Archiwum aktualności
luty - marzec  2001
 

 

 • Niezapominka w CD Action   [31 marca 2001]   

Link do naszej strony ukazał się ponownie w "Bibliotece Światów", dziale poświęconym Tolkienowi, miesięcznika CD Action. Zostaliśmy wymienieni jako najlepsza polska strona tolkienowska (przesada, ale dziękujemy!;).  Oprócz tego na kwietniowym cover cd znalazł się mój krótki tekst o filmie Władca Pierścieni. Jeśli nie macie CD Action ten sam tekst znajdziecie w dziale filmowym TUTAJ.

Przy okazji - po raz kolejny chciałbym uczulić dziennikarzy, że ta strona to Niezapominka a nie Niezapominajka. Poza tym wbrew temu co znajdziecie na cover cd - nie posługuję się pseudonimem Toma Bombadila (nie ośmieliłbym się;), a Toma Goolda - hobbita z Moczarów.

 • Klikajcie w banner   [31 marca 2001]   

Namawiam do klikania w banner Bankier.pl - w ten sposób sponsorujecie koszt połączeń internetowych wykorzystywanych na aktualizacje Niezapominki. Jak dotąd odzew na mój apel jest nikły (na 60 odwiedzin ledwie 2 kliknięcia). Oczywiście nie zamierzam nikogo do niczego zmuszać, to powinna być Wasza decyzja. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób pomagacie Niezapomince.

 • O filmie c.d.   [29 marca 2001]   

Mogę Wam zakomunikować kolejne dobre wieści dotyczące polskiej wersji Władcy Pierścieni. Konsultantem merytorycznym filmu został Marek Gumkowski, nasz kolega klubowy, a zarazem redaktor większości wydań książek J.R.R. Tolkiena w Polsce. Trudno o lepszy wybór! Teraz wszyscy fanowie powinni już spać spokojnie:)

Jak pisaliśmy już wcześniej film będzie z napisami, ale ostatecznie dystrybutor nie wykluczył możliwości zdubbingowania niewielkiej ilości kopii. Kinowy trailer filmu powinien się pojawić u nas latem (a więc z blisko półrocznym opóźnieniem w stosunku do reszty świata).

Jeszcze a propos wcześniejszych wiadomości o pożegnalnym przyjęciu ekipy Władcy Pierścieni. Peter Jackson otrzymał od aktorów prezent - krzesło reżyserskie... dopasowane do rozmiarów hobbita. Niektórzy z aktorów (Elijah Wood, Sean Astin, Dominic Monaghan, Billy Boyd, Orlando Bloom, Viggo Mortensen, Ian McKellen i John Rhys-Davies) zamówili też z tej okazji pamiątkowe tatuaże z motywem Drużyny Pierścienia, którego autorem jest Alan Lee.

Wykorzystałem tutaj informacje zamieszczone w Miesięczniku ŚKF.

 • Składki do góry!   [29 marca 2001]   

Na ostatnim Walnym Zebraniu Śląskiego Klubu Fantastyki 11 marca 2001 zdecydowaliśmy o podwyższeniu składek kwartalnych. Obecnie wynoszą one:

- dla uczniów 13 zł

- dla studentów 20 zł

- dla pozostałych 25 zł

W tej wysokości zostaną utrzymane co najmniej do marca 2002, a może i znacznie dłużej. Przypomnijmy, że składki w poprzedniej wysokości obowiązywały przez kilka lat.

Do końca kwietnia 2001 obowiązuje okres karencji co oznacza, że zaległe składki możecie zapłacić jeszcze w starej wysokości.

 • Zostań naszym sponsorem!   [27 marca 2001]   

Od 27 marca nasza strona uczestniczy w programie partnerskim polskiego portalu finansowego Bankier.pl. Zdecydowałem się na ten krok, ponieważ koszty funkcjonowania tej strony, wskutek polityki cenowej naszego krajowego monopolisty, są bardzo wysokie. Dzięki Waszej pomocy (za którą ogromnie dziękuję!) jest już dużo, dużo lepiej niż kilka miesięcy temu - wspomagacie nas przecież choćby zamawiając tolkienalia. Koszty jednak są ciągle wysokie, a nasze aspiracje związane z rozbudową strony coraz większe. Przykładowo - plik z ostatnim trailerem do Władcy Pierścieni przesyłał się na serwer ok. 2 godzin. 

Sposób z finansowaniem Niezapominki przez banner Bankiera jest bardzo prosty. Za każde jego kliknięcie na nasze konto w programie wpływa 10 gr. Uwaga - z jednego komputera można kliknąć tylko RAZ na 24 godziny. Przykładowo każdy z Was, klikając codziennie, dofinansuje naszą stronę o 3 zł miesięcznie. Jeśli wśród Was znajdzie się choćby 30 takich osób to miesięcznie kwota będzie już znacząca! Dodatkowo, jeżeli macie własne strony internetowe i przystąpicie do programu Bankiera, to także macie możliwość wspomożenia naszej strony - przy zapisie możecie powołać się na naszą stronę (podając kod: parmadili), a wówczas każde kliknięcie na banner z Waszej strony dofinansuje również Niezapominkę o 5 gr. Uwaga banner dzięki któremu możecie wspomóc naszą działalność znajdziecie wyłącznie w dwóch miejscach: na tej stronie TUTAJ oraz na stronie wejściowej. Jeśli zechcecie nam pomóc to możecie to zrobić w jednym z tych dwóch miejsc.

 • Nowe wieści filmowe   [27 marca 2001]   

Zdjęcia do filmu zakończyły się w grudniu i obecnie pierwsza część Władcy Pierścieni znajduje się w fazie postprodukcji. Zaczęło się też odliczanie do premiery, która na świecie odbędzie się już w grudniu (a w "krajach trzeciego świata" jak Polska dopiero w styczniu). Tym samym wkroczyliśmy w etap promocji i nic dziwnego, że członkowie ekipy stali się nieco rozmowniejsi. John-Rhys Davies, odtwórca roli Gimlego, powiedział: - (O filmie) To będzie największa seria filmowa wszech czasów. Wybór aktorów do książkowych postaci jest niezwykły! Spojrzycie tylko na każdego z tych ludzi i od razu będziecie wiedzieć kto jest kim. (O Peterze Jacksonie) - Nigdy wcześniej nie spotkałem ani nie pracowałem z reżyserem o większych predyspozycjach do reżyserowania superprodukcji niż Peter Jackson. Inny z aktorów, Billy Boyd (gra w filmie Pippina), dodaje: - To było niesamowite. Być w Nowej Zelandii blisko półtora roku było zupełnie niewiarygodne. Kręciliśmy w miejscach, gdzie jeszcze nigdy wcześniej nie pojawiła się kamera, a nawet tam gdzie stopa człowieka nie stanęła od setek lat. Helikopter zabierał nas na szczyty gór - to była niesamowita przygoda! (O dialogach) - Dialogi są inne niż w zwykłych filmach, bo to przecież inny świat. Wiele wziętych zostało prosto z powieści i świetnie wkomponowanych w scenariusz dzięki pracy Fran, Phillipy i Petera.

Wiele dzieje się także na oficjalnej stronie filmu. I nic dziwnego będzie ona przecież funkcjonować co najmniej do 2004 roku, a informacje będą przez ten czas starannie selekcjonowane i udostępniane przez producentów. Już dziś wiadomo, że nigdy wcześniej żadna strona filmowa nie cieszyła się takim powodzeniem jak www.lordoftherings.net - odwiedza ją miesięcznie średnio ponad 100 tys. fanów. Rekord padł w kwietniu 2000, gdy w ciągu doby 1,7 mln osób próbowało jednocześnie ściągnąć pierwszy trailer.  Już wkrótce będzie ona dostępna w 10 różnych wersjach językowych.

Co z budżetem? Na pewno został przekroczony i to całkiem sporo. Ostatecznie wyniósł on 270 mln USD w stosunku do planowanych 180 mln USD. Pamiętajmy jednak, że jest to budżet wszystkich trzech części, czyli wychodzi 90 mln na jeden film. To już brzmi nie najgorzej, a zresztą producenci liczą na to, że kwota ta zwróci się już po premierze pierwszej części.

Wykorzystałem tutaj informacje zamieszczone w Minas Tirith Evening Star.

 • Gandalf w Trójkącie Bermudzkim   [22 marca 2001]   

W najnowszym numerze magazynu Science Fiction znalazło się znane już opowiadanie Eugeniusza Dębskiego Gandalf w Trójkącie Bermudzkim. Opowiada ono o niecodziennych (i fikcyjnych) perypetiach związanych z kręceniem Władcy Pierścieni Petera Jacksona. To jakby historia alternatywna:)), bo Gandalfa gra tam Sean Connery. Polecam!

 • Nowy przekład Władcy Pierścieni   [22 marca 2001]   

Jak pisałem już wcześniej powstaje nowy przekład Władcy Pierścieni (autorstwa Cezarego Frąca), który wydawnictwo Amber wyda już jesienią tego roku. Otrzymałem właśnie od tłumacza pierwsze cztery rozdziały pierwszego tomu w "ostatecznej wersji roboczej" i zabieram się do lektury. Niestety, nie mogę ich tutaj opublikować, ale obiecuję podzielić się z Wami wrażeniami z lektury.

 • Film w Canal+ Polska   [19 marca 2001]   

Kodowany kanał telewizyjny Canal+ Polska oraz Kino Świat International (polski oddział Kinowelt) podpisały umowę dotyczącą emisji filmów wyprodukowanych przez wytwórnię New Line Cinema. Zgodnie z nią, przez trzy najbliższe lata, Canal+ będzie miał wyłączność na premiery telewizyjne tych filmów w Polsce. Wśród zakontraktowanych tytułów znalazła się pierwsza cześć Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona.

 • Hobbit po polsku[19 marca 2001]   

Na ostatnim Zjeździe Korespondentów ŚKF zastanawialiśmy się nad tym, czy w polskiej telewizji emitowany był animowany Hobbit? Padła wówczas sugestia, że film mógł być nadany w paśmie dziecięcym telewizji regionalnych 2-3 lata temu. Niestety (a może na szczęście?) nic nie potwierdza tych przypuszczeń, a w archiwach nie ma o tym wzmianki (za sprawdzenie tego faktu dziękuję Tomkowi Kochańskiemu). Jeśli macie jakieś inne informację, to proszę o kontakt.

 • Władca Pierścieni z Muzy   [16 marca 2001]   

Muza wyda filmową (ozdobioną fotosami z filmu) edycję Władcy Pierścieni. Ale uwaga - na razie będzie to tylko pierwszy tom tj. Drużyna Pierścienia i książka nie będzie sprzedawana jako całość (trzy tomy razem). W księgarniach pojawi się pewnie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Czy oznacza to, że na kolejne "filmowe" tomy ukazywać się będą w rocznych odstępach? Najprawdopodobniej, bo tak właśnie zaplanowano premiery filmów Petera Jacksona.

 • 7000   [16 marca 2001]   

Wczoraj (15 marca) nasz licznik odwiedzin uderzył po raz 7000. Oznacza to, że odwiedzacie nasz coraz częściej i wielu spośród Was robi to regularnie. Dziękujemy i obiecujemy wciąż poszerzać naszą "niezapominkową" ofetę:)

 • Trzy Pierścienie i Trzy obrączki   [15 marca 2001]   

Trzy obrączki – elfom do rączki,

Siedem dla krasnali (ci się załapali!)

Tak zaczyna się arcyzabawna parafraza Trzech Pierścieni, wiersza znanego jako Rymy Pierścieni, który w przekładzie Marii Skibniewskiej zna na pamięć chyba każdy miłośnik J.R.R. Tolkiena. Autorami tego żartu są Marek Gumkowski i Paulina Braiter-Ziemkiewicz. Możecie przeczytać dwie wersje Trzech obrączek w dziale Simbelmynë.

Ale to nie koniec, Marek Gumkowski jest również autorem nowej wersji Trzech Pierścieni, która być może już wkrótce znajdzie się we Władcy Pierścieni wydawnictwa Zysk i S-ka. Według mnie efekt pracy Marka jest rewelacyjny i znajdzie się w kanonie polskich przekładów. Dzięki uprzejmości tłumacza poznajecie nowe Trzy Pierścienie jako pierwsi w Polsce. Zapraszamy do lektury w dziale J.R.R. Tolkien.  

 • Nasza nowa domena wirtualna   [14 marca 2001]   

Mamy kolejną domenę wirtualną, z której możecie korzystać. Tym razem jest to adres:

www.parmadili.prv.pl. Oprócz tego polecam Waszej uwadze alias pocztowy: parmadili@parmadili.prv.pl, bardzo przydatny w sytuacji, gdy chcecie żebym szybko odczytał Waszego e-maila.

 • Problemów Barahira c.d.   [14 marca 2001]   

Niestety, wcześniejsza wiadomość o powrocie strony Barahira do sieci okazała się zbyt optymistyczna. Strona istotnie pojawiła się na chwilę (zaglądałem na nią w nocy z soboty na niedzielę) by po chwili zniknąć na dobre. Warunki postawione autorowi przez Wirtualną Polskę okazały się nie do przyjęcia. Oznacza to, że strona będzie niedostępna aż do znalezienia nowej lokalizacji. Powodzenia Barahirze, trzymamy kciuki.

 • Władca i Pierumow    [13 marca 2001]   

Ciekawie zapowiadają się zapowiedzi wydawców na ten rok. I nic dziwnego - film dopinguje, bo zapewni darmową reklamę. Prawdopodobnie w wakacje lub zaraz po ukaże się książka Nika Pierumowa Pierścień mroku (Prószyński i S-ka), czyli nieoficjalna (nie licencjonowana przez Tolkien Estate) powieść rozgrywająca się w realiach Tolkienowskiego Śródziemia. Na jesieni zaś czeka nas Władca Pierścieni z Amberu. Będzie to edycja bibliofilska, ilustrowana wspaniałymi grafikami Alana Lee. I zapewne na tym się nie skończy, a "zielona seria" będzie kontynuowana. Za wygraną nie daje też Muza, która w związku z premierą filmu zaprezentuje kolejną edycję Władcy Pierścieni, być może ilustrowaną fotosami z filmu. 

Nie ma to jak dobra motywacja:)

 • Krzaty za płoty?    [13 marca 2001]   

Najprawdopodobniej szykuje nam się mała niespodzianka ze strony wydawnictwa Zysk i S-ka. Przygotowuje ono kolejną edycję Władcy Pierścieni, ale uwaga - tłumaczenie zostanie przejrzane, skorygowane i zniknie jeden z "wynalazków" Jerzego Łozińskiego: krzaty zostaną zastąpione krasnoludami. Przyznacie, ze to (bez ironii) ewolucja w dobrym kierunku. Pytanie jednak brzmi - czy pomoże to temu wyjątkowo kontrowersyjnemu tłumaczeniu?

 • Barahir znów w sieci    [13 marca 2001]   

Po przerwie strona Barahira znów jest dostępna pod adresem www.tolkien.art.pl. Patronem serwisu został znany portal Wirtualna Polska. Polecamy! 

 • Po Zjeździe Korespondentów ŚKF    [13 marca 2001]   

W sobotę, 10 marca, odbył się kolejny Zjazd Członków Korespondentów Śląskiego Klubu Fantastyki. Oczywiście nie zabrakło na nim Parmadili, członków Sekcji Tolkienowskiej, którzy stawili się niemal w komplecie. Rozmawialiśmy o filmie, nowych książkach oraz programie Polconu 2001, który odbędzie się w Katowicach.

 • Duża aktualizacja    [13 marca 2001]   

Dzięki pomocy Tomka Frunia dokonała się kolejna duża aktualizacja tej strony (ok. 50 MB danych). W dziale J.R.R. Tolkien dostępne są już wszystkie pliki mp3 (33 pliki) z Władcą Pierścieni czytanym przez J.R.R. Tolkiena. Przypominam, że są to remasteringowane nagrania z płyt analogowych sprzed 25 lat - stąd jakość niektórych plików może odbiegać od jakości CD. Natomiast w dziale filmowym pojawił się pierwszy trailer w wersji XL (29 MB) o doskonałej jakości i dźwięku stereofonicznym.

 • Galeria okładek książkowych   [9 marca 2001]   

Na naszej stronie pojawiła się galeria ze skanami okładek książkowych, która stanowi rozwinięcie sekcji okładkowej z działu J.R.R. Tolkiena. Na dobry początek proponujemy ponad 70 okładek:) Uzupełnieniu uległa również Galeria, gdzie wkrótce pojawią się rysunki Pauline Baynes, a już teraz znajdziecie tam ciekawą ilustrację do amerykańskiego wydania Hobbita z 1961 roku. Oprócz tego przybyło map - powinny być dostępne wszystkie lub zdecydowana większość (dział Mapy).

Skany okładek książkowych

Galeria

Mapy

 • Rivendell w Opolu   [8 marca 2001]   

W Opolu odbędzie się konwent miłośników fantastyki. Oto informacja ściągnieta ze strony www.rivendell.art.pl:
17.03.2001 

Filharmonia Opolska - koncert charytatywny na rzecz Towarzystwa "Powrót z U"
* 19.30 - koncert zespołu Rivendell z udziałem wokalistki Joanny Ślipko, prowadzenie Arkadiusz Janiczek oraz Agnieszka Kurenda, w czasie koncertu aukcja dzieł sztuki opolskich artystów
* 12.00 - kino "Centrum Odra" - pokaz filmu "Gladiator"
* 14.30-15.30 - Plac Wolności (Grabówka) - pokaz walk Bractwa Rycerskiego Chorągwi Nysa, występom towarzyszyć będzie zespół "Sound And Silence Drums Production"
* 15.30-19.00 - Filharmonia Opolska (sala kameralna) - spotkanie miłośników fantastyki
* 23.00 - kino "Centrum Odra" - "Wyobraźnia i wizja", prezentacja multimedialna holenderskiego artysty Flora Hermansa, podczas pokazu eksperyment muzyczny zespołu "Sound And Silence Drums Production"
Bilety "cegiełki" na rzecz Towarzystwa "Powrót z U":
- koncert Rivendell - cena 20 PLN
- film "Gladiator" - cena 10 PLN
- "Wyobraźnia i wizja" - cena 5 PLN
Bilety do nabycia w sklepie muzycznym "Coda", kinie "Centrum Odra", Filharmonii Opolskiej, a w dniu koncertu na stoisku redakcyjnym Miesięcznika Kulturalnego "Co i kiedy?" (czynne cały dzień - ul.Krakowska i Plac Wolności). Zamówienia zbiorowe - impresariat zespołu Rivendell - tel. 44 12 730, 0 602 506 237, 0 608 297 842.

Za nadesłanie informacji dziękuję Helence Strokowskiej.

 • Tolkienowski plener malarski - Bielawa 2001 & Tolk Folk   [8 marca 2001]   

Otrzymałem od organizatora pleneru szczegóły dotyczące jego tegorocznej edycji. Oto one:

Bielawa jest miastem, leżącym u podnóża Gór Sowich. Na szczytach wzgórz otaczających miasto 

znajdują się trzy wieże, a tereny obfitują w piękne krajobrazy, tajemnicze miejsca, bukowe ostępy, 

przeróżne gatunki roślin, roślinek, zwierząt ( rezerwat ścisły muflonów ) i owadów. Jednym słowem 

„klimaty” czysto „tolkienowskie”.

Plener malarski odbędzie się w terminie 22.06-01.07.2001, a jego tematem jest wkomponowanie „wizji tolkienowskich” w bielawskie i sowiogórskie krajobrazy. Ponad to, w trakcie trwania pleneru organizator

zapewnia kilka imprez towarzyszących. Ze strony uczestników oczekujemy dobrych humorów, chęci do 

pracy, mocnego obuwia sportowego i niekrępującej odzieży.

Plener rzeźbiarski odbędzie się również w tym terminie, jednak ze względu na „pracochłonność” 

rozpocznie się min. tydzień wcześniej.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA

 

Każdy z uczestników przekazuje na własność organizatora prace :

malarstwo olejne - min. jedna praca wykonana podczas pleneru format 30x40cm do 70x100cm 

grafika, pastela, akwarela - min. trzy prace wykonane podczas pleneru format A4 do A3

rzeźba, płaskorzeźba - materiał zapewnia organizator po wcześniejszym zgłoszeniu, dzieło wykonane 

w czasie pleneru pozostaje u organizatora.

graffiti - powierzchnie do malowania zapewnia organizator. W kilku miejscach obowiązuje zakaz 

używania farb fluorescencyjnych. Materiały własne.

Organizator zastrzega sobie prawo bezpłatnych prezentacji materiałów z pleneru w mediach, prasie i

internecie.

Organizator zapewnia nieodpłatne noclegi (pokoje 2 - 5 osobowe) i wyżywienie (śniadanie, obiad, 

kolacja). Dojazd do miejsca pleneru na koszt własny.

Prosimy o przysłanie zgłoszenia do dnia 02.06. wraz z kilkoma reprodukcjami dotychczasowych prac 

(zdjęcia, ksero lub inne - format do A4).

Ponieważ organizator zastrzega sobie prawo doboru form artystycznych informacje o uczestnictwie w 

plenerze wraz z dokładnym programem zostaną przekazane do dnia 10.06.2000.

Informacja : Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki  ul. Piastowska 19a

                    58 -260 Bielawa  tel.fax 074 8333 007, 074 8336 590

                    Odp. Jarosław Elek Florczak

Po zakończeniu pleneru odbędzie się natomiast kolejny Tolk Folk (1 lub 8 lipca), na którym będzie można 

wziąć udział w pleceniu sieci z Pajęczego Lasu, czy posłuchać zespołu The Hobbitons, Gandalf zaś będzie walczył z Nazgulami. Na imprezie być może odbędzie się także pierwsza oficjalna promocja filmu Władca Pierścieni. Warto się wybrać!

Poniżej jeszcze dwie prace Barbary Śliwińskiej z poprzedniego pleneru:

BALROG

ŁODZIE

 • Film - kiedy premiera?   [8 marca 2001]   

Docierają do mnie sprzeczne informacje na temat daty premiery Drużyny Pierścienia. Otóż najprawdopodobniej polski dystrybutor opóźnia daty premiery celowo myśląc, że w okresie świątecznym nie będzie Wam się chciało ruszyć do kin. Stąd premiera, która fizycznie mogłaby się odbyć już 19 grudnia przełożona została na styczeń 2002. Pojawiła się przy tym nowa informacja, że Kino Świat byłoby skłonne nieco ją przyspieszyć i wprowadzić film na polskie ekrany 3 stycznia 2001, w 110 rocznicę urodzin J.R.R. Tolkiena (faktycznie film znalazłby się w kinach 4.01 tj. od weekendu). Za informację dziękuję Elkowi.

 • Arystokracja Ducha   [8 marca 2001]   

Tak właśnie nazywa się artzin Wojciecha Zalewskiego, który otrzymałem kilka dni temu. Arystokracja Ducha w podtytule zwie się elitarnym pismem artystycznym i tak jest w istocie. Znaleźć tu można wiele poezji (w tym Charlesa Baudelaire'a i Marzela Herza), aforyzmy, teksty krytyczne oraz recenzje. Są tu także teksty z naszej działki w postaci analizy interpretacyjnej opowiadania J.R.R. Tolkiena (Piotr Wójcik J.R.R. Tolkien - Liść według Niggle'a) oraz recenzji Pani Jeziora Sapkowskiego. Całość jest bardzo pięknie wydana i z pewnością warta 5 zł, bo właśnie tyle kosztuje Arystokracja Ducha. Polecam gorąco, a zainteresowanym podaję namiary na wydawcę: Wojciech Zalewski, ul. Janowska 81, 59-220 Legnica.

 • Prawosławny Władca Pierścieni?   [8 marca 2001]   

Po publikacji ilustracji S. Juchimowa otrzymałem wiele, pełnych zachwytów, listów. Niestety, wytknięto mi również pewien błąd. Otóż ilustracje te nie są stylizowane na prawosławne ikony, a raczej na średniowieczne miniatury. Nie mają więc faktycznie związku z prawosławiem, co zasugerowałem poprzednio. Za fachowe napomnienie (które przyjmuję z pokorą) dziękuję Tadeuszowi A. Olszańskiemu.

 • Prawosławny Władca Pierścieni   [5 marca 2001]   

Dzięki uprzejmości Mariusza Pawlickiego mogę zaprezentować Wam wspaniałe ilustracje do rosyjskiego Władcy Pierścieni. Jest do wydanie z 1993, będące dziełem moskiewskiego wydawnictwa Izdatiel. Autorem obrazów (bo chyba to najlepsze słowo) jest S. Juchimow, który postarał się by były stylizowane na prawosławne ikony. Prezentujemy ilustracje z drugiego tomu, zawierającego księgi IV-VI. Możecie obejrzeć je TUTAJ.

 • Nowe tłumaczenie   [5 marca 2001]   

Pierwszy tom nowego tłumaczenia Władcy Pierścieni powinien ukazać się już we wrześniu. Pewnym (acz ostrożnym) optymizmem napawa fakt, że wydawcą jest Amber, a tłumacz jest otwarty na wszelkie sugestie fanów Tolkiena. Nie zamierza on tłumaczyć imion i nazwisk (co uczynił Łoziński), a jedynie przydomki bohaterów Władcy Pierścieni.

 • Na film jeszcze poczekamy   [3 marca 2001]   

Niestety, na Drużynę Pierścienia poczekamy dłużej niż Brytyjczycy i Amerykanie, którzy obejrzą film jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Polska premiera filmu planowana jest (dopiero!) na 10 stycznia 2002 roku. 

 • Dodatkowa nagroda   [3 marca 2001]   

To nie pomyłka, Milenijny Konkurs Tolkienowski już się skończył, a nagrody zostały przyznane. Ale czy na pewno? U nas wszystko jest możliwe:) Postanowiliśmy bowiem (jednogłośnie!) przyznać jeszcze jedną, zupełnie specjalną nagrodę (w postaci płyty Niezapominka CD) Tomkowi Kochańskiemu, za wspaniałą postawę w czasie trwania konkursu. 

 • Milenijny Konkurs Tolkienowski rozstrzygnięty   [1 marca 2001]   

Po trzech miesiącach, największy w Polsce konkurs tolkienowski zakończył się! Zwyciężczynią została Agnieszka Krzyżanowska, która zdobyła aż 70 punktów (na 100 możliwych) oraz mogła pochwalić się największą liczbą tzw. dwupunktowych odpowiedzi (była również najszybsza). Drugie miejsce zajął Piotr Auksztulewicz z 58 punktami (w tym 15 odpowiedzi dwupunktowych). Zdobyli oni bardzo cenne nagrody, wśród których znalazły się słowniki, kalendarze, książki i pisma tolkienowskie. Nagrodę pocieszenia wylosował Tadeusz Daleczko. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że Agnieszka Krzyżanowska postanowiła przekazać część nagród (pisma tolkienowskie) Mimowi Nogoth Nibenowi. Szczegóły znajdują się na stronie konkursu TUTAJ. Nagrody prześlemy wkrótce pocztą. Prosimy nagrodzonych o kontakt i podanie adresów.

 • Galadhorn po polsku   [1 marca 2001]   

Rozpoczął się proces polonizacji znakomitej strony językowej Galadhorna (u nas figurującej jako dział języków Śródziemia). Działa już kilka podstron po polsku, a kilkanaście następnych będzie dostępnych od drugiej połowy marca. Zapraszamy serdecznie. Wystarczy kliknąć link "Języki" w ramce obok lub przez stronę główną Gwaith-I-Pheddain: www.galadhorn.w.pl

 

 • MP 3 zalegalizowane   [27 lutego 2001]   

Dobra wiadomość. Okazuje się, że pliki mp3 z głosem J.R.R. Tolkiena (np. czytającego Władcę Pierścieni) są w Polsce najzupełniej legalne. Możliwe jest to dzięki łagodniejszemu, niż w krajach Unii Europejskiej, prawu autorskiemu. Prawa autorskie chronione są u nas tylko 25 lat. Z tego względu pliki powstałe w oparciu o płyty gramofonowe Caedmon Records z 1975 roku (J.R.R. Tolkien reads and sings his The Hobbit and The Fellowship of the Ring oraz J.R.R. Tolkien reads and sings his The Lord of the Rings, The Two Towers/The Return of the King) są w naszym kraju legalne. Z podobnego powodu w hipermarketach można kupić płyty cd z albumami Beatlesów czy Pink Floyd po 10 zł.

 • Książka Artura Kawińskiego   [27 lutego 2001]   

Zapowiadana niedawno, poświęcona twórczości J.R.R. Tolkiena, książka Artura Kawińskiego ukaże się już w marcu. Przypomnijmy, że będzie to kolejna publikacja z cyklu Anatomia Fanstastyki, firmowanego przez Gdański Klub Fantastyki. Książka jest bardzo interesująca (miałem okazję rzucić okiem na maszynopis) i z pewnością warto będzie ją mieć w swej kolekcji. Poza Trójmiastem jej dystrybucja może być bardzo ograniczona. Jeśli jednak zainteresowanie z Waszej strony będzie duże, możemy tę publikację zamówić do działu Tolkienalia. Jeśli jesteście nią zainteresowani to piszcie: parmadili@necik.mag.com.pl

Za informacje dziękuję Mariuszowi Pawlickiemu. 

 • Koniec Milenijnego Konkursu Tolkienowskiego   [25 lutego 2001]   

Tak, to już trzy miesiące i pora zakończyć najdłuższy (chyba;) konkurs wiedzy o J.R.R. Tolkienie. Dziś na zamieszczamy ostatnie i bardzo trudne pytanie dotyczące biografii Tolkienów. Przez ćwierć roku byliście z nami i śledziliście zmagania kilku wspaniałych uczestników. Do końca dotrwała ich zaledwie  trójka! Oficjalne ogłoszenie wyników i wielkie rozdanie nagród już 1 marca. Do tego czasu powstrzymam się od wszelkich podsumować i komentarzy. Uchylę jednak rąbka tajemnicy i zdradzę, że najprawdopodobniej nagrodzonych będzie nieco więcej niż wynika to z regulaminu. Będzie mi brakować tego konkursu (chlip, chlip...;)

 • O filmie i o nas   [23 lutego 2001]   

W dodatku internetowym do Rzeczpospolitej: Rzecz w sieci z zeszłego tygodnia znalazł się opis oficjalnej strony internetowej filmu Władca Pierścieni. W tym tygodniu, w ramach uzupełnienia do tamtego artykułu, także parę słów o naszej stronie. Skany obu notek możecie obejrzeć poniżej:

Rzecz w sieci z 15.02.2001

Rzecz w sieci z 22.02.2001

 • Odnowione Tolkienalia i aukcja   [22 lutego 2001]   

W związku z rosnącą popularnością tego działu zostaje on przebudowany i uzupełniony od nowe pozycje. Wprowadzona zostanie także usługa polegająca na tym, że będzie można zamówić indywidualnie praktycznie dowolny archiwalny numer Simbelmynë. Wielu z Was pytało się o taką możliwość. Oprócz tego pojawi się pozycja zatytułowana aukcja, na której zaproponujemy specjalne, istniejące najczęściej w jednym egzemplarzu, tolkienalia. Podobnie jak dotychczas cały dochód z Tolkienaliów będzie służył finansowaniu działalności tej strony. Dzięki temu nie oglądacie w 

Niezapomince żadnych bannerów reklamowych:)) Zmodyfikowane Tolkienalia powinny być dostępne już jutro.

 • Co z aktualizacją?   [21 lutego 2001]   

Zgodnie z zapowiedzią aktualizuję, ale powoli. Zajrzyjcie jednak do działu J.R.R. Tolkien, powinny być już czynne wszystkie sekcje (prócz plików mp3). Stopniowo powiększa się też kolekcja map.

Czy już zagłosowaliście na Niezapominkę w Nieustającej Liście Przebojów???

 • Film i Gazeta Komputer   [21 lutego 2001]   

We wtorkowym dodatku komputerowym (a przynajmniej jego katowickiej mutacji) ukazał się artykuł o efektach specjalnych we Władcy Pierścieni. Ten sam, który ukazał się dwa tygodnie temu w mutacji poznańskiej, a który zamieściliśmy na tej stronie 12 lutego. Możecie go przeczytać TUTAJ lub obejrzeć skan oryginału TUTAJ.

 • Barahir - już po kłopotach   [21 lutego 2001]   

Kłopoty najlepszego polskiego serwisu Tolkienowskiego już się skończyły. Stronę będzie sponsorować portal Wirtualna Polska, ale przy zachowaniu jej dotychczasowej formy tzn. nie będzie reklam. Już wkrótce strona pojawi się pod adresem http://www.tolkien.art.pl. Przyczyną jej usunięcia była "zbyt duża oglądalność" (sic!) - chciałbym by Niezapominka miała podobne kłopoty:))

 • Wyjaśnienie    [20 lutego 2001]   

Niestety, próba dużej aktualizacji strony (zaplanowana na poniedziałek) nie powiodła się. Zawiniło łącze, które odmówiło posłuszeństwa i nie mogłem niczego przesłać. Cześć materiałów  została jednak przesłana teraz, a niektóre z sekcji zostały zmodyfikowane tak, jakby na serwerze znajdowały się się już wszystkie przewidziane materiały. Tak nie jest, ale pojawią się w bliskiej - mam nadzieję - przyszłości. Mówiąc prosto - jeśli coś jeszcze nie działa to znaczy, że wkrótce coś tam jednak będzie, więc warto zajrzeć za jakiś czas:)

 • Nieustająca Lista Przebojów    [17 lutego 2001]   

Moi Drodzy, macie doskonałą okazję pomóc w promocji tej strony. Wystarczy, że klikniecie na pierwszy z banerów Nieustającej Listy Przebojów Wirtualnej Polski TUTAJ. Przy pomocy drugiego możecie natychmiast sprawdzić na którym miejscu znajduje się Niezapominka:)

 • Nowa książka o Śródziemiu    [17 lutego 2001]   

Nowa tolkienowska publikacja krytyczno-literacka ukaże się wkrótce nakładem Gdańskiego Klubu Fantastyki w serii Anatomia Fantastyki. Autorem będzie Artur Kawiński z Uniwersytetu Gdańskiego, znany doskonale choćby z audycji radiowych Radia Gdańsk. Więcej szczegółów już wkrótce.

 • Kłopoty Barahira...    [17 lutego 2001]   

Ta znakomita polska strona Tolkienowska przeżywa właśnie ciężkie chwile i jej dalsze istnienie stanęło pod znakiem zapytania. To problem wielu polskich stron, które mają kłopoty ze znalezieniem sponsorów. Wielkie polskie portale jakoś nie są zainteresowane tematem, bo wolą Harry'ego Pottera, który podbija właśnie serca polskich dzieci. To smutne, szczególnie w sytuacji, gdy zbliża się najbardziej oczekiwany film roku i fenomen Tolkiena wybuchnie ze zdwojoną siłą. Tylko czy nasze strony do tego czasu dotrwają?

 • ... i kłopoty u nas    [17 lutego 2001]   

Na razie tylko techniczne. Niestety, nasz serwer nader często w ostatnim czasie odmawia posłuszeństwa. Proszę jednak o cierpliwość i wyrozumiałość:) Te chwilowe niedogodności spowodowane są jego przebudową, co w przyszłości powinno zaowocować jeszcze lepszą szybkością połączeń z Niezapominką. A już wkrótce - bardzo poważna aktualizacja, po której przybędzie kilkadziesiąt megabajtów nowych materiałów:))

 • O filmie na Wizji    [15 lutego 2001]   

W ostatni wtorek (i prawdopodobnie w ostatnią sobotę) w programie Szołbiz Info (na Wizji 1) zaprezentowano najnowsze informację na temat Władcy Pierścieni i pokazano trailer. Nie wiem jak Wy, ale ja przegapiłem ten program:-( Za informację dziękuję Galadhornowi. Przy okazji - zła informacja dla miłośników kanału Wizja 1 - będzie on działał tylko do 31 marca 2001. Decyzją kierownictwa Wizji TV zostanie zlikwidowany.

 • Nasz nowy licznik odwiedzin    [15 lutego 2001]   

Jak zapewne zauważyliście obok - mamy nowy licznik odwiedzin. Ten, który był dotychczas zbyt często szwankował. Prawdę mówiąc ostatnio częściej był nieczynny niż działał prawidłowo. Mam nadzieję, że teraz będzie zupełnie inaczej.

Dziękuję za liczne odwiedziny Niezapominki. Kilka dni temu ich liczba przekroczyła 5000!

 • Tanie Zagadki    [13 lutego 2001]   

Na wyprzedaży książek, w sieci hipermarketów Auchan, pojawiły się bardzo tanie Zagadki Tolkienowskie. Ten tytuł, z "zielonej serii" wydawnictwa Amber, został przeceniony i kosztuje obecnie jedynie 6.99 zł. Za taką cenę chyba warto go nabyć!

 • Spokojnie, to tylko awaria!    [12 lutego 2001]   

Pragnę wyjaśnić i przeprosić za fakt podróży w czasie, podczas której Niezapominka cofnęła się do aktualizacji z 1 lutego. Po prostu wystąpiła poważna awaria serwera i administrator był zmuszony przywrócić utracone danie z kopii zapasowej, sporządzonej (niestety) na początku miesiąca. W związku z powyższym - do chwili uzupełnienienia materiałów - niektóre z sekcji mogą działać nie do końca prawidłowo. Gdyby tak było, to proszę o informacje z namiarami. Mam nadzieję, że stronę uda się przywrócić do porządku jak najszybciej!

Zdjęcia do Władcy Pierścieni zakończyły się 22 grudnia 2000 i zaraz po tym odbył się wystawny bankiet, którego koszt prasa nowozelandzka oceniła na 44 tysiące dolarów. Zaproszono całą ekipę (2400 osób) oraz 600 gości, przeważnie dziennikarzy filmowych. Impreza odbywała się pod hasłem Ucieczka ze Śródziemia, co po 15 miesiącach ciężkiej pracy i 274 dniach zdjęciowych jest w pełni zrozumiałe.

Uwaga, uwaga - podobno dwuminutowy trailer kinowy zgości i w polskich kinach już w marcu.

Tymczasem w ostatni wtorek, 6 lutego, w poznańskiej mutacji dodatku komputerowego Gazety Wyborczej (a także w wydaniu internetowym) ukazał się tekst o efektach specjalnych we Władcy Pierścieni autorstwa Andrzeja Wysockiego. Przedrukowujemy go poniżej:

Efekty specjalne we "Władcy pierścieni"

Nie ma specjalnej przesady w stwierdzeniu, że era nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie kina rozpoczęła się w 1977 roku. Wówczas to na ekranach pojawił się po raz pierwszy tytuł "Gwiezdne wojny". Pierwsze trzy części tej opowieści zmieniły znaczenie efektów specjalnych i wywindowały Industrial Light & Magic - firmę twórcy sagi George'a Lucasa - na pozycję niekwestionowanego lidera. Trudno nie odnieść wrażenia, że tym, czym były "Gwiezdne wojny" dla kina schyłku XX wieku, dla kina początków nowego tysiąclecia może okazać się ekranizacja powieści Tolkiena "Władca pierścieni".

Podglądacze w samolotach

Trylogia "Władca pierścieni" jest jednym z najpopularniejszych utworów fantasy i jedną z najczęściej czytanych książek na świecie. Grono fanatycznych miłośników wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena Śródziemia jest nie mniej liczne niż fanatyków "Gwiezdnych wojen". Nic więc dziwnego, że zakończona tuż przed minioną Gwiazdką sesja filmowa (rekordowo długa: 15 miesięcy, z tego 274 dni zdjęciowe!) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem tysięcy mieszkańców Nowej Zelandii. Pomimo rygorystycznych środków zapobiegawczych podejmowanych przez producenta, firmę New Line Cinema Productions Inc., do prasy przedostawały się zdjęcia wykonanych dla potrzeb filmu makiet (między innymi Hobbitonu, ojczyzny bohaterów filmu Hobbitów). Z nagranej na planie filmowym ścieżki dźwiękowej jedynie 2 proc. zostanie wykorzystane w filmie, gdyż głosy aktorów zakłócały hałasy pracujących maszyn do wytwarzania dymu i... przelatujące nad planem samoloty z ciekawskimi fanami.

Reżyser Peter Jackson podjął się ciężkiego zadania: zmaterializowania wyobrażeń milionów miłośników Śródziemia. Powieść Tolkiena wypełniona jest tysiącami baśniowych stworów, których realistyczne przedstawienie na ekranie odstraszało wcześniej reżyserów. Być może na odważną decyzję Jacksona miało wpływ to, że jest on założycielem głównej firmy zajmującej się efektami specjalnymi w filmie, nowozelandzkiej Weta Ltd. Weta składa się z dwóch oddziałów, z których jeden zajmuje się tradycyjnymi efektami specjalnymi, w tym miniaturami oraz animowanymi kukłami, drugi zaś specjalizuje się w efektach cyfrowych. Firma ta była do niedawna niezbyt znana (polscy widzowie mogli obejrzeć wyniki jej pracy w sekwencji podróży kosmicznej Jodie Foster w filmie "Kontakt"). Nad efektami specjalnymi realizowanymi przez Wetę miał czuwać Mark Stetson ("Blade Runner", "Odyseja Kosmiczna 2001", "Piąty element"). Niestety, w wyniku różnicy w poglądach pomiędzy nim a reżyserem zrezygnował ze współpracy.
Zadanie stojące przed Wetą jest niezwykłe: aby opracować komputerowo 1300 ujęć (we wszystkich trzech częściach) firma przetworzy około 100 terabajtów danych! Zarządzanie tak ogromną bazą danych powierzono oprogramowaniu Media 360 firmy Informix. Sprzęt komputerowy przy takim zadaniu musi być najwyższej jakości, stąd niemalże całe wyposażenie Wety stanowią komputery firmy SGI. Dwie maszyny serii Origin 2000 służą jako serwery plików, zaś do generowania grafik dedykowane są komputery SGI 1200 Linux z 32 procesorami (docelowo ma pracować 200 procesorów). Graficy wykorzystują głównie stacje graficzne Octane (system operacyjny Irix), choć jest też 25 komputerów z systemem Linux.

Wirtualne tłumy

Niezwykle istotną rolę w procesie komputerowej obróbki trylogii odgrywają trzy techniki: animacja trójwymiarowych postaci baśniowych stworów (m.in. Gollum będzie postacią całkowicie cyfrową) z wykorzystaniem systemów przechwytywania ruchu, generowanie tłumów oraz tzw. efekty kompozycyjne. Większość prac z zakresu 3D jest wykonywana w programie Maya Unlimited firmy Alias Wavefront, który już od dwóch lat rozbudowują specjaliści z Wety. Niezwykle istotne jest przechwytywanie ruchu aktorów, które wykonuje studio Giant Studios. Pozwala ono szybko animować wirtualne monstra. Studio używa sprzętu firmy Biomechanics. Aktorzy ubrani w kombinezony z białymi markerami są obserwowani przez kilkanaście kamer, a odpowiednie oprogramowanie pozwala na podstawie sfilmowanych sekwencji odtworzyć ruch postaci. "Opracowaliśmy całą bibliotekę oprogramowania przeznaczonego do przetwarzania i produkcji ruchu postaci trójwymiarowych" - mówi Matt Madden z Giant Studios.


Wielkie sceny batalistyczne również powstają wyłącznie w komputerze. "Wszystkie filmy wymagają stworzenia dziesiątków tysięcy cyfrowych statystów i potworów, które muszą wyglądać wiarygodnie na ujęciach z żywymi aktorami" - mówi Charlie McCellan, nadzorujący efekty wizualne w firmie Weta. Na jedym z ujęć, na którym zobaczymy sześciotysięczną armię orków, w rzeczywistości występowało zaledwie 175 statystów. Do animacji tłumów wykorzystywane jest własne oprogramowanie Wety, noszące nazwę Massive. Wszystkie uzyskane na planie filmowym elementy oraz obrazy wygenerowane w komputerze są składane w procesie tzw. kompozycji w jedną klatkę. Porces ten odbywa się z wykorzystaniem systemu Inferno firmy Discreet oraz oprogramowania Shake.
Czy 260 milionów dolarów, a taki jest oficjalnie podawany budżet filmu, wystarczy, by filmowa trylogia podbiła świat? Nie jest to zbyt dużo jak na trzy filmy - sam "Titanic" kosztował znacznie więcej. Z drugiej strony jednak George Lucas, realizując pierwszą część "Gwiezdnych wojen", miał znacznie mniej pieniędzy.

Andrzej Wysocki

 • Po Krakonie    [12 lutego 2001]   

Kolejny Krakon już za nami. Podobnie jak w zeszłych latach i tym razem odbył się specjalny Blok Tolkienowski. Tym razem były to cztery godziny piątkowego programu. Rozpoczęła go interesująca prelekcja poświęcona wpływom Numenoru na kulturę Śródziemia, przygotowana przez tolkienistów z Krakowa w osobach Jakuba Link-Lenczowskiego i Rafała Olszowskiego (który poza tym był koordynatorem całego bloku. Pod koniec wykładu wywiązała dyskusja, w której aktywnie uczestniczyła publiczność. Wniosek końcowy był jednak oczywisty - Numenor nie był tylko legendą, ale także (przede wszystkim?) fragmentem żywej historii. Kolejnym punktem programu był wykład prof. Jakuba Z. Lichańskiego zatytułowany Symbolika Wschodu i Zachodu w twórczości Tolkiena. Profesor Lichański rozpoczął od zanegowania popularnej tezy, że Zachód symbolizuje cywilizację i postęp, a Wschód barbarzyństwo i zło. Tezy, która legła u podstaw dawniejszym twierdzeniom jakoby Mordor ucieleśniał totalitarny Związek Radziecki. Tymczasem proza Tolkiena zaprzecza takim uproszczeniom, co dobitnie wykazał profesor Lichański. Niejako obok wywiązała się żywa dyskusja na temat kształtu Ardy i jej umiejscowienia we wszechświecie (czy były to wyobrażenia starożytnych Sumerów, czy może rodem ze średniowiecza?). Jakie miejsce w tym wszystkim zajmował Eru? To interesujące wystąpienie przyjęto z prawdziwym aplauzem. Trzeci punkt dnia poświęcono filmowi, a prelegentami byli: niżej podpisany oraz Ryszard Derdziński. Przypomnieliśmy pokrótce dzieje spełnionych i niespełnionych ekranizacji książek Tolkiena, ale przede wszystkim opowiadaliśmy o najnowszych filmach w reżyserii Petera Jacksona. Pokazaliśmy oba trailery Władcy Pierścieni oraz zdjęcia z planu. Niestety, do dyspozycji dostaliśmy tylko notebooka, na którym z pewnością nie było widać zbyt wiele. Mimo tego nasz punkt cieszył się rekordową frekwencją, a sala była wypełniona do ostatniego miejsca! Blok Tolkienowski zakończyła prelekcja pod prowokatorskim tytułem Tolkien - Król fantasy czy uzurpator, przygotowana przez warszawskich tolkienistów (Mateusza Żurawskiego i Pawła Juszkiewicza) z Towarzystwa Hobbitycznego.

Podsumowując był to bardzo ciekawy i dobrze przygotowany blok tematyczny, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy spisali się wzorowo.

 • Jan Młodożeniec w Muzeum Śląskim    [12 lutego 2001]   

Jan Młodożeniec był znany wśród polskich tolkienistów jako autor ilustracji do pierwszego wydania Hobbita. Artysta ten najbardziej jednak zasłynął dzięki, wielokrotnie nagradzanym w kraju i zagranicą, plakatom filmowym. Teraz nadarza się rzadka okazja by bliżej zapoznać się z tą insteresującą twórczością, gdyż Muzeum Śląskie przygotowało wystawę prac artysty. W Katowicach będzie można obejrzeć 110 spośród 400 plakatów Młodożeńca. Otwarcie wystawy nastąpi 12 lutego (poniedziałek) o godz. 15.00. Będzie można ją zwiedzać tylko trzy tygodnie (do 4 marca). Dla osób spoza Katowic kilka informacji. Muzeum znajduje się w samym centrum miasta przy ulicy Korfantego 3 (tel. 0-32 585661) i jest czynne: od wtorku do piątku 10-17, w sobotę i niedzielę 11-16, w poniedziałki jest nieczynne. Ceny biletów wynoszą: 8 zł normalny i 6 zł ulgowy. W sobotę wstęp jest bezpłatny.

 • Drużyna Pierścienia!    [9 lutego 2001]   

Miło mi napisać, że nasza Sekcja oraz strona Niezapominki nawiązała współpracę z polskim dystrybutorem Władcy Pierścieni, czyli firmą Kino Świat International. Będziemy wspomagać dystrybutora przede wszystkim w kwestiach merytorycznych, tak by ustrzec polską wersję filmu od błędów. Kino Świat dobrze rozumie specyfikę tego filmu i jest otwarte na współpracę ze środowiskiem fanów, co dobrze wróży na przyszłość. I już teraz mam dla wszystkich bardzo dobrą wiadomość. Oficjalnym polskim tytułem pierwszej części filmu jest Drużyna Pierścienia, a nazwy i imiona opierać się będą na przekładzie Marii Skibniewskiej. Jeśli macie jakieś uwagi i sugestie to również przekażemy je na ręce dystrybutora filmu. Piszcie jak zwykle na adres: parmadili@necik.mag.com.pl

 • Nowe tłumaczenie Władcy Pierścieni     [9 lutego 2001]   

Nad nowym przekładem Władcy Pierścieni (patrz Książki Tolkiena 2001) pracuje Pan Cezary Frąc. O nowym tłumaczu bardzo dobrze świadczy to, że zwrócił się do fanów z prośbą o sugestie i propozycje co do tłumaczenia książki. Odpowiedzmy więc na to wezwanie! Jeśli macie jakieś uwagi to piszcie na adres parmadili@necik.mag.com.pl, a ja niezwłocznie przekażę je Panu Cezaremu. Za wiadomość dziękuję Barahirowi.

 • Książki Tolkiena 2001     [7 lutego 2001]   

W Rzeczpospolitej z 6.02.2001 ukazały się zapowiedzi tolkienowskich wydawnictw, które ukażą się w tym roku. Listę otwiera ilustrowany Silmarillion wydawnictwa Amber z rysunkami Teda Nasmitha. Podobnie jak w przypadku Hobbita będzie to wydanie z obwolutą, uzupełnione o nowe (w porównaniu z edycją Atlantisu) ilustracje. We wrześniu, w tej samej serii Amberu, ukaże się pierwszy tom ilustrowanego Władcy Pierścieni. I uwaga - będzie to prawdopodobnie zupełnie nowe tłumaczenie, trzecie po przekładach Skibniewskiej i Łozińskiego. Drugi tom zapowiadany jest na grudzień 2001, a trzeci na rok 2002. W związku z filmem ukaże się także album ukazują kulisy powstawania tej superprodukcji (wydawca jeszcze nie jest znany). Tymczasem wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiada na październik Listy świętego Mikołaja, książkę poszerzoną w stosunku do znanych już Listów od świętego Mikołaja.

A na koniec ciekawostka - amberowskie wydanie Hobbita wydane zostało w nakładzie 10 tys. egz. w obwolucie i 5 tys. w "zielonej serii".

 • Nowy magazyn     [7 lutego 2001]   

Ukazał się pierwszy numer nowego czasopisma poświęconego fantastyce. Nazywa się ono po prostu Science Fiction, a poświęcone jest literaturze, filmowi oraz multimediom. Numer z lutego otwiera obszerny artykuł o filmie Władca Pierścieni. Pozostałą część numeru zajmują w większości polskie opowiadania. Cena wynosi jedynie 3.99 zł, więc chyba warto! Science Fiction ma również własną stronę w internecie: www.ares2.com.pl

 • Nowa nagroda w konkursie     [6 lutego 2001]   

Miło mi donieść, że w naszym konkursie pojawiła się nowa nagroda - płyta The Road Goes Ever On. Otrzyma ją uczestnik, który wykaże się największą liczbą "dwupunktowych" odpowiedzi. Fundatorem płyty jest Marcin Morawski.

 • Tolkien w Trybunie     [6 lutego 2001]   

Stereotypy sprawiają, że niektórzy z krytyków postrzegają pisarstwo Tolkiena w kategoriach polityki i uważają je za prawicowe. Nic bardziej błędnego! Tolkiena czytają wszyscy i oczekują filmu równie niecierpliwie. Najlepszym przykładem niech będzie notka z Trybuny z 2.02.2001. Żartobliwie można dodać: "Tolkieniści wszystkich krajów łączcie się":)) Za nadesłanie notki dziękuję Mariuszowi Pawlickiemu.

 • Skandalista Harry Potter     [6 lutego 2001]   

Nie lubiłem dotąd Harry'ego Pottera, ale po tym co przeczytałem w Gazecie Wyborczej z 5.02.2001 chyba polubię. Opisano tam proboszcza z parafii św. Augustyna we Wrocławiu, który niedzielne kazanie poświęcił tej właśnie książce. Stwierdził on , że Potter "szerzy pogańskie wzorce", "czytelnicy dają zwodzić się wizji, że światem rządzą siły nadprzyrodzone i wierzą, że magia jest sposobem na rozwiązywanie problemów". Ów ksiądz szczęśliwie oszczędził Tolkiena, ale pewnie dlatego, że go nie zna. W przeszłości książkom Tolkiena również stawiano wiele zarzutów. Po kilkunastu latach wciąż wygrywają plebiscyty i cieszą się niesłabnącą popularnością. Tym razem ofiarą ataków staje się popularny Harry Potter. Oba te fakty łączy wspólna prawidłowość - zawsze najgłośniej  protestują i krzyczą Ci, którzy tych książek nie przeczytali.

 • O nas w Clicku     [4 lutego 2001]   

Krótki opis naszej strony znalazł się w najnowszym numerze dwutygodnika Click (nr 3/2001). Niezapominka znalazła się w gronie polecanych przez redakcję stron internetowych, a sama notka zatytułowana została: "W krainie Tolkiena". Bardzo się cieszę, ale nad stroną wisi jakieś prawdziwe fatum, gdyż po raz kolejny nazwana została "Niezapominajką" zamiast "Niezapominką";-). I tu przy okazji apel do Was - jeżeli znajdziecie w jakimkolwiek piśmie notkę na temat tej strony, to proszę o informację. Nie kupuję i nie czytam wszystkich gazet, a o takich miłych niespodziankach dowiaduję się zupełnie przypadkiem, bo redakcje nie powiadamiają nigdy o tym fakcie.

 • Film w Polsce i na świecie - nowe fakty     [3 lutego 2001]   

Dystrybutorem filmów Władca Pierścieni w Polsce będzie firma Kino Świat International, a premiera odbędzie się 19 grudnia lub z kilkudniowym poślizgiem. Wiadomo też, że cała trylogia będzie miała 7-8 godzin, więc spodziewać, że każda z części będzie trwać ok. 2,5 godziny. Póki co nie są znane takie szczegóły jak: polski tytuł filmu, nazwisko tłumacza, który z przekładów (Skibniewska czy Łoziński) stanie się podstawą dla tłumacza filmu, czy wreszcie kwestia dubbingu (będzie czy nie). Wysłaliśmy jednak do firmy Best Film list z prośbą o odpowiedzi na te pytania. Może zatem już wkrótce będziemy wiedzieć coś więcej.

A co na śiwecie. Anglicy powinni być szczęśliwi, bo właśnie u nich odbędzie się premiera tego dzieła już 14 grudnia, a więc na pięć dni przed amerykańską i ogólnoświatową. I nie tylko z tego powodu. Również brytyjska firma Games Workshop otrzymała licencję na produkcję figurek, gier oraz innych gadżetów związanych z filmem. Media donoszą jednak o zaniepokojeniu tym całym zamieszaniem, które wiąże się z wprowadzaniem filmów na ekrany. - Pod naszym adresem nieustannie kierowane są obelżywe słowa. Obawiam się, że wejście filmu na ekrany oznaczać będzie niekończące się kłopoty - powiedział John Tolkien. Podobno Tolkienowie obawiają się również zbytniego skomercjalizowania dzieła Profesora. Trudno w to jednak uwierzyć tym, którzy wiedzą o zapędach spadkobierców Tolkiena do zastrzegania wszystkiego co wiąże się z tymi książkami. A może chodzi tu raczej o fakt, że Tolkienowie nie posiadają już praw do filmu, które dawno temu zostały sprzedane i teraz żałują, że nie będą partycypować w gigantycznych zyskach? Bo przedsięwzięcie jest przecież - i nikt tego nie ukrywa - bardzo komercyjne, co przy budżecie rzędu 130 milionów dolarów dziwić nie powinno. Docenił to zresztą prestiżowy American Film Institut, który wyróżnił jako przełomowe osiągnięcie marketingowe promocję filmu przez internet. Przypomnijmy, że tylko w ciągu jednej doby od opublikowania pierwszego trailera filmu ściągnęło go niemal 1,6 miliona internautów. Cieszy też polityka New Line Cinema dotycząca rynku DVD. Rzecznik NLC oświadczył, że płyty z filmami będą pojawiać się sukcesywnie po premierach kinowych, a nie dopiero po premierze ostatniej części filmu. Płyty DVD zawierać będą ponadto materiały promujące pozostałe części filmu.

A w naszej sekcji filmowej możecie zobaczyć 15 zupełnie nowych zdjęć z Drużyny Pierścienia. To już nie zdjęcia z planu filmowego, ale fotosy z filmu! TUTAJ

 • Trailery na CD-ROM     [2 lutego 2001]   

Odpowiadając na Wasze liczne apele rozpoczynamy kolportaż płyt cd-rom z wersją off-line Niezapominki oraz trailerami filmu Władca Pierścieni. Cały dochód przeznaczony zostanie na pokrycie kosztów funkcjonowania tej strony internetowej. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

 • Galadhorn zmienił adres     [2 lutego 2001]   

Strona językowa Gwaith-I-Pheddain ma nowy adres. Poprzednia lokalizacja na darmowych kontach KKI nie była zbyt szczęśliwa i częste awarie powodowały, że strona nie otwierała z zadowalającą szybkością. Obecnie serwis został przeniesiony na serwer Necik, gdzie pozostanie na stałe. Uwaga, serwis wciąż jest wyłącznie w języku angielskim, ale wkrótce (w ciągu najbliższych miesięcy) powstanie jego polska wersja. Obecny adres strony to:

http://necik.mag.com.pl/~galadhorn/ lub www.galadhorn.w.pl. Zapraszamy!

 • Tolkien w grodzie Kraka     [2 lutego 2001]   

W dniach 8-11 lutego odbędzie się kolejny Ogólnopolski Konwent Fanów Fantastyki Krakon. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest "Zachód spotyka Wschód" i wątek ten przewijać się będzie w większości wystąpień i referatów. 

Na czterodniowym konwencie nie może zabraknąć Bloku Tolkienowskiego. Odbędzie się on w piątek 9 lutego, a jego program (zaktualizowany i uzupełniony notkami z informatora konwentowego) przedstawia się następująco:

10.30 Wpływy kultury Numenoru na Śródziemie u progu Wojny o Pierścień  

- Jakub Link-Lenczowski i Rafał Olszowski

Numenor, jak nasza Atlantyda, jest dla ludów Śródziemia legendą o starożytnej wielkości, pysze i upadku. Czy tylko? Przecież pod koniec Trzeciej Ery dawna kultura jest wciąż żywa. Gondor nadal pielęgnuje tradycje, choć na jego tronie zamiast prawowitych królów zasiadają namiestnicy. W pamięci potomków Edainów żyje wspomnienie przyjaźni z Elfami, wspaniałych miast Westernesse, lecz także zdrady Saurona i upadku. Na północy mieszkają nadal Strażnicy, a w Umbarze wznoszą się siedziby Czarnych Numenorejczyków. Czy utracony wskutek nieposłuszeństwa kraj szczęśliwy żyje nadal w sercach ludów Zachodu?

11.30 Symbolika Wschodu i Zachodu w twórczości Tolkiena  

- prof. Jakub Z. Lichański

Dlaczego barbarzyńskie ludy Śródziemia przybywały zawsze ze Wschodu, a cywilizacja powstała na Zachodzie? Czy rzeczywiście światła Meneltarmy i wspomnienie odległego Valinoru upostaciawiają Zachód jako symbol nadziei, a krwiożercze hordy Easterlingów obrazują chaos i zmianę? Cywilizowany, zachodni brzeg Śródziemia to kraj bezpieczny i swojski, a wschodni to dzikie pustkowia? Z drugiej jednak strony - wszystkie ludy Ardy, również pierworodni, przybyli przecież ze Wschodu.

12.30 Film "Władca Pierścieni" i inne nowinki ze świata tolkienistycznego 

- Ryszard Derdziński i Tomasz Gubała

Film z dawna oczekiwany już za kilka miesięcy zagości na naszych ekranach. Jaki będzie? Na ten temat wszyscy fani snują domysły już od dawna. Garść świeżych informacji z planu filmowego zostanie przedstawiona Szanownej Publiczności przez redaktorów Simbelmynë i Gwaihira.

13.30 Tolkien: Król fantasy czy uzurpator

- Paweł Juszkiewicz i Mateusz Żurawski

Paweł Juszkiewicz i Mateusz Żurawski, członkowie Towarzystwa Hobbitycznego z Warszawy spróbują obalić mit "Ojca-Założyciela" naszego ulubionego gatunku.

Szczegółowe informacje na temat imprezy znajdują się pod adresem: http://krakon.prv.pl 

 • Zmiany w regulaminie konkursu     [1 lutego 2001]   

Od pytania 27, w regulaminie Milenijnego Konkursu Tolkienowskiego, następuje zasadnicza zmiana. Odtąd punktowane będą jedynie 3 pierwsze (a nie 5) nadsyłane odpowiedzi. Poprawka stała się koniecznością w sytuacji, gdy ze współzawodnictwa wycofali się kolejni uczestnicy. Równocześnie przypominam, że konkurs jest wciąż otwarty dla wszystkich i by zdobyć jedną z trzech nagród wystarczy odpowiedzieć chociaż na jedno pytanie. Pozostałe punkty regulaminu pozostają bez zmian i konkurs prawdopodobnie zakończy się w przewidzianym terminie.  

 • Nasz nowy serwis filmowy     [1 lutego 2001]   

Zapraszam do odwiedzenia naszej strony o filmie Władca Pierścieni. Serwis został gruntownie odnowiony i przebudowany, a także wzbogacony setkami (!) nowych zdjęć. Nie zabrakło tu także nowego trailera Drużyny Pierścienia, który został udostępniony w sieci 19 stycznia 2001. Zapraszam!

 • Nowy Kalendarz Tolkienowski     [1 lutego 2001]    

W poprzednią informację o kalendarzu wkradło się kilka błędów. Oto prawdziwe informacje.

Kilka dni temu ukazał się długo oczekiwany Kalendarz Tolkienowski 2001/2002 Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, który wydajemy już cycklicznie od lat kilkudziesięciu. Tym razem publikacja powstała w koprodukcji ze stroną lingwistyczną Gwaith-i-Pheddain oraz przy współpracy Borisa Shapiro.

Kalendarz ma postać książeczki formatu A4 z czarno-białymi ilustracjami członków sekcji oraz współpracowników strony internetowej. Rachuby czasu obejmują okres od 28 marca 2001 - do 27 lutego 2002, czyli zbliżającego się roku wg kalendarza Elfów z Imladris. Oprócz kalendarza gregoriańskiego wszystkie daty przedstawione są również w kalendarzach: Shire, Gondoru oraz Imladris. Zestawione są one tabelarycznie, co pozwala na ich równoległe porównywanie. Kalendarz wydany został w całości w języku angielskim.

Kalendarz jest publikacją bezpłatną dla członków Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, którzy na bieżąco opłacają składki. Dla wszystkich pozostałych cena wynosi 15 zł, przy czym dla osób, które zamówiły (lub zamawiają) Słownik sindarinu jest ona promocyjnie obniżona do 12 zł (w takim wypadku prosimy nas zawiadomić o tym fakcie).

Nakład kalendarza jest ograniczony.

Zamówienia można składać tutaj: parmadili@necik.mag.com.pl