Archiwum aktualności
kwiecień - maj 2001
 

 

 • Promocja w Empiku    [30 maja 2001]   

W Empiku trwa promocja Władcy Pierścieni z wydawnictwa Zysk i S-ka. Wszystkie trzy tomy, zafoliowane razem, można kupić za jedyne 60 zł. Ale uwaga - nie jest to jakaś wyjątkowa okazja! Wydawnictwo postanowiło bowiem wyczyścić magazyny przez nową, poprawioną edycją, w której usunięto część fatalnych pomysłów tłumacza jak np. krzaty. Dlatego mimo atrakcyjnej ceny raczej odradzamy, chyba że kupujecie tylko w celach kolekcjonerskich.

 • Forum dyskusyjne - także u nas    [30 maja 2001]   

Jakiś czas temu na stronie J.R.R. Tolkien by Barahir (www.tolkien.art.pl) pojawiło się tolkienowskie forum dyskusyjne. Ta cenna inicjatywa ma szansę zastąpić brak polskiej listy dyskusyjnej poświęconej Tolkienowi. Szansa jest tym większa, że autor pomysłu - Michał Rossa (znany jako Barahir:) - zgodził się, aby do forum przyłączyła się nasza strona. Efekt możecie zobaczyć już dziś - na stronach Niezapominki pojawił się nowy dział zatytułowany Forum dyskusyjne. Graficznie forum na stronach Barahira i naszej różni się, ale fizycznie jest to dokładnie to samo. Oznacza to, że niezależnie od tego skąd wysyłacie wiadomość to trafia ono na wspólne dla obu stron forum. Zachęcamy Was do udziału w tej nowej tolkienowskiej inicjatywie. To przecież doskonały sposób nawiązania kontaktu z innymi internautami np. żeby umówić się w Cztowniku, czy wymienić uwagi na temat nowego trailera.

 • Trailery i album    [30 maja 2001]   

Nowy trailer cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem również na naszej stronie. Wczoraj padł kolejny rekord dziennych odwiedzin - dziękujemy! Tymczasem mamy dla Was kolejną gratkę w postaci albumu jaki został wydany przy okazji festiwalu filmowego w Cannes. Książka ma postać pliku pdf co oznacza, że do jego odczytu wymagany jest bezpłatny program Adobe Acrobat Reader 4.x. Można ją pobrać z działu filmowego. Tam znajdziecie także nowy wygaszacz ekranu oraz dziesiątki nowych zdjęć. Zapraszamy.

 • Pierwsze pokazy filmu jeszcze w grudniu    [30 maja 2001]   

Wielką niespodziankę dla widzów szykuje dystrybutor filmu Władca Pierścieni. W grudniu, krótko po amerykańskiej premierze filmu, w Warszawie przez siedem dni, we wspaniałej oprawie na pokazach przedpremierowych będzie można obejrzeć film Petera Jacksona. Do szerokiej dystrybucji w całym kraju Władca Pierścieni wejdzie 2 lutego 2002 roku.

W Cannes doszło do spotkania przedstawicieli firmy Kino Świat z twórcami filmu. Peter Jackson oraz jego współpracownicy są zainteresowani przyjazdem do naszego kraju i wzięciem udziału w uroczystej premierze swojego dzieła, która ma odbyć się na początku lutego. Obecnie Peter Jackson montuje drugą część filmu i tak chce ustawić harmonogram swoich prac, by znaleźć czas na przyjazd do naszego kraju.

Dla wszystkich zniecierpliwionych miłośników ekranizacji prozy Tolkiena dystrybutor szykuje prawdziwe święto. Krótko po amerykańskiej premierze, w Warszawie przez siedem dni trwać będą przedpremierowe pokazy Władcy Pierścieni. Chcemy przeistoczyć jedno z charakterystycznych miejsc w Warszawie w krainę rodem z Władcy Pierścieni. Obecnie pracujemy nad stroną organizacyjną całego przedsięwzięcia - powiedział nam pan Robert Nadratowski z firmy Kino Świat.

20-minutowy fragment filmu, prezentowany w Cannes, prawdopodobnie trafi także do Polski. Materiał ten dystrybutor chce zaprezentować w czasie tegorocznego festiwalu Camerimage i z tej okazji do Łodzi przyjedzie prawdopodobnie autor zdjęć Andrew Lesnie.

Drugi zwiastun do Władcy Pierścieni, który miał swoją światową premierę w piątek 25 maja, będzie można oglądać w naszych kinach już na przełomie czerwca i lipca, a na pewno przed projekcjami filmów 15 minut i Mały Nicky.

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Nowy trailer już na Niezapomince!    [28 maja 2001 godz. 11]   

Z prawdziwą przyjemnością, jako jedni z pierwszych w Polsce, prezentujemy Wam najnowszy trailer filmu Władca Pierścieni, który ukazał się 25 maja 2001. Ciężko było go zdobyć przez ostatni weekend, ale udało udało się! Dziękuję w tym miejscu Krystianowi Pisarskiemu i Tomkowi Fruniowi - bez nich nie byłoby to możliwe. O samym zwiastunie już wkrótce nieco więcej, a na razie zapraszam do pobrania plików.

 

wersja mała

[plik real player, 5,5 MB]

 

wersja duża

[plik mpeg, 33 MB]

 • Tolkienowski Disneyland?    [25 maja 2001]   

Czy rodzina Tolkienów może zarobić jeszcze na filmie mimo, że nie posiada do niego praw autorskich? Niewykluczone, że tak się stanie. W 1999 niejaki Matt Kambic ponownie zaproponował budowę Tolkienowskiego Parku Rozrywki w Wielkiej Brytanii. Wcześniej taka sama propozycja, złożona na początku lat 80. nie spotkała się z niczyim zainteresowaniem. Tym razem może być inaczej. Czy spadkobiercy pisarza wyrażą zgodę? - przekonamy się już wkrótce.

Zdjęcie projektu Tolkien Parku możesz zobaczyć TUTAJ.

 • Nowy trailer od dziś w sieci    [25 maja 2001]   

Od dziś w sieci dostępny będzie kolejny trailer filmu Władca Pierścieni. Przypomnijmy, że pierwszy zwiastun ukazał się w kwietniu 2000, a drugi w styczniu 2001. Zapewne padnie kolejny rekord i oficjalna strona przez jakiś czas będzie zablokowana. Co bardziej cierpliwych fanów zapraszam za kilka dni do naszego działu filmowego - nowy trailer powinien się znaleźć tam już wkrótce.

Póki co proponuję ściągnięcie filmiku (14 MB) parodiującego zwiastuny Władcy Pierścieni. Można go znaleźć w dziale Film lub TUTAJ.

Prezentujemy również kolejne zdjęcia filmowe (nie pochodzące ze Stopklatki), za które dziękuję Krystianowi Pisarskiemu.

Na koniec wiadomość ostatnia, ale może najważniejsza. W ostatnim Multikinie (magazynie filmowym telewizji TVN) wspomniano o pokazie Władcy Pierścieni w Cannes. Znacznie więcej na ten temat ma się znaleźć w kolejnym wydaniu Multikina 26 maja, czyli już w najbliższą sobotę. Za informację dziękuję Henrykowi Zalasińskiemu. Od siebie dodam, że sporadyczne fragmenty trailerów pojawiają się również w programach poświęconym poszczególnym aktorom z filmu jakie emituje kodowany kanał E! Entertainment (ostatni o Cate Blanchet).

Na fali popularności filmu najprawdopodobniej dostaniemy też stare produkty, ale na nowo opakowane. Firma Warner Brothers Video już wkrótce wyda w Polsce Władcę Pierścieni Ralpha Bakshiego na DVD. Oprócz tego ukażą się Hobbit oraz sequel filmu Bakshiego - animowany Powrót Króla. Obie pozycje będą dostępne zarówno w sprzedaży i w wypożyczalniach na VHS i DVD.

 • Co nieco o Władcy Pierścieni na DVD    [25 maja 2001]   

Jak podaje dziennik Variety, reżyser filmu Władca Pierścieni Peter Jackson w czasie kręcenia zdjęć do filmu fabularnego zbierał materiały do wersji DVD.

Już teraz - czyli na etapie produkcji - są wybierane zdjęcia, które będą wykorzystane wyłącznie na płycie. Dzięki temu wiadome jest, że na DVD film będzie dostępny jako wersja reżyserska.

 

 

Dowiadujemy się także, że na płycie, a raczej płytach DVD, znajdą się dziesiątki godzin materiału o tworzeniu filmu, do których zdjęcia kręcone były równolegle ze zdjęciami do filmu.

DVD z filmem Władca Pierścieni będzie dostępne w zestawie trzech filmów w 2004 roku, czyli po kilku miesiącach od premiery ostatniej części sagi i będzie to wydanie przygotowane dla prawdziwych kolekcjonerów. Wcześniej postanowiono, że każdy odcinek filmu będzie się pojawiał oddzielnie na DVD, zanim kolejna część wejdzie na ekrany kin.

Krzysztof Spór, Przemysław Basiak, Stopklatka.pl

 • Przemysł zabawkarski i Władca Pierścieni    [25 maja 2001]   

To było do przewidzenia. Obok filmu rozkręcany jest cały przemysł zabawkarski. Można już zobaczyć, jak wyglądać będą figurki postaci znanych nam z książek, czy (niedługo) z filmu.

Sami oceńcie, czy przygotowywane figurki są udane. Pół roku przed premierą można przewidzieć, że film ten przyniesie producentom ogromne zyski. Zaraz pojawią się karty do gry, gumy do żucia, napoje, chipsy itp. produkty. Magia Władcy Pierścieni jest mocno zagrożona. Od premiery filmu zacznie się nowa era tego tematu. Era na miarę XXI wieku. Jakoś smutno się robi, że książka mistrza jest tak wykorzystywana.

 

[1] [2] [3]

 

Na stronie internetowej www.tolkien.art.pl można obejrzeć krótki film (zwiastun), parodiujący Władcę Pierścieni (od dziś plik jest również dostępny w dziale filmowym Niezapominki - przyp. TG). Ta forma zabawy trylogią jest do przyjęcia. Twórcy tego filmu przestrzegają przed zbyt dużą komercjalizacją tematu. Polecamy. Jest się z czego pośmiać.

Wszyscy jeszcze żyją 20-minutowym filmem pokazanym w Cannes. W Internecie pojawiło się dużo więcej informacji na temat fragmentów tam zaprezentowanych, a dzięki temu sporo nowych (rewelacyjnych) zdjęć prosto z filmu (zdjęcia znajdują się w galerii filmowej Niezapominki - przyp. TG).

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Co zobaczyło Cannes...    [16 maja 2001]   

Tegoroczne Cannes ma do zaoferowania widzom mnóstwo interesujących propozycji, ale największe zainteresowanie wzbudził jeden, w dodatku jeszcze nieskończony film (mało tego jego 20-minutowy fragment). Mowa tutaj o Władcy Pierścieni. W miniony weekend pod Cannes odbyła się szeroka kampania reklamowa tej produkcji. Oto wybór relacji naocznych świadków wydarzeń związanych z pobytem Władcy Pierścieni w Cannes.

Na zamku przypominającym klimatem książki Tolkiena zjechali producenci, realizatorzy, aktorzy pracujący przy tej produkcji oraz 300 zaproszonych gości. Nie brakowało fanów książki, którzy stawiali realizatorom bardzo wysoką poprzeczkę przed pierwszym pokazem.

Gościom imprezy pokazano 20 minut różnych fragmentów Władcy Pierścieni. Ukazywały one bohaterów opowieści, fragmenty kluczowych momentów pierwszej części filmu oraz krótkie streszczenia kolejnych części trylogii. Na piątkowej konferencji prasowej oficjalnie poinformowano, że koszt realizacji trzech filmów wyniesie 270 milionów dolarów, czyli 90 milionów dolarów na jeden film.

 

 

Reżyser Peter Jackson mówił o swojej fascynacji książką i odpowiedzialności jaką czuje na swoich barkach. Nie brakło słów uznania w kierunku aktorów występujących w filmie.

A oto streszczenie fragmentów zaprezentowanych w Cannes.

Goście imprezy obejrzeli początek filmu, czyli Gandalfa podróżującego przez Shire na tle niewielkich zabudowań, w których mieszkają hobbici. Gandalf ma trudności z wejściem do domu Bilba ponieważ mieszkania hobbitów są bardzo niskie. W tym momencie widzowie obejrzeli obok siebie człowieka i hobbita – różnica we wzroście była znacząca i wyglądała bardzo realistycznie, a przecież wystąpili na ekranie Ian McKellen i Ian Holm.

Następnie zaprezentowano fragment urodzin Bilba i Froda. Na uroczystość zaproszeni zostali niemal wszyscy mieszkańcy Hobbitonu. Bilbo wygłasza swoją słynną mowę i znika. Widzimy Gandalfa, który nie jest zachwycony takim zachowaniem Bilba.

Następny fragment przedstawia Froda, który wraz z przyjaciółmi wyrusza w drogę. Za chwilę poznajemy ścigającego ich czarnego jeźdźca. Następny fragment pokazał Aragorna, Gandalfa i Froda, którzy wędrują przez góry. Widzom ukazany został także atak armii 100 tysięcy Orków, która przypominała scenę z Gladiatora (bitwę z Germanami). W tym momencie można było docenić pracę ekipy od efektów specjalnych, które na zgromadzonych widzach zrobiły ogromne wrażenie. Padły słowa rewelacyjne, nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy.

Ostatnie minuty prezentacji poświęcone były dwóm następnym filmom, fragmentom bitew i rozmachowi z jakim zostały one zrealizowane. Obejrzano także Froda, który waha się przed wrzuceniem Pierścienia w otchłań Góry Przeznaczenia.

Opinie widzów są zgodne. Zapowiada się wspaniały film. Fragmenty pokazane są wielkie i niewiarygodne. Każdy ma swoje wyobrażenie i wymagania względem filmu, ale klimat opowieści został podobno uchwycony. Ze swojej strony tylko dodam, że podobnie jest z zwiastunami wielu filmów. Konfrontacja z gotowym filmem przynosi często rozczarowanie (odpukać w niemalowane...).

Z zaprezentowanych fragmentów widać, że Elijah Wood w roli Froda wykonał kawał dobrej roboty. Znakomicie kontrastują ze sobą niscy hobbici i wysocy ludzie. Obawy budzą jedynie zmiany w scenariuszu jakie zrobił Peter Jackson by zaciągnąć do kin młodzież amerykańską. Nie można było jednak tego stwierdzić po obejrzeniu fragmentu jaki został zaprezentowany w Cannes.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Gotowe fragmenty filmu opatrzone były bardzo interesującą i pompatyczną (jak na wielki film przystało) muzyką Howarda Shore'a.

Pierwsza część filmu trafi do kin w grudniu tego roku, a następne w rocznych odstępach.

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 

Poniżej znajdują się pozostałe zdjęcia z imprezy promującej film, możecie je również zobaczyć w specjalnej galerii w dziale filmowym Niezapominki:

 

 

  

 

 • Cannes zdobyte!    [12 maja 2001 godz. 12]   

We wszystkich dzisiejszych gazetach pisze się właściwie tylko o jednym, a mianowicie o wczorajszym specjalnym pokazie Władcy Pierścieni. Wydarzenie to przyćmiło premierę reżyserskiej wersji Czasu Apokalipsy Francisa Forda Coppoli, a film Jacksona okrzyknięty został najbardziej oczekiwanym obrazem roku. Przy okazji okazało się, że treścią pokazu nie było 20 minut pierwszego filmu, ale fragmenty wszystkich trzech części. Zgodnie z zapowiedziami na imprezie pojawili się niemal wszyscy aktorzy z reżyserem Peterem Jacksonem na czele. Dziennikarze filmowi uznali to towarzyskie wydarzenie dnia, a bankiet który odbył się w zamku nieopodal Cannes z pewnością przejdzie do historii.

 

 

Christopher Lee (Saruman) i Liv Tyler (Arwena) podczas festiwalu w Cannes

 

Poniżej już tradycyjnie przedstawiam najnowsze informacje filmowe udostępnione nam przez Internetowy Serwis Filmowy Stopklatka.

 

W Cannes zaprezentowano pierwsze fragmenty Władcy Pierścieni. Szczęśliwcami była grupa dystrybutorów i dziennikarzy z całego świata. Reżyser filmu Peter Jackson miał ogromne obawy co do tego pokazu, ale po jego zakończeniu rozległy się na sali ogromne brawa. Na konferencji prasowej po pokazie Peter Jackson powiedział, że zdaje sobie sprawę z ogromnych oczekiwań związanych z produkcją i raz jeszcze rozwiał wszelkie wątpliwości potwierdzając, że do produkcji podchodzi z należytym szacunkiem.

Jedynym konkurentem dla Władcy Pierścieni do wielkiej kasy będzie Harry Potter, który pojawi się w kinach w tym samym czasie. Nie robię filmu dla dzieci. Wiele z postaci tam się pojawiających jest naprawdę przerażających - powiedział reżyser.

W pokazie wzięło udział 300 osób. Wielka impreza odbyła się w zamku zbudowanym w 1927 roku i w którym nocleg kosztuje normalnie 150 funtów za dobę. Z gwiazd występujących w filmie pojawili się m.in. Liv Tyler, Elijah Wood, Ian Holm i Christopher Lee. Imprezy związane z pobytem twórców w Cannes potrwają do niedzieli.

Stopklatka.pl

 • Władca Pierścieni w Cannes i nowe zdjęcia    [12 maja 2001]   

Na festiwalu filmowym w Cannes trwa promocja filmu Petera Jacksona. W piątek odbył się pokaz 20 minutowego fragmentu Drużyny Pierścienia - chyba najbardziej oczekiwanego filmu roku. Polecamy waszej uwadze codzienne relacje z festiwalu w Canal+ Polska oraz wszelkie serwisy informacyjne (np. projekcję filmu Jacksona zauważyła telegazeta Polsatu). Pojawiły się także nowe zdjęcia z samego filmu (w tym tempie chyba producenci pokażą nam cały film jeszcze przed premierą:), które możecie obejrzeć tutaj lub w dziale filmowym:

 

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

 

Poniżej już tradycyjnie przedstawiam najnowsze informacje filmowe udostępnione nam przez Internetowy Serwis Filmowy Stopklatka.

W Cannes trwają gorączkowe przygotowanie do wielkiej imprezy związanej z Władcą Pierścieni.

Z tej okazji wydano specjalny album opowiadający o pracy nad filmem. Nie brakuje tam mnóstwa zdjęć i informacji. Dostać się na uroczysty pokaz pierwszych 20 minut gotowego filmu będzie bardzo trudno. Obowiązują specjalne identyfikatory. 

 

 

 

Wielka impreza na zamku oddalonym od Cannes 30 minut rozpocznie się już dziś (11 maja). Zaraz po pokazie odbędzie pierwsza z kilku planowanych konferencji prasowych. W niedzielę odbędzie się specjalny bal z udziałem twórców filmu i grupy zaproszonych dziennikarzy.

W Internecie znaleźliśmy rozmowę z Seanem Beanem, odtwórcą roli Boromira. Aktor opowiedział w jednym z wywiadów o swojej pracy nad Władcą Pierścieni. - Przeczytałem książkę w młodości i zawsze marzyłem, że będę miał swój udział w jej sfilmowaniu. Charakteryzacja Boromira trwała na początku 1,5 godziny, a po zdobyciu wprawy przez techników trwała już tylko 40 minut. Najwięcej czasu na planie zajmowała charakteryzacja nóg hobbitów. Sean Bean na planie filmu nosił perukę ( i jak dodaje wyjątkowo dobrą perukę) i mówił ze specjalnym akcentem, charakterystycznym dla jego postaci. Nad specjalnymi akcentami musieli pracować także inni aktorzy filmowej wersji Władcy Pierścieni.

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • Dwie książki    [12 maja 2001]   

Jeszcze niedawno narzekałem w tym miejscu na opieszałość polskich wydawców, a tu proszę - miła niespodzianka - książki jednak są! Pierwszą z nich trudno do nowości zaliczyć, bo została wydana w 1998 roku, ale dziwnym trafem pozostała niezauważona. Hobbit czyli Wielka przygoda z literaturą Ewy Korulskiej to książeczka (94 strony objętości) przeznaczona dla nauczycieli. Jeżeli ktoś zapomniał to przypominam, że Hobbit jest lekturą w szkole podstawowej:) Pozycja ta powinna zainteresować przede wszystkim pedagogów, choć i każdy kolekcjoner powinien mieć ją na swojej półce.

Druga z książek to długo oczekiwane krytyczne opracowanie Tolkien. Człowiek i mit pióra Josepha Pearce. Książka jest ładnie wydana - ma twardą okładkę, a samo tłumaczenie Joanny Kokot chyba można zaliczyć do udanych. Cena ok. 25 zł. Okładkę możesz zobaczyć TUTAJ. Za skan dziękuję Tomkowi Kochańskiemu. 

 • Sprawy organizacyjne    [12 maja 2001]   

W związku z pojawiającymi się ostatnio pytaniami wyjaśniam, że do korzystania z Czatownika nie jest potrzebne żadne hasło. Wymóg ten dotyczy wyłącznie administratora czata (czyli mnie), a także osób, które na stronie www.polchat.pl zarejestrowały swoje "nicki". W innych przypadkach wystarczy wpisać dowolny (ale nie znajdujący się na zarezerwowanej liście) "nick" i zalogować się wciskając Enter.

Druga sprawa - wszystkich, którzy do mnie ostatnio napisali bardzo przepraszam za opóźnienia w odpowiedzi. Proszę o cierpliwość - na wszystkie listy na pewno odpiszę.

 • Spotkanie z Fantastyką w Katowicach    [10 maja 2001]   

2 czerwca 2001, w Pałacu Młodzieży w Katowicach, odbędzie się kolejna impreza z cyklu Spotkanie z Fantastyką. Tym razem nie zabraknie tam również atrakcji tolkienowskich, jako że członkowie Sekcji Tolkienowskiej ŚKF przygotowują mini blok tolkienowski. O 13.00 opowiemy o Sekcji i powstającej ekranizacji Władcy Pierścieni, a ok. 14.00 przeniesiemy się do sali multimedialnej, gdzie pokażemy trailery filmu i udostępnione fotosy. Zapraszamy serdecznie!

 • Galadhorn zostaje...    [10 maja 2001]   

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników języków Śródziemia. Polska wersja Gwaith-I-Pheddain zostaje na polskim serwerze! Do USA przeniesiona zostanie jedynie wersja anglojęzyczna. Tak więc ostatecznie autor strony uwzględnił postulaty zarówno polskich jak i zagranicznych internautów. Chwała mu za to:)

 • Zagramy w Śródziemie    [9 maja 2001]   

Koncern medialny Vivendi Uniwersal Publishing powiadomił o zawarciu długoterminowej (podobno ośmioletniej) umowy dotyczącej wydawania gier komputerowych opartych na prozie J.R.R. Tolkiena. Zarówno Hobbit jak i Władca Pierścieni staną się podstawą dla gier pod tymi samymi tytułami, które ukazywać się będą aż do 2009 roku. Pierwsza z nich The Fellowship of the Ring (czyli Drużyna Pierścienia) znajdzie się w sprzedaży już 2002 roku, a więc zaraz po premierze filmu. Brak szczegółowych informacji o tym jakie platformy sprzętowe będą obsługiwane. Autorzy deklarują jednak chęć obsługi wszystkich dostępnych obecnie systemów, co oznacza, że gra na pewno zostanie wydana na PC, Playstation 2 i nowe dziecko Microsoftu - konsolę X-Box.

Za informację dziękuję Arbenowi Agusiemu.

 • Silmarillion już w księgarniach    [9 maja 2001]   

W księgarniach pojawił się wreszcie Silmarillion wydawnictwa Amber. Oczywiście, jak w przypadku Hobbita, są to właściwie dwa wydania różniące się od siebie oprawą (jedno ma kolorową obwolutę, a drugie oprawione jest w zielone skóropodobne tworzywo) i ceną (różnica ok 10 zł). Tradycyjnie tańsze jest wydanie... z obwolutą (ok. 39 zł). Tekst zdobią wspaniałe ilustracje Teda Nasmitha, tym razem (w odróżnieniu od Atlantisu) bardzo ładnie opracowane przez polskiego wydawcę. Na koniec chciałbym przypomnieć, że ta sama książka, o wiele gorzej wydana przez Atlantis, kosztowała kilka lat temu prawie 100 zł. Teraz wydał ją Amber i jest tańsza dwukrotnie - czy ktoś kiedyś zrozumie polskie wydawnictwa? Okładki możesz zobaczyć TUTAJ i TUTAJ. Za skan okładki dziękuję Tomkowi Kochańskiemu.

 • Barahir już on-line!    [9 maja 2001]   

Nic dodać, nic ująć - najpopularniesza polska strona tolkienowska ponownie znalazła się w sieci. Polecamy jak najbardziej! Jeśli zapomnieliście adresu, to przypominamy;)

www.tolkien.art.pl

 • Wspaniały Elijah Wood    [9 maja 2001]   

Elijah Wood, który zagrał Froda Bagginsa w filmach Petera Jacksona, znalazł się na liście 16 wspaniałych 2001 (Sizzlin' Sixteen 2001) kanału telewizyjnego E! Entertainment Television (polska mutacja kanału znajduje się w pakiecie telewizji cyfrowej Wizja TV). Dziennikarze filmowi wytypowali szesnaście najlepiej zapowiadających się młodych gwiazd hollywoodzkich, które mają szanse zrobić wielką karierę w świecie filmu.

 • Kolejne zdjęcia z filmu    [5 maja 2001]   

Ten dział zmienia się powoli w aktualności filmowe, ale co robić w sytuacji gdy polscy wydawcy śpią, a producenci filmu coraz chętniej udostępniają nowe fotosy? Tym razem możemy podziwiać Bilba podczas przyjęcia urodzinowego, zobaczymy też kolejnych hobbitów i ponownie Sarumana. Zdjęcia możecie obejrzeć tutaj lub w dziale filmowym.

 

[1] [2] [3] [4] [5]

 

A skoro już jesteśmy przy filmie - ciekawe kiedy Drużyna Pierścienia pojawi się w sieci jako Divx. Wg Vivy znalazł się już śmiałek (lub mówiąc wprost żądny pieniędzy złodziej), który wykradł niezmontowane fragmenty nagrań i chciał je sprzedać na czarnym rynku. Policja nowozelandzka udaremnił transakcję, ale cała sprawa dowiodła, że film nie jest wystarczająco dobrze strzeżony. 

 • Zwiastun Władcy Pierścieni już na DVD    [5 maja 2001]   

Jak się okazało na wydanej w USA 24 kwietnia płycie DVD z filmem Mały Nicky (Little Nicky) znajduje się cały zwiastun do filmu Władcy Pierścieni. Zwiastun ten jest dostępny jako "ukryta opcja", co w oryginalne jest określane jako eastern egg.
Posiadacze plyty mogą odnaleźć zwiastun w następujący sposób:
- wejdź do działu "Special Features"
- wejdź do działu "Central Park"
- naciskaj strzałkę w lewo na pilocie, aż zostanie podświetlony tytułowy Nicky
- naciśnij ENTER

Dodamy, że Mały Nicky będzie miał swoją polską premierę kinową dopiero w lipcu, więc płyta DVD z krajowym wydaniem filmu nie będzie dostępna wcześniej niż w grudniu. Grudzień to znowu premiera światowa (niestety bez Polski) Władcy Pierścieni. Jedynym sposobem, aby zostać posiadaczem zwiastunu do Władcy na DVD jest więc kupno płyty w Stanach Zjednoczonych. Czy tak być powinno?

Przemysław Basiak, Stopklatka.pl

 • O Listach w Nowej Fantastyce    [4 maja 2001]   

W najnowszym numerze Nowej Fantastyki została zamieszczona obszerna recenzja Listów J.R.R. Tolkiena autorstwa Dominiki Materskiej. Tymczasem w księgarniach wciąż nie widać zapowiadanego Silmarillionu z wydawnictwa Amber - jeżeli w waszym mieście ta książka już się pojawiła prosimy o informację. Być może to tylko... cisza przed burzą i polscy wydawcy zbierają siły przed filmem. W takim wypadku my już powinniśmy zacząć zbierać pieniądze;)

 • 10000 i... awaria    [4 maja 2001]   

Na początku tygodnia przeżyliśmy chwile niepewności, gdy tuż po osiągnięciu 10000 odwiedzin strona nagle przestała działać. Przyznam, że i ja początkowo nie wiedziałem co się stało. Na szczęście jednak nie zniknęliśmy na stałe, a całe zamieszanie spowodowało wadliwe funkcjonowanie domen wirtualnych na serwerze. Po kilkudziesięciu godzinach, rankiem 2 maja, wszystko działało już bez zarzutu. Za zainstniałe niedogodności serdecznie przepraszamy!

Tymczasem w niedzielę 29 kwietnia nasz licznik odwiedzin pokazał magiczną liczbę 10000. Zobaczył ją jeden z naszych stałych gości - Timon (pozdrawiamy Cię serdecznie), który z tej okazji otrzyma od nas w przyszłości płytę cd ze Słownikiem sindarinu. To dla nas wielkie osiągnięcie, tym bardziej, że od lutego odwiedziliście Niezapominkę ponad 5000 razy.Dziękujemy!

 

 • Drużyna Pierścienia przed drzwiami Morii    [28 kwietnia 2001]   

Od kilku dni na naszych stronach można przeczytać obszerny artykuł dotyczący Tolkiena, jego książki i filmu, którego premiera zbliża się bardzo szybko. W czasie tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes dojdzie do spotkania twórców filmu z dziennikarzami. Szczęściarze będą mieli okazję obejrzeć 20 minutowy fragment filmu.

W Stanach Zjednoczonych został właśnie wydany na DVD film Little Nicky, a wśród kilku niespodzianek tam zamieszczonych znajduje się zwiastun do Władcy Pierścieni.

Tymczasem ku wielkiej naszej radości pojawiły się kolejne zdjęcia z filmu. Najważniejszym z nich jest scena ukazująca Drużynę przed drzwiami prowadzącymi do legendarnej siedziby krasnoludów. Tylko zdjęcie o dużym rozmiarze w pełni odda klimat tego miejsca. Gdzieś w tle czai się Gollum, a Gandalf nie może sobie poradzić z otwarciem wrót. Zwróćcie uwagę na hobbitów. Nie widać czy w tej scenie pojawili się dublerzy, czy też niewielki wzrost aktorów został wygenerowany za pomocą techniki komputerowej, ale zostało to wykonane znakomicie. Obawy, że Elijah Wood jest za wysoki do roli Froda nie stanowią już problemu.

 

[1] [2] [3] [4] [5]

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • VIVA Tolkien! c.d.    [25 kwietnia 2001]   

Przedstawiam obiecany skan artykułu z kwietniowej VIVY. Za jego nadesłanie dziękuję Barahirowi. Tekst jest bardzo ciekawy, szczególnie gdy dotyczy "kryminalnych" wątków kręcenia Władcy Pierścieni.

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]  

 • Władca Pierścieni - kolejne zdjęcia    [24 kwietnia 2001]   

Na stronach internetowych pojawiły się kolejne oficjalne zdjęcia z filmu Petera Jacksona Władca Pierścieni. Tym razem twórcy filmu pokazali nam, jak wyglądać będzie w całej swej okazałości Saruman. W tej roli wystąpi Christopher Lee.

 

Saruman 1 Saruman 2 Saruman 3

 

W najnowszym numerze Nowej Fantastyki odnaleźliśmy bardzo interesujące dane statystyczne dotyczące produkcji:

 • przy kręceniu bitwy na Polach Pelennoru statystowało 250 koni i 800 ludzi, a w scenach zbiorowych pomagała nowozelandzka armia

 • zaangażowano 20 tysięcy statystów

 • ekipa liczyła ponad 300 osób

 • w pierwszym filmie znajdzie się ok. 1200 ujęć trikowych

 • WETA Digital opracuje efekty do wszystkich części do końca 2002 roku

 • do wygenerowania scen zbiorowych wykorzystane zostanie oprogramowanie Massive autorstwa firmy WETA, zdolne do animowania tysięcy postaci jednocześnie

Krzysztof Spór, Stopklatka.pl

 • www.wladca-pierscieni.pl    [24 kwietnia 2001]   

W związku z pytaniami, które pojawiły się po publikacji tego adresu w dziale Film, wyjaśniam. Domena jest własnością  Internetowego Serwisu Filmowego Stopklatka.pl i najprawdopodobniej w przyszłości pod tym adresem znajdziecie stronę poświęconą ekranizacji Władcy Pierścieni.

 • Gwaith-I-Pheddain za morze?    [23 kwietnia 2001]   

Uwaga polscy internauci - bardzo prawdopodobne, że już wkrótce dostęp do strony Gwaith-I-Pheddain zostanie znacznie ograniczony. Galadhorn dostał propozycję przeniesienia strony na serwer w USA i bardzo prawdopodobne, że z niej skorzysta. Przyczyną są rzekome problemy z otwieraniem się strony, zgłaszane przez mieszkańców Francji i Niemiec. Ofiarą tej decyzji staną się polscy miłośnicy języków elfów, bo najprawdopodobniej strona będzie się dużo wolniej otwierać. Szalę może przeważyć brak zainteresowania z Waszej strony. Jeśli jest inaczej i chcecie, by strona pozostała w Polsce, to wyślijcie maila z protestem:

Chcę, żeby strona Gwaith-I-Pheddain została w Polsce

 • Quettar    [23 kwietnia 2001]   

Nazwy Quettar chyba nie trzeba tłumaczyć. To tytuł jednego z legendarnych pism zajmujących się językami Śródziemia, założonego i redagowanego przez Juliana Bradfielda z Edynburga. Niestety, od pewnego czasu fanzin już się nie ukazuje, ale pojawiła się pewna nadzieja. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, The Lingustic Fellowship of the Tolkien Society zaproponowało funkcję redaktora naczelnego Ryszardowi Derdzińskiemu, czyli naszemu Galadhornowi. Jeśli wiadomość się potwierdzi, to Quettar zostanie wskrzeszony jako rocznik. Życzymy powodzenia tej inicjatywie!

 • Władca Pierścieni w Cannes    [22 kwietnia 2001]   

Festiwal filmowy w Cannes już coraz bliżej i są duże szanse, by Władca Pierścieni stał się jedną z jego największych atrakcji. Tym bardziej, że producenci filmu przygotowali naprawdę wiele niespodzianek. Wynajęli oni zamek (30 minut drogi z Cannes) i z pomocą scenografów przeobrażą go w twierdzę ze Śródziemia J.R.R. Tolkiena. Pojawi się tam niemal cała obsada  filmu (w tym wszyscy członkowie Drużyny Pierścienia) oraz duża część ekipy.

Wielka impreza rozpocznie się w piątek 11 maja, gdy dziennikarze filmowi z całego świata obejrzą pierwsze 20 minut Drużyny Pierścienia, a potem wezmą udział w konferencji prasowej z aktorami i producentami filmu (oczywiście nie zabraknie tam także reżysera - Petera Jacksona). Sobota będzie dniem dziennikarzy telewizyjnych, odbędzie się konferencja prasowa z ich udziałem. Najwięcej atrakcji planowanych jest na niedzielę 13 maja. Wtedy odbędzie się bal w konwencji Śródziemia (wstęp wyłącznie za okazaniem zaproszeń), który telewizje całego świata będą miały okazje relacjonować na żywo przez specjalne łącza satelitarne. Materiał zdjęciowy z imprezy zostanie opublikowany następnego dnia na oficjalnych stronach filmowych.

Notka na podstawie informacji z portalu Onet.pl.  

 • VIVA Tolkien!    [22 kwietnia 2001]   

W kobiecym dwutygodniku VIVA! nr 8/2001 (z 16 kwietnia) ukazał się artykuł o filmie Władca Pierścieni. Wkrótce zaprezentujemy na tych stronach skan tej publikacji. Za informację dziękuję Barahirowi.

 • Barwy pieśni    [21 kwietnia 2001]   

Zapowiadana przez nas wcześniej książka Artura Kawińskiego nosić będzie najprawdopodobniej tytuł Barwy pieśni, a poświęcona będzie opisaniu muzycznego świata J.R.R. Tolkiena. Będzie to kolejny zeszyt znakomitej serii Anatomia Fantastyki, którą wydaje Gdański Klub Fantastyki. Przewidywany termin wydania wspomnianej pozycji to czerwiec 2001. Przypomnę, że zamierzamy zamówić do działu Tolkienalia kilka (bądź kilkanaście) egzemplarzy książki. Zainteresowanych proszę o kontakt.

Za informację dziękuję Grzegorzowi Szczepaniakowi.

 • Słownik sindarinu jako e-book    [21 kwietnia 2001]   

Ukazała się wreszcie elektroniczna wersja Słownika sindarinu Ryszarda Derdzińskiego. Komputerowa wersja książki, w postaci plików PDF, ukazała się w wersjach polskiej i angielskiej. Jest to wydanie pełne i uzupełnione, zawierające dokładnie to samo, co możecie znaleźć w edycji tradycyjnej (papierowej). Słownik rozprowadzamy na płycie cd-rom wraz ze stroną off-line oraz trailerami filmu. Szczegóły możecie przeczytać w dziale TOLKIENALIA. Przypomnę tylko, że dziś na czacie będzie okazja by porozmawiać z autorem książki.

 • O filmie na Onecie.pl   [21 kwietnia 2001]   

Na stronach portalu Onet.pl działa serwis poświęcony ekranizacji Władcy Pierścieni. Jest to polska adaptacja oficjalnej strony filmowej - wyłączne prawa do jej lokalizacji w naszym kraju wykupił Onet. Serwis jest przyciąga uwagę piękną grafiką. Jego wada to niedostateczna (miejmy nadzieją - chwilowo) ilość informacji. Adres strony to: http://wladca-pierscieni.onet.pl

 • Współpraca ze Stopklatką.pl    [20 kwietnia 2001]   

Nawiązaliśmy współpracę z Internetowym Serwisem Filmowym Stopklatka.pl (www.stopklatka.pl). Dzięki temu będziemy mogli  podawać Wam dokładnie te same informacje o filmie, które zamieszcza serwis filmowy. Wspólnie ze Stopklatką.pl przygotowujemy także wielkie odliczanie do premiery filmu. Przez kilkanaście najbliższych miesięcy będziemy prezentować Władcę Pierścieni oraz ciekawostki związane z najważniejszą powieścią XX wieku. Zapraszamy na strony Stopklatki i nasze.

 • Trailer Władcy Pierścieni już w polskich kinach!    [18 kwietnia 2001]   

Trailer Władcy Pierścieni już jest w polskich kinach!!! Trafił tam w ubiegły piątek w aż 125 kopiach. To ten sam zwiastun, który na naszej stronie internetowej figuruje jako "drugi trailer Władcy Pierścieni". Kolejny obejrzymy w wakacje, a ostatni na trzy tygodnie przed premierą Drużyny Pierścienia.

A zatem doczekaliśmy się - teraz biegnijcie do kin - nie zapomnijcie spytać się w okienku, czy przed filmem będzie trailer Władcy Pierścieni:)

Notka powstała na podstawie materiałów z serwisu Stopklatka.

 • Galadhorn w Czatowniku    [18 kwietnia 2001]   

Miło mi zakomunikować, że gościem specjalnym naszego sobotniego czata będzie Ryszard Derdziński (znany jako Galadhorn) - autor Słownika sindarinu oraz strony Gwaith-I-Pheddain. Będzie to doskonała okazja by spytać się o wszelkie sprawy związane z językami Śródziemia i nie tylko. Motywem przewodnim naszego spotkania będą film i polskie tłumaczenia Władcy Pierścieni. Szczegóły znajdują się TUTAJ.

 • Kiedy polska premiera?    [15 kwietnia 2001]   

Są dwie wiadomości: dobra i zła. Najpierw zła - polska premiera Drużyny Pierścienia może mieć miejsce nawet 2 lutego 2002. Dobra jest taka - ta data to najpóźniejsza możliwa i całkiem prawdopodobne, że film zawita na nasze ekrany jeszcze w styczniu. Skąd te wahania polskiego dystrybutora i ustawiczne zmiany podawanych terminów? Powodem jest fakt, że na premierę Kino Świat planuje sprowadzić reżysera i (lub) aktorów, a także kostiumy. To chyba bardzo dobra wiadomość! Ostateczna data polskiej premiery zostanie ustalona po festiwalu w Cannes (9-20 maja 2001). Tam też po raz pierwszy twórcy Władcy Pierścieni zaprezentują publicznie pierwsze 30 minut filmu, a wszystko w wynajętym... zamku. Nic, tylko pozazdrościć Francuzom i szczęśliwcom, którzy będą na festiwalu.

A oto teaser plakatu, który będzie reklamował film:

 

 

 

W notce wykorzystalem materialy z polskiego serwisu filmowego Stopklatka.

 • Powstają Tolkienowskie e-booki    [15 kwietnia 2001]   

Grupa entuzjastów z Polski postanowiła stworzyć elektroniczne wersje Władcy Pierścieni i Silmarillionu. Projekt polega na tym, że jego uczestnicy podzielą między siebie pracę i każdy wpisze do komputera jeden lub kilka rozdziałów wymienionych książek. W ten sposób powstanie ich pełna wersja dostępna dla każdego, kto legitymować się będzie oryginalnymi papierowymi wydaniami obu powieści. Jeżeli macie ochotę uczestniczyć w tym wielkim przedsięwzięciu, to napiszcie do Telkontara na adres: telkontar_@poland.com.

 • Filmowy Władca Pierścieni   [14 kwietnia 2001]   

Zapewne pamiętacie, że Muza wyda polskiego Władcę Pierścieni z filmowymi fotosami. Nie wiadomo jak będą wyglądać okładki tej edycji, ale znamy już (dzięki tolkienowskim szpiegom!) zdjęcia okładek takiego samego wydania amerykańskiego (ukaże się już we wrześniu). Jest więc bardzo prawdopodobne, że wydanie Muzy będzie wyglądać tak samo.

 

 

Ostatnia z okładek pochodzi z albumu opisującego kulisy powstawania filmu. Czy ukaże się również u nas? Prawie na pewno tak!

Zdjęcia pochodzą z serwisu The One Ring.

 • Spotkanie z Fantastyką w Katowicach   [14 kwietnia 2001]   

Zapraszamy na kolejne Spotkanie z Fantastyką w Katowicach. Impreza, organizowana przez Śląski Klub Fantastyki, odbędzie już za półtora miesiąca - 2 czerwca 2001 w katowickim Pałacu Młodzieży. Oczywiście nie zabraknie tam prelekcji poświęconej J.R.R. Tolkienowi, którą przygotuje nasza Sekcja.

 • Tolk Folk c.d.   [14 kwietnia 2001]   

Podajemy Wam kolejne informacje dot. imprezy towarzyszącej tegorocznego pleneru Tolk Folk, czyli I Festiwalu Pieśni i Muzyki Śródziemia (odbędzie się 30 czerwca lub 1 lipca). Oczywiście festiwal także odbywa się w Bielawie, a dla uczestników organizator przygotował bardzo cenne nagrody. Regulamin i wszelkie informacje znajdziecie TUTAJ. Piszcie na adres: mokis_bielawa@poczta.onet.pl

 • W hołdzie królowi   [14 kwietnia 2001]   

Pamiętacie antologię opowiadań fantasy dedykowaną J.R.R. Tolkienowi wydaną w 1999 roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka? Książka trafiła właśnie do księgarni z tanią książką i kosztuje do 15 zł, a więc dużo mniej niż sugeruje cena na okładce (32 zł). Chyba warto. 

 • Duża aktualizacja już jest   [14 kwietnia 2001]   

Zgodnie z zapowiedziami, choć z lekkim poślizgiem zapraszamy do obejrzenia zapowiadanych nowości. Zobaczyć możecie zdjęcia okładek filmowej edycji Władcy Pierścieni, nowe "szpiegowskie" fotosy z filmu (w dziale Film), a także nowy wiersz Artura Turskiego (dział Simbelmynë) i kolejny rozdział Powrotu Cienia Tolkiena. Oprócz tego prawdziwa gratka - plansze polskiego komiksu Hobbit Mackie Majchera. Zapraszamy!

 • Cienista Dolina - konkurs   [12 kwietnia 2001]   

Oglądaliście uważnie film? W takim razie to pytanie nie sprawi Wam trudności - w jednej ze scen znalazło się bezpośrednie nawiązanie do twórczości J.R.R. Tolkiena. Co to było?

Osoba, która nadeśle jako pierwsza prawidłową odpowiedź otrzyma płytę Niezapominka CD.

 • Chat znaczy Czatownik   [12 kwietnia 2001]   

Pierwszy moderowany czat na naszych stronach odbył się w ubiegłą sobotę. Początki bywają trudne - oprócz mnie z zaproszenia do rozmowy skorzystały tylko dwie osoby. Mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej, a sobotnie czaty co dwa tygodnie staną się "nową świecką tradycją" (jak to ładnie ujęto w pewnym filmie). Najbliższe spotkanie dopiero po Świętach Wielkanocnych w sobotę 21 kwietnia. Zapraszamy! No i na koniec najważniejsze - nasz ma swoją nazwę. Czatownik to pewne stworzenie z Władcy Pierścieni, niezbyt może sympatyczne i przyjazne, ale...:))

 • Chat Niezapominki   [7 kwietnia 2001]   

Już dziś rusza chatroom Niezapominki. Możecie porozmawiać w nim z innymi fanami Tolkiena, a w przyszłości będziecie uczestniczyć w spotkaniach on-line organizowanych przez naszą stronę. A już dziś zapraszam na spotkanie ze mną - chętnie odpowiem na Wasze pytania dotyczące strony i nie tylko. Czekam na Was w sobotę 7 kwietnia w godzinach 23.30 - 00.00!

Chatroom znajduje się TUTAJ

 • Dwa Silmarilliony z Amberu   [7 kwietnia 2001]   

Już za kilka (lub kilkanaście) dni ukaże się nowe wydanie Silmarillionu wydawnictwa Amber. Będzie to wydanie luksusowe, zilustrowane przez Teda Nasmitha. Pozostaje mieć nadzieję, że wydawca zamieści wszystkie, obecne w wydaniu angielskim, ilustracje. Już tradycyjnie ukażą się aż dwie edycje książki: z obwolutą i bez, za to ze złoceniami na zielonej okładce. Książkę można zamówić w księgarnii wysyłkowej Amberu: www.amber.supermedia.pl

Okładkę, zamieszczoną w czwartkowym Magazynie Gazety Wyborczej możecie obejrzeć TUTAJ - za jej nadesłanie dziękuję Tomkowi Kochańskiemu.

 • O filmie w NF   [7 kwietnia 2001]   

W najnowszym numerze Nowej Fantastyki znalazła się galeria zdjęć z Władcy Pierścieni, a także ciekawy artykuł Spojrzenie w palantir Arkadiusza Grzegorzaka. Z ciekawszych informacji:

- przy kręceniu bitwy na Polach Pelennoru statystowało 250 koni i 800 ludzi, a w scenach zbiorowych pomagała nowozelandzka armia 

- zaangażowano 20 tysięcy statystów

- ekipa liczyła ponad 300 osób

- w pierwszym filmie znajdzie się ok. 1200 ujęć trikowych

- WETA Digital opracuje efekty do wszystkich części do końca 2002 roku

- do wygenerowania scen zbiorowych wykorzystane zostanie oprogramowanie Massive autorstwa firmy WETA, zdolne do animowania tysięcy postaci jednocześnie

W tym samym numerze pisma znajdziecie ponadto artykuł Od zera do reżysera Piotra Mańkowskiego o Peterze Jacksonie, a także przegląd internetowych stron poświęconych Władcy Pierścieni.   

 • Cienista Dolina   [7 kwietnia 2001]   

11 kwietnia, a więc już w najbliższą środę, telewizja przypomni znakomity film Richarda Attenborough Cienista Dolina. Przypomnę, że jest to filmowa wersja historii miłości C.S. Lewisa i Joy Gresham, epizodu niewątpliwie znanego wszystkim miłośnikom twórczości pisarza. W głównych rolach wystąpili Anthony Hopkins i Debra Winger, a film zebrał wysokie oceny zarówno wśród widzów jak i krytyków.

Emisja w TVP 1 o godz. 23.00 w cyklu "Gorąco polecam". My polecamy również, a przy okazji - oglądajcie film uważnie. Zaraz po emisji zadamy Wam jedno pytanie. Na tego, kto udzieli nam prawidłowej odpowiedzi czeka cenna nagroda!