w dystrybucji do najbliższego wtorku. Od dziś jest również dostępny na stronie www.polityka.onet.pl. Z bardzo ciekawego tekstu możemy się dowiedzieć m.in., że:

- Jacksona podchodzi do Władcy Pierścieni z szacunkiem godnym wielkiej epopei i jednej z najlepszych powieści XX wieku

- Władca Pierścieni jest dla niego przede wszystkim książką o inicjacji, ale i wielką opowieścią mitologiczną. Stąd film bardziej przypominać ma obraz historyczny i przygodowy niż typowy film fantasy.

- Jackson wyjaśnia dlaczego kręcono równocześnie trzy filmy i potwierdza wysokość budżetu 300 milionów USD za całość (czyli po 100 mln na każdy film)

- producent filmu Saul Zaentz rozmawiał z rodziną Tolkienów (którzy niegdyś sprzedali prawa do ekranizacji wytwórni United Artist) i zapoznał ich ze scenariuszem. Tolkienowie nie zgłosili wtedy sprzeciwu i wydali oświadczenie, że nie będą się wtrącać do spraw filmu.

- Jackson nie zgodził się na angaż Seana Connery do roli Gandalf, bo uznał, że ma zbyt silną osobowość, która zdominuje film

Cały wywiad gorąco polecamy!

 • Kino III Świat?   [23 sierpnia 2001]   

No właśnie, za co? Ostatnio okazało się, że polski dystrybutor zdecydował się przesunąć datę polskiej premiery filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia o kolejny tydzień, czyli na 8 lutego 2002. Oficjalnym powodem jest obawa, by ekranizacja Tolkienowskiej epopei nie spotkała się na ekranach bezpośrednio z filmem Harry Potter i kamień filozoficzny. No cóż... z jednej strony obawy dystrybutora są zrozumiałe, ale z drugiej nie można odwlekać polskiej premiery w nieskończoność. Kino Świat traci w ten sposób wiarygodność, a fanowie resztki cierpliwości (polska premiera ponad 2 miesiące za światową). Co bardziej niecierpliwi pojadą na film do Niemiec lub Czech. Nie jest też tajemnicą w dzień po premierze amerykańskiej film pojawi się na pirackich serwerach z filmami Divx;-), a my będziemy mogli go kupić na giełdach komputerowych lub ściągnąć z sieci. Co prawda jakość będzie nędzna, jak to w przypadku "kamerówek", i odradzamy Wam to gorąco, ale na pewno wielu się skusi... Czy nie prościej byłoby jednak przyspieszyć premierę na styczeń?

Jeżeli ktoś chciałby przekazać coś bezpośrednio dystrybutorowi to informujemy, że Kino Świat ma od pewnego czasu witrynę internetową www.kinoswiat.pl. Można też pisać na jeden z poniższych e-maili:

Tomasz Karczewski (prezes) kinoswiat@kinoswiat.pl

Katarzyna Rębecka kasiaswiat@kinoswiat.pl 

Kinga Jakubowska (dyr. działu kinowego) kiniaswiat@kinoswiat.pl

Robert Nadratowski (szef promocji) robertswiat@kinoswiat.pl 

Maciej Bechta maciekswiat@kinoswiat.pl 

 • Czatujemy co sobotę    [23 sierpnia 2001]   

Z inicjatywy uczestników Forum Dyskusyjnego stron www.tolkien.art.pl i Niezapominki odbywają się regularne spotkania na czacie tolkienowskim. Zapraszamy w każdą sobotę od godziny 21.00. W ostatnią sobotę dyskusję prowadziło tam kilka osób zainteresowanych twórczością Tolkiena. Zapraszamy i przypominamy, że na czacie obowiązują zasady dobrego wychowania co oznacza, że zabronione jest używanie słów "powszechnie uznanych za obelżywe".

 • Polcon 2001 - wieści c.d.    [23 sierpnia 2001]   

W związku z pojawiającymi się pytaniami związanymi z Polconem - odpowiadamy.

Członkowie Śląskiego Klubu Fantastyki płacą za pełną akredytację 50 zł (nie dotyczy Was progresja kosztów), a wszyscy pozostali 75 zł. Uwaga - za członków ŚKF uznajemy osoby, które nie mają zaległości składkowych lub je niezwłocznie uregulują.

Dla osób spoza Katowic i okolic mamy ważną informację - nie czekajcie z wykupieniem noclegów na ostatnią chwilę. W dzień imprezy może się bowiem okazać, że już wszystkie zostały zarezerwowane, a organizatorzy nie przewidują sal zbiorowych!

Na miejscu - w czasie trwania - imprezy będzie możliwość wykupienia jednodniowych wejściówek. Ich cena nie jest na razie znana, ale raczej nie będzie to 75 zł dzielone na cztery.

W programie konwentu oprócz prelekcji znajdują się pokazy filmów na video i DVD (wyświetlane na dużym ekranie za pomocą projektora) oraz filmów kinowych (w kinie GuGalander, nieopodal miejsca konwentu). Ponadto dla uczestników z opłaconą pełną akredytacją przewidziano przedpremierowy pokaz filmu Final Fantasy 13 września o godz. 21.00 w kinie Kosmos.

I jeszcze jedna ważna informacja - w obiektach Polconu obowiązuje całkowity zakaz picia napojów alkoholowych!

Szczegółowe informacje dotyczące całej imprezy są dostępne na stronie:

http://www.skf.from.hell.pl/polcon/index.html 

Tych, którzy zainteresowani są wyłącznie Blokiem Tolkienowskim informujemy, że odbywa się on w dniach 13-15 września w godzinach: czwartek 15.00-20.00, piątek 13.00-21.00 i sobota 13.00-19.00. Zapraszamy!

 • Duża aktualizacja z czwartku na piątek    [23 sierpnia 2001]   

No właśnie, obiecywana już dawno aktualizacja nieco się przesunęła i będzie dostępna za niespełna kilkanaście godzin. Pojawią się m.in. nowe zdjęcia z filmu (dzięki Nifrodel i Galadhornie:-), nowy wygaszacz, grafiki z tegorocznego pleneru malarskiego w Bielawie, nowy rozdział Powrotu Cienia oraz cała masa aktualności ze świata!!!

 • Mamy domenę!    [23 sierpnia 2001]   

Po długim oczekiwaniu Śląski Klub Fantastyki uzyskał od NASK-u prawa do domeny www.skf.org.pl. Skorzystała na tym i nasza strona, której oficjalny adres od dziś jest następujący:

http://parmadili.skf.org.pl 

 

Oczywiście dotychczasowe aliasy, z których korzystaliśmy (czyli www.parmadili.w.pl, www.parmadili.prv.pl oraz http://parmadili.terefere.com) pozostają nadal aktualne.

 •  Dwóch Władców    [23 sierpnia 2001]   

Na stronie internetowej Tolkien Online pojawiła się publikacja zatytułowana "Kompletna lista filmowych zmian" ("The Complete List of Film Changes").

Doskonale zredagowany wykaz stanowi przegląd różnic pomiędzy powieścią Tolkiena a jej filmową wersją, realizowaną przez Petera Jacksona. Autor listy, Ancalagon The Black, zauważa na przykład, że w filmowej scenie urodzin Bilba Hobbit znika bez przygotowanych przez Gandalfa fajerwerków, gdy tymczasem u Tolkiena w momencie, kiedy Bilbo wkłada na palec pierścień, pojawiają się oślepiające sztuczne ognie. Według twórcy listy zmiana ta miała na celu uzmysłowić widzom (nie wszyscy bowiem znali będą literacki pierwowzór), że zniknięcie Bilba nie było wynikiem czarów Gandalfa, lecz magicznej mocy pierścienia. Ancalagon opisuje również scenę, w której Gandalf wchodząc do domu Froda i Bilba Bagginsów uderza głową w niską futrynę drzwi, podczas gdy w powieści nie została opisana taka scena. Zdaniem Ancalagona nadanie potężnemu czarodziejowi ludzkich cech i słabości ma wywołać u widzów sympatię do niego.

Lista pełna jest tego rodzaju analiz, które z pewnością do gustu przypadną wszystkim miłośnikom prozy Tolkiena, z niecierpliwością czekającym na film. Pełny wykaz różnic między powieścią a filmem znajdziecie pod adresem: www3.tolkienonline.com.

Ukazał się także nowy teaser plakatu do filmu - w polskich kinach powienien pojawić się już we wrześniu.

 

 

I na koniec niespodzianka dla posiadaczy DVD. Na płytach z filmami Częstotliwość oraz Oszukać przeznaczenie, które 27 wyda Kino Świat znajduje się trailer Władcy Pierścieni jako tzw. "ukryty dodatek".

Monika Marach & Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Tolkienowski Polcon 2001    [18 sierpnia 2001]   

Sekcja Tolkienowska Śląskiego Klubu Fantastyki zaprasza na Blok Tolkienowski w ramach Polconu 2001 w Katowicach, największą imprezę poświęconą J.R.R. Tolkienowi w Polsce. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcyjnych prelekcji i projekcji filmowych (na dużym ekranie). Są jeszcze wolne miejsca! Szczegółowy program części tolkienowskiej znajduje się TUTAJ.

 • Amber w natarciu    [13 sierpnia 2001]   

Jak donosi biuletyn Zapowiedzi wydawnicze wydawnictwa Amber (z sierpnia 2001) już wkrótce ukażą się w tym wydawnictwie bardzo ciekawe pozycje. Przede wszystkim jeszcze w sierpniu do księgarń trafi polskie wydanie Kalendarza Tolkienowskiego 2002 z ilustracjami Teda Nasmitha (16 stron, format 560x260 mm, pełny kolor, kalendarz ścienny) w cenie 24,80 zł. Na wrzesień szykowane jest prawdziwe wydarzenie - pierwszy tom nowego tłumaczenia Władcy Pierścieni (przekład Marii Gębickiej-Frąc i Cezarego Frąca). Oficjalny tytuł tej książki będzie taki sam jak w edycji wydawnictwa Muza - Drużyna Pierścienia. Książka ukaże się w dwóch wersjach: z zielonej okładce oraz z obwolutą. Pewien niepokój budzi tylko fakt, że Amber zdecydował się przyspieszyć pracę nad wydaniem Dwóch Wież, by znalazły się w sprzedaży jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Miejmyn nadzieję, że tłumacz podoła temu wyzwaniu.

Wydawnictwo Amber Sp. z o.o. będzie sponsorem w konkursach tolkienowskich Niezapominki. Nasza strona internetowa otrzyma z wydawnictwa trzy pełne komplety bibliofilskiej edycji Władcy Pierścieni, które będzie można wygrać już wkrótce.

 • Peter Jackson wybrał Saurona    [13 sierpnia 2001]   

W roli Saurona w filmie Władca Pierścieni wystąpi nie znany nikomu Sala Baker.

Do tej pory Sala uczestniczył w realizacji filmu Petera Jacksona jako pracownik techniczny i nigdy wcześniej nie miał okazji stanąć przed kamerą.

Nikomu nie trzeba przypominać, że Sauron jest najbardziej przerażającą postacią w powieści Tolkiena. To właśnie przed nim Frodo i Gandalf starają się chronić złowieszczy pierścień. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób ekipa Jacksona przedstawi Saurona, nawet sam mistrz Tolkien nie daje żadnego dokładnego opisu tej postaci.

Sauron ma jednak wielkie szanse, by wspólnie z Darthem Vaderem stanąć w czołówce najbardziej mrocznych i posępnych postaci kina.

*

Reżyser Władcy Pierścieni po raz pierwszy w swojej karierze znalazł się na liście najbogatszych Nowozelandczyków. The National Business Review podaje, że obecny majątek Petera Jacksona wynosi ok. 20 milionów nowozelandzkich dolarów. Na liście znajdują się również: była żona Roda Stewarta Rachel Hunter, Lucy Lawless, odtwórczyni głównej roli w serialu Xena: wojownicza księżniczka i operowa diwa Kiri Te Kanawa.

Monika Marach & Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Enya i Władca Pierścieni    [13 sierpnia 2001]   

Jak donosi firma Kino Świat International dystrybutor Władcy Pierścieni na terenie Polski, przedstawiciele producenta filmu poinformowali oficjalnie, że w tej chwili nagrywana jest muzyka do pierwszej części obrazu.

Kompozytorem muzyki jest Howard Shore, który na swoim koncie ma kompozycje do takich filmów, jak między innymi: Siedem, Filadelfia i Milczenie owiec. New Line Cinema informuje również, że w nagraniu bierze udział znana irlandzka piosenkarka Enya. Światowa premiera soundtracku zaplanowana została na 20 listopada 2001 roku.

Tymczasem członkowie zarządu i szefowie głównych działów New Line Cinema mieli już okazję obejrzeć roboczą wersję filmu Petera Jacksona. Dobrze poinformowane źródła donoszą, że panowie prywatnym samolotem jednego z nich polecieli z Los Angeles do Wellington w Nowej Zelandii i w towarzystwie reżysera zapoznali się z materiałem. Podobno, mimo że film trwa 3 godziny i 25 minut, czyli prawie pół godziny dłużej niż było to przewidziane, przedstawiciele New Line zachwyceni byli tym, co zobaczyli.

Rumieńców nabierają również różnego rodzaju akcje promocyjne związane z filmem. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami do promocji włączy się między innymi firma Riot-E, zajmująca się przygotowywaniem serwisów dla sieci bezprzewodowych (np. telefonów komórkowych). Riot-E stworzy różnego rodzaju interaktywne serwisy, związane z premierą "Władcy...".

Monika Marach, Stopklatka.pl

 • Nowe tłumaczenie tylko u nas!    [13 lipca 2001]   

W czasie wakacji chętnie sięga się do powtórek, ale nie u nas! Przygotowujemy dla Was prawdziwą niespodziankę. Dzięki uprzejmości tłumaczy - państwa Marii Gębickiej-Frąc i Cezarego Frąca - Niezapominka opublikuje wkrótce wybrane fragmenty nowego przekładu Władcy Pierścieni, a dokładniej pierwszego tomu, który ukaże się we wrześniu nakładem wydawnictwa Amber. Ale to nie koniec - dzięki pomocy naszych przyjaciół tłumaczy zaprosimy Was wkrótce do udziału w nowym konkursie Niezapominki. Pytania będą trudne, ale nagroda jest bardzo cenna - komplet trzech tomów Władcy Pierścieni z Amberu. Szczegóły już wkrótce, ale uwaga - tym razem nie uprzedzimy od dacie rozpoczęcia konkursu - dlatego najlepiej jeżeli będziecie nas odwiedzać jak najczęściej:-)

 • Polskie plakaty do Władcy Pierścieni!    [13 lipca 2001]   

W Pile w czasie odbywającego się XII Forum "Wokół kina" firma Kino Świat International zaprezentowała polskie wersje plakatów do Władcy Pierścieni.

Odbyła się także polska premiera drugiego zwiastuna do Władcy Pierścieni, który już wkrótce trafi do polskich kin i będzie prezentowany prawdopodobnie przed pokazami filmów 15 minut i Mały Nicky. Fragmenty filmu pokazane w tym krótkim materiale robią na dużym ekranie imponujące wrażenie. Bardzo starannie przetłumaczono teksty pojawiające się w zwiastunie. Nad ich merytoryczną poprawnością pracował pan Marek Gumkowski, redaktor wielu polskich wydań książek Tolkiena.

Polskie plakaty od oryginalnych różnią się tylko napisami, ale należy zwrócić uwagę na ich bardzo staranne wydanie. Znakomicie prezentują się one na ścianach kina "Iskra", gdzie odbywa się Forum i zapewniamy was, że świetnie wyglądać będą u was...

Już wkrótce na naszych stronach pojawi się konkurs, w którym do wygrania będzie 10 zestawów polskich plakatów do Władcy Pierścieni. Pytania nie należeć będą do łatwych, ale też nagroda wydaje się być bardzo interesująca i ze względów kolekcjonerskich - cenna.

Firma Kino Świat raz jeszcze potwierdziła chęć przeprowadzenia w grudniu specjalnej imprezy, na której będzie można przez 7 dni obejrzeć film. Decyzja o lutowej oficjalnej premierze filmu w Polsce jest ostateczna. Ciągle istnieje szansa, że do Polski przyjadą twórcy filmu.

Bardzo możliwe jest także, że w Polsce zaprezentowany zostanie 20 minutowy fragment filmu znany z Cannes. Na ten temat prowadzone są rozmowy, a o ich wynikach Stopklatka z pewnością napisze.

Jutro, w podsumowującym wydarzenia XII Forum materiale, napiszemy m.in. o zaprezentowanych kilkuminutowych fragmentach filmu "Wiedźmin", a tymczasem zapraszamy do obejrzenia plakatów do filmu "Władca Pierścieni".

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 

 

 • Po Tolk Folku 2001    [13 lipca 2001]   

Niedługo miną już dwa tygodnie odkąd miał miejsce kolejny Tolk Folk w Bielawie. Jakkolwiek na stronach Stopklatki (w ramach forum dyskusyjnego) można było przeczytać opinię rozczarowanej uczestniczki, to dochodzi do nas znacznie więcej głosów, że impreza była bardzo udana i organizator (nieoceniony Elek) spisał się na medal. Jeśli ktoś z Was był w Bielawie i chce się podzielić z innymi wrażeniami lub zdjęciami z festiwalu, to chętnie to opublikujemy!

 • Saul Zaentz w Polsce    [13 lipca 2001]   

10 lipca do Polski przyleciał wybitny amerykański producent filmowy Saul Zaentz.

Zaentz uczestniczył w seminarium poświeconym zagadnieniom produkcji filmowej, którego inicjatorami byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Vision Film Distribution Company. Spotkanie odbyło się 10 lipca w godz. 11.00 - 14.00, w kinie Rejs w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 21. W czasie trwania seminarium zaprezentowano krótki film poświęcony producenckiej działalności Zaentza. Producent, którego rodzina pochodzi z polskich kresów, zgodził się przyjąć zaproszenie organizatorów, by podzielić się swoim doświadczeniem z polskimi filmowcami.

Zaentz jest producentem wielokrotnie nagradzanych filmów. Trzykrotnie odbierał Oscara za najlepszy film. Po raz pierwszy w 1976 za Lot nad kukułczym gniazdem Milosa Formana, po raz drugi za Amadeusza, kolejny film zrealizowany przez tego czeskiego reżysera, po raz trzeci za zrealizowanego w 1997 roku przez Anthony’ego Minghellę Angielskiego pacjenta. Tego samego roku odebrał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga dla najlepszego producenta.

W latach 70. Zaentz zakupił prawa do ekranizacji Władcy Pierścieni. Pod jego okiem powstał animowany film autorstwa Ralpha Bakshi. Ostatnio Zaentz ponownie zaangażował się w produkcję filmu Władca Pierścieni Petera Jacksona, ale tym razem jako jeden z producentów wspomagających, palmę pierwszeństwa pozostawiając młodszym kolegom.

Inne filmy produkowane przez Saula Zaentza to m.in.: Nieznośna lekkość bytu i Wybrzeże Moskitów. Ciekawostką jest, że Zaentz ma w swoim dorobku również niewielką rolę aktorską... W Locie na kukułczym gniazdem zagrał kapitana, czekającego na brzegu na swoją łódź, którą porwał McMurphy i jego "przyjaciele".

Monika Marach, Stopklatka.pl

 • Robocza kopia filmu już jest    [13 lipca 2001]   

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że gotowa jest już robocza kopia Władcy Pierścieni. Obecnie całą parą ruszyły prace nad ścieżką dźwiękową do filmu. Jej kompozytorem jest Howard Shore. Wyznał on, że skomponowanie muzyki do tego filmu będzie równie trudne jak skomponowanie opery. Na soundtracku zarejestrowane zostaną języki, którymi posługują się bohaterowie powieści Tolkiena. W sesji nagraniowej wzięli już udział członkowie irlandzkiego zespołu folkowego o nazwie Barleyshakes i bardzo prawdopodobne, że na sesji pojawi się również Enya.

Monika Marach, Stopklatka.pl

 • JVC i Władca Pierścieni    [13 lipca 2001]   

Firma JVC podpisała kontrakt z New Line Cinema na promocję filmu Władca Pierścieni.

Promocja przeprowadzona przez JVC obejmie zarówno kinowe projekcje filmu, jak również premiery filmu na kasetach wideo i płytach DVD. Już we wrześniu tego roku JVC planuje wypuszczenie na rynek ekskluzywnej promocyjnej wersji płyt DVD i kaset wideo, zawierających zwiastuny filmu, sceny nigdzie wcześniej nie prezentowane oraz filmiki powstałe podczas kręcenia zdjęć.

Tymczasem, zgodnie z doniesieniami USA Today, sprzedaż książek Tolkiena w Stanach stale rośnie. Ogólne statystyki sprzedaży książek Tolkiena za oceanem wskazują, że od kwietnia ubiegłego roku sprzedało się tutaj ok. 1,7 miliona książek Tolkiena, czyli trzykrotnie więcej niż dwa lata wcześniej. Z opinii pojawiających się w Stopklatce widać wyraźnie, że do książek sięgają także Polacy.

Monika Marach & Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Prasa, TVN i Kino Świat    [26 czerwca 2001]   

W ostatnim Multikinie (magazynie filmowym telewizji TVN) powrócono do bankietu Władcy Pierścieni w Cannes. W materiale z przyjęcia nie zabrakło wypowiedzi Petera Jacksona i Liv  Tyler. Całość interesująca - poza tym pociesza fakt, że autorzy programu wreszcie poświęcili filmowi więcej niż dwie minuty. Coraz więcej miejsca naszemu ulubionemu tematowi poświęca także prasa - w przedostatnim numerze tygodnika Tele Tydzień znalazł się obszerny (całostronnicowy) artykuł poświęcony zarówno samemu filmowi jak i bankietowi w Cannes.

Na koniec dobre wiadomości z Kino Światu. Marek Gumkowski, nasz klubowy kolega i świetny fachowiec, jest konsultantem merytorycznym filmów Władca Pierścieni. Oznacza to, że tekst listy dialogowej oparty zostanie (już na 100%) na przekładzie Marii Skibniewskiej i w dużym stopniu zajmie się tym właśnie Marek, który konsultował już polską wersję nowego trailera kinowego.

 • Filmy po 3,5 godziny?    [26 czerwca 2001]   

Każda z trzech części Władcy Pierścieni trwać będzie około 3,5 godziny?

Będą to Wasze trzy najbogatsze doznania w całym życiu. Tak uważa brytyjski aktor John Rhys-Davies, który obiecuje fanom JRR Tolkiena, że nie będą zawiedzeni po obejrzeniu Władcy Pierścieni. 57 letni aktor który gra postać Gimliego syna Gloina twierdzi, że cała trylogia filmowa będzie trwała około dziesięciu godzin. Czyli każda z trzech części: Drużyna Pierścienia, Dwie Wieże i Powrót Króla będzie liczyć średnio 3 godziny i 20 minut! Zależy na tym najbardziej reżyserowi filmu Peterowi Jacksonowi. Pytanie tylko czy uda mu się przekonać studio New Line Cinema do swojego pomysłu. John Rhys-Davies ma już doświadczenie w grywaniu w popularnych trylogiach. Wcielił się w postać Sallaha w Poszukiwaczach zaginionej Arki i w Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie.

Patryk i Mercer, Stopklatka.pl

 

 • Ralph Bakshi o nowym filmie    [26 czerwca 2001]   

Reżyser animowanej wersji Władcy Pierścieni, Ralph Bakshi, twierdzi, że nie jest możliwe dobre przeniesienie powieści Tolkiena na duży ekran.

Zrealizowana w 1978 roku przez Bakshiego animowana wersja książki Tolkiena nie spotkała się z życzliwym przyjęciem krytyki i publiczności. Twórcy zarzucano wówczas zbytnią dowolność interpretacji oraz pominięcie niektórych znaczących dla powieści postaci (zresztą Bakshi nigdy nie miał możliwości realizacji całej książki).

W wywiadzie, udzielonym Jam Movies, Bakshi mówi - Nie jest możliwe przeniesienie na ekran kinowy magii słów Tokiena. Zawsze znajdą się ludzie, którym nie będzie podobała się interpretacja filmowego twórcy, ponieważ każdy z nas widzi świat i bohaterów stworzonych przez mistrza zupełnie inaczej. Dalej Bakshi mówi - Doskonale zdaję sobie sprawę, że przy realizacji mojego filmu popełniłem dwa miliony błędów. Mam nadzieję, że ekipa Petera Jacksona poradzi sobie z tematem lepiej niż ja. Jednak, mimo wszystko jestem zdania, że żaden film nie będzie w stanie dobrze oddać tego, co na kartach swojej powieści stworzył Tolkien.

Zweryfikować twierdzenia Bakshiego będziemy mogli w lutym 2002 roku, po polskiej premierze filmu Władca Pierścieni cz.I - Drużyna Pierścienia.

MM, Stopklatka.pl

 • Władca Pierścieni po polsku - konkurs    [26 czerwca 2001]   

Firma Kino Świat, polski dystrybutor filmu Władca Pierścieni, ogłosiła bardzo interesujący konkurs.

Oto informacja, jaką otrzymaliśmy od dystrybutora. Jeżeli jesteś fanem powieści J.R.R. Tolkiena "Władca Pierścieni" i interesujesz się grafiką komputerową, masz szansę wygrać coś nie mniej cennego, niż skarb Golluma - zaproszenie na wielką premierę filmu w Warszawie.

Twoja misja jest prosta: zaprojektuj szatę graficzną polskiego tytułu "WŁADCA PIERŚCIENI", wzorując się na oryginalnym logo "LORD OF THE RINGS". Zwycięski projekt zostanie wykorzystany w kampanii promocyjnej filmu.

Do 15 lipca zbierane będą wszelkie prace związane z konkursem. Swoje projekty należy wysyłać na adres: kinoswiat@kinoswiat.pl.

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Współpracujemy z Onet.pl    [21 czerwca 2001]   

Od dziś rozpoczynamy współpracę z najpopularniejszym polskim portalem internetowym Onet.pl (www.onet.pl). Po emisji programu telewizyjnego Kawa czy herbata, w którym Elek zareklamował tegoroczny Tolk Folk w Bielawie, przedstawiciele portalu zaproponowali objęcie imprezy patronatem medialnym oraz wyrazili chęć współpracy z polskimi fanami Tolkiena. Dzięki uprzejmości Elka, który m.in. polecił naszą stronę, Onet skontaktował się również z Niezapominką. Nasza strona wzbogaci specjalną stronę Onetu o teksty związane z twórczością J.R.R. Tolkiena, a także będziemy konsultować merytorycznie zamieszczane tam teksty. Z kolei ze strony Onetu możemy liczyć na patronat medialny naszych przedsięwzięć i promocję Niezapominki w internecie.

Oczywiście powyższa wiadomośc nie oznacza, że zrywamy współpracę ze Stopklatką (www.stopklatka.pl). Wprost przeciwnie - już w przyszłym tygodniu rusza nasza wspólna, zakrojona na dużą skalę, akcja medialna związana z wejściem na ekrany filmu Władca Pierścieni. Zapraszamy! 

 • Co się dzieje?    [21 czerwca 2001]   

Pewnie zastanawiacie się dlaczego od ponad tygodnia Niezapominka nie jest aktualizowana? Powód jest bardzo prosty - od ubiegłej środy mam uszkodzoną linię telefoniczną w związku z czym mój dostęp do sieci jest mocno ograniczony.Miejmy nadzieję, że sytuacja powróci do normy na początku przyszłego tygodnia. Póki co, pocztę odbieram okazyjnie w kawiarenkach internetowych, więc jakiś kontakt z Wami jednak mam:)

No i prawdę mówiąc był jeszcze jeden powód milczenia. Od 19 czerwca jestem magistrem ekonomii Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach:))

 • Elek TV    [13 czerwca 2001]   

Zgodnie z naszymi zapowiedziami z 1 czerwca, w ostatnim przed wakacjami wydaniu programu Kawa czy herbata (TVP 1), wystąpił Jarosław "Elek" Florczak. Organizator Tolk Folku zapraszał na imprezę w Bielawie i zapowiadał niezwykłe atrakcje (patrz TUTAJ) jak np. koncert rosyjskiej grupy folkowej Caprice wykonującej pieśni Elfów. Rozmowę Piotra Gembarowskiego z TVP 1 poprzedziła inscenizacja walki Gandalfa (w tę rolę wcielił się sam Elek) z Nazgulami. Nic dziwnego, że po takim wstępie Elek był nieco zdyszany...:) Całość całkiem udana, choć niestety bardzo krótka (miałem wrażenie, że więcej czasu przeznaczono dla kolekcjonerów norweskich troli). 

 • Oglądalność wzrasta    [13 czerwca 2001]   

Miło mi oznajmić, że oglądalność naszego serwisu wzrasta z miesiąca i coraz częściej zdarzają się dni, gdy odwiedza nas ponad sto osób. Zapraszam także do udziału w nowej sondzie Niezapominki - wyniki poprzedniej (trochę zaskakujące!) znajdują się w archiwum sond.

Z nowości - połączyliśmy nasze siły z Barahirem (www.tolkien.art.pl) prezentując wspólne forum dyskusyjne, a teraz pora na krok kolejny - od kilku dni na obu stronach znajduje się ten sam czat tolkienowski. Mamy nadzieje, że spowoduje to ożywienie tej formy komunikacji. Nasze plany sięgają już nawet dalej i nie zdziwcie się, gdy w niedalekiej przyszłości przeprowadzimy np. wspólny konkurs:))

A oto jak prezentują się statystyki odwiedzin Niezapominki.

 

Oglądalność dzienna i miesięczna

Wykres odwiedzin

 

 • Megaron tolkienowski    [12 czerwca 2001]   

No, może wiele w tym przesady, ale jednak... wakacyjny numer magazynu literackiego Megaron (nr 7-8/2001) zostanie w dużej mierze poświęcony literaturze science-fiction i fantasy. Nie zabraknie tam kilku słów o pismach tolkienowskich, a więc i o naszym Gwaihirze. Polecamy! 

 • Dwa Kino Światy    [12 czerwca 2001]   

Kilka dni temu zamieściliśmy informację sugerującą, że Kino Świat nie planuje żadnych pokazów przedpremierowych. Jak podaliśmy wcześniej, wiadomość pochodzi z bardzo pewnego źródła. Do dziś nie uzyskaliśmy tą drogą niczego, co poddawałoby w wątpliwość to co napisaliśmy. Z drugiej strony, zupełnie innymi kanałami, dowiedzieliśmy się (w tym samym czasie) czegoś wręcz przeciwnego. Najprawdopodobniej więc sprawa wygląda następująco: w firmie Kino Świat trwają przygotowania do organizacji grudniowych pokazów przedpremierowych, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i wszystko pozostaje w sferze planów w związku z czym oficjalnie panuje w tej sprawie milczenie. Możliwe też, że u samego dystrybutora pomysł ma swoich zwolenników i przeciwników. Dlaczego są przeciwnicy? Wystarczy spojrzeć na stronę Stopklatki, gdzie po raz pierwszy zamieszczono info o pokazach. Na forum dyskusyjnym pojawiło się wiele głosów oburzenia, że Warszawa traktowana jest w sposób uprzywilejowany. Co innego, gdy odbywa się jeden pokaz przedpremierowy, a co innego gdy cała stolica może oglądać film ponad miesiąc wcześniej... Sprawa powinna wyjaśnić się ostatecznie w ciągu najbliższych miesięcy. Nam pozostaje tylko czekać i mieć nadzieję, że polski dystrybutor nie przygotuje nam kolejnej niemiłej (po przełożeniu premiery na 2 lutego 2002) niespodzianki.

 • Barwy Pieśni c.d.    [11 czerwca 2001]   

O książce Artura Kawińskiego pod takim tytułem (wydawanej przez Gdański Klub Fantastyki) informowaliśmy już jakiś czas temu. Niestety, książka trafi do drukarni dopiero na przełomie czerwca i lipca, w związku z czym termin jej wydania uległ przesunięciu. O kolejnych szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Za info dziękuję Grzegorzowi Szczepaniakowi.

 • Gra na podstawie Władcy Pierścieni    [11 czerwca 2001]   

Jak podaje serwis www.atmosfera.pl - muzykę do gry komputerowej na podstawie książki Tolkiena, a przynajmniej do jej zwiastuna, napisze Chance Thomas, który skomponował już muzykę do Unreal 2. Jak podają dziennikarze Atmosfery.pl - muzykę odegra zespół Central California Film Orchestra z wykorzystaniem instrumentów celtyckich jak bodhram czy gemshorn. Trailer pierwszej gry czyli The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, której producentem jest Sierra, zaprezentowany został podczas tegorocznych targów E3 w Los Angeles.

Za info dziękuję Barahirowi.

 • Rivendell w Opolu    [10 czerwca 2001]   

Folkowy zespół Rivendell wystąpił na piątkowym koncercie Debiutów festiwalu Opole 2001. Ale spokojnie... TVP 1 zarejestrowała cały występ i pokaże go dopiero 21 czerwca o godz. 20.10. Będzie zatem okazja aby przekonać się czy grupę łączy z Tolkienem tylko nazwa:)

Za informację dziękuję Henrykowi.

 • Nowy trailer klatka po klatce...    [10 czerwca 2001]   

Zgodnie z naszą tradycją, mamy również coś dla tych, którzy z przyczyn technicznych nie mogą obejrzeć nowego trailera. Od dziś w dziale filmowym znajdziecie galerię zdjęć z najnowszego zwiastunu Władcy Pierścieni, wzbogaconą o transkrypcję dialogów. Zapraszamy TUTAJ.

A skoro już jesteśmy przy nowościach na stronie - w dziale Simbelmynë pojawiła się recenzja książki Pearce'a. Polecam!

 • Haker w Eldamarze    [8 czerwca 2001]   

W nocy z czwartku na piątek strona Eldamar - Dom Elfów (www.eldamar.prv.pl) padła ofiarą internetowego wandalizmu. Wszystkich, którzy chcieli wejść na stronę witała czarna plansza z białym napisem informującym o włamaniu, a na górnym pasku przeglądarki można było przeczytać, że sprawcą zamieszania jest niejaki Diger. Do normalnej postaci strona powróciła dopiero w piątkowych godzinach popołudniowych. Czyżby robota sług Saurona? 

 • Amberowski Władca Pierścieni    [8 czerwca 2001]   

Pierwszy tom Władcy Pierścieni, w nowym tłumaczeniu Cezarego Frąca, trafił właśnie do redakcji wydawnictwa Amber. Trwają poprawki i w wakacje książka powinna powrócić do ostatecznej korekty przez tłumacza, a potem już do drukarni. Nie ustalono jeszcze polskiego tytułu książki. Całość trafiła także i do moich rąk, ale zgodnie z umową nie mogę opublikować nawet fragmentów. Mogę jedynie wszystkich uspokoić. Tym razem tłumacz nie przyjął za punkt honoru, aby maksymalnie (i nawet drogą udziwnień) różnić się od kanonicznego przekładu Marii Skibniewskiej. Przeciwnie, imiona i nazwy miejscowe zostały w większości zachowane lub zgrabnie przetłumaczone. Całość robi lepsze wrażenie niż można się było, po tragicznym eksperymencie wydawnictwa Zysk, spodziewać. Z bardziej wnikliwą oceną muszę jednak poczekać do końca lektury... :)

A dla wszystkich władających językiem angielskim prawdziwa gratka. W dziale Dom Mathom pojawił się skan książki Guide to the Names in The Lord of the Rings J.R.R. Tolkiena. To lektura obowiązkowa dla wszystkich tłumaczy Tolkiena. Plik można pobrać także poniżej:

 

 

[pliki tif, 1,1 MB]

 • Generator imion hobbickich    [8 czerwca 2001]   

Po co wymyślać hobbickie imiona skoro są specjalne generatory? Jeden z nich, nazwany po prostu Hobbit Name Generator, znajduje się na stronie: http://www.chriswetherell.com/hobbit/default.asp

Wystarczy wpisać swoje prawdziwe imię i nazwisko (nie używając jednak polskich znaków), a za kilka sekund otrzymamy je z powrotem "hobbicko przekonwertowane". Nie wiemy niestety jak działa ten algorytm, ale niekiedy daje wprost zadziwiające rezultaty...

Za informację dziękuję Galadhornowi.

 • Pokazy przedpremierowe tylko plotką?    [7 czerwca 2001]   

Niedawno, za serwisem filmowym Stopklatka, podaliśmy informację o pokazach przedpremierowych Władcy Pierścieni, jakie miałyby się odbyć w ostatnim tygodniu grudnia. Film miał być pokazywany przez kilka dni w wybranych warszawskich kinach.

Jednak wczoraj z bardzo wiarygodnego źródła otrzymaliśmy wiadomość, że Kino Świat nie planuje w ogóle żadnych pokazów przedpremierowych i to ani w grudniu, ani w późniejszym terminie. Gdzie zatem leży prawda i o co chodzi w tym całym zamieszaniu?

Jest jednak i dobra wiadomość. Do czasu premiery Władcy Pierścieni New Line Cinema wypuści jeszcze dwa (!) trailery filmu.

Zapraszam do działu filmowego. Pojawiło się tam kilka zeskanowanych artykułów.

 • Tolk Folk 2001 w Bielawie    [7 czerwca 2001]   

W ostatni poniedziałek otrzymałem od Elka kolejne wieści o tolkienowskiej imprezie u stóp Gór Sowich. Oto szczegółowy program imprezy.

 

J.S.T WIEŻA

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI W BIELAWIE 

STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNE GMIN GÓR SOWICH

BRITISH COUNCIL I  KINO ŚWIAT

Z A P R A S Z A J Ą

T O L K    F O L K

30.06.2001 PARK MIEJSKI

w Bielawie

W   P R O G R A M I E

 

14.00 Plecenie największej pajęczyny z Pajęczego Lasu

16.00 Bieg hobbicki po drogach Pajęczego Lasu – boso i w żółtych lub zielonych elementach ubioru.

18.00 Koncert IRON HORSE (Szkocja) - estrada

19.30 I Festiwal Pieśni i Muzyki Śródziemia oraz wręczenie nagród dla najbardziej oryginalnego stroju/przebrania – estrada

21.00 Koncert CAPRICE (Rosja) –estrada

ok. 22.10 Pirotechniczna inscenizacja walki Gandalfa z Nazgulami

- projekty Barbara Śliwińska

- lalki i stroje Lewan Mantidze

- muzyka STUDIO Jacek Wanszewicz

Po inscenizacji prezentacje wizyjne promocyjnych materiałów filmu Władca Pierścieni w wykonaniu KINO ŚWIAT dystrybutora filmu na Polskę – ekran na estradzie.

Przypominamy o konkursie na najbardziej oryginalny strój lub przebranie

inspirowane powieściami J.R.R. Tolkiena. Zwycięzca pojedzie na polską premierę filmu Władca Pierścieni.

TUTAJ można pobrać plik PDF z programem imprezy.

 • Awaria    [7 czerwca 2001]   

Przez cały wczorajszy dzień nasza strona była niedostępna, co było spowodowane kłopotami technicznymi na serwerze. Dostałem od Was wiele, pełnych niepokoju, maili. Tym razem uspokajam - jeszcze nas nie zdjęli:)) 

 • Zmiana numeru konta bankowego ŚKF    [7 czerwca 2001]   

Śląskiemu Klubowi Fantastyki zmienił się numer konta bankowego. Fizycznie konto jest wciąż to samo, ale ktoś od bankowości znowu wymyślił, że trzeba zmienić numerację kont w Polsce. Stary numer konta będzie jeszcze jakiś czas ważny, więc jeżeli ktoś ostatnio wysyłał do Klubu pieniądze, to wszystko powinno być w porządku. Nowy jest następujący:

Konto: PKO BP II O/Katowice 24-10202326-105880278

 • O filmie w obu telewizjach    [3 czerwca 2001]   

Jeżeli ktoś spędził sobotę przed telewizorem, to raczej nie miał powodów do narzekań. Najpierw o 13.30 w programie Kronika filmowa (TVP 1) zaprezentowano mini-reportaż z promocyjnego bankietu Władcy Pierścieni w Cannes, a potem podobne zdjęcia mogliśmy okazję obejrzeć o 21.30 na kanale E! Entertainment. W odróżnieniu od TVN-owskiego Multikina relacje obu magazynów filmowych były bardzo ciekawe. Widać było Czarnych Jeźdzców, orków i oczywiście hobbitów. Zobaczyliśmy właściwie wszystkich aktorów i reżysera. Wiele mówiono o oczekiwaniach związanych z filmem. Nie jest przecież tajemnicą, co podkreślono w relacji, że od sukcesu przedsięwzięcia zależy przyszłość wytwórni New Line Cinema. Jeżeli film poniesie klapę, to NLC zbankrutuje. Uwaga - powtórkę programu E! można obejrzeć w nadchodzącym tygodniu - szczegóły w prasie.

 • Nowe tolkienalia   [3 czerwca 2001]   

Przygotowaliśmy dla was kolejne atrakcyjne tolkienalia. Przede wszystkim są już dostępne nowe (zaktualizowane 1 czerwca) edycje obu płyt Niezapominka CD. Zostały one wzbogacone o nowy trailer (!), ich parodię a także wersję off-line serwisu Gwaith-i-Pheddain. Dodatkowo wersja Plus zawiera elektroniczną edycję Kalendarza Elfów 2001/2002 w pełnej wersji. Nasza płyta to najtańszy sposób zdobycia wszystkich trailerów i zawartości stron internetowych - szczegóły znajdziecie w dziale Tolkienalia. Tam też jeszcze jedna ciekawa oferta - biografia Tolkiena pióra Humphreya Carpentera w twardej oprawie za 25 zł z wliczoną wysyłką. Tej książki nie kupicie w tak korzystnej cenie w żadnej księgarni internetowej.

 • Telewizyjny wywiad z Liv Tyler    [1 czerwca 2001 godz. 12]   

Wywiad zostanie wyemitowany jutro, w ramach reportażu zza kulis tegorocznego festiwalu w Cannes. Liv Tyler opowie między innymi o realizacji Władcy Pierścieni. To wszystko już jutro, w sobotę 2 czerwca, o godz. 21.30 na polskojęzycznym kanale filmowym E! Entertainment (wchodzi w skład pakietu cyfrowego Wizja TV). Polecamy!

 • Poproszę Tolkien zestaw i duże frytki...    [1 czerwca 2001]   

Już wiadomo kto będzie sprzedawał tolkienowskie hamburgery... Jak podaje strona www.filmweb.pl wytwórnia New Line Cinema podpisała umowę z siecią fastfoodów Burger King (10 tysięcy restauracji). Film ma być promowany w tych barach na niespotykaną dotąd skalę. Co to oznacza dla Polaków? Być może szczęśliwie nic - firma Burger King jest w trakcie wycofywania się z polskiego rynku, gdzie poniosła klęskę w starciu Mac Donaldsem. Polskie bary przejmuje sieć KFC, więc może oszczędzona nam zostanie wątpliwa przyjemność zjadania (dosłownie) Władcy Pierścieni. Chyba, że wobec powyższego licencję przejmie ktoś inny...

Za info dziękuję Krystianowi.

 • Dodatkowe zdjęcia do Władcy Pierścieni    [1 czerwca 2001]   

Realizatorzy Władcy Pierścieni postanowili jeszcze raz sfilmować sekwencję otwierającą pierwszą część filmu.

Informację taką podał grający Gandalfa Sir Ian McKellen, który poproszony został o ponowny przyjazd do Nowej Zelandii, by wziąć udział w dodatkowych zdjęciach. McKellen wyjawił również, ze większość dialogów w filmie musi zostać nagrana raz jeszcze, ponieważ studio, w którym były one rejestrowane nie było dźwiękoszczelne.

Twórcy filmu postanowili zrezygnować z prologu i teraz film otwierał się będzie sceną 111. urodzin Bilba. Prolog wypełniony masą nazwisk i faktów, mógłby znudzić publiczność, dlatego odetchnąłem z ulgą, kiedy dowiedziałem się, że nie zostanie on wykorzystany w filmie - mówił McKellen.

Zgodnie z rewelacjami Sir McKellena jedyną gotową i kompletną sceną jest ucieczka Froda i Sama, kończąca pierwszą część filmu.

MM, Stopklatka.pl

A oto pierwsze zdjęcia Golluma:

 

 

 

Zapraszam także do działu filmowego Niezapominki. Tam znów sporo nowości: nowy wygaszacz, wywiad z Liv Tyler, nakładka na MS Internet Explorer i oczywiście nowe zdjęcia.

I jeszcze wiadomość z ostatniej chwili - w aktualnym numerze pisma komputerowego Click (nr 11/2001) znajduje się dwustronnicowy artykuł o filmie Władca Pierścieni (dzięki Barahirze:).

 • Kawa czy herbata?    [1 czerwca 2001]   

13 czerwca 2001, w programie telewizyjnym Kawa czy herbata (TVP 1) Jarosław Florczak (znany tolkienistom jako Elek) opowie o Tolk Folku 2001 w Bielawie. Oglądajcie koniecznie! Za informację dziękuję Barahirowi.

Zapraszam także do nowego działu Konwenty. Tam nieco więcej o imprezie w Bielawie i tegorocznym Polconie.

 • Uwaga techniczna    [1 czerwca 2001]   

Chodzi o kwestię techniczną związaną z wyświetlaniem naszej strony w przeglądarkach z serii MS Internet Explorer. Optymalną wielkość wyświetlanej czcionki (taką jaką zaplanowaliśmy) osiągnięcie zmieniając jedno z ustawień tego programu. Oto ono:

Menu Widok>Rozmiar tekstu>Mniejsza

A skoro już przy sprawach technicznych jesteśmy - jeżeli skasowaliście ze swojego komputera plik sulfnbk.exe to popełniliście duży błąd i padliście ofiarą czyjegoś niewybrednego żartu. Program nie jest wirusem, ale ważnym plikiem systemowym odpowiedzialnym za tworzenie kopii zapasowych plików o długich nazwach. Innymi słowy, jeśli tego pliku brakuje to system może działać niestabilnie i często się zawieszać (w zależności od rodzaju i intesywności pracy). Jeżeli dostaniecie w przyszłości list z ostrzeżeniem, to nie ufajcie w taką informację tylko wejdźcie na stronę www.avp.com.pl, gdzie znaleźć można najbardziej wiarygodne informacje na temat wirusów komputerowych.